lomiri-system-settings - en to ja translation catalogue (362 entries)

en: System Settings
ja: システム設定

en: Preferences;Settings;
ja: 設定;

en: Developer Mode
ja: 開発者モード

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
ja: 開発者モードでは、この電話に他のデバイスから接続すると、誰でも全てにアクセス、変更、削除ができます。

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
ja: 開発者モードを使用するには、パスコードまたはパスフレーズを設定する必要があります。

en: Lock security
ja: ロックとセキュリティ

en: Sorry, this license could not be displayed.
ja: このライセンスは表示できません。

en: About
ja: アプリについて

en: Serial
ja: シリアル番号

en: None
ja: なし

en: Wi-Fi address
ja: Wi-Fiアドレス

en: Bluetooth address
ja: Bluetoothアドレス

en: Storage
ja: ストレージ

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
ja: %1 空き

en: Software:
ja: ソフトウェア:

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Never
ja: 繰り返さない

en: Check for updates
ja: アップデートの確認

en: Legal:
ja: 法定情報:

en: Software licenses
ja: ソフトウェアライセンス

en: Regulatory info
ja: 規制情報

en: Developer mode
ja: 開発者モード

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Videos
ja: ビデオ

en: Audio
ja: 音楽

en: Pictures
ja: 画像

en: Other files
ja: その他のファイル

en: Used by apps
ja: アプリで使用するファイル

en: Total storage
ja: 全体の容量

en: Free space
ja: 空き容量

en: By name
ja: 名前順

en: By size
ja: サイズ順

en: N/A
ja: なし

en: OS Build Details
ja: OSビルド情報

en: OS build number
ja: OSビルド番号

en: UBports Image part
ja: UBports イメージ

en: Ubuntu build description
ja: Ubuntuビルド概要

en: Device Image part
ja: デバイスイメージ

en: Device build description
ja: デバイスビルド概要

en: Customization Image part
ja: カスタマイズイメージ

en: Unknown title
ja: タイトル不明

en: Cancel
ja: キャンセル

en: No images selected
ja: 画像が選択されていません

en: Add an image…
ja: 画像を追加…

en: Remove images…
ja: 画像を削除…

en: Background & Appearance
ja: 背景と外観

en: Background image:
ja: 背景画像:

en: System art
ja: システムアート

en: Custom
ja: カスタム

en: Choose application
ja: アプリケーションを選択

en: Preview
ja: プレビュー

en: Set
ja: 設定

en: Battery
ja: バッテリー

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ja[0]: %1秒前

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ja[0]: %1分前

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ja[0]: %1時間前

en: Charge level
ja: バッテリー残量

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Today
ja: 今日

en: Charging now
ja: 充電中

en: Last full charge
ja: 最後の充電完了日時：

en: Fully charged
ja: 充電完了

en: Ways to reduce battery use:
ja: バッテリーの消費を減らす手段:

en: Display brightness
ja: ディスプレイの輝度

en: Lock when idle
ja: 無操作時にロックする

en: Sleep when idle
ja: 無操作時にスリープする

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
ja[0]: %1秒後

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ja[0]: %1分後

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
ja: Wi-Fiテザリング

en: Lock the device when it's not in use:
ja: 指定した時間操作されなかったらスマートフォンをロックする：

en: Put the device to sleep when it is not in use:
ja: 指定した時間操作されなかったらスマートフォンをスリープする：

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
ja[0]: %1秒後

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
ja: 短い方が安全です。端末は通話中やビデオ再生中はロックされません。

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
ja: 通話中やビデオ再生中はスリープしません。

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
ja: Bluetoothペアリング要求

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
ja: デバイス%1はこのデバイスとペアリングしようとしています。許可しますか？

en: Allow
ja: 許可

en: Refuse
ja: 拒否

en: Bluetooth Pairing Request
ja: Bluetoothのペアリング要求

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ja: 表示されているPINが %1 と一致しているか確認をしてください

en: Confirm PIN
ja: PINを確認

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connecting…
ja: 接続しています...

en: Disconnecting…
ja: 切断しています…

en: Disconnected
ja: 未接続

en: Unknown
ja: 不明

en: Computer
ja: コンピューター

en: Phone
ja: 電話

en: Modem
ja: モデム

en: Network
ja: ネットワーク

en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Video
ja: ビデオ

en: Other Audio
ja: その他のオーディオ

en: Joypad
ja: ゲーム・コントローラ

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Tablet
ja: タブレット

en: Mouse
ja: マウス

en: Printer
ja: プリンター

en: Camera
ja: カメラ

en: Other
ja: その他

en: Excellent
ja: 最高

en: Good
ja: 強

en: Fair
ja: 中

en: Poor
ja: 弱

en: Name
ja: 名前

en: Type
ja: 種類

en: Status
ja: 状態

en: Signal Strength
ja: 信号強度

en: Connect automatically when detected:
ja: 見つかった時は自動的に接続する：

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Connect
ja: 接続

en: Forget this device
ja: このデバイスを削除する

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
ja: %1 のキーボードから次のPINを入力し、Enterキーを押してください:

en: Discoverable
ja: 他のデバイスから検知可能

en: Not discoverable
ja: 他のデバイスには非表示

en: Searching…
ja: 検索中…

en: Paired devices:
ja: 接続済みのデバイス：

en: Connect another device:
ja: 他のデバイスに接続する：

en: Connect a device:
ja: 次のデバイスに接続する：

en: None detected
ja: 見つかりませんでした

en: PIN for '%1'
ja: '%1'のPIN

en: Pair
ja: ペア

en: Brightness & Display
ja: 明るさ & ディスプレイ

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Display brightness:
ja: ディスプレイの輝度：

en: Adjust automatically
ja: 自動調整

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
ja: 環境に合わせてディスプレイを明るくしたり暗くします。

en: Display:
ja: ディスプレイ：

en: External display
ja: 外部ディスプレイ

en: Wireless display
ja: ワイヤレスディスプレイ

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Wireless Display
ja: ワイヤレスディスプレイ

en: No displays detected
ja: ディスプレイが見つかりませんでした

en: Connected display:
ja: 接続済みのディスプレイ：

en: Connecting
ja: 接続しています

en: Use another display:
ja: 他のディスプレイに接続する：

en: Choose a display:
ja: ディスプレイを選択：

en: This device failed to connect to %1.
ja: %1に接続できませんでした。

en: There was an unknown error connecting to %1.
ja: %1に接続中にエラーが発生しました。

en: Gestures
ja: ジェスチャー

en: Current value: %1
ja: 現在の値：%1

en: Change Hotspot Setup
ja: テザリング設定を変更

en: Set Up Hotspot
ja: テザリングを設定

en: Hotspot name
ja: テザリング名

en: Choose a name
ja: 名前を選択

en: Require a password (recommended)
ja: パスワードを必須にする（推奨）

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
ja: テザリングを開始すると Wi-Fi がオンになります。

en: Change
ja: 変更

en: Start
ja: 開始

en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
ja: テザリングを有効にすると、他のデバイスがWi-Fi経由でセルラーデータ通信を利用できます。通常のデータ使用料が発生します。

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
ja: 他のデバイスがWi-Fi経由でセルラーデータ通信を利用できます。通常のデータ使用料が発生します。

en: Change Password/Setup…
ja: パスコードの変更/設定…

en: Set Up Hotspot…
ja: テザリング設定…

en: Wi-Fi is off
ja: Wi-Fiがオフです

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
ja: テザリングを行うにはWi-Fiをオンにしてください。

en: Turn on Wi-Fi
ja: Wi-Fiをオン

en: Display language
ja: 表示する言語

en: Back
ja: 戻る

en: Confirm
ja: 確認

en: Keyboard layouts
ja: キーボードレイアウト

en: Current layouts:
ja: 現在のレイアウト:

en: All layouts available:
ja: すべてのレイアウトが利用できます：

en: Language & Text
ja: 言語とテキスト

en: Display language…
ja: 言語を表示…

en: Enable on-screen keyboard
ja: ソフトウェアキーボードを有効化

en: On-screen keyboard
ja: ソフトウェアキーボード

en: External keyboard
ja: 外部キーボード

en: Ambiance
ja: アンビアンス

en: Suru Dark
ja: Suru ダーク

en: Suru Black
ja: Suru ブラック

en: On-screen keyboard theme
ja: ソフトウェアキーボードテーマ

en: Keyboard theme
ja: キーボードテーマ

en: Spell checking
ja: スペルチェック

en: Auto correction
ja: 自動修正

en: Word suggestions
ja: 予測変換

en: Auto capitalization
ja: 自動大文字変換

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ja: 文頭文字を大文字にします。

en: Auto punctuation
ja: 記号の自動追加

en: Inserts a period when you tap Space twice.
ja: スペースをダブルタップしてピリオドを入力します。

en: Keyboard sound
ja: キーボード音

en: Keyboard vibration
ja: キー操作バイブ

en: Keyboard opacity
ja: キーボードの透明度

en: Hardware keyboard
ja: ハードウェアキーボード

en: Layouts and other sources
ja: 配置と入力ソース

en: The device needs to restart for changes to take effect.
ja: 変更を反映するには端末の再起動が必要です。

en: Restart Now
ja: 今すぐ再起動

en: Current spelling languages:
ja: 現在のスペル言語：

en: All languages available:
ja: すべての言語が利用できます：

en: Desktop & Launcher
ja: デスクトップとランチャー

en: On large screens:
ja: 大画面では:

en: Always show the launcher
ja: Launcher を常時表示する

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
ja: 動画や全画面のゲームの一部は Launcher を一時的に隠します。

en: Icon size:
ja: アイコンサイズ:

en: Cursor speed:
ja: カーソルの速度:

en: Wheel scrolling speed:
ja: ホイールスクロールの速度:

en: Double-click speed:
ja: ダブルクリックの速度:

en: Test double-click:
ja: ダブルクリックを試す:

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Finger scrolling speed:
ja: タッチパッドスクロール速度:

en: Tap to click
ja: タップしてクリックする

en: Scroll with two fingers
ja: 二本指スクロール

en: Ignore touchpad when:
ja: 次のときタッチパッドを無効にする:

en: Typing
ja: 入力中

en: A mouse is connected
ja: マウスが接続されました

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
ja: マウスまたはタッチパッドをUSBかBluetoothで接続してください。Bluetoothデバイスが認識されない場合は、電池残量や電源を確認してください。

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
ja: Bluetooth接続のマウスまたはタッチパッドが必要です。バッテリーを充電して、端末に近づけてください。

en: Mouse & Touchpad
ja: マウスとタッチパッド

en: Primary button:
ja: 主ボタン:

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Not fast enough
ja: もっと速くしてください

en: Double-clicked
ja: ダブルクリックされました

en: Cell Broadcast is not available
ja: セルブロードキャストは利用可能できません

en: Notifications
ja: 通知

en: Let this app alert me using:
ja: アプリが以下の方法で通知することを許可する:

en: Sounds
ja: サウンド

en: Vibrations
ja: バイブレーション

en: Notification Bubbles
ja: 通知バブル

en: Notification List
ja: 通知センター

en: Sound
ja: サウンド

en: Apps that notify with sound:
ja: サウンドで通知するアプリ:

en: Vibration
ja: バイブレーション

en: When in Silent mode:
ja: サイレントモード時:

en: Vibrate as normal
ja: バイブで通知する

en: Don't vibrate
ja: 通知しない

en: Apps that notify with vibrations:
ja: バイブレーションで通知するアプリ:

en: Applications:
ja: アプリ:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
ja: 選択したアプリは、サウンド、バイブレーション、通知バブル、通知センターを用いて通知を行えます。

en: Apps that notify with sound
ja: サウンドで通知するアプリ

en: Apps that notify with vibration
ja: バイブレーションで通知するアプリ

en: No notifications
ja: 通知しない

en: Bubbles
ja: バブル

en: Add printer
ja: プリンターを追加

en: Enter URI
ja: URIを入力

en: Devices
ja: デバイス

en: Connection
ja: 接続

en: Choose a connection
ja: 接続先を選択

en: Printer name
ja: プリンター名

en: Description
ja: 概要

en: Location
ja: 場所

en: Choose driver
ja: ドライバーを選択

en: Printing
ja: 印刷中

en: Delete
ja: 削除

en: Printer status
ja: プリンターの状態

en: General settings
ja: 全般設定

en: Copies
ja: 部数

en: Color model
ja: カラーモデル

en: Quality
ja: 品質

en: Default
ja: デフォルト

en: Active
ja: アクティブ

en: No messages
ja: メッセージなし

en: Address
ja: 住所

en: Model
ja: モデル

en: Erase & Reset Everything
ja: 全てを削除してリセット

en: Reset device
ja: デバイスのリセット

en: Reset Launcher
ja: Launcherの初期化

en: The Launcher will be returned to its original contents.
ja: Launcherが初期設定に戻ります。

en: Reset all system settings…
ja: システム設定を全てリセット…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ja: Launcerの内容やレイアウト、ホーム画面のフィルターが初期設定に戻ります。

en: Reset all system settings
ja: システム設定を全てリセット

en: Silent Mode
ja: サイレントモード

en: High volume can damage your hearing.
ja: 大音量が聴覚に悪影響を与える可能性があります。

en: Phone calls:
ja: 電話着信：

en: Ringtone
ja: 着信音

en: Vibrate on ring
ja: 着信中にバイブする

en: Vibrate in Silent Mode
ja: サイレントモードでバイブする

en: Dialpad tones
ja: ダイヤル音

en: Messages:
ja: メッセージ受信：

en: Message sound
ja: メッセージ音

en: Vibrate with message sound
ja: メッセージ受信時にバイブする

en: Other sounds:
ja: その他のサウンド：

en: Lock sound
ja: ロック時の音

en: Other vibrations
ja: その他のバイブ

en: Custom message sound
ja: カスタムメッセージ音

en: Custom Ringtone
ja: カスタム着信音

en: Choose from
ja: 選択：

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Set the time zone:
ja: タイムゾーンを設定:

en: Automatically
ja: 自動

en: Manually
ja: 手動

en: Enter your current location.
ja: 現在の場所を入力してください。

en: No matching place
ja: 場所が一致しません

en: Time and Date
ja: 時刻と日付

en: Time zone:
ja: タイムゾーン:

en: Set the time and date:
ja: 日付と時間を設定:

en: Set time & date
ja: 日付と時間の設定

en: Time
ja: 時刻

en: Date
ja: 日付

en: Add certificate?
ja: 証明書を追加しますか?

en: Add key?
ja: 鍵を追加しますか?

en: Add pac file?
ja: PACファイルを追加しますか?

en: Content:
ja: コンテンツ:

en: No data available.
ja: データがありません。

en: Save
ja: 保存

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: No reason given
ja: 理由は示されていません

en: Device is now managed
ja: デバイスは現在管理中です

en: Device is now unmanaged
ja: デバイスは現在管理されていません

en: The device could not be readied for configuration
ja: 設定をする準備ができていません

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
ja: IP設定が保存できません（アドレス不足、タイムアウトなど）

en: The IP configuration is no longer valid
ja: IP設定が有効ではありません

en: Your authentication details were incorrect
ja: 認証情報が間違っています

en: 802.1X supplicant disconnected
ja: 802.1X サプリカントが切断されました

en: 802.1X supplicant configuration failed
ja: 802.1X サプリカント設定が失敗しました

en: 802.1X supplicant failed
ja: 802.1X サプリカントが失敗しました

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
ja: 認証に対する802.1Xサプリカントの応答が遅すぎます

en: DHCP client failed to start
ja: DHCPクライアントの起動に失敗しました

en: DHCP client error
ja: DHCPクライアントにエラーが発生しました

en: DHCP client failed
ja: DHCPクライアントが失敗しました

en: Shared connection service failed to start
ja: 共有接続サービスの起動に失敗しました

en: Shared connection service failed
ja: 共有接続サービスが失敗しました

en: Necessary firmware for the device may be missing
ja: このデバイスに必要なファームウェアがない可能性があります

en: The device was removed
ja: デバイスは取り外されました

en: NetworkManager went to sleep
ja: NetworkManagerがスリープしました

en: The device's active connection disappeared
ja: このデバイスの有効な接続が見つかりません

en: Device disconnected by user or client
ja: ユーザーまたはクライアントにデバイスを切断されました

en: The supplicant is now available
ja: サプリカントは利用可能です

en: The modem could not be found
ja: モデムが見つかりません

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ja: Bluetooth接続に失敗したかタイムアウトしました

en: ModemManager is unavailable
ja: ModemManagerは利用できません

en: The Wi-Fi network could not be found
ja: Wi-Fiネットワークが見つかりません

en: Network details
ja: ネットワークの詳細

en: Last connected
ja: 最終接続日

en: Password
ja: パスワード

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Connect to Hidden Network
ja: 隠れたネットワークに接続

en: Network name
ja: ネットワーク名

en: Security
ja: セキュリティー

en: WPA & WPA2 Personal
ja: WPA & WPA2 パーソナル

en: WPA & WPA2 Enterprise
ja: WPA & WPA2 エンタープライズ

en: Dynamic WEP (802.1x)
ja: ダイナミック WEP (802.1x)

en: Authentication
ja: 認証

en: Inner authentication
ja: 追加認証

en: CA certificate
ja: CA 証明書

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
ja: %1… 有効期限: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
ja: %1, 有効期限: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
ja: セキュリティ向上のため、証明書の使用をおすすめします。

en: Client certificate
ja: クライアント証明書

en: User private key
ja: ユーザー秘密鍵

note: TRANSLATORS: The first position is the type of private key, second the key algorithm, and third the length of the key in bits.
en: %1, %2, %3 bit
ja: %1, %2, %3 ビット

en: Pac file
ja: PAC ファイル

en: Pac provisioning
ja: PAC プロビジョニング

en: Disabled
ja: 無効

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Authenticated
ja: 認証済

en: PEAP version
ja: PEAP バージョン

en: Version 0
ja: バージョン 0

en: Version 1
ja: バージョン 1

en: Automatic
ja: 自動

en: Username
ja: ユーザ名

en: Private key password
ja: 秘密鍵のパスワード

en: Remember password
ja: パスワードを保存

en: Connect to hidden network…
ja: 隠れたネットワークに接続...

en: Previous networks
ja: 以前のネットワーク

en: Clear
ja: 削除

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Search
ja: 検索

en: Personal
ja: 個人設定

en: System
ja: システム
