lomiri-system-settings - en to fa translation catalogue (369 entries)

en: System Settings
fa: تنظیمات سامانه

en: Can't cancel current request (can't contact service)
fa: نمی‌توان درخواست فعلی را لغو کرد (نمی‌توان با سرویس ارتباط برقرار کرد)

en: Can't pause current request (can't contact service)
fa: نمی‌توان درخواست جاری را معلّق کرد (نمی‌توان با سرویس ارتباط برقرار کرد)

en: Developer Mode
fa: حالت توسعه‌دهنده

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
fa: در حالت توسعه‌دهنده، هرکسی می‌تواند با وصل کردن این تلفن به یک دستگاه دیگر، به همه‌ محتوا دسترسی داشته و آن‌ها را تغییر داده یا حذف کند.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
fa: برای استفاده از حالت توسعه دهنده نیاز به یک رمزعبور یا عبارت‌عبور دارید.

en: Lock security
fa: امنیت قفل

en: Sorry, this license could not be displayed.
fa: متأسّفیم، این پروانه نمی‌تواند نمایش داده شود.

en: Serial
fa: سریال

en: None
fa: هيچ‌کدام

en: Wi-Fi address
fa: نشانی بی‌سیم

en: Bluetooth address
fa: نشانی بلوتوث

en: Storage
fa: حافظه

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
fa: %1 آزاد

en: Software:
fa: نرم‌افزار:

en: OS
fa: سیستم‌عامل

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Never
fa: هرگز

en: Check for updates
fa: بررسی برای به‌روزرسانی‌ها

en: Legal:
fa: قانونی:

en: Software licenses
fa: پروانه‌های نرم‌افزاری

en: Regulatory info
fa: اطّلاعات رگولاتوری

en: Developer mode
fa: حالت توسعه‌دهنده

en: Scanning
fa: بررسی

en: Videos
fa: ویدیوها

en: Audio
fa: صداها

en: Pictures
fa: تصویرها

en: Other files
fa: دیگر پرونده‌ها

en: Used by apps
fa: استفاده شده توسّط اپ‌ها

en: Total storage
fa: کل حافظه

en: Free space
fa: فضای آزاد

en: By name
fa: با نام

en: By size
fa: با اندازه

en: N/A
fa: هیچ

en: OS Build Details
fa: جزئیات ساخت سیستم‌عامل

en: OS build number
fa: شماره‌ی ساخت سیستم‌عامل

en: UBports Image part
fa: بخش تصویر UBports

en: Ubuntu build description
fa: شرح ساخت اوبونتو

en: Device Image part
fa: قسمت تصویر دستگاه

en: Device build description
fa: شرخ ساخت دستگاه

en: Customization Image part
fa: قسمت تصویر شخصی‌سازی

en: Unknown title
fa: عنوان نامعلوم

en: Cancel
fa: انصراف

en: No images selected
fa: تصویری انتخاب نشده است

en: Remove %1 image | Remove %1 images
fa[0]: برداشتن %1 عکس

en: Add an image…
fa: افزودن یک تصویر…

en: Remove images…
fa: برداشتن تصاویر…

en: Custom
fa: سفارشی

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: Set
fa: تنظیم

en: OK
fa: قبول

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
fa: باتری

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
fa[0]: %1 ثانیه پیش

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fa[0]: %1 دقیقه پیش

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
fa[0]: %1 ساعت پیش

en: Charge level
fa: میزان شارژ

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
fa: %1٪

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Today
fa: امروز

en: Charging now
fa: در حال شارژ

en: Last full charge
fa: آخرین شارژ کامل

en: Fully charged
fa: کاملاً شارژ

en: Ways to reduce battery use:
fa: راه های کاهش مصرف باتری:

en: Display brightness
fa: روشنایی نمایشگر

en: Lock when idle
fa: قفل کردن هنگام بی‌کاری

en: Sleep when idle
fa: خوابیدن هنگام بی‌کاری

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
fa[0]: بعد از %1 دقیقه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
fa: بی‌سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
fa: بلوتوث

en: Bluetooth Pairing Request
fa: درخواست جفت کردن بلوتوث

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
fa: لطفاً تأیید کنید که کد نمایش داده شده روی «%1» با این یکی مطابقت دارد

en: Confirm PIN
fa: تأیید کد

en: Connected
fa: متّصل

en: Connecting…
fa: در حال اتّصال…

en: Disconnecting…
fa: در خال قطع اتّصال…

en: Disconnected
fa: اتّصال قطع شد

en: Unknown
fa: ناشناس

en: Computer
fa: رایانه

en: Phone
fa: تلفن

en: Modem
fa: مودم

en: Network
fa: شبکه

en: Headset
fa: هدست

en: Headphones
fa: هدفون‌ها

en: Video
fa: ویدیو

en: Other Audio
fa: صداهای دیگر

en: Joypad
fa: دسته‌ی بازی

en: Keyboard
fa: صفحه‌کلید

en: Tablet
fa: تبلت

en: Mouse
fa: موشی

en: Printer
fa: چاپگر

en: Camera
fa: دوربین

en: Other
fa: دیگر

en: Excellent
fa: عالی

en: Good
fa: خوب

en: Fair
fa: مناسب

en: Poor
fa: ضعیف

en: Name
fa: نام

en: Type
fa: نوع

en: Status
fa: وضعیت

en: Signal Strength
fa: قدرت سیگنال

en: Connect automatically when detected:
fa: اتّصال خودکار هنگام تشخیص:

en: Disconnect
fa: قطع اتّصال

en: Connect
fa: اتّصال

en: Forget this device
fa: فراموش کردن این دستگاه

en: Discoverable
fa: قابل کشف

en: Not discoverable
fa: غیرقابل کشف

en: Connect another device:
fa: اةهصال به یک دستگاه دیگر:

en: Connect a device:
fa: اتّصال یک دستگاه:

en: None detected
fa: هیچ چیز پیدا نشد

en: PIN for '%1'
fa: کد برای «%1»

en: Pair
fa: جفت کردن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
fa: روشنایی

en: Adjust automatically
fa: تنظیم خودکار

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
fa: نمایگر را روشن و تارک می‌کند تا با محیط سازگار شود.

en: Hotspot name
fa: نام نقطه‌ی داغ

en: Show password
fa: نمایش گذرواژه

en: Change
fa: تغییر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
fa: نقطه‌ی داغ

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
fa: وقتی نقطه‌ی داغ روشن است، دیگر دستگاه‌ها می‌توانند از اتّصدال داده‌ی سلَولی شما توسّط بی‌سیم استفاده کنند. شارژ داده‌ی عادی اعمال مي‌شود.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
fa: دیگر دستگاه‌ها می‌توانند از اتّصدال داده‌ی سلَولی شما توسّط بی‌سیم استفاده کنند. شارژ داده‌ی عادی اعمال مي‌شود.

en: Display language
fa: زبان نمایشی

en: Back
fa: بازگشت

en: Confirm
fa: تأیید

en: Keyboard layouts
fa: چینش‌های صفحه‌کلید

en: Current layouts:
fa: چینش‌های جاری:

en: All layouts available:
fa: همه‌ی چینش‌های موجود:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
fa: زبان و متن

en: Display language…
fa: زبان نمایشی…

en: Spell checking
fa: خطایاب املایی

en: Auto correction
fa: تصحیح خودکار

en: Word suggestions
fa: پیشنهادهای واژگان

en: Auto capitalization
fa: بزرگ کردن حروف خودکار

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
fa: برای بزرگ کردن نخستین حرف هر جمله، تبدیل را روشن می‌کند.

en: Auto punctuation
fa: نشانه گذاری خودکار

en: Keyboard sound
fa: صدای صفحه‌کلید

en: Keyboard vibration
fa: لرزش صفحه‌کلید

en: Restart Now
fa: هم‌اکنون راه‌اندازی مجدّد شود

en: Current spelling languages:
fa: زبان‌های املایی جاری:

en: All languages available:
fa: همه‌ی زبان‌های موجود:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
fa: آگهی‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
fa: صدا

en: Location
fa: موقعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Active
fa: فعال

en: Erase & Reset Everything
fa: پاک کردن و بازنشانی همه‌چیز

en: Reset Launcher
fa: بازنشانی اجراگر

en: The Launcher will be returned to its original contents.
fa: اجراگر به محتویات اصلی‌اش باز خواهد گشت.

en: Reset all system settings…
fa: بازنشانی همه‌ی تنظیمات سامانه…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
fa: درون مایه و چیدمان اجراگر و پالایه‌های صفحه‌ی خانه به تنظیمات اصلی‌شان باز خواهند گشت.

en: Reset all system settings
fa: بازنشانی همه‌ی تنظیمات سامانه

en: Silent Mode
fa: حالت بی‌صدا

en: Phone calls:
fa: تماس‌های تلفنی:

en: Ringtone
fa: صدای زنگ

en: Vibrate in Silent Mode
fa: لرزش در حالت بی‌صدا

en: Messages:
fa: پیام‌ها:

en: Vibrate with message sound
fa: لرزش با صدای پیام

en: Other sounds:
fa: صداهای دیگر:

en: Lock sound
fa: صدای قفل

en: Incorrect passcode. Try again.
fa: رمزعبور نادرست است. دوباره تلاش کنید.

en: Incorrect passphrase. Try again.
fa: عبارت‌عبور نادرست است. دوباره تلاش کنید.

en: Could not set security mode
fa: نمی‌توان حالت امنیتی را تنظیم کرد

en: Could not set security display hint
fa: نمی‌توان راهنمای نمایشی امنیتی را تنظیم کرد

en: Authentication token manipulation error
fa: خطا در دست‌کاری توکن تأییدیه

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
fa: برای تشخیص موقعیتتان از جی‌پی‌اس استفاده می‌کند. هنگام خاموشی، جی‌پی‌اس نیز برای حفظ باتری خاموش می شود.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
fa: محرمانگی و امنیت

en: Security
fa: امنیت

en: SIM PIN
fa: PIN سیم‌کارت

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: Encryption
fa: رمزگذاری

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
fa: رمزگذاری در برابر دست‌رسی به داده‌های تلفن هنگام اتّصال به رایانه یا دستگاه دیگر محافظت می‌کند.

en: Privacy
fa: محرمانگی

en: Stats on welcome screen
fa: آمار در صفحه‌ی خوش‌آمدید

en: Messages on welcome screen
fa: پیام‌های روی صفحه‌ی خوش‌آمدید

en: 0
fa: ۰

en: Change passcode…
fa: تعویض رمزعبور…

en: Change passphrase…
fa: تعویض عبارت عبور…

en: Switch to swipe
fa: تعویض به لغزش

en: Switch to passcode
fa: تغییر به عبارت‌عبور

en: Switch to passphrase
fa: تعویض به عبارت عبور

en: Existing passcode
fa: عبارت‌عبور کنونی

en: Existing passphrase
fa: عبارت عبور موجود

en: Choose passcode
fa: گزینش عبارت‌عبور

en: Choose passphrase
fa: گزینش عبارت عبور

en: Confirm passcode
fa: تأیید عبارت‌عبور

en: Confirm passphrase
fa: تأیید عبارت عبور

en: Those passcodes don't match. Try again.
fa: عبارت‌عبورها تطابق نداشتند. دوباره تلاش کنید.

en: Those passphrases don't match. Try again.
fa: عبارت‌های عبور مطابقت نداشتند. دوباره تلاش کنید.

en: Unset
fa: صفر کردن

en: Swipe (no security)
fa: لغزش (بدون امنیت)

en: Change SIM PIN
fa: تغییر PIN سیم‌کارت

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
fa[0]: PIN نادرست. %1 تلاش باقی مانده.

en: Current PIN:
fa: PIN کنونی:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
fa[0]: %1 تلاش مجاز.

en: Choose new PIN:
fa: انتخاب PIN جدید:

en: Confirm new PIN:
fa: تأیید PIN جدید:

en: PINs don't match. Try again.
fa: PINها تطابق نداشتند. دوباره تلاش کنید.

en: Enter SIM PIN
fa: PIN سیم‌کارت را وارد کنید

en: Enter Previous SIM PIN
fa: PIN پیشین سیم‌کارت را وارد کنید

en: Unlock
fa: بازگشایی

en: Lock
fa: قفل

en: Change PIN…
fa: عوض کردن PIN

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
fa: وارد کردن چندباره‌ی یک PIN نادرست ممکن است سیم‌کارت را به صورت دائمی قفل کند.

en: Passcode
fa: رمزعبور

en: Passphrase
fa: عبارت عبور

en: Sleep locks immediately
fa: خوابیدن بلافاصله قفل کند

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
fa: اپ‌ها و توابع دیگر از شما می‌خواهند قفل را باز کنید.

en: Time zone
fa: منطقه‌ی زمانی

en: Set the time zone:
fa: تنظیم منطقه‌ی زمانی:

en: Automatically
fa: به صورت خودکار

en: Manually
fa: دستی

en: Enter your current location.
fa: موقعیت کنونی خود را وارد کنید.

en: No matching place
fa: هیچ موقعیت مطابقی یافت نشد

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
fa: زمان و تاریخ

en: Time zone:
fa: منطقه‌ی زمانی:

en: Set the time and date:
fa: تنظیم زمان و تاریخ:

en: Set time & date
fa: تنظیم زمان و تاریخ

en: Time
fa: زمان

en: Date
fa: تاریخ

en: Save
fa: ذخیره

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: No reason given
fa: هیچ دلیلی داده نشد

en: Device is now managed
fa: دستگاه هم‌اکنون مدیریت شده است

en: Device is now unmanaged
fa: دستگاه هم‌اکنون مدیریت نشده است

en: The device could not be readied for configuration
fa: این دستگاه نتوانست برای پیکربندی آماده شود

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
fa: پیکربندی IP نتوانست اندوخته شود (نبود نشانی معتبر و…)

en: The IP configuration is no longer valid
fa: پیکربندی IP دیگر معتبر نیست

en: Your authentication details were incorrect
fa: جزئیات تأییدیه‌ی شما نادرست بود

en: 802.1X supplicant disconnected
fa: درخواست کننده‌ی 802.1X قطع شد

en: 802.1X supplicant configuration failed
fa: پیکربندی درخواست کننده‌ی 802.1X شکست خورد

en: 802.1X supplicant failed
fa: درخواست کننده‌ی 802.1X شکست خورد

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
fa: درخواست کننده‌ی 802.1X برای تأیید زمان زیادی مصرف کرد

en: DHCP client failed to start
fa: کارگیر DHCP در شروع شکست خورد

en: DHCP client error
fa: خطای کارگیر DHCP

en: DHCP client failed
fa: کارگیر DHCP شکست خورد

en: Shared connection service failed to start
fa: خدمت اتّصال اشتراک گذاری شده در شروع شکست خورد

en: Shared connection service failed
fa: خدمت اتّصال اشتراک گذاری شده شکست خورد

en: Necessary firmware for the device may be missing
fa: ممکن است فرم‌ویر لازم برای دستگاه غایب باشد

en: The device was removed
fa: دستگاه برداشته شد

en: NetworkManager went to sleep
fa: مدیرشبکه به خواب رفت

en: The device's active connection disappeared
fa: اتّصال فعّال دستگاه ناپدید شد

en: Device disconnected by user or client
fa: دستگاه توسّط کاربر یا کارگیر قطع شد

en: The device's existing connection was assumed
fa: اتّصال موجود دستگاه در دست گرفته شد

en: The supplicant is now available
fa: درخواست کننده اکنون موجود است

en: The modem could not be found
fa: مودم نتوانست پیدا شود

en: The Bluetooth connection failed or timed out
fa: اتّصال بلوتوث شکست خورد یا زمان آن به اتمام رسید

en: A dependency of the connection failed
fa: یک پیش‌نیاز اتّصال شکست خورد

en: ModemManager is unavailable
fa: مدیرمودم موجود نیست

en: The Wi-Fi network could not be found
fa: شبکه‌ی بی‌سیم نتوانست پیدا شود

en: A secondary connection of the base connection failed
fa: اتّصال ثانویه‌ای از اتّصال پایه شکست خورد

en: Network details
fa: جزئیات شبکه

en: Last connected
fa: آخرین اتّصال

en: Password
fa: گذرواژه

en: IP address
fa: نشانی‌های IP

en: Connect to Hidden Network
fa: اتّصال به شبکه‌ی مخفی

en: Network name
fa: نام شبکه

en: WPA & WPA2 Personal
fa: ‫WPA و WPA2 شخصی

en: Username
fa: نام کاربری

en: Connect to hidden network…
fa: اتّصال به شبکه‌ی مخفی…

en: Previous networks
fa: شبکه‌های پیشین

en: Clear
fa: پاک‌سازی

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Personal
fa: شخصی

en: System
fa: سامانه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
fa: درباره

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
fa: دستگاه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
fa: اطّلاعات

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
fa: تلفن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
fa: شماره

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
fa: سریال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
fa: نشانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: mac
fa: مک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
fa: پروانه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
fa: توسعه‌دهنده

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
fa: نرم‌افزار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
fa: ذخیره‌سازی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
fa: دیسک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
fa: فضا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
fa: نگارش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
fa: بازنگاری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
fa: ظاهر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
fa: کاغذ دیواری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
fa: هنر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
fa: عکی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
fa: عکس

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
fa: تصویر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
fa: باتری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
fa: توان مصرفی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
fa: شارژ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
fa: بی‌کار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
fa: قفل

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
fa: غیرفعّال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
fa: فعّال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
fa: بلوتوث

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
fa: هدست

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
fa: جفت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
fa: کشف کردن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
fa: ماشین

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
fa: هندزفری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
fa: بدون سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
fa: اتّصال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
fa: قطع اتّصال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
fa: استریو

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
fa: روشنایی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
fa: نمایش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
fa: صفحه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
fa: خودکار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
fa: تنظیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
fa: مثال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
fa: نمونه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
fa: آزمایش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
fa: نمونه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
fa: حالت پرواز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
fa: پرواز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
fa: هواپیما

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
fa: برون‌خط

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
fa: هواپیما

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
fa: شبکه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
fa: زبان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
fa: صفحه‌کلید

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
fa: بررسی املایی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
fa: صحیح

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
fa: پیشنهادها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
fa: حروف بزرگ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
fa: علامت‌گذاری

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
fa: چینش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
fa: واژگان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
fa: لرزش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
fa: کلیک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
fa: آگهی‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
fa: اپ‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
fa: تأیید

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
fa: اجازه‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
fa: مدال‌ها

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
fa: فیس بوک

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
fa: توییتر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
fa: فلیکر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
fa: جی‌میل

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
fa: گردش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
fa: چرخش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
fa: بازنشانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
fa: بازنشانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
fa: پاک کردن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
fa: کارخانه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
fa: پاک‌سازی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
fa: بازگردانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
fa: امنیت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
fa: محرمانگی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
fa: سیم‌کارت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
fa: کد

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
fa: گذرواژه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
fa: عبارت‌عبور

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
fa: کشیدن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
fa: اجازه

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
fa: دست‌رسی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
fa: صدا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
fa: بی‌صدا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
fa: صدای زنگ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
fa: لرزش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
fa: صفحه شماره

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
fa: پیام

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
fa: حجم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
fa: زمان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
fa: تاریخ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
fa: منطقه‌ی زمانی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: ip
fa: آی‌پی

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
fa: بی‌سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: WiFi
fa: بی سیم

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
fa: مخفی
