lomiri-system-settings - en to it translation catalogue (440 entries)

en: System Settings
it: Impostazioni

en: Preferences;Settings;
it: Preferenze;Impostazioni;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
it: Impossibile annullare la richiesta corrente (impossibile contattare il servizio)

en: Can't pause current request (can't contact service)
it: Impossibile sospendere la richiesta corrente (impossibile contattare il servizio)

en: Developer Mode
it: Modalità sviluppatore

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
it: In modalità sviluppatore, chiunque può accedere, modificare o eliminare qualunque cosa presente su questo dispositivo connettendolo a un altro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
it: Inserire un codice o una frase segreta per utilizzare la modalità sviluppatore.

en: Lock security
it: Sicurezza di blocco

en: Sorry, this license could not be displayed.
it: Questa licenza non può essere visualizzata.

en: About
it: Informazioni

en: Serial
it: Numero di serie

en: None
it: Nessuno

en: Wi-Fi address
it: Indirizzo Wi-Fi

en: Bluetooth address
it: Indirizzo Bluetooth

en: Storage
it: Memoria

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
it: %1 liberi

en: OS
it: Sistema operativo

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Never
it: Mai

en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Legal:
it: Note legali:

en: Software licenses
it: Licenze software

en: Regulatory info
it: Informazioni normative

en: Developer mode
it: Modalità sviluppatore

en: Scanning
it: Esaminando

en: System Reserved
it: Riservato dal Sistema

en: Used by system
it: Usato dal sistema

en: Videos
it: Video

en: Pictures
it: Immagini

en: Documents
it: Documenti

en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Other files
it: Altri file

en: Used by apps
it: Usata dalle app

en: Total storage
it: Memoria totale

en: Free space
it: Spazio libero

en: By name
it: Per nome

en: By size
it: Per dimensione

en: N/A
it: N/D

en: OS Build Details
it: Dettagli versione (build) SO

en: OS update channel
it: Canale di aggiornamento del Sistema Operativo

en: OS build number
it: Versione (build) del SO

en: UBports Image part
it: Partizione di UBports

en: Ubuntu build description
it: Descrizione versione (build) Ubuntu

en: Device Image part
it: Partizione del dispositivo

en: Device build description
it: Descrizione versione (build) dispositivo

en: Customization Image part
it: Partizione personalizzata

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

en: Cancel
it: Annulla

en: No images selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Remove %1 image | Remove %1 images
it[0]: Rimuovi %1 immagine
it[1]: Rimuovi %1 immagini

en: Add an image…
it: Aggiungi immagine…

en: Remove images…
it: Rimuovi immagini…

en: Background & Appearance
it: Sfondo & Aspetto

en: Global theme settings:
it: Impostazioni globali del tema:

en: Enable dark mode
it: Abilita la modalità oscura

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
it: Nota: Potrebbe essere necessario riavviare le applicazioni affinché la modifica abbia effetto.

en: Visual effects:
it: Effetti visivi:

en: Enable blur effects
it: Abilita effetti di sfocatura

en: Background image:
it: Immagine di sfondo:

en: System art
it: Grafica del sistema

en: Custom
it: Personalizzato

en: Choose application
it: Scegli applicazione

en: Preview
it: Anteprima

en: Set
it: Imposta

en: Not possible
it: Non possibile

en: The currently active background image cannot be deleted!
it: L'immagine di sfondo attualmente attiva non può essere eliminata!

en: Battery
it: Batteria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
it[0]: %1 secondo fa
it[1]: %1 secondi fa

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
it[0]: %1 minuto fa
it[1]: %1 minuti fa

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
it[0]: %1 ora fa
it[1]: %1 ore fa

en: Charge level
it: Livello di carica

en: Yesterday
it: Ieri

en: Today
it: Oggi

en: Charging now
it: In carica

en: Last full charge
it: Ultima ricarica completa

en: Fully charged
it: Completamente carico

en: Show battery percentage in indicator
it: Mostra la percentuale della batteria nell'indicatore

en: Show charging information on lock screen
it: Mostra le informazioni sulla ricarica nella schermata di blocco

en: Ways to reduce battery use:
it: Metodi per ridurre l'uso della batteria:

en: Display brightness
it: Luminosità display

en: Lock when idle
it: Blocca quando inattivo

en: Sleep when idle
it: Sospendi quando inattivo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
it[0]: Dopo %1 secondo
it[1]: Dopo %1 secondi

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
it[0]: Dopo %1 minuto
it[1]: Dopo %1 minuti

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
it: Hotspot Wi-Fi

en: Lock the device when it's not in use:
it: Bloccare il telefono quando non è in uso:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
it: Sospendere il dispositivo quando non è in uso:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
it[0]: Dopo %1 secondo
it[1]: Dopo %1 secondi

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
it: Un tempo più breve è più sicuro. Il telefono non si bloccherà durante le chiamate o la riproduzione di video.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
it: Il telefono non sarà sospeso durante le chiamate e la riproduzione video.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
it: Richiesta associazione Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
it: Il dispositivo %1 vuole accoppiarsi con questo dispositivo. Vuoi permetterlo?

en: Allow
it: Consenti

en: Refuse
it: Rifiuta

en: Bluetooth Pairing Request
it: Richiesta associazione Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
it: Confermare che il PIN mostrato su «%1» corrisponda a questo

en: Confirm PIN
it: Conferma PIN

en: Connected
it: Connesso

en: Connecting…
it: Connessione…

en: Disconnecting…
it: Disconnessione…

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Phone
it: Telefono

en: Network
it: Rete

en: Headset
it: Auricolare

en: Headphones
it: Cuffie

en: Other Audio
it: Altri dispositivi audio

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Printer
it: Stampante

en: Camera
it: Fotocamera

en: Watch
it: Osserva

en: Other
it: Altro

en: Excellent
it: Eccellente

en: Good
it: Buona

en: Fair
it: Discreta

en: Poor
it: Scarsa

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: Status
it: Stato

en: Signal Strength
it: Potenza segnale

en: Connect automatically when detected:
it: Connettere automaticamente quando rilevato:

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Connect
it: Connetti

en: Forget this device
it: Dimentica questo dispositivo

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
it: Per favore, inserisci il seguente PIN su %1 e premi "Invio" sulla tastiera:

en: Discoverable
it: Visibile

en: Not discoverable
it: Non visibile

en: Searching…
it: Ricerca in corso…

en: Paired devices:
it: Dispositivi accoppiati:

en: Connect another device:
it: Connetti un altro dispositivo:

en: Connect a device:
it: Connettere un dispositivo:

en: None detected
it: Nessuno rilevato

en: PIN for '%1'
it: PIN per «%1»

en: Pair
it: Associa

en: Brightness & Display
it: Luminosità e schermo

en: Brightness
it: Luminosità

en: Display brightness:
it: Luminosità schermo:

en: Adjust automatically
it: Regola automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
it: Illumina e attenua lo schermo adattandolo all'ambiente circostante.

en: Display:
it: Schermo:

en: External display
it: Schermo esterno

en: Wireless display
it: Schermo collegabile wireless

en: Not connected
it: Non connesso

en: Wireless Display
it: Display Wireless

en: No displays detected
it: Nessuno schermo rilevato

en: Connected display:
it: Schermo connesso:

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Use another display:
it: Usare un altro schermo:

en: Choose a display:
it: Scegliere uno schermo:

en: This device failed to connect to %1.
it: Questo dispositivo non si è potuto connettere a %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
it: C'è stato un errore sconosciuto connettendosi a %1.

en: Gestures
it: Gesti

en: Tap to wake
it: Tocca per risvegliare

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
it: Doppio tocco in qualunque punto dello schermo per risvegliare il dispositivo.

en: Edge drag areas width:
it: Larghezza delle aree di trascinamento dei bordi:

en: Current value: %1
it: Valore attuale: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
it: Con un valore più alto, l'area di scorrimento ai bordi per attivare un'azione è più ampia. Il valore predefinito è 2.

en: Change Hotspot Setup
it: Modifica impostazioni hotspot

en: Set Up Hotspot
it: Imposta hotspot

en: Hotspot name
it: Nome hotspot

en: Choose a name
it: Scegli un nome

en: Require a password (recommended)
it: Richiedere una password (consigliato)

en: Show password
it: Mostra password

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
it: Attivando l'hotspot si accenderà il Wi-Fi.

en: Change
it: Modifica

en: Start
it: Avvia

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
it: Quando l'hotspot è attivo, altri dispositivi possono usare la connessione dati del cellulare attraverso il Wi-Fi. Si applicano le normali tariffe per la connessione dati.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
it: Altri dispositivi possono usare la connessione dati del cellulare attraverso la rete Wi-Fi. Si applicano le normali tariffe per la connessione dati.

en: Change Password/Setup…
it: Cambia password/impostazioni…

en: Set Up Hotspot…
it: Imposta hotspot…

en: Wi-Fi is off
it: Il Wi-Fi è spento

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
it: Per creare un hotspot, è necessario attivare il Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
it: Accendere il Wi-Fi

en: Display language
it: Lingua

en: Back
it: Indietro

en: Confirm
it: Conferma

en: Keyboard layouts
it: Disposizioni tastiera

en: Current layouts:
it: Disposizione attuale:

en: All layouts available:
it: Tutte le disposizioni disponibili:

en: Language & Text
it: Lingua e testo

en: Display language…
it: Lingua di sistema…

en: Enable on-screen keyboard
it: Abilita tastiera su schermo

en: On-screen keyboard
it: Tastiera sullo schermo

en: External keyboard
it: Tastiera esterna

en: Suru Black
it: Suru Nero

en: Just White
it: Just Bianco

en: Just Black
it: Just Nero

en: Just Grey
it: Just Grigio

en: Bordered White
it: Bianco con orlo

en: Bordered Black
it: Nero con orlo

en: Bordered Grey
it: Grigio con orlo

en: On-screen keyboard theme
it: Tema tastiera su schermo

en: Keyboard theme
it: Tema tastiera

en: Spell checking
it: Controllo ortografico

en: Auto correction
it: Correzione automatica

en: Word suggestions
it: Suggerimenti parole

en: Auto capitalization
it: Maiuscolo automatico

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
it: Attiva «Maiusc» per usare la maiuscola come prima lettera di ogni frase.

en: Auto punctuation
it: Punteggiatura automatica

en: Inserts a period when you tap Space twice.
it: Inserisce un punto quando tocchi due volte la barra spaziatrice.

en: Key magnifier
it: Lente di ingrandimento

en: Keyboard sound
it: Suono tastiera

en: Keyboard vibration
it: Vibrazione tastiera

en: Keyboard opacity
it: Trasparenza tastiera

en: Hardware keyboard
it: Tastiera fisica

en: Layouts and other sources
it: Layout e altre sorgenti

en: The device needs to restart for changes to take effect.
it: È necessario riavviare il dispositivo per rendere effettive le modifiche.

en: Restart Now
it: Riavviare adesso

en: Current spelling languages:
it: Lingua del controllo ortografico attuale:

en: All languages available:
it: Tutte le lingue disponibili:

en: On large screens:
it: Su schermi grandi:

en: Enable workspaces
it: Abilita spazi di lavoro

en: Support for multiple virtual workspaces
it: Supporta multipli spazi di lavoro virtuali

en: Always show the launcher
it: Mostra sempre il launcher

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
it: Video e giochi fullscreen potrebbero nasconderlo temporaneamente.

en: Icon size:
it: Dimensione icona:

en: Cursor speed:
it: Velocità cursore:

en: Wheel scrolling speed:
it: Velocità scorrimento della rotellina:

en: Double-click speed:
it: Velocità doppio click:

en: Test double-click:
it: Test doppio click:

en: Finger scrolling speed:
it: Velocità scorrimento delle dita:

en: Tap to click
it: Tocca per cliccare

en: Scroll with two fingers
it: Scorri con due dita

en: Ignore touchpad when:
it: Ignora il touchpad quando:

en: Typing
it: Digitando

en: A mouse is connected
it: Un mouse è stato collegato

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
it: Connettere un mouse o un touchpad via USB, oppure usare un dispositivo Bluetooth. Se un dispositivo Bluetooth non viene rilevato, assicurarsi che sia acceso e che le sue batterie siano cariche.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
it: È necessario usare un mouse o un touchpad Bluetooth con questo display. Assicurati che sia vicino al dispositivo e che le batterie siano cariche.

en: Mouse & Touchpad
it: Mouse e Touchpad

en: Primary button:
it: Pulsante primario:

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Not fast enough
it: Non abbastanza veloce

en: Double-clicked
it: Selezionato con un doppio click

en: Emergency Broadcast
it: Trasmissione di Emergenza

en: Cell Broadcast is not available
it: Il Cell Broadcast non è disponibile

en: Cell Broadcast Enabled
it: Cell Broadcast Abilitato

en: Cell Broadcast Disabled
it: Cell Broadcast Disabilitato

en: Alerts:
it: Avvisi:

en: Receive emergency notifications
it: Ricevi notifiche di emergenza

en: Extreme threats
it: Minacce estreme

en: Extreme threats to life and property
it: Minacce estreme alla vita e alla proprietà

en: Severe threats
it: Minacce serie

en: Severe threats to life and property
it: Minacce serie alla vita e alla proprietà

en: AMBER Alerts
it: Allerte AMBER

en: Child abduction emergency bulletins
it: Bollettini di emergenza per rapimento di bambini

en: Public safety messages
it: Messaggi di sicurezza pubblica

en: Recommended actions to save life and property
it: Azioni raccomandate per salvare la vita e la proprietà

en: Tests
it: Prove

en: Tests alerts
it: Avvisi di prova

en: Notifications
it: Notifiche

en: Let this app alert me using:
it: Permettere a quest'app di avvisarmi usando:

en: Sounds
it: Suoni

en: Vibrations
it: Vibrazioni

en: Notification Bubbles
it: Popup di notifiche a bolle

en: Notification List
it: Centro Notifiche

en: Sound
it: Suono

en: Apps that notify with sound:
it: App che notificano con un suono:

en: Vibration
it: Vibrazione

en: When in Silent mode:
it: Quando è in modalità silenziosa:

en: Vibrate as normal
it: Vibra come al solito

en: Don't vibrate
it: Non vibra

en: Apps that notify with vibrations:
it: App che notificano con la vibrazione:

en: Applications:
it: Applicazioni:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
it: Le applicazioni potranno inviare delle avvisi con suoni, vibrazioni, popup a bolla e il centro notifiche.

en: Apps that notify with sound
it: App che notificano con un suono

en: Apps that notify with vibration
it: App che notificano con la vibrazione

en: No notifications
it: Non ci sono notifiche

en: Bubbles
it: Popup a bolla

en: Add printer
it: Aggiungi stampante

en: Enter URI
it: Inserire URI

en: Devices
it: Dispositivi

en: No devices found.
it: Nessun dispositivo trovato.

en: Describe printer
it: Descrivi stampante

en: Connection
it: Connessione in corso

en: Choose a connection
it: Scegli una connessione

en: Printer name
it: Nome stampante

en: Description
it: Descrizione

en: Optional
it: Opzionale

en: Location
it: Posizione

en: Choose driver
it: Scegli un driver

en: Select printer from database
it: Scegli una stampante dal database

en: Provide PPD file
it: Fornire il file PPD

en: Filter drivers
it: Driver dei filtri

en: PPD file
it: File PPD

en: Printing
it: In stampa

en: Manager Printer Jobs
it: Gestione lavori stampante

en: Default printer
it: Stampante predefinita

en: Configured printers
it: Stampanti configurate

en: Discovered printers
it: Stampanti trovate

en: Delete
it: Elimina

en: Set as Default
it: Imposta come predefinita

en: There are no printers configured yet.
it: Non ci sono stampanti configurate.

en: Printer status
it: Stato stampante

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Policies
it: Politiche

en: Copies and pages
it: Copie e pagine

en: Copies
it: Copie

en: Paper size
it: Dimensioni pagina

en: Duplex
it: Duplicato

en: Color model
it: Modello di colore

en: Quality
it: Qualità

en: Enabled
it: Abilitato

en: Default
it: Predefinito

en: This is the default printer.
it: Questa è la stampante predefinita.

en: Accepting jobs
it: Accettazione lavori

en: Shared
it: Condiviso

en: Idle
it: Inattiva

en: Aborted
it: Annullato

en: Active
it: Attiva

en: Stopped
it: Bloccata

en: No messages
it: Nessun messaggio

en: Jobs
it: Lavori

en: Manage Print Jobs
it: Gestione lavori stampante

en: Address
it: indirizzo

en: Model
it: Modello

en: Local Raw Printer
it: Stampante locale Raw

en: Print test page
it: Stampa pagina di prova

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
it: Tutti i documenti, i giochi salvati, le impostazioni e tutti gli altri elementi verranno eliminati definitivamente da questo dispositivo.

en: Erase & Reset Everything
it: Cancella e ripristina tutto

en: Reset device
it: Fare il reset del dispositivo

en: Reset Launcher
it: Ripristina il Launcher

en: The Launcher will be returned to its original contents.
it: Il Launcher verrà ripristinato ai contenuti iniziali.

en: Reset all system settings…
it: Ripristino di tutte le impostazioni di sistema…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
it: I contenuti e le impostazioni del Launcher e i filtri nella schermata Home verranno ripristinati alle impostazioni di fabbrica.

en: Erase & Reset All
it: Cancellare e fare il reset completo

en: Reset all system settings
it: Ripristina tutte le impostazioni di sistema

en: Silent Mode
it: Silenzioso

en: Ringer volume:
it: Volume suoneria:

en: High volume can damage your hearing.
it: L'ascolto a volume alto può danneggiare il tuo udito.

en: Phone calls:
it: Chiamate:

en: Ringtone
it: Suoneria

en: Vibrate on ring
it: Vibra alla chiamata

en: Vibrate in Silent Mode
it: Vibra in modalità silenziosa

en: Dialpad tones
it: Toni tastiera

en: Messages:
it: Messaggi:

en: Message sound
it: Messaggio audio

en: Vibrate with message sound
it: Vibra con il suono messaggio

en: Other sounds:
it: Altri suoni:

en: Lock sound
it: Suono di blocco

en: Other vibrations
it: Altre vibrazioni

en: Custom message sound
it: Suono messaggio personalizzato

en: Custom Ringtone
it: Suoneria personalizzata

en: Choose from
it: Scegli tra

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Set the time zone:
it: Imposta fuso orario:

en: Automatically
it: Automaticamente

en: Manually
it: Manualmente

en: Enter your current location.
it: Inserire la posizione attuale.

en: No matching place
it: Nessuna località corrispondente

en: Time and Date
it: Ora e data

en: Time zone:
it: Fuso orario:

en: Set the time and date:
it: Imposta ora e data:

en: Set time & date
it: Impostare data e ora

en: Time
it: Ora

en: Date
it: Data

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
it: Per aggiungere una configurazione della VPN, scarica il suo file di configurazione oppure configurala manualmente.

en: Add Manual Configuration…
it: Aggiungi Configurazione Manuale…

en: VPN reconnection required.
it: È necessario riconnettersi alla VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
it: È necessario ricollegarsi per rendere effettive le modifiche.

en: Add certificate?
it: Aggiungere il certificato?

en: Add key?
it: Aggiungere la chiave?

en: Add pac file?
it: Aggiungere il file pac?

en: Content:
it: Contenuto:

en: No data available.
it: Dati non disponibili.

en: Save
it: Salva

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: No reason given
it: Nessun motivo specificato

en: Device is now managed
it: Il dispositivo è ora gestito

en: Device is now unmanaged
it: Il dispositivo non è più gestito

en: The device could not be readied for configuration
it: Impossibile preparare il dispositivo per la configurazione

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
it: La configurazione IP non può essere riservata (nessun indirizzo disponibile, timeout, …)

en: The IP configuration is no longer valid
it: La configurazione IP non è più valida

en: Your authentication details were incorrect
it: I dati di autenticazione sono errati

en: 802.1X supplicant disconnected
it: Supplicant 802.1X scollegato

en: 802.1X supplicant configuration failed
it: Configurazione supplicant 802.1X non riuscita

en: 802.1X supplicant failed
it: Supplicant 802.1X non riuscito

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
it: L'autenticazione del supplicant 802.1X ha impiegato troppo tempo

en: DHCP client failed to start
it: Avvio del client DHCP non riuscito

en: DHCP client error
it: Errore client DHCP

en: DHCP client failed
it: Client DHCP non riuscito

en: Shared connection service failed to start
it: Avvio del servizio di connessione condivisa non riuscito

en: Shared connection service failed
it: Servizio connessione condivisa non riuscito

en: Necessary firmware for the device may be missing
it: Il firmware necessario per il dispositivo potrebbe non essere disponibile

en: The device was removed
it: Il dispositivo è stato rimosso

en: NetworkManager went to sleep
it: NetworkManager è entrato in pausa

en: The device's active connection disappeared
it: La connessione attiva del dispositivo è scomparsa

en: Device disconnected by user or client
it: Dispositivo scollegato dall'utente o dal client

en: The device's existing connection was assumed
it: Considerata la connessione attiva del dispositivo

en: The supplicant is now available
it: Il supplicant è ora disponibile

en: The modem could not be found
it: Impossibile trovare il modem

en: The Bluetooth connection failed or timed out
it: Il collegamento Bluetooth non è riuscito o è scaduto

en: A dependency of the connection failed
it: Una dipendenza della connessione ha causato un errore

en: ModemManager is unavailable
it: ModemManager non è disponibile

en: The Wi-Fi network could not be found
it: Impossibile trovare la rete Wi-Fi

en: A secondary connection of the base connection failed
it: Si è verificato un errore in una connessione secondaria di quella di base

en: Network details
it: Dettagli rete

en: Last connected
it: Ultima rete connessa

en: Forget this network
it: Dimentica questa rete

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Connect to Hidden Network
it: Connessione a rete nascosta

en: Network name
it: Nome della rete

en: Security
it: Sicurezza

en: WPA & WPA2 Personal
it: WPA e WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
it: WPA e WPA2 Enterprise

en: Dynamic WEP (802.1x)
it: WEP dinamico (802.1x)

en: This network is insecure!
it: Questa rete non è sicura!

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Inner authentication
it: Autenticazione interna

en: CA certificate
it: Certificato CA

en: Choose…
it: Scegli…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
it: %1..., Scad.: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
it: %1, Scad.: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
it: L'utilizzo di certificati è consigliato per una maggiore sicurezza.

en: Client certificate
it: Certificato del Client

en: User private key
it: Chiave privata dell'utente

en: Pac file
it: File pac

en: Pac provisioning
it: Fornendo il Pac

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Authenticated
it: Autenticato

en: Both
it: Entrambi

en: PEAP version
it: versione PEAP

en: Version 0
it: Versione 0

en: Version 1
it: Versione 1

en: Automatic
it: Automatico

en: Anonymous identity
it: Identità anonima

en: Identity
it: Identità

en: Username
it: Nome utente

en: Private key password
it: Password della chiave privata

en: Remember password
it: Memorizzare la password

en: Connect to hidden network…
it: Connettere a una rete nascosta…

en: Previous networks
it: Reti precedenti

en: Clear
it: Pulisci

en: Private key
it: Chiave privata

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Opaque
it: Opaco

en: Search
it: Cerca

en: Personal
it: Personali

en: System
it: Sistema
