lomiri-system-settings - en to sc translation catalogue (581 entries)

en: System Settings
sc: Cunfiguratzione

en: Preferences;Settings;
sc: Preferèntzias;Cunfiguratzione;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
sc: Non si podet annullare sa rechèdida atuale (no si podet cuntatare su servìtziu)

en: Can't pause current request (can't contact service)
sc: Non si podet firmare sa rechèdida atuale (non si podet cuntatare su servìtziu)

en: Developer Mode
sc: Modalidade de isvilupu

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
sc: In modalidade de isvilupu, chie si siat podet atzèdere, modificare o cantzellare su cuntenutu de custu dispositivu connetende·lu a un'àteru dispositivu.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
sc: Tocat a istabilire unu còdighe de atzessu o una crae pro impreare sa modalidade de isvilupu.

en: Lock security
sc: Blocu de seguresa

en: Sorry, this license could not be displayed.
sc: Custa lissèntzia non podet èssere ammustrada.

en: Serial
sc: Nùmeru de sèrie

en: None
sc: Peruna

en: Wi-Fi address
sc: Indiritzu Wi-Fi

en: Bluetooth address
sc: Indiritzu Bluetooth

en: Storage
sc: Memòria

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
sc: %1 lìberu

en: Software:
sc: Programmas:

en: OS
sc: Sistema operativu

en: Last updated
sc: Ùrtima atualizatzione

en: Never
sc: Mai

en: Check for updates
sc: Controlla atualizatziones

en: Legal:
sc: Informatzione legale:

en: Software licenses
sc: Lissèntzias de programmas

en: Regulatory info
sc: Informatzione normativa

en: Developer mode
sc: Modalidade de isvilupu

en: Scanning
sc: Iscannerizande

en: Videos
sc: Vìdeos

en: Audio
sc: Àudio

en: Pictures
sc: Imàgines

en: Other files
sc: Àteros archìvios

en: Used by apps
sc: Impreadu dae is aplicatziones

en: Total storage
sc: Memòria totale

en: Free space
sc: Ispàtziu lìberu

en: By name
sc: Pro nòmine

en: By size
sc: Pro mannària

en: OS Build Details
sc: Detàllios de sa versione de su sistema operativu

en: OS build number
sc: Nùmeru de sa versione de su sistema operativu

en: UBports Image part
sc: Parte de s'imàgine de UBports

en: Ubuntu build description
sc: Descritzione de sa versione de Ubuntu

en: Device Image part
sc: Parte de s'imàgine de su dispositivu

en: Device build description
sc: Descritzione de sa versione de su dispositivu

en: Customization Image part
sc: Parte de sa personalizatzione de s'imàgine

en: Unknown title
sc: Tìtulu disconnottu

en: Cancel
sc: Annulla

en: No images selected
sc: Peruna imàgine seletzionada

en: Remove %1 image | Remove %1 images
sc[0]: Boga %1 immàgine
sc[1]: Boga %1 immàgines

en: Add an image…
sc: Agiunghe un'immàgine…

en: Remove images…
sc: Boga immàgines…

en: Custom
sc: Personalizadu

en: Preview
sc: Pre-visualizatzione

en: Set
sc: Cunfigura

en: OK
sc: AB

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
sc: Bateria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
sc[0]: %1 segundu a immoe
sc[1]: %1 segundos a immoe

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
sc[0]: %1 minutu a immoe
sc[1]: %1 minutos a immoe

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
sc[0]: %1 ora a immoe
sc[1]: %1 oras a immoe

en: Charge level
sc: Livellu de càrriga

en: Yesterday
sc: Eris

en: Today
sc: Oe

en: Charging now
sc: Carrighende

en: Last full charge
sc: Ùrtima càrriga cumpleta

en: Fully charged
sc: Càrriga cumpleta

en: Ways to reduce battery use:
sc: Maneras de minimare s'impreu de sa bateria:

en: Display brightness
sc: Lugore de s'ischermu

en: Lock when idle
sc: Bloca cando est inativu

en: Sleep when idle
sc: Suspende cando est inativu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
sc[0]: A pustis de %1 segundu
sc[1]: A pustis de %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
sc[0]: A pustis de %1 minutu
sc[1]: A pustis de %1 minutos

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
sc: Puntu de atzessu Wi-Fi

en: Lock the device when it's not in use:
sc: Bloca su telèfono cando no est impreadu:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
sc: Pone su dispositivu a asseliare cando no est impreadu:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
sc[0]: A pustis de %1 segundu
sc[1]: A pustis de %1 segundos

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
sc: Is tempos prus curtzos sunt prus seguros. Su dispositivu no s'at a blocare durante mutidas o riprodutziones de vìdeos.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
sc: Su dispositivu no s'at a asseliare durante mutidas o riprodutziones de vìdeos.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
sc: Autorizatzione de assòtziu de Bluetooth rechèrida

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
sc: Su dispositivu %1 si bolet assotziare a custu dispositivu. Si lu boles permìtere?

en: Allow
sc: Permite

en: Refuse
sc: Refuda

en: Bluetooth Pairing Request
sc: Assòtziu de Bluetooth rechèdidu

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
sc: Cunfirma chi su PIN ammustradu a '%1' cuncordet cun custu

en: Confirm PIN
sc: Cunfirma su PIN

en: Connected
sc: Connètidu

en: Connecting…
sc: Connetende·si…

en: Disconnecting…
sc: Disconnetende·si…

en: Disconnected
sc: Disconnètidu

en: Unknown
sc: Disconnotu

en: Computer
sc: Elaboradore

en: Phone
sc: Telèfonu

en: Network
sc: Rete

en: Headset
sc: Microauricolare

en: Headphones
sc: Auricolares

en: Video
sc: Vìdeu

en: Other Audio
sc: Àteru àudio

en: Joypad
sc: Cumandu de giogu

en: Keyboard
sc: Tecladu

en: Tablet
sc: Tauledda

en: Mouse
sc: Sòrighe

en: Printer
sc: Imprentadora

en: Camera
sc: Fotocàmera

en: Watch
sc: Rellògiu

en: Other
sc: Un'àteru

en: Excellent
sc: Bona meda

en: Good
sc: Bona

en: Fair
sc: Discreta

en: Poor
sc: Iscarsa

en: Name
sc: Nòmine

en: Type
sc: Genia

en: Status
sc: Istadu

en: Address
sc: Indiritzu

en: Signal Strength
sc: Potèntzia de su signale

en: Connect automatically when detected:
sc: Connete in automàticu cando rilevat:

en: Disconnect
sc: Disconnete

en: Connect
sc: Connete

en: Forget this device
sc: Iscaressi·ti de custu dispositivu

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
sc: Inserta a %1 su PIN chi sighit e carca “Enter” in su tecladu:

en: Discoverable
sc: Si podet iscobèrrere

en: Not discoverable
sc: Non si podet iscobèrrere

en: Searching…
sc: Chirchende…

en: Connect another device:
sc: Connete un'àteru dispositivu:

en: Connect a device:
sc: Connete unu dispositivu:

en: None detected
sc: Perunu dispositivu rilevadu

en: PIN for '%1'
sc: PIN pro '%1'

en: Pair
sc: Assòtzia

en: Brightness & Display
sc: Lugore e ischermu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
sc: Lugore

en: Adjust automatically
sc: Acontza in automàticu

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
sc: Adata su lugore de s'ischermu a su logu a fùrriu.

en: External display
sc: Ischermu esternu

en: Wireless display
sc: Ischermu sena filos

en: Not connected
sc: Non connètidu

en: Wireless Display
sc: Ischermu sena filos

en: No displays detected
sc: Non s'est rilevadu ischermu perunu

en: Connected display:
sc: Ischermu connètidu:

en: Connecting
sc: Connetende

en: Use another display:
sc: Imprea un'àteru ischermu:

en: Choose a display:
sc: Sèbera un'ischermu:

en: This device failed to connect to %1.
sc: Impossìbile connètere custu dispositivu a %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
sc: B'est istada una faddina disconnota connetende·si a %1.

en: Change Hotspot Setup
sc: Muda sa cunfiguratzione de su puntu de atzessu Wi-Fi

en: Set Up Hotspot
sc: Cunfigura su puntu de atzessu Wi-Fi

en: Hotspot name
sc: Nòmine de su puntu de atzessu Wi-Fi

en: Choose a name
sc: Sèbera unu nòmine

en: Show password
sc: Ammustra sa crae

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
sc: S'ativatzione de su puntu de atzessu at a allumare su Wi-Fi.

en: Change
sc: Muda

en: Start
sc: Cumintza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
sc: Puntu de atzessu Wi-Fi

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
sc: Cando su puntu de atzessu Wi-Fi est ativu àteros dispositivu podent utilizare sa connessione de datos mòbiles cun sa rete sena filos. S'ant a applicare is tarifas normales pro sa connessione de datos.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
sc: Àteros dispositivos podent utilizare sa connessione de datos mòbiles cun sa rete senza filos. S'ant a applicare is tarifas normales pro sa connessione de datos.

en: Change Password/Setup…
sc: Muda sa crae/cunfiguratzione…

en: Set Up Hotspot…
sc: Cunfigura su puntu de atzessu WiFi…

en: Wi-Fi is off
sc: Wi-Fi disativadu

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
sc: Pro creare unu puntu de atzessu, depes ativare su Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
sc: Ativa su Wi-Fi

en: Display language
sc: Limba

en: Back
sc: In segus

en: Confirm
sc: Cunfirma

en: Keyboard layouts
sc: Dispositziones de tecladu

en: Current layouts:
sc: Dispositziones de tecladu atuales:

en: All layouts available:
sc: Totu is dispositziones de tecladu a disponimentu:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
sc: Limba e testu

en: Display language…
sc: Ammustra sa limba…

en: Enable on-screen keyboard
sc: Ativa su tecladu in s'ischermu

en: On-screen keyboard
sc: Tecladu in s'ischermu

en: External keyboard
sc: Tecladu esternu

en: Ambiance
sc: Ambiente

en: Suru Dark
sc: Suru Dark (murru e nieddu)

en: Suru Black
sc: Suru Black (nieddu)

en: Just White
sc: Just White (arvu)

en: Just Black
sc: Just Black (nieddu)

en: Just Grey
sc: Just Grey (murru)

en: Bordered White
sc: Bordered White (lìmites in arvu)

en: Bordered Black
sc: Bordered Black (lìmites in nieddu)

en: Bordered Grey
sc: Bordered Grey (lìmites in murru)

en: On-screen keyboard theme
sc: Tema de su tecladu in s'ischermu

en: Keyboard theme
sc: Tema de su tecladu

en: Spell checking
sc: Curretzione ortogràfica

en: Auto correction
sc: Curretzione automàtica

en: Word suggestions
sc: Cussìgios de paràulas

en: Auto capitalization
sc: Majùsculas initziales in automàticu

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
sc: Ativa sa tecla de majùscula pro impreare majùsculas in sa prima lìtera de cada frase.

en: Auto punctuation
sc: Puntegiadura automàtica

en: Inserts a period when you tap Space twice.
sc: Insertat unu puntu cando si tocat duas bortas sa tecla Ispàtziu.

en: Keyboard sound
sc: Sonos de su tecladu

en: Keyboard vibration
sc: Vibratzione de su tecladu

en: Keyboard opacity
sc: Annapadura de tecladu

en: Hardware keyboard
sc: Tecladu fìsicu

en: Layouts and other sources
sc: Dispositzione e àteras fontes

en: The device needs to restart for changes to take effect.
sc: Su dispositivu depet èssere torradu a aviare pro chi is modìficas tèngiant efetu.

en: Restart Now
sc: Torra a aviare immoe

en: Current spelling languages:
sc: Limbas atuales cun curretzione ortogràfica:

en: All languages available:
sc: Totu is limbas a disponimentu:

en: On large screens:
sc: In ischermos mannos:

en: Always show the launcher
sc: Ammustra semper su launcher

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
sc: Vìdeos e giogos cun s'ischermu a mannària prena ddu diant pòdere cuare in manera temporale.

en: Icon size:
sc: Mannària de is iconas:

en: Cursor speed:
sc: Lestresa de su puntadore:

en: Wheel scrolling speed:
sc: Lestresa de iscurrimentu de sa rodedda:

en: Double-click speed:
sc: Lestresa de su clic dòpiu:

en: Test double-click:
sc: Cumprova su clic dòpiu:

en: Touchpad
sc: Sòrighe tàtile

en: Finger scrolling speed:
sc: Lestresa de iscurrimentu cun su didu:

en: Tap to click
sc: Toca pro incarcare

en: Scroll with two fingers
sc: Iscurre con duos didos

en: Ignore touchpad when:
sc: Inniora su sòrighe tàtile cando:

en: Typing
sc: So iscriende

en: A mouse is connected
sc: Sòrighe connètidu

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
sc: Connete unu sòrighe o sòrighe tàtile mediante USB, o imprea unu dispositivu Bluetooth. Si non benit rilevadu unu dispositivu Bluetooth, assegura·ti chi siat allutu e chi is baterias suas siant càrrigas.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
sc: Tocat a usare unu sòrighe o sòrighe tàtile Bluetooth cun custu ischermu. Assegura·ti chi siat a curtzu de su dispositivu e chi is baterias suas siant càrrigas.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
sc: Sòrighe e sòrighe tàtile

en: Primary button:
sc: Pulsante primàriu:

en: Left
sc: Mancu

en: Right
sc: Deretu

en: Not fast enough
sc: Non lestru a sufitzèntzia

en: Double-clicked
sc: Clic dòpiu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
sc: Notìficas

en: Let this app alert me using:
sc: Permite chi custa aplicatzione m'avertat impreende:

en: Sounds
sc: Sonos

en: Vibrations
sc: Vibratziones

en: Notification Bubbles
sc: Bussicas de notìfica

en: Notification List
sc: Lista de notìficas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
sc: Sonu

en: Apps that notify with sound:
sc: Aplicatziones chi impreant notìficas cun sonos:

en: Vibration
sc: Vibratzione

en: When in Silent mode:
sc: Vibra in modalidade silentziosa:

en: Vibrate as normal
sc: Vibra de manera normale

en: Don't vibrate
sc: Sena vibratzione

en: Apps that notify with vibrations:
sc: Aplicatziones chi impreant notìficas cun vibratzione:

en: Applications:
sc: Aplicatziones:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
sc: Unas cantas aplicatziones ti podent avèrtere cun sonos, vibratziones, bussicas e su Tzentru de notìficas.

en: Apps that notify with sound
sc: Aplicatziones chi impreant notìficas de sonos

en: Apps that notify with vibration
sc: Aplicatziones chi impreant notìficas cun vibratzione

en: No notifications
sc: Sena notìficas

en: Bubbles
sc: Bussicas

en: Add printer
sc: Agiunghe imprentadora

en: Enter URI
sc: Inserta URI

en: Devices
sc: Dispositivos

en: No devices found.
sc: Perunu dispositivu agatadu.

en: Describe printer
sc: Descrie imprentadora

en: Connection
sc: Connetende

en: Choose a connection
sc: Sèbera una connessione

en: Printer name
sc: Nòmine de s'imprentadora

en: Description
sc: Descritzione

en: Optional
sc: Optzionale

en: Location
sc: Positzione

en: Choose driver
sc: Sèbera unu driver

en: Select printer from database
sc: Seletziona imprentadora dae s'archìviu de datos

en: Provide PPD file
sc: Fruni s'archìviu PPD

en: Filter drivers
sc: Filtra is driver

en: PPD file
sc: Archìviu PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
sc: Imprentende

en: Manager Printer Jobs
sc: Gestore de is tareas de s'imprentadora

en: Default printer
sc: Imprentadora predefinida

en: Configured printers
sc: Imprentadoras cunfiguradas

en: Discovered printers
sc: Imprentadoras agatadas

en: Delete
sc: Cantzella

en: Set as Default
sc: Cunfigura comente predefinida

en: There are no printers configured yet.
sc: Non bi sunt ancora imprentadoras cunfiguradas.

en: Printer status
sc: Istadu de s'imprentadora

en: General settings
sc: Cunfiguratziones generales

en: Policies
sc: Normativa

en: Copies and pages
sc: Còpias e pàginas

en: Copies
sc: Còpias

en: Paper size
sc: Mannària de su follu

en: Duplex
sc: Imprenta a parte e a àtera

en: Color model
sc: Modellu de colore

en: Quality
sc: Calidade

en: Enabled
sc: Abilitadu

en: Default
sc: Predefinidu

en: This is the default printer.
sc: Custa est s'imprentadora predefinida.

en: Accepting jobs
sc: Atzetatzione de tareas

en: Shared
sc: Cumpartzida

en: Idle
sc: Inativa

en: Aborted
sc: Annulladu

en: Active
sc: Ativa

en: Stopped
sc: Blocada

en: No messages
sc: Perunu messàgiu

en: Jobs
sc: Tareas

en: Manage Print Jobs
sc: Atende a is tareas de imprenta

en: Model
sc: Modellu

en: Local Raw Printer
sc: Imprentadora locale Raw

en: Print test page
sc: Imprenta una pàgina de proa

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
sc: Totus is documentos, giogos sarvados, cunfiguratziones e totus is àteros elementos s'ant a cantzellare de manera definitiva dae custu dispositivu.

en: Erase & Reset Everything
sc: Cantzella e reseta totu

en: Reset device
sc: Reseta su dispositivu

en: Reset Launcher
sc: Reseta launcher

en: The Launcher will be returned to its original contents.
sc: S'ant a resetare is cuntenutos originales de su launcher.

en: Reset all system settings…
sc: Reseta totus is cunfiguratziones de sistema…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
sc: S'at a torrare a sa cunfiguratzione initziale de is cuntenutos e is dispositziones de su launcher e de is filtros de s'ischermu initziale.

en: Erase & Reset All
sc: Cantzella e reseta totu

en: Reset all system settings
sc: Reseta totus is cunfiguratziones de sistema

en: Silent Mode
sc: Modalidade a sa muda

en: High volume can damage your hearing.
sc: Su volume tropu artu podet iscalabrare s'uditu.

en: Phone calls:
sc: Mutidas:

en: Ringtone
sc: Tonu de mutida

en: Vibrate on ring
sc: Vibra a sa mutida

en: Vibrate in Silent Mode
sc: Vibra a modalidade a sa muda

en: Dialpad tones
sc: Tonos de su tecladu numèricu

en: Messages:
sc: Messàgios:

en: Vibrate with message sound
sc: Vibra cun sonu de messàgiu

en: Other sounds:
sc: Àteros sonos:

en: Lock sound
sc: Sonu de blocu

en: Other vibrations
sc: Àteras vibratziones

en: Custom Ringtone
sc: Tonu de mutida personalizadu

en: Choose from
sc: Sèbera intre

en: Incorrect passcode. Try again.
sc: Su còdighe de atzessu es isballiadu, torra a proare.

en: Incorrect passphrase. Try again.
sc: Sa crae est isballiada. Torra a proare.

en: Could not set security mode
sc: Impossìbile cunfigurare sa modalidade de seguresa

en: Could not set security display hint
sc: Impossìbile cunfigurare sa visualizatzione de su cussìgiu de seguresa

en: Authentication token manipulation error
sc: Faddina de manipulatzione de su token de autenticatzione

en: Let the device detect your location:
sc: Permite chi custu dispositivu rilevet sa positzione tua:

en: Using GPS only (less accurate)
sc: Imprea GPS isceti (prus pagu pretzisu)

en: Using GPS
sc: Cando impreat su GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
sc: Cando impreat GPS, Wi-Fi anònimu e informatzione de rete telefònica.<br>Seletzionende custa optzione atzetas is <a href='%1'>cunditziones de Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
sc: Cando impreat su GPS e is informatziones anònimas de Wi-Fi.<br>Seletzionende custa optzione atzetas is <a href='%1'>cunditziones de Nokia HERE</a>.

en: Not at all
sc: Mai

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
sc: Impreat su GPS pro rilevare sa positzione aprossimativa tua. Cando est inativu, su GPS si disativat pro istraviare bateria.

en: Let apps access this location:
sc: Permite a is aplicatziones de atzedere a custa positzione:

en: None requested
sc: Niunu rechèdidu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
sc: Seguresa e riservadesa

en: Security
sc: Seguresa

en: Locking and unlocking
sc: Blocu e isblocu

en: SIM PIN
sc: PIN de sa SIM

en: On
sc: Ativu

en: Off
sc: Inativu

en: Encryption
sc: Critografia

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
sc: Sa tzifradura amparat contras s'atzessu a is datos de su telèfono cando si connete a un'elaboradore o a un'àteru dispositivu.

en: Privacy
sc: Riservadesa

en: Stats on welcome screen
sc: Istatìsticas in s'ischermu de benebènnidu

en: Messages on welcome screen
sc: Messàgios in s'ischermu de benebènnidu

en: App permissions
sc: Permissos de s'aplicatzione

en: Apps that you have granted access to:
sc: Aplicatziones a is chi as cunsentidu de atzèdere:

en: Apps may also request access to online accounts.
sc: Is aplicatziones puru podent pedire s'atzessu a is contos in lìnea.

en: Online Accounts…
sc: Contos in lìnea…

en: Change passcode…
sc: Muda su còdighe de atzessu…

en: Change passphrase…
sc: Muda sa crae…

en: Switch to swipe
sc: Cola a iscurrimentu cun su didu

en: Switch to passcode
sc: Cola a còdighe de atzessu

en: Switch to passphrase
sc: Cola a crae

en: Existing passcode
sc: Còdighe de atzessu atuale

en: Existing passphrase
sc: Crae atuale

en: Choose passcode
sc: Sèbera su còdighe de atzessu

en: Choose passphrase
sc: Sèbera sa crae

en: Confirm passcode
sc: Cunfirma su còdighe de atzessu

en: Confirm passphrase
sc: Cunfirma sa crae

en: Those passcodes don't match. Try again.
sc: Is còdighes de atzessu non cointzident. Torra·bi a proare.

en: Those passphrases don't match. Try again.
sc: Is craes non cointzident. Torra·bi a proare.

en: Unset
sc: Iscunfigura

en: Unlock the device using:
sc: Isbloca su dispositivu cun:

en: Swipe (no security)
sc: Iscurrimentu de su didu (peruna seguresa)

en: Fingerprint
sc: Istampa

en: Fingerprint ID
sc: Identificatzione cun imprenta

en: Change SIM PIN
sc: Muda su PIN de s'ischeda SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
sc[0]: Su còdighe PIN est isballiau. Abarrat %1 tentativu.
sc[1]: Su còdighe PIN est isballiau. Abarrant %1 tentativos.

en: No more attempts allowed
sc: Non si permitint àteros tentativos

en: Current PIN:
sc: Còdighe PIN atuale:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
sc[0]: Si permitit %1 tentativu.
sc[1]: Si permitint %1 tentativos.

en: Choose new PIN:
sc: Sèbera su còdighe PIN nou:

en: Confirm new PIN:
sc: Cunfirma su còdighe PIN nou:

en: PINs don't match. Try again.
sc: Is còdigos PIN non crosant. Torra a proare.

en: Enter SIM PIN
sc: Inserta su PIN de s'ischeda SIM

en: Enter Previous SIM PIN
sc: Inserta su còdigu PIN pretzedente de s'ischeda SIM

en: Unlock
sc: Isbloca

en: Lock
sc: Bloca

en: Unlocked
sc: Isblocadu

en: Change PIN…
sc: Muda su còdighe PIN…

en: Locked
sc: Blocadu

en: Unlock…
sc: Isbloca…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
sc: Si b'est unu còdighe PIN impostadu dae s'ischeda SIM, tocat a l'insertare pro atzèdere a is servìtzios de su mòbile a pustis de torrare a aviare su dispositivu o de iscambiare sa SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
sc: Insertare prus bortas unu PIN chi no est curretu diat pòdere blocare sa SIM in manera permanente.

en: Passcode
sc: Còdighe de atzessu

en: Passphrase
sc: Crae

en: Sleep locks immediately
sc: Blocu in automàticu cando si ponet a asseliare

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
sc: Ativa su blocu de seguresa pro limitare s'atzessu cando su dispositivu est blocadu.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
sc: Àteras aplicatziones e funtziones ant a rechèdere s'isblocu.

en: Time zone
sc: Fusu oràriu

en: Set the time zone:
sc: Imposta su fusu oràriu:

en: Automatically
sc: In automàticu

en: Manually
sc: De manera manuale

en: Enter your current location.
sc: Inserta sa positzione atuale tua.

en: No matching place
sc: Non b'est perunu logu chi cuncordet

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
sc: Data e oràriu

en: Time zone:
sc: Fusu oràriu:

en: Set the time and date:
sc: Imposta data e oràriu:

en: Set time & date
sc: Imposta data e oràriu

en: Time
sc: Oràriu

en: Date
sc: Data

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
sc: Pro agiùnghere una cunfiguratzione VPN, iscàrriga s'archìviu suo o cunfigura·la de manera manuale.

en: Add Manual Configuration…
sc: Agiunghe cunfiguratzione manuale…

en: VPN reconnection required.
sc: Tocat a si torrare a connètere a sa VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
sc: Tocat a si torrare a connètere pro fàghere chi is modìficas tèngiant efetu.

en: Add certificate?
sc: Boles agiunghere su tzertificadu?

en: Add key?
sc: Boles agiunghere sa crae?

en: Add pac file?
sc: Boles agiunghere s'archìviu pac?

en: Content:
sc: Cuntenutu:

en: No data available.
sc: Non bi sunt datos disponìbiles.

en: Save
sc: Sarva

en: Unknown error
sc: Faddina disconnota

en: No reason given
sc: Perunu motivu inditadu

en: Device is now managed
sc: Su dispositivu est immoe gestidu

en: Device is now unmanaged
sc: Su dispositivu immoe no est gestidu

en: The device could not be readied for configuration
sc: Impossìbile preparare su dispositivu pro sa cunfiguratzione

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
sc: Sa cunfiguratzione IP no at pòdidu èssere riservada (fortzes non bi fiat perunu indiritzu disponìbile, o est acabadu su tempus de isettare)

en: The IP configuration is no longer valid
sc: Sa cunfiguratzione IP no est prus vàlida

en: Your authentication details were incorrect
sc: Detàllios de autenticatzione no vàlidos

en: 802.1X supplicant disconnected
sc: Suplicante de protocollu 802.1X disconnètidu

en: 802.1X supplicant configuration failed
sc: Faddina in sa cunfiguratzione de su suplicante de protocollu 802.1X

en: 802.1X supplicant failed
sc: Faddina de su suplicante de protocollu 802.1X

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
sc: S'autenticatzione de su suplicante de protocollu 802.1X at trigadu tropu

en: DHCP client failed to start
sc: Faddina in s'aviu de su cliente DHCP

en: DHCP client error
sc: Faddina de su cliente DHCP

en: DHCP client failed
sc: Faddina in su cliente DHCP

en: Shared connection service failed to start
sc: Faddina in s'aviu de su servìtziu de connessione cumpartzida

en: Shared connection service failed
sc: Faddina in su servìtziu de connessione cumpartzida

en: Necessary firmware for the device may be missing
sc: Pòdet èssere chi ammanchet su microprogramma rechèdidu pro su dispositivu

en: The device was removed
sc: Su dispositivu est istadu tiradu

en: NetworkManager went to sleep
sc: NetworkManager s'est asseliadu

en: The device's active connection disappeared
sc: Est isparèssida sa connessione ativa de su dispositivu

en: Device disconnected by user or client
sc: Dispositivu disconnètidu dae s'usuàriu o cliente

en: The device's existing connection was assumed
sc: S'est assùmida sa connessione ativa de su dispositivu

en: The supplicant is now available
sc: Su suplicante est a disponimentu

en: The modem could not be found
sc: Perunu modem agatadu

en: The Bluetooth connection failed or timed out
sc: Faddina in sa connessione Bluetooth o tempus iscàdidu

en: A dependency of the connection failed
sc: Faddina in una dipendèntzia de sa connessione

en: ModemManager is unavailable
sc: Su ModemManager no est a disponimentu

en: The Wi-Fi network could not be found
sc: Peruna rete Wi-Fi agatada

en: A secondary connection of the base connection failed
sc: Faddina in una connessione segundària de sa connessione printzipale

en: Network details
sc: Detàllios de sa rete

en: Last connected
sc: Ùrtima connessione

en: Password
sc: Crae

en: Forget this network
sc: Iscaressi·ti de custa rete

en: IP address
sc: Indiritzu IP

en: Connect to Hidden Network
sc: Connete·ti a una rete cuada

en: Network name
sc: Nòmine de sa rete

en: WPA & WPA2 Personal
sc: WPA e WPA2 personale

en: WPA & WPA2 Enterprise
sc: WPA/WPA2 corporativa

en: Dynamic WEP (802.1x)
sc: WEP dinàmicu (802.1x)

en: Authentication
sc: Autenticatzione

en: Inner authentication
sc: Autenticatzione interna

en: CA certificate
sc: Tzertificadu CA

en: Choose…
sc: Sèbera…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
sc: %1…, Iscad.: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
sc: %1, Iscad.: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
sc: Impreare tzertificados est cussigiadu pro crèschere sa seguresa.

en: Client certificate
sc: Tzertificadu de su cliente

en: User private key
sc: Crae privada de s'usuàriu

en: Pac file
sc: Archìviu pac

en: Pac provisioning
sc: Frunidura pac

en: Disabled
sc: Disativadu

en: Anonymous
sc: Anònimu

en: Authenticated
sc: Autenticadu

en: Both
sc: Ambos

en: PEAP version
sc: Versione PEAP

en: Version 0
sc: Versione 0

en: Version 1
sc: Versione 1

en: Automatic
sc: Automàticu

en: Anonymous identity
sc: Identidade anònima

en: Identity
sc: Identidade

en: Username
sc: Nòmine usuàriu

en: Private key password
sc: Crae privada

en: Remember password
sc: Ammenta sa crae

en: Connect to hidden network…
sc: Connete·ti a una rete cuada…

en: Previous networks
sc: Retes pretzedentes

en: Clear
sc: Lìmpia

en: Private key
sc: Crae privada

en: Public key
sc: Crae pùblica

en: Opaque
sc: Annapadu

en: Search
sc: Chirca

en: Personal
sc: Informatziones personales

en: System
sc: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
sc: informatziones

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
sc: dispositivu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
sc: informatziones

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
sc: telèfonu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
sc: nùmeru

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
sc: nùmeru de sèrie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
sc: indiritzu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
sc: lissèntzias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
sc: isvilupu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
sc: programma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
sc: memòria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
sc: discu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
sc: ispàtziu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
sc: versione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
sc: revisione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
sc: aspetu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
sc: isfundu de iscrivania

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
sc: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
sc: Fotografias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
sc: immàgine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
sc: immàgine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
sc: bateria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
sc: alimentatzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
sc: càrriga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
sc: inativu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
sc: blocu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
sc: disativa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
sc: ativa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
sc: microauricolare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
sc: assòtzia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
sc: iscoberre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
sc: vetura

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
sc: vivavoce

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
sc: sena filos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
sc: connete

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
sc: disconnete

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
sc: istèreu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
sc: lugore

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
sc: ischermu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
sc: ischermu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
sc: automàticu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
sc: acontza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
sc: Esèmpiu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
sc: esèmpiu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
sc: proa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
sc: modellu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
sc: Modalidade aèreu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
sc: bolu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
sc: aèreu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
sc: foras de lìnia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
sc: aèreu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
sc: rete

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
sc: puntu de atzessu Wi-Fi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
sc: limba

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
sc: tecladu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
sc: controllu ortogràficu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
sc: curretu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
sc: cussìgius

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
sc: majùsculu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
sc: puntegiadura

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
sc: dispositzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
sc: faeddos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
sc: vibratzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
sc: sòrighe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touchpad
sc: sòrighe tàtile

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
sc: toca

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
sc: toca

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
sc: clic

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
sc: intrada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
sc: notìficas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
sc: aplicatziones

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
sc: autoriza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
sc: permissos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
sc: insignas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
sc: Blocu de sa rotatzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
sc: rotatzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
sc: orientatzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
sc: imprentadora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
sc: imprentadoras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
sc: imprentende

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
sc: òrdina

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
sc: còpias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
sc: modellu de colore

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
sc: iscala de murros

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
sc: colore

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
sc: tinta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
sc: Reseta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
sc: reseta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
sc: cantzella

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
sc: fàbrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
sc: lìmpia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
sc: riprìstina

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
sc: seguresa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
sc: riservadesa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
sc: còdighe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
sc: crae

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
sc: crae

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
sc: iscurre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
sc: permite

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
sc: atzessu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
sc: sonu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
sc: a sa muda

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
sc: tonu de mutida

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
sc: vibra

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
sc: tecladu numèricu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
sc: messàgiu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
sc: volùmene

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
sc: oràriu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
sc: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
sc: fusu oràriu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
sc: percursu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
sc: cuadu
