lomiri-system-settings - en to de translation catalogue (671 entries)

en: System Settings
de: Systemeinstellungen

en: Preferences;Settings;
de: Einstellungen;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
de: Kann aktuellen Vorgang nicht abbrechen (kann Dienst nicht kontaktieren)

en: Can't pause current request (can't contact service)
de: Kann aktuellen Vorgang nicht anhalten (kann Dienst nicht kontaktieren)

en: Developer Mode
de: Entwicklermodus

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
de: Im Entwicklermodus können alle Daten auf diesem Telefon gelesen, geändert oder gelöscht werden, wenn es mit einem anderen Gerät verbunden wird.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
de: Sie benötigen eine PIN oder eine Passphrase, um den Entwicklermodus zu benutzen.

en: Lock security
de: Sicherheit nach dem Sperren

en: Sorry, this license could not be displayed.
de: Die Lizenz konnte nicht angezeigt werden.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: System information
de: Systeminformationen

en: Serial
de: Seriennummer

en: Press to show
de: Zum Anzeigen drücken

en: None
de: Keine

en: Wi-Fi address
de: WLAN-Adresse

en: Bluetooth address
de: Bluetooth-Adresse

en: Storage
de: Speicher

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
de: %1 frei

en: OS
de: Betriebssystem

en: Last updated
de: Zuletzt aktualisiert

en: Never
de: Nie

en: Check for updates
de: Auf Aktualisierungen prüfen

en: Legal:
de: Rechtliches:

en: Software licenses
de: Software-Lizenzen

en: Regulatory info
de: Rechtliche Info

en: Developer mode
de: Entwicklermodus

en: Scanning
de: Scanne

en: System Reserved
de: Reserviert für Betriebssystem

en: Used by system
de: Vom Betriebssystem genutzt

en: Pictures
de: Bilder

en: Documents
de: Dokumente

en: Other files
de: Andere Dateien

en: Used by apps
de: Von Anwendungen genutzt

en: Total storage
de: Gesamter Speicher

en: Free space
de: Freier Speicher

en: By name
de: Nach Name

en: By size
de: Nach Größe

en: N/A
de: n. a.

en: OS Build Details
de: OS-Build-Details

en: OS update channel
de: Aktualisierungskanal fürs Betriebssystem

en: OS build number
de: OS-Build-Nummer

en: Build ABI
de: Build-ABI

en: UBports Image part
de: UBports-Image-Teil

en: Ubuntu build description
de: Ubuntu-Build-Beschreibung

en: Device Image part
de: Geräte-Abbild-Teil

en: Device build description
de: Geräte-Build-Beschreibung

en: Customization Image part
de: Anpassungs-Abbild-Teil

en: Unknown title
de: Unbekannter Titel

en: Cancel
de: Abbrechen

en: No images selected
de: Keine Bilder ausgewählt

en: Remove %1 image | Remove %1 images
de[0]: %1 Bild entfernen
de[1]: %1 Bilder entfernen

en: Add an image…
de: Bild hinzufügen …

en: Remove images…
de: Bilder entfernen …

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
de: Hintergrund & Erscheinungsbild

en: Global theme settings:
de: Globale Theme-Einstellungen:

en: Enable dark mode for the environment
de: Dunklen Modus für die Umgebung aktivieren

en: Enable dark mode for apps
de: Dunklen Modus für Apps aktivieren

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
de: Hinweis: Sie müssen die Anwendungen neu starten, damit die Änderung wirksam wird.

en: Visual effects:
de: Visuelle Effekte:

en: Enable blur effects
de: Unschärfeeffekte aktivieren

en: Background image:
de: Hintergrundbild:

en: System art
de: Vorinstallierte Bilder

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Choose application
de: Eine Quelle auswählen

en: Preview
de: Vorschau

en: Set
de: Einstellen

en: Not possible
de: Nicht möglich

en: The currently active background image cannot be deleted!
de: Das gegenwärtig eingestellte Hintergrundbild kann nicht gelöscht werden!

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
de: Akku

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
de[0]: Vor 1 Sekunde
de[1]: Vor %1 Sekunden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
de[0]: Vor %1 Minute
de[1]: Vor %1 Minuten

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
de[0]: Vor %1 Stunde
de[1]: Vor %1 Stunden

en: Charge level
de: Ladezustand

en: Yesterday
de: Gestern

en: Today
de: Heute

en: Charging now
de: Wird geladen

en: Last full charge
de: Zuletzt voll geladen

en: Fully charged
de: Vollständig geladen

en: Show battery percentage in indicator
de: Den Prozentsatz in der Akkustandanzeige einblenden

en: Show charging information on lock screen
de: Zeige Ladeinformation auf Sperrbildschirm

en: Ways to reduce battery use:
de: Möglichkeiten, um Energie zu sparen:

en: Display brightness
de: Bildschirmhelligkeit

en: Lock when idle
de: Sperren, wenn inaktiv

en: Sleep when idle
de: Ruhezustand aktivieren, wenn inaktiv

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
de[0]: Nach %1 Sekunde
de[1]: Nach %1 Sekunden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
de[0]: Nach %1 Minute
de[1]: Nach %1 Minuten

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
de: Das für den Hotspot verwendete WLAN

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
de: Funknetzwerk

en: Lock the device when it's not in use:
de: Telefon sperren, wenn es nicht verwendet wird:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
de: Telefon in den Ruhezustand versetzen, wenn es nicht verwendet wird:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
de[0]: Nach %1 Sekunde
de[1]: Nach %1 Sekunden

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
de: Kürzere Zeiträume sind sicherer. Das Telefon wird bei Telefonaten oder Videowiedergaben nicht gesperrt.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
de: Das Telefon wird bei Telefonaten und Videowiedergaben nicht in den Ruhezustand versetzt.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
de: Bluetooth Kopplungsanfrage

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
de: Das Gerät %1 möchte sich mit diesem Gerät verbinden. Zulassen?

en: Allow
de: Erlauben

en: Refuse
de: Ablehnen

en: Bluetooth Pairing Request
de: Bluetooth-Kopplungsanfrage

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
de: Bitte bestätigen Sie, dass die auf »%1« angezeigte PIN dieser entspricht

en: Confirm PIN
de: PIN bestätigen

en: Connected
de: Verbunden

en: Connecting…
de: Verbindung wird hergestellt …

en: Disconnecting…
de: Trenne…

en: Disconnected
de: Getrennt

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Computer
de: Rechner

en: Phone
de: Telefon

en: Network
de: Netzwerk

en: Headphones
de: Kopfhörer

en: Other Audio
de: Anderes Audio

en: Keyboard
de: Tastatur

en: Tablet
de: Tablet-Rechner

en: Mouse
de: Maus

en: Printer
de: Drucker

en: Camera
de: Kamera

en: Watch
de: Beobachten

en: Other
de: Andere

en: Excellent
de: Ausgezeichnet

en: Good
de: Gut

en: Fair
de: Befriedigend

en: Poor
de: Schlecht

en: Type
de: Typ

en: Address
de: Adresse

en: Signal Strength
de: Signalstärke

en: Connect automatically when detected:
de: Automatisch verbinden wenn gefunden:

en: Disconnect
de: Verbindung trennen

en: Connect
de: Verbinden

en: Forget this device
de: Dieses Gerät vergessen

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
de: Geben Sie folgenden PIN auf %1 ein und drücken Sie Enter auf der Tastatur:

en: Discoverable
de: Sichtbar

en: Not discoverable
de: Nicht feststellbar

en: Searching…
de: Am suchen…

en: Paired devices:
de: Verbundene Geräte:

en: Connect another device:
de: Verbinden Sie ein anderes Gerät:

en: Connect a device:
de: Mit einem Gerät verbinden:

en: None detected
de: Keines gefunden

en: PIN for '%1'
de: PIN für »%1«

en: Pair
de: Koppeln

en: Brightness & Display
de: Helligkeit & Anzeige

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
de: Helligkeit

en: Display brightness:
de: Bildschirmhelligkeit:

en: Adjust automatically
de: Automatisch anpassen

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
de: Passt die Bildschirmhelligkeit der Umgebung an.

en: Display:
de: Anzeige:

en: External display
de: Externer Bildschirm

en: Wireless display
de: Kabelloses Anzeigegerät

en: Not connected
de: Nicht verbunden

en: Wireless Display
de: Kabelloses Anzeigegerät

en: No displays detected
de: Kein Anzeigegerät gefunden

en: Connected display:
de: Verbundenes Anzeigegerät:

en: Connecting
de: Verbinde

en: Use another display:
de: Verbinden Sie ein anderes Anzeigegerät:

en: Choose a display:
de: Anzeigegerät auswählen:

en: This device failed to connect to %1.
de: Das Gerät konnte sich nicht mit %1 verbinden.

en: There was an unknown error connecting to %1.
de: Beim Verbinden mit %1 trat ein unerwarteter Fehler auf.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
de: Gesten

en: Tap to wake
de: Aufwecken durch Doppeltippen

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
de: Tippe zweimal irgendwo auf den Bildschirm um den Ruhezustand zu beenden.

en: Edge drag areas width:
de: Breite des Bereichs für Kantenaktionen:

en: Current value: %1
de: Aktueller Wert: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
de: Je höher der Wert, desto größer ist der Wischbereich an den Kanten um eine Aktion auszulösen. Der Standardwert ist 2.

en: Change Hotspot Setup
de: Hotspot-Einstellungen ändern

en: Set Up Hotspot
de: Hotspot einrichten

en: Hotspot name
de: Name des Hotspots

en: Choose a name
de: Einen Namen auswählen

en: Require a password (recommended)
de: Benötigt ein Passwort (empfohlen)

en: Show password
de: Passwort anzeigen

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
de: Verwendung des Hotspots aktiviert das WLAN.

en: Change
de: Ändern

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
de: Wenn der Hotspot aktiviert ist, können andere Geräte Ihre mobile Datenverbindung über das WLAN nutzen. Hierbei entstehen die üblichen Kosten.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
de: Andere Geräte können Ihre mobile Datenverbindung über WLAN nutzen. Hierbei enstehen die üblichen Kosten.

en: Change Password/Setup…
de: Passwort/Setup ändern…

en: Set Up Hotspot…
de: Hotspot einrichten…

en: Wi-Fi is off
de: WLAN ist aus

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
de: Um einen Hotspot einzurichten, muss das WLAN akktiviert werden.

en: Turn on Wi-Fi
de: WLAN einschalten

en: Display language
de: Anzeigesprache

en: Back
de: Zurück

en: Confirm
de: Bestätigen

en: Keyboard layouts
de: Tastaturbelegungen

en: Current layouts:
de: Aktuelle Erscheinungsbilder:

en: All layouts available:
de: Alle verfügbaren Erscheinungsbilder:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
de: Sprache & Text

en: Display language…
de: Anzeigesprache …

en: Enable on-screen keyboard
de: Bildschirmtastatur einschalten

en: On-screen keyboard
de: Bildschirmtastatur

en: External keyboard
de: Externe Tastatur

en: Suru Dark
de: Suru dunkel

en: Suru Black
de: Suru schwarz

en: Just White
de: Einfach weiß

en: Just Black
de: Einfach schwarz

en: Just Grey
de: Einfach grau

en: Bordered White
de: Weiß mit Rahmen

en: Bordered Black
de: Schwarz mit Rahmen

en: Bordered Grey
de: Grau mit Rahmen

en: On-screen keyboard theme
de: Tastaturthema

en: Keyboard theme
de: Aussehen der Tastatur

en: Spell checking
de: Rechtschreibprüfung

en: Auto correction
de: Automatische Korrektur

en: Word suggestions
de: Wörter vorschlagen

en: Auto capitalization
de: Automatische Großschreibung

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
de: Schaltet die Umschalttaste ein, um den ersten Buchstaben jedes Satzes groß zu schreiben.

en: Auto punctuation
de: Automatische Satzzeichen

en: Inserts a period when you tap Space twice.
de: Fügt einen Punkt und fehlende Anführungszeichen ein, wenn Sie zweimal Leertaste drücken.

en: Key magnifier
de: Tastenvergrößerung

en: Keyboard sound
de: Tastaturtöne

en: Keyboard vibration
de: Tastaturvibration

en: Keyboard opacity
de: Tastaturtransparenz

en: Hardware keyboard
de: Hardware-Tastatur

en: Layouts and other sources
de: Layouts und andere Quellen

en: The device needs to restart for changes to take effect.
de: Telefon muss neu gestartet werden, um die Änderungen zu übernehmen.

en: Restart Now
de: Jetzt neu starten

en: Current spelling languages:
de: Aktuelle Sprachen zur Rechtschreibprüfung:

en: All languages available:
de: Alle verfügbaren Sprachen:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
de: Desktop & Anwendungsstarter

en: On large screens:
de: Auf großen Bildschirmen:

en: Enable workspaces
de: Arbeitsflächen aktivieren

en: Support for multiple virtual workspaces
de: Unterstützung für mehrere virtuelle Arbeitsflächen

en: Always show the launcher
de: Den Starter immer anzeigen

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
de: Videos und Spiele im Vollbildmodus können es zeitweise verdecken.

en: Icon size:
de: Icongröße:

en: Cursor speed:
de: Zeigergeschwindigkeit:

en: Wheel scrolling speed:
de: Mausradgeschwindigkeit:

en: Double-click speed:
de: Doppelklickgeschwindigkeit:

en: Test double-click:
de: Doppelklick testen:

en: Finger scrolling speed:
de: Fingerscrollgeschwindigkeit:

en: Tap to click
de: Klick durch Tippen

en: Scroll with two fingers
de: Scrollen mit zwei Fingern

en: Ignore touchpad when:
de: Ignoriere Touchpad, wenn:

en: Typing
de: beim tippen

en: A mouse is connected
de: Maus ist verbunden

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
de: Bitte schließen Sie eine Maus oder ein Touchpad via USB an oder verwenden Sie ein Bluetoothgerät. Sollte das Bluetoothgerät nicht erkannt werden, stellen Sie sicher, dass es angeschaltet ist und die Batterien voll aufgeladen sind.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
de: Mit diesem Bildschirm müssen Sie eine Bluetoothmaus oder -touchpad verwenden. Stellen Sie sicher, dass Sie nahe genug am Gerät sind und die Batterien voll aufgeladen sind.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
de: Maus & Touchpad

en: Primary button:
de: Primärtaste:

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Not fast enough
de: Nicht schnell genug

en: Double-clicked
de: Doppelklick

en: Emergency Broadcast
de: Austrahlung von Notfalldurchsagen

en: Cell Broadcast is not available
de: Cell Broadcast ist nicht verfügbar

en: Cell Broadcast Enabled
de: Cell Broadcast aktiviert

en: Cell Broadcast Disabled
de: Cell Broadcast deaktiviert

en: Alerts:
de: Alarme:

en: Receive emergency notifications
de: Notfallbenachrichtigungen empfangen

en: Extreme threats
de: Extreme Bedrohungen

en: Extreme threats to life and property
de: Extreme Bedrohungen für Leben und Eigentum

en: Severe threats
de: Ernste Bedrohungen

en: Severe threats to life and property
de: Ernste Bedrohungen für Leben und Eigentum

en: AMBER Alerts
de: AMBER Alarme

en: Child abduction emergency bulletins
de: Notfallmeldungen bzgl. Kindesmissbrauch

en: Public safety messages
de: Nachrichten zur öffentlichen Sicherheit

en: Recommended actions to save life and property
de: Handlungsempfehlungen zum Schutz von Leben und Eigentum

en: Tests
de: Übungen

en: Tests alerts
de: Probealarme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Let this app alert me using:
de: Die App soll mich benachrichtigen per:

en: Sounds
de: Töne

en: Vibrations
de: Vibration

en: Notification Bubbles
de: Benach­rich­ti­gungen

en: Notification List
de: Benach­rich­ti­gungsliste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
de: Klang

en: Apps that notify with sound:
de: Apps mit Tonbenachrichtigung:

en: When in Silent mode:
de: Im lautlosen Modus:

en: Vibrate as normal
de: Als Standard Vibrieren

en: Don't vibrate
de: Nicht Vibrieren

en: Apps that notify with vibrations:
de: Apps mit Vibrationsbenachrichtigung:

en: Applications:
de: Programme:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
de: Ausgewählte Anwendungen können Sie über Töne, Vibrationen und die Benachrichtigungsleiste benachrichtigen.

en: Apps that notify with sound
de: Apps mit Tonbenachrichtigung

en: Apps that notify with vibration
de: Apps mit Vibrationsbenachrichtigung

en: No notifications
de: Keine Benachrichtigungen

en: Bubbles
de: Blasen

en: Add printer
de: Drucker hinzufügen

en: Enter URI
de: URI eingeben

en: Devices
de: Geräte

en: No devices found.
de: Keine Geräte gefunden.

en: Describe printer
de: Drucker beschreiben

en: Connection
de: Verbindung

en: Choose a connection
de: Eine Verbindung auswählen

en: Printer name
de: Druckername

en: Description
de: Beschreibung

en: Location
de: Standort

en: Driver
de: Treiber

en: Choose driver
de: Treiber auswählen

en: Select printer from database
de: Drucker aus Datenbank auswählen

en: Provide PPD file
de: PPD-Datei bereitstellen

en: Filter drivers
de: Filtertreiber

en: PPD file
de: PPD-Datei

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
de: Drucken

en: Manager Printer Jobs
de: Manager Druckjobs

en: Default printer
de: Standarddrucker

en: Configured printers
de: Konfigurierte Drucker

en: Discovered printers
de: Erkannte Drucker

en: Delete
de: Löschen

en: Set as Default
de: Als Standard festlegen

en: There are no printers configured yet.
de: Es sind keine Drucker definiert.

en: Printer status
de: Druckerstatus

en: General settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Policies
de: Richtlinien

en: Copies and pages
de: Kopien und Seiten

en: Copies
de: Kopien

en: Paper size
de: Papiergröße

en: Color model
de: Farbraum

en: Quality
de: Qualität

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Default
de: Standard

en: This is the default printer.
de: Das ist der Standarddrucker.

en: Accepting jobs
de: Akzeptiert Aufträge

en: Shared
de: Freigegeben

en: Idle
de: Leerlauf

en: Aborted
de: Abgebrochen

en: Active
de: Aktiv

en: Stopped
de: Angehalten

en: No messages
de: Keine Nachrichten

en: Jobs
de: Aufträge

en: Manage Print Jobs
de: Druckaufträge verwalten

en: Model
de: Modell

en: Local Raw Printer
de: Lokaler Raw-Drucker

en: Print test page
de: Testseite drucken

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
de: Alle Dokumente, gespeicherten Spielstände, Einstellungen und anderen Dateien werden dauerhaft von diesem Gerät entfernt.

en: Erase & Reset Everything
de: Alles löschen und zurücksetzen

en: Reset device
de: Gerät zurücksetzen

en: Reset Launcher
de: Starter zurücksetzen

en: The Launcher will be returned to its original contents.
de: Der Starter wird auf den Originalinhalt zurückgesetzt.

en: Reset all system settings…
de: Alle Systemeinstellungen zurücksetzen …

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
de: Die Inhalte und das Layout des Starters sowie die Filter des Startbildschirms werden im Originalzustand wiederhergestellt.

en: Erase & Reset All
de: Alles löschen und zurücksetzen

en: Reset all system settings
de: Alle Systemeinstellungen zurücksetzen

en: Silent Mode
de: Stiller Modus

en: Ringer volume:
de: Klingeltonlautstärke:

en: High volume can damage your hearing.
de: Hohe Lautstärke kann Ihr Gehör schädigen.

en: Phone calls:
de: Telefonanrufe:

en: Ringtone
de: Klingelton

en: Vibrate on ring
de: Vibrieren, wenn es klingelt

en: Vibrate in Silent Mode
de: Bei Lautlos vibrieren

en: Dialpad tones
de: Tastentöne

en: Messages:
de: Nachrichten:

en: Message sound
de: Nachrichtenton

en: Vibrate with message sound
de: Bei Nachrichtenton vibrieren

en: Other sounds:
de: Andere Töne:

en: Lock sound
de: Sperrton

en: Other vibrations
de: Andere Vibrationsmuster

en: Custom message sound
de: Benutzerdefinierter Nachrichtenton

en: Custom Ringtone
de: Eigener Klingelton

en: Choose from
de: Auswählen aus

en: Incorrect passcode. Try again.
de: Falsche PIN. Neuer Versuch.

en: Incorrect passphrase. Try again.
de: Falsche Passphrase. Bitte nochmal versuchen.

en: Could not set security mode
de: Sicherheitsmodus kann nicht eingestellt werden

en: Could not set security display hint
de: Sicherheitshinweis kann nicht eingestellt werden

en: Authentication token manipulation error
de: Bearbeitungssfehler des Legitimierungszeichens

en: Let the device detect your location:
de: Standorterkennung durchs Telefon erlauben:

en: Using GPS only (less accurate)
de: Verwende nur GPS (weniger genau)

en: Using GPS
de: GPS verwenden

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
de: Verwenden von GPS-, anonymisierten WLAN- und Mobilfunknetzinformationen. Mit der Wahl dieser Option akzeptieren Sie die <a href='%1'>Nutzungsbedingungen von Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
de: Verwenden von GPS- und anonymisierten WLAN-Informationen. Mit der Wahl dieser Option akzeptieren Sie die <a href='%1'>Nutzungsbedingungen von Nokia HERE</a>.

en: Not at all
de: Nie

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
de: Nutzt GPS zur groben Positionsbestimmung. Im Zustand »aus« wird das GPS ausgeschaltet, um Energie zu sparen.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN (derzeit ausgeschaltet) und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN, Funkmasten und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN, Funkmasten (derzeit keine GSM-Verbindung) und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN (derzeit ausgeschaltet), Funkmasten und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
de: Nutzt WLAN (derzeit ausgeschaltet), Funkmasten (derzeit keine GSM-Verbindung) und GPS zur groben Positionsbestimmung. Das Ausschalten der Positionsbestimmung spart Energie.

en: Let apps access this location:
de: Erlaube Apps den Zugriff auf Ihre Position:

en: None requested
de: Keine gefunden

en: Digits passcode
de: Ziffern für Sicherheitscode

en: edit
de: bearbeiten

en: Keyboard prompt
de: Tastatureingabeaufforderung

en: Default keyboard input
de: Standardmäßige Eingabe über Tastatur

en: Circle pattern
de: Kreismuster

en: Click or swipe on digits to unlock
de: Ziffern anklicken oder darüber hinwegwischen um zu entsperren

en: Select pin code prompt:
de: Eingabeaufforderung für Sicherheitscode:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
de: Sicherheit & Datenschutz

en: Security
de: Sicherheit

en: Locking and unlocking
de: Sperren und Entsperren

en: SIM PIN
de: SIM-PIN

en: On
de: Ein

en: Off
de: Aus

en: Encryption
de: Verschlüsselung

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
de: Verschlüsselung verhindert den Zugriff auf die Telefondaten, während es mit einem Rechner oder einem anderen Gerät verbunden ist.

en: Privacy
de: Datenschutz

en: Stats on welcome screen
de: Status auf dem Startbildschirm

en: Messages on welcome screen
de: Nachrichten auf dem Startbildschirm

en: App permissions
de: App Berechtigungen

en: Apps that you have granted access to:
de: Erteilte App-Berechtigungen:

en: Apps may also request access to online accounts.
de: Apps können auch Zugriff auf Onlinekonten anfordern.

en: Online Accounts…
de: Online Accounts …

en: Change passcode…
de: PIN ändern…

en: Change passphrase…
de: Passphrase ändern …

en: Switch to swipe
de: Zu Fingerbewegung wechseln

en: Switch to passcode
de: Zu PIN wechseln

en: Switch to passphrase
de: Zu Passphrase wechseln

en: Existing passcode
de: Existierende PIN

en: Existing passphrase
de: Bestehende Passphrase

en: Choose passcode
de: PIN wählen

en: Choose passphrase
de: Passphrase auswählen

en: Confirm passcode
de: Passcode bestätigen

en: Confirm passphrase
de: Passphrase bestätigen

en: Those passcodes don't match. Try again.
de: Die PINs stimmen nicht überein. Bitte nomachmal versuchen.

en: Those passphrases don't match. Try again.
de: Die Passwörter stimmen nicht überein. Bitte nochmal versuchen.

en: Unset
de: Zurücksetzen

en: Unlock the device using:
de: Telefon entsperren durch:

en: Swipe (no security)
de: Fingerbewegung (keine Sicherheit)

en: Passcode...
de: Sicherheitscode...

en: Passphrase...
de: Kennwort...

en: Biometrics:
de: Biometrie:

en: Fingerprint
de: Fingerabdruck

en: No fingerprints set
de: Keine Fingerabdrücke hinterlegt

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
de: Fingerabdruck kann nur zusammen mit den Entsperrmethoden Sicherheitscode oder Kennwort verwendet werden

en: Fingerprint ID
de: Fingerabdrucks-ID

en: Change SIM PIN
de: SIM-PIN ändern

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
de[0]: Falsche PIN. %1 Versuch übrig.
de[1]: Falsche PIN. %1 Versuche übrig.

en: No more attempts allowed
de: keine Versuche mehr erlaubt

en: Current PIN:
de: Aktuelle PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
de[0]: %1 Versuch erlaubt.
de[1]: %1 Versuche erlaubt.

en: Choose new PIN:
de: Neue PIN wählen:

en: Confirm new PIN:
de: neue PIN bestätigen:

en: PINs don't match. Try again.
de: PINs stimmen nicht überein. Versuch es noch einmal.

en: Enter SIM PIN
de: SIM-PIN eingeben

en: Enter Previous SIM PIN
de: Vorherige SIM-PIN eingeben

en: Unlock
de: Entsperren

en: Lock
de: Sperren

en: Unlocked
de: Entsperrt

en: Change PIN…
de: PIN ändern …

en: Locked
de: Gesperrt

en: Unlock…
de: Entsperren…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
de: Ist eine SIM-PIN gesetzt, muss diese nach einem Neustart oder nach einem SIM-Tausch eingegeben werden, um Mobilfunkdienste nutzen zu können.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
de: Wiederholt falsche Eingabe der PIN kann die SIM-Karte dauerhaft sperren.

en: Passcode
de: PIN

en: Passphrase
de: Passwort

en: Sleep locks immediately
de: Ruhezustand sperrt sofort

en: When locked:
de: Wenn gesperrt:

en: Allow Launcher
de: Starter erlauben

en: Allow quick settings
de: Benachrichtigungen und Schnelleinstellungen erlauben

en: Hide notifications content
de: Inhalt von Benachrichtigungen verstecken

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
de: Sicherheitssperre einschalten, um bei gesperrtem Telefon den Zugriff zu beschränken.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
de: Andere Apps und Dienste werden zum Entsperren auffordern.

en: Time zone
de: Zeitzone

en: Set the time zone:
de: Stellen Sie die Zeitzone ein:

en: Automatically
de: Automatisch

en: Manually
de: Manuell

en: Enter your current location.
de: Aktuellen Standort eingeben.

en: No matching place
de: Kein übereinstimmender Ort

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
de: Zeit und Datum

en: Time zone:
de: Zeitzone:

en: Set the time and date:
de: Uhrzeit und Datum einstellen:

en: Show in indicator:
de: Im Indikator anzeigen:

en: Calendar
de: Kalender

en: Show week numbers
de: Kalenderwochen anzeigen

en: Events
de: Ereignisse

en: Include alarms
de: Alarme einbeziehen

en: Set time & date
de: Zeit & Datum einstellen

en: Time
de: Zeit

en: Date
de: Datum

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
de: Um eine VPN Konfiguration hinzuzufügen, laden Sie dessen Konfigurationsdatei herunter oder konfigurieren Sie es manuell.

en: Add Manual Configuration…
de: Manuelle Konfiguration hinzufügen…

en: VPN reconnection required.
de: Erneuter Verbindungsaufsbau mit dem VPN notwendig.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
de: Bitte erneut verbinden, um die Änderungen zu übernehmen.

en: Add certificate?
de: Zertifikat hinzufügen?

en: Add key?
de: Schlüssel hinzufügen?

en: Add pac file?
de: pac Datei hinzufügen?

en: Content:
de: Inhalt:

en: No data available.
de: Keine Daten verfügbar.

en: Save
de: Speichern

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: No reason given
de: Kein Grund angegeben

en: Device is now managed
de: Gerät wird nun verwaltet

en: Device is now unmanaged
de: Gerät wird nun nicht mehr verwaltet

en: The device could not be readied for configuration
de: Das Gerät konnte nicht für die Konfiguration vorbereitet werden

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
de: IP-Konfiguration konnte nicht reserviert werden (keine verfügbare Adresse, Zeitüberschreitung usw.)

en: The IP configuration is no longer valid
de: Die IP-Konfiguration ist nicht mehr gültig

en: Your authentication details were incorrect
de: Ihre Legitimationsdetails waren fehlerhaft

en: 802.1X supplicant disconnected
de: 802.1X-Supplicant getrennt

en: 802.1X supplicant configuration failed
de: Einrichtung des 802.1X-Supplicant fehlgeschlagen

en: 802.1X supplicant failed
de: 802.1X-Supplicant fehlgeschlagen

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
de: 802.1X-Supplicant brauchte zu lange für die Legitimierung

en: DHCP client failed to start
de: DHCP-Programm konnte nicht gestartet werden

en: DHCP client error
de: DHCP-Programmfehler

en: DHCP client failed
de: DHCP-Programm fehlgeschlagen

en: Shared connection service failed to start
de: Dienst für geteilte Verbindung konnte nicht gestartet werden

en: Shared connection service failed
de: Dienst für geteilte Verbindung fehlgeschlagen

en: Necessary firmware for the device may be missing
de: Möglicherweise fehlt die notwendige Firmware für das Gerät

en: The device was removed
de: Das Gerät wurde entfernt

en: NetworkManager went to sleep
de: NetworkManager ging in den Schlafmodus

en: The device's active connection disappeared
de: Die aktive Verbindung ist abgebrochen

en: Device disconnected by user or client
de: Das Gerät wurde durch den Benutzer oder das Programm getrennt

en: The device's existing connection was assumed
de: Es wurde eine bestehende Verbindung angenommen

en: The supplicant is now available
de: Der Supplicant ist nun verfügbar

en: The modem could not be found
de: Das Modem wurde nicht gefunden

en: The Bluetooth connection failed or timed out
de: Die Bluetooth-Verbindung ist fehlgeschlagen oder benötigte zu viel Zeit

en: A dependency of the connection failed
de: Eine Abhängigkeit der Verbindung ist gescheitert

en: ModemManager is unavailable
de: ModemManager ist nicht verfügbar

en: The Wi-Fi network could not be found
de: Das WLAN konnte nicht gefunden werden

en: A secondary connection of the base connection failed
de: Eine zweite Verbindung der Basis-Verbindung ist fehlgeschlagen

en: Network details
de: Netzwerkdetails

en: Last connected
de: Letzte Verbindung

en: Password
de: Passwort

en: Forget this network
de: Netzwerk vergessen

en: IP address
de: IP-Adresse

en: Connect to Hidden Network
de: Mit verborgenem Netzwerk verbinden

en: Network name
de: Netzwerkname

en: Dynamic WEP (802.1x)
de: Dynamisches WEP (802.1x)

en: This network is insecure!
de: Dieses Netzwerk ist nicht sicher!

en: Authentication
de: Authentifizierung

en: Inner authentication
de: Innere Authentifizierung

en: CA certificate
de: CA Zertifikat

en: Choose…
de: Auswählen…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
de: %1…, gültig bis: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
de: %1, gültig bis: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
de: Zertifikate zu verwenden wird empfohlen, da es die Sicherheit erhöht.

en: Client certificate
de: Client-Zertifikat

en: User private key
de: Privater Schlüssel des Nutzers

en: Pac file
de: Pac Datei

en: Pac provisioning
de: Pac Provisionierung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Anonymous
de: Anonym

en: Authenticated
de: Authentifiziert

en: Both
de: Beide

en: PEAP version
de: PEAP Version

en: Automatic
de: Automatisch

en: Anonymous identity
de: Anonym

en: Identity
de: Identität

en: Username
de: Benutzername

en: Private key password
de: Passwort für privaten Schlüssel

en: Remember password
de: Passwort merken

en: Connect to hidden network…
de: Mit verborgenem Netzwerk verbinden …

en: Previous networks
de: Vorherige Netzwerke

en: Clear
de: Bereinigen

en: Private key
de: Privater Schlüssel

en: Public key
de: Öffentlicher Schlüssel

en: Opaque
de: Transparenz

en: Search
de: Suchen

en: Personal
de: Personalisierung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
de: Info

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
de: Gerät

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
de: Info

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
de: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
de: Nummer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: imei
de: IMEI

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
de: Seriennummer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
de: Adresse

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: mac
de: MAC

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
de: Lizenzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
de: Entwickler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
de: Software

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
de: Speicher

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
de: Medium

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
de: Speicherplatz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
de: Version

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
de: Revision

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
de: Erscheinung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
de: Hintergrund

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
de: Hintergrundbild

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
de: Kunst

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
de: Foto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
de: Bild

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
de: Bild

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: theme
de: Theme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: dark
de: dunkel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
de: Akku

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
de: Energie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
de: Akku

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
de: untätig

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
de: Sperre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
de: deaktivieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
de: aktivieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
de: Bluetooth

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
de: Headset

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
de: Verbinden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
de: Finden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
de: Auto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
de: freisprechen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
de: drahtlos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
de: verbinden

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
de: trennen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
de: Stereo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
de: Helligkeit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
de: Anzeige

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
de: Bildschirm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
de: automatisch

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
de: anpassen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
de: Beispiel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
de: Beispiel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
de: Test

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
de: Muster

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
de: Flugzeugmodus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
de: Flug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
de: Flugzeug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
de: Flugzeug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
de: Netzwerk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: gestures
de: Gesten

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
de: Hotspot

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: tethering
de: Tethering

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
de: Sprache

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
de: Tastatur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
de: Rechtschreibprüfung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
de: korrigieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
de: Vorschläge

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
de: Großschreibung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
de: Zeichensetzung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
de: Layout

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
de: Wörter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
de: Vibration

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
de: Starter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
de: Maus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touchpad
de: Touchpad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
de: tippen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
de: berühren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
de: Klick

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
de: Eingabe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: near
de: nah

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: field
de: feld

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: communication
de: kommunikation

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
de: Benachrichtigungen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
de: Apps

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
de: legitimieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
de: Alarme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
de: Berechtigungen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
de: Symbole

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
de: Facebook

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
de: Twitter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
de: Flickr

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
de: Gmail

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
de: Rotation gesperrt

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
de: Drehung, Rotation

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
de: Ausrichtung

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
de: Drucker

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
de: Drucker

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
de: drucken

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: pdf
de: PDF

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ppd
de: PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
de: Sortieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
de: Kopien

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
de: Farbraum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
de: Graustufen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
de: Farbe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: laser
de: Laser

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
de: Tinte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
de: Zurücksetzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
de: zurücksetzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
de: löschen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
de: Fabrik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
de: klar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
de: wiederherstellen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
de: Sicherheit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
de: Datenschutz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
de: SIM

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: pin
de: PIN

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
de: Code

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
de: Passwort

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
de: Passphrase, Kennwort, Passwort

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
de: wischen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
de: erlauben

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
de: Zugriff

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
de: Sound

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
de: still

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
de: Klingelton

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
de: Vibrieren

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
de: Nummernblock

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
de: Nachricht

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
de: Lautstärke

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
de: Zeit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
de: Datum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
de: Zeitzone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: charging
de: aufladen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: vpn
de: VPN

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: ip
de: IP

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
de: Routing

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
de: W-Lan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: WiFi
de: W-Lan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
de: verborgen
