lomiri-system-settings - en to ro translation catalogue (331 entries)

en: System Settings
ro: Configurări de sistem

en: Preferences;Settings;
ro: Preferințe;Configurări;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
ro: Solicitarea curentă nu poate fi anulată (serviciul nu poate fi contactat)

en: Can't pause current request (can't contact service)
ro: Solicitarea curentă nu poate fi pusă în pauză (serviciul nu poate fi contactat)

en: Developer Mode
ro: Mod dezvoltator

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
ro: În Mod dezvoltator, oricine poate accesa, modifica sau șterge orice de pe acest dispozitiv, prin conectarea lui la alt dispozitiv.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
ro: Pentru a utiliza Modul dezvoltator aveți nevoie de un cod de acces sau de o frază-parolă.

en: Lock security
ro: Blocare de securitate

en: Sorry, this license could not be displayed.
ro: Îmi pare rău, licența nu poate fi asfișată.

en: About
ro: Despre

en: Serial
ro: Serie

en: None
ro: Nimic

en: Wi-Fi address
ro: Adresă Wi-Fi

en: Bluetooth address
ro: Adresă bluetooth

en: Storage
ro: Stocare

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
ro: %1 liber

en: OS
ro: SO

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: Never
ro: Niciodată

en: Check for updates
ro: Verifică dacă există actualizări

en: Legal:
ro: Informații juridice:

en: Software licenses
ro: Licențe software

en: Regulatory info
ro: Informații normative

en: Developer mode
ro: Mod dezvoltator

en: Scanning
ro: Se scaneză

en: Videos
ro: Fișiere video

en: Audio
ro: Fișiere audio

en: Pictures
ro: Fotografii

en: Other files
ro: Alte fișiere

en: Used by apps
ro: Utilizat de aplicații

en: Total storage
ro: Spațiu total

en: Free space
ro: Spațiu liber

en: By name
ro: După nume

en: By size
ro: După dimensiune

en: N/A
ro: Indisponibil

en: OS Build Details
ro: Detalii versiune compilare SO

en: OS build number
ro: Număr versiune compilare SO

en: Ubuntu build description
ro: Descriere versiune compilare Ubuntu

en: Device Image part
ro: Parte Imagine dispozitiv

en: Device build description
ro: Descriere versiune compilare dispozitiv

en: Customization Image part
ro: Parte Imagine personalizată

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

en: Cancel
ro: Anulează

en: No images selected
ro: Nicio imagine selectată

en: Remove %1 image | Remove %1 images
ro[0]: Șterge %1 fotografie
ro[1]: Șterge %1 fotografii
ro[2]: Șterge %1 de fotografii

en: Add an image…
ro: Adăugați o imagine…

en: Remove images…
ro: Eliminați imaginile…

en: Custom
ro: Personalizat

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Set
ro: Setează

en: OK
ro: Ok

en: Battery
ro: Baterie

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ro[0]: acum %1 secundă
ro[1]: acum %1 secunde
ro[2]: acum %1 de secunde

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ro[0]: acum %1 minut
ro[1]: acum %1 minute
ro[2]: acum %1 de minute

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ro[0]: acum %1 oră
ro[1]: acum %1 ore
ro[2]: acum %1 de ore

en: Charge level
ro: Nivel de încărcare

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Today
ro: Astăzi

en: Charging now
ro: Se încarcă

en: Last full charge
ro: Ultima încărcare completă

en: Fully charged
ro: Încărcat complet

en: Ways to reduce battery use:
ro: Metode pentru a reduce utilizarea bateriei:

en: Display brightness
ro: Luminozitate afișaj

en: Lock when idle
ro: Blocare când este în așteptare

en: Sleep when idle
ro: Suspendare când este în așteptare

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
ro[0]: După %1 secundă
ro[1]: După %1 secunde
ro[2]: După %1 de secunde

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ro[0]: După %1 minut
ro[1]: După %1 minute
ro[2]: După %1 de minute

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
ro: Wi-Fi-ul este folosit pentru hotspot

en: Lock the device when it's not in use:
ro: Blochează dispozitul atunci când nu este utilizat:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
ro: Suspendă dispozitivul atunci când nu este utilizat:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
ro[0]: După %1 minut
ro[1]: După %1 minute
ro[2]: După %1 de minute

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
ro: Timpii mai scurți asigură o securizare mai bună. Dispozitivul nu se va bloca pe parcursul apelurilor sau a redării video.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
ro: Dispozitivul nu va intra în suspendare pe parcursul apelurilor sau a redării video.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
ro: Solicitare asociere Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
ro: Dispozitivul %1 vrea să se conecteze la dispozitivul tău. Dorești să permiți acest lucru?

en: Allow
ro: Permite

en: Refuse
ro: Refuză

en: Bluetooth Pairing Request
ro: Solicitare asociere Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ro: Confirmați potrivirea cu codul PIN afișat pe '%1'

en: Confirm PIN
ro: Confirmare PIN

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting…
ro: Se conectează…

en: Disconnecting…
ro: Se deconectează…

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Computer
ro: Calculator

en: Phone
ro: Telefon

en: Network
ro: Rețea

en: Headset
ro: Căști cu microfon

en: Headphones
ro: Căști

en: Other Audio
ro: Alt audio

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Printer
ro: Imprimantă

en: Camera
ro: Aparat foto

en: Watch
ro: Vezi

en: Other
ro: Altceva

en: Excellent
ro: Excelentă

en: Good
ro: Bună

en: Fair
ro: Rezonabilă

en: Poor
ro: Slabă

en: Name
ro: Nume

en: Type
ro: Tip

en: Status
ro: Stare

en: Signal Strength
ro: Putere semnal

en: Connect automatically when detected:
ro: Conectare automată la detectare:

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: Connect
ro: Conectare

en: Forget this device
ro: Uită acest dispozitiv

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
ro: Tastează următorul PIN %1 si apasă tasta ”Enter” de pe tastatură:

en: Discoverable
ro: Vizibil

en: Not discoverable
ro: Invizibil

en: Searching…
ro: Caut…

en: Connect another device:
ro: Conectați un alt dispozitiv:

en: Connect a device:
ro: Conectează un dispozitiv:

en: None detected
ro: Nimic detectat

en: PIN for '%1'
ro: PIN pentru '%1'

en: Pair
ro: Asociază

en: Brightness & Display
ro: Luminozitate & Afișaj

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Adjust automatically
ro: Ajustare automată

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
ro: Crește și scade luminozitatea ecranului în funcție de mediu.

en: External display
ro: Ecran extern

en: Wireless display
ro: Afișaj wireless

en: Not connected
ro: Nu este conectat

en: Wireless Display
ro: Ecran wireless

en: No displays detected
ro: Nu a fost detectat un ecran

en: Connected display:
ro: Ecrane conectate:

en: Connecting
ro: Se conectează

en: Use another display:
ro: Conectați un alt ecran:

en: Choose a display:
ro: Alegeți un ecran:

en: This device failed to connect to %1.
ro: Acest dispozitiv a eșuat să se conecteze la %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
ro: A intervenit o eroare la conectarea la %1.

en: Change Hotspot Setup
ro: Modificare configurări Hotspot

en: Set Up Hotspot
ro: Configurare Hotspot

en: Hotspot name
ro: Nume hotspot

en: Choose a name
ro: Alegeți un nume

en: Show password
ro: Arată parola

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
ro: Pornirea hotspotului va porni Wi-Fi-ul.

en: Change
ro: Modifică

en: Start
ro: Pornește

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
ro: Dacă hotspotul este pornit, alte dispozitive pot utiliza conexiunea de date gsm prin rețeaua WiFi.  Se aplică abonamentul standard.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
ro: Alte dispozitive pot utiliza conexiunea de date gsm prin rețeaua WiFi. Se aplică abonamentul standard.

en: Change Password/Setup…
ro: Modificare parolă/Setări…

en: Set Up Hotspot…
ro: Configurare Hotspot…

en: Wi-Fi is off
ro: Wi-Fi-ul este oprit

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
ro: Pentru a crea un hotspot, trebuie să pornești Wi-Fi-ul.

en: Turn on Wi-Fi
ro: Pornește Wi-Fi

en: Display language
ro: Limba de afișare

en: Back
ro: Înapoi

en: Confirm
ro: Confirmare

en: Keyboard layouts
ro: Aranjamente de tastatură

en: Current layouts:
ro: Aranjamente curente:

en: All layouts available:
ro: Toate aranjamentele disponibile:

en: Language & Text
ro: Limbă și text

en: Display language…
ro: Limba de afișare…

en: On-screen keyboard
ro: Tastatură pe ecran

en: External keyboard
ro: Tastatură externă

en: Spell checking
ro: Verificare ortografică

en: Auto correction
ro: Corecție automată

en: Word suggestions
ro: Sugestii de cuvinte

en: Auto capitalization
ro: Corectare automată majusculă

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ro: Apăsați Shift pentru a scrie automat cu majusculă prima literă a propoziției.

en: Auto punctuation
ro: Punctuație automată

en: Inserts a period when you tap Space twice.
ro: Adaugă punct atunci când atingeți Spațiu de două ori.

en: Keyboard sound
ro: Feedback audio tastatură

en: Keyboard vibration
ro: Vibrație tastatură

en: Hardware keyboard
ro: Tastatură fizică

en: Layouts and other sources
ro: Șabloane și alte surse

en: The device needs to restart for changes to take effect.
ro: Trebuie să reporniți dispozitivul pentru ca modificările să fie aplicate.

en: Restart Now
ro: Reporniți acum

en: Current spelling languages:
ro: Verificare ortografică curentă pentru limbile:

en: All languages available:
ro: Toate limbile disponibile:

en: On large screens:
ro: Pe ecrane mari:

en: Always show the launcher
ro: Arată tot timpul lansatorul

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
ro: Filmele și jocurile în ecran complet pot să îl ascundă temporar.

en: Icon size:
ro: Dimensiune icoană:

en: Cursor speed:
ro: Viteză cursor:

en: Wheel scrolling speed:
ro: Viteză rotiță de derulare:

en: Double-click speed:
ro: Viteză dublu-click:

en: Test double-click:
ro: Încearcă dublu-click:

en: Finger scrolling speed:
ro: Viteză derulare cu ajutorul degetelui:

en: Tap to click
ro: Atinge pentru a face click

en: Scroll with two fingers
ro: Derulează cu ajutorul a două degete

en: Ignore touchpad when:
ro: Ignoră touchpad când:

en: Typing
ro: Tastare

en: A mouse is connected
ro: Un mouse a fost conectat

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
ro: Conectează un mouse sau un touchpad folosind USB. Dacă un dispozitiv Bluetooth nu este detectat, asigurăte că este pornit și că bateriile lui sunt încărcate.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
ro: Trebuie să folosești un mouse sau touchpad Bluetooth cu acest monitor. Trebuie de asemenea să te asiguri că dispozitivul este în apropiere și are bateriile încărcate.

en: Primary button:
ro: Buton principal:

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Not fast enough
ro: Nu destul de rapid

en: Double-clicked
ro: Dublu-click

en: Notifications
ro: Notificări

en: Let this app alert me using:
ro: Permite acestei aplicații să folosească pentru notificări:

en: Sounds
ro: Sunete

en: Vibrations
ro: Vibrații

en: Notification Bubbles
ro: Notificări cu bule

en: Notification List
ro: Lista de notificări

en: Sound
ro: Sunet

en: Apps that notify with sound:
ro: Aplicații care notifică folosind sunetul:

en: Vibration
ro: Vibrație

en: When in Silent mode:
ro: Când este în modul silențios:

en: Vibrate as normal
ro: Vibrează în mod normal

en: Don't vibrate
ro: Oprește vibrațiile

en: Apps that notify with vibrations:
ro: Aplicații care notifică folosind vibrațiile:

en: Applications:
ro: Aplicații:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
ro: Aplicațiile vă pot alerta utilizând sunete, vibrații, baloane de notificare și Lista de notificări.

en: Apps that notify with sound
ro: Aplicații care notifică cu ajutorul sunetului

en: Apps that notify with vibration
ro: Aplicații care notifică cu ajutorul vibrațiilor

en: No notifications
ro: Fără notificări

en: Bubbles
ro: Baloane

en: Location
ro: Locația

en: Delete
ro: Șterge

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
ro: Toate documentele, jocurile salvate, configurările și alte elemente vor fi șterse definitiv de pe dispozitiv.

en: Erase & Reset Everything
ro: Șterge și resetează tot

en: Reset device
ro: Repornește dispozitiv

en: Reset Launcher
ro: Resetare Lansator

en: The Launcher will be returned to its original contents.
ro: Lansatorul va fi readus la conținutul original.

en: Reset all system settings…
ro: Resetează toate configurările de sistem…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ro: Conținutul și aspectul lansatorului, precum și filtrele din ecranul principal vor fi aduse la starea lor originală.

en: Erase & Reset All
ro: Șterge și resetează tot

en: Reset all system settings
ro: Resetează toate configurările de sistem

en: Silent Mode
ro: Mod silențios

en: High volume can damage your hearing.
ro: Volumul ridicat poate să își afecteze auzul.

en: Phone calls:
ro: Apeluri:

en: Ringtone
ro: Ton de apel

en: Vibrate on ring
ro: Vibrează în timp ce sună

en: Vibrate in Silent Mode
ro: Vibrează în modul silențios

en: Dialpad tones
ro: Sunete pentru taste

en: Messages:
ro: Mesaje:

en: Vibrate with message sound
ro: Vibrează odată cu sunetul de mesaj

en: Other sounds:
ro: Alte sunete:

en: Lock sound
ro: Sunet la blocare

en: Other vibrations
ro: Alte vibrații

en: Custom Ringtone
ro: Ton sonerie personalizat

en: Choose from
ro: Alegeți din

en: Time zone
ro: Fus orar

en: Set the time zone:
ro: Setați fusul orar:

en: Automatically
ro: Automat

en: Manually
ro: Manual

en: Enter your current location.
ro: Introduceți locul curent.

en: No matching place
ro: Niciun loc corespondent

en: Time and Date
ro: Oră și dată

en: Time zone:
ro: Fus orar:

en: Set the time and date:
ro: Configurare oră și dată:

en: Set time & date
ro: Configurare oră și dată

en: Time
ro: Oră

en: Date
ro: Dată

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
ro: Pentru a adăuga o configurație VPN, descarcă fișierul acesteai de configurare sau setează manual această configurare.

en: Add Manual Configuration…
ro: Adaugă setări manuale…

en: VPN reconnection required.
ro: Este necesară reconectarea la VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
ro: Trebuie să vă reconectați pentru ca modificările să producă efecte.

en: Add certificate?
ro: Adaug certificatul?

en: Add key?
ro: Adaug cheie?

en: Add pac file?
ro: Adaug fișier pac?

en: Content:
ro: Conținut:

en: No data available.
ro: Nu există date disponibile.

en: Save
ro: Salvează

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: No reason given
ro: Nici un motiv dat

en: Device is now managed
ro: Dispozitivul este administrat acum

en: Device is now unmanaged
ro: Dispozitivul nu este administrat acum

en: The device could not be readied for configuration
ro: Dispozitivul nu poate fi pregătit pentru configurare

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
ro: Configurația IP nu a putut fi rezervată (nici o adresă disponibilă, durată timp expirată, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
ro: Configurația IP nu mai este validă

en: Your authentication details were incorrect
ro: Detaliile dumneavostră de autentificare sunt incorecte

en: 802.1X supplicant disconnected
ro: Solicitantul 802.1X deconectat

en: 802.1X supplicant configuration failed
ro: Configurarea solicitantului 802.1X a eșuat

en: 802.1X supplicant failed
ro: Solicitantul 802.1X a eșuat

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
ro: Solicitantul 802.1X a avut nevoie de prea mult timp pentru a realiza autentificarea

en: DHCP client failed to start
ro: Pornirea clientului DHCP a eșuat

en: DHCP client error
ro: Eroare client DHCP

en: DHCP client failed
ro: Clientul DHCP a eșuat

en: Shared connection service failed to start
ro: Pornirea serviciului de conexiune partajată a eșuat

en: Shared connection service failed
ro: Serviciul de conexiune partajată a eșuat

en: Necessary firmware for the device may be missing
ro: S-ar putea ca firmware-ul necesar dispozitivului să lipsească

en: The device was removed
ro: Dispozitivul a fost scos

en: NetworkManager went to sleep
ro: NetworkManager a intrat în modul de așteptare

en: The device's active connection disappeared
ro: Conexiunea activă a dispozitivului a dispărut

en: Device disconnected by user or client
ro: Dispozitivul a fost deconectat de utilizator sau de client

en: The device's existing connection was assumed
ro: Conexiunea existentă a dispozitivului a fost una presupusă

en: The supplicant is now available
ro: Acum solicitantul este disponibil

en: The modem could not be found
ro: Modemul nu poate fi găsit

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ro: Conexiunea Bluetooth a eșuat sau a expirat

en: A dependency of the connection failed
ro: O dependență a conexiunii a eșuat

en: ModemManager is unavailable
ro: ModemManager este indisponibil

en: The Wi-Fi network could not be found
ro: Rețeaua Wi-Fi nu poate fi găsită

en: A secondary connection of the base connection failed
ro: O conexiune secundară a conexiunii de bază a eșuat.

en: Network details
ro: Detalii rețea

en: Last connected
ro: Ultima conectare

en: Password
ro: Parolă

en: Forget this network
ro: Uită această rețea

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Connect to Hidden Network
ro: Conectare la rețea ascunsă

en: Network name
ro: Nume rețea

en: Security
ro: Securitate

en: WPA & WPA2 Personal
ro: WPA și WPA2 personal

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Inner authentication
ro: Autentificare interioară

en: CA certificate
ro: Certificat CA

en: Choose…
ro: Alege…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
ro: %1..., Ex.: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
ro: %1, Ex.: %2

en: Client certificate
ro: Certificat client

en: User private key
ro: Cheia privată a utilizatorului

note: TRANSLATORS: The first position is the type of private key, second the key algorithm, and third the length of the key in bits.
en: %1, %2, %3 bit
ro: %1, %2, %3 biți

en: Pac file
ro: Fișier pac

en: Pac provisioning
ro: Provizionare pac

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Authenticated
ro: Autentificat

en: Both
ro: Ambele

en: PEAP version
ro: Versiune PEAP

en: Version 0
ro: Versiune 0

en: Version 1
ro: Versiune 1

en: Automatic
ro: Automat

en: Anonymous identity
ro: Identitate anonimă

en: Identity
ro: Identitate

en: Username
ro: Utilizator

en: Private key password
ro: Parola pentru cheia privată

en: Remember password
ro: Reține parola

en: Connect to hidden network…
ro: Conectare la o rețea ascunsă…

en: Previous networks
ro: Rețele anterioare

en: Clear
ro: Golește

en: Private key
ro: Cheie privată

en: Public key
ro: Cheie publică

en: Opaque
ro: Opac

en: Search
ro: Caută

en: System
ro: Sistem
