lomiri-system-settings - en to gd translation catalogue (343 entries)

en: System Settings
gd: Roghainnean an t-siostaim

en: Preferences;Settings;
gd: Preferences;Settings;Roghainnean;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
gd: Cha ghabh sgur dhen iarrtas làithreach (dh'fhàillig le conaltradh ris an t-seirbheis)

en: Can't pause current request (can't contact service)
gd: Cha ghabh an t-iarrtas làithreach cur 'na stad (dh'fhàillig le conaltradh ris an t-seirbheis)

en: Developer Mode
gd: Modh an luchd-leasachaidh

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
gd: Feumaidh tu còd-faire no abairt-fhaire a shuidheachadh mus cleachd thu modh an luchd-leasachaidh.

en: Lock security
gd: Glas tèarainteachd

en: Sorry, this license could not be displayed.
gd: Duilich ach cha ghabh an ceadachas seo a shealltainn.

en: Serial
gd: Àireamh shreathach

en: None
gd: Chan eil gin

en: Wi-Fi address
gd: Seòladh Wi-Fi

en: Bluetooth address
gd: Soladh bluetooth

en: Storage
gd: Stòras

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
gd: %1 saor

en: Software:
gd: Bathar-bog:

en: Last updated
gd: Ùrachadh mu dheireadh

en: Never
gd: Cha robh gin

en: Check for updates
gd: Thoir sùil airson ùrachaidhean

en: Legal:
gd: Nòtaichean laghail:

en: Software licenses
gd: Ceadachasan bathair-bhog

en: Regulatory info
gd: Fiosrachadh riaghladaireachd

en: Developer mode
gd: Modh an luchd-leasachaidh

en: Videos
gd: Videothan

en: Audio
gd: Fuaim

en: Pictures
gd: Dealbhan

en: Other files
gd: Faidhlichean eile

en: Used by apps
gd: 'Ga chleachdadh le aplacaidean

en: Total storage
gd: Stòras uile gu lèir

en: Free space
gd: Àite saor

en: By name
gd: A-rèir ainm

en: By size
gd: A-rèir meud

en: N/A
gd: Chan eil seo iomchaidh

en: OS Build Details
gd: Fiosrachadh togail an t-siostam-obrachaidh

en: OS build number
gd: Àireamh togail an t-siostam-obrachaidh

en: Ubuntu build description
gd: Tuairisgeul na togail Ubuntu

en: Device Image part
gd: Ìomhaigh an uidheim

en: Device build description
gd: Tuairisgeul togail an uidheim

en: Customization Image part
gd: Ìomhaigh an gnàthachaidh

en: Unknown title
gd: Tiotal nach aithne dhuinn

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: No images selected
gd: Cha deach dealbh a thaghadh

en: Remove %1 image | Remove %1 images
gd[0]: Thoir %1 dealbh air falbh
gd[1]: Thoir %1 dhealbh air falbh
gd[2]: Thoir %1 dealbhan air falbh
gd[3]: Thoir %1 dealbh air falbh

en: Add an image…
gd: Cuir dealbh ris…

en: Remove images…
gd: Thoir dealbhan air falbh…

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Preview
gd: Ro-shealladh

en: Set
gd: Suidhich

en: OK
gd: Ceart ma-thà

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
gd: Bataraidh

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
gd[0]: %1 diog air ais
gd[1]: %1 dhiog air ais
gd[2]: %1 diogan air ais
gd[3]: %1 diog air ais

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
gd[0]: %1 mhionaid air ais
gd[1]: %1 mhionaid air ais
gd[2]: %1 mionaidean air ais
gd[3]: %1 mionaid air ais

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
gd[0]: %1 uair a thìde air ais
gd[1]: %1 uair a thìde air ais
gd[2]: %1 uairean a thìde air ais
gd[3]: %1 uair a thìde air ais

en: Charge level
gd: Ìre na teairrdse

en: Yesterday
gd: An-dè

en: Today
gd: An-diugh

en: Charging now
gd: 'Ga theairrdseadh an-dràsta

en: Last full charge
gd: An teairrds shlàn mu dheireadh

en: Fully charged
gd: Air a làn-teairrdseadh

en: Ways to reduce battery use:
gd: Mar a chaomhnas tu bataraidh:

en: Display brightness
gd: Soilleireachd na sgrìn

en: Lock when idle
gd: Glais nuair a bhios e 'na thàmh

en: Sleep when idle
gd: Cuir 'na chadal nuair a bhios e 'na thàmh

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
gd[0]: An dèidh %1 mhionaid
gd[1]: An dèidh %1 mhionaid
gd[2]: An dèidh %1 mionaidean
gd[3]: An dèidh %1 mionaid

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
gd: WiFi

en: Bluetooth Pairing Request
gd: Iarrtas airson paidhreachadh Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
gd: Dearbh gu bheil am PIN a chì thu air "%1" co-ionnann ris an fhear seo

en: Confirm PIN
gd: Dearbh am PIN

en: Connected
gd: Ceangailte

en: Connecting…
gd: A' dèanamh ceangal…

en: Disconnecting…
gd: A' dì-cheangal...

en: Disconnected
gd: Air a dhì-cheangal

en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Computer
gd: Coimpiutair

en: Phone
gd: Fòn

en: Modem
gd: Mòdam

en: Network
gd: Lìonra

en: Other Audio
gd: Fuaim eile

en: Keyboard
gd: Meur-chlàr

en: Tablet
gd: Tablaid

en: Mouse
gd: Luchag

en: Printer
gd: Clò-bhualadair

en: Camera
gd: Camara

en: Other
gd: Eile

en: Excellent
gd: Fìor-mhath

en: Good
gd: Math

en: Fair
gd: Ceart gu leòr

en: Poor
gd: Bochd

en: Name
gd: Ainm

en: Type
gd: Seòrsa

en: Status
gd: Staid

en: Signal Strength
gd: Neart an t-siognail

en: Connect automatically when detected:
gd: Dèan ceangal gu fèin-obrachail ma mhothaichear ris:

en: Disconnect
gd: Dì-cheangail

en: Connect
gd: Ceangail

en: Forget this device
gd: Dìochuimhnich an t-uidheam seo

en: Discoverable
gd: Gabhaidh a lorg

en: Not discoverable
gd: Cha ghabh a lorg

en: Connect another device:
gd: Ceangail uidheam eile:

en: Connect a device:
gd: Ceangail uidheam ris:

en: None detected
gd: Cha do mhothaich sinn do ghin

en: PIN for '%1'
gd: Am PIN airson "%1"

en: Pair
gd: Paidhrich

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
gd: Brightness;soilleireachd

en: Adjust automatically
gd: Gleus fèin-obrachail

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
gd: Nì seo an sgrìn nas soilleire no nas doilleire a-rèir an t-solais timcheall ort.

en: Hotspot name
gd: Ainm a' hotspot

en: Show password
gd: Seall am facal-faire

en: Change
gd: Atharraich

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
gd: Ma chruthaich thu hotspot, 's urrainn do dh'uidheaman eile an ceangal dàta aig an fhòn-làimhe agad a chleachdadh slighe WiFi. Èiridh na cosgaisean dàta àbhaisteach dhut.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
gd: 'S urrainn do dh'uidheaman eile an ceangal dàta aig an fhòn-làimhe agad a chleachdadh slighe WiFi. Èiridh na cosgaisean dàta àbhaisteach dhut.

en: Display language
gd: Cànan an taisbeanaidh

en: Back
gd: Air ais

en: Confirm
gd: Dearbhaich

en: Keyboard layouts
gd: Co-dhealbhachdan a' mheur-chlàir

en: Current layouts:
gd: Co-dhealbhachdan làithreach:

en: All layouts available:
gd: Gach co-dhealbhachd a tha ri làimh:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
gd: Cànan ⁊ teacsa

en: Display language…
gd: Cànan an taisbeanaidh…

en: Spell checking
gd: Dearbhadh-litreachaidh

en: Auto correction
gd: Fèin-cheartachadh

en: Word suggestions
gd: Moladh fhaclan

en: Auto capitalization
gd: Tùs-litrichean mòra fèin-obrachail

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
gd: Cuiridh seo Shift air ach am faighear litir mhòr aig toiseach gach seantans.

en: Auto punctuation
gd: Fèin-phuingeachadh

en: Keyboard sound
gd: Fuaimean a' mheur-chlàir

en: Keyboard vibration
gd: Crith a' mheur-chlàir

en: Restart Now
gd: Ath-thòisich an-dràsta

en: Current spelling languages:
gd: Cànain làithreach an dearbhaidh-litreachaidh:

en: All languages available:
gd: Gach cànan a tha ri làimh:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
gd: Brathan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
gd: Fuaim

en: Location
gd: Ionad

en: Erase & Reset Everything
gd: Sguab às ⁊ ath-shuidhich a h-uile rud

en: Reset Launcher
gd: Ath-shuidhich an lòinsear

en: The Launcher will be returned to its original contents.
gd: Thèid an t-susbaint a bha aig an lòinsear an toiseach a thilleadh.

en: Reset all system settings…
gd: Ath-shuidhich gach roghainn an t-siostaim…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
gd: Thèid susbaint is co-dhealbhachd an lòinseir agus na criathragan air an sgrìn mhòr aiseag mar a bha iad o thùs.

en: Reset all system settings
gd: Ath-shuidhich gach roghainn an t-siostaim

en: Silent Mode
gd: Am modh sàmhach

en: Phone calls:
gd: Gairmean fòn:

en: Ringtone
gd: Fuaim seirme

en: Vibrate in Silent Mode
gd: Air chrith sa mhodh sàmhach

en: Messages:
gd: Teachdaireachdan:

en: Vibrate with message sound
gd: Air chrith agus fuaim nan teachdaireachd

en: Other sounds:
gd: Fuaimean eile:

en: Lock sound
gd: Fuaim glasaidh

en: Incorrect passcode. Try again.
gd: Tha an còd-faire cearr. Feuch ris a-rithist.

en: Incorrect passphrase. Try again.
gd: Abairt-fhaire chearr. Feuch ris a-rithist.

en: Could not set security mode
gd: Cha b' urrainn dhuinn am modh tèarainteachd a shuidheachadh

en: Could not set security display hint
gd: Cha b' urrainn dhuinn gliocas na tèarainteachd a shuidheachadh

en: Authentication token manipulation error
gd: Mearachd le beantainn ri tòcan an dearbhaidh

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
gd: Cleachdaidh seo GPS airson d' ionad a dh'fhiosrachadh mu thuaiream. Ma bhios seo dheth, bidh GPS dheth gus dealan a chaomhnadh.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
gd: Tèarainteachd ⁊ prìobhaideachd

en: Security
gd: Tèarainteachd

en: On
gd: Air

en: Off
gd: Dheth

en: Encryption
gd: Crioptachadh

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
gd: Dìonaidh crioptachadh an aghaidh inntrigeadh do dhàta an fhòn nuair a bhios am fòn ceangailte ri PC no uidheam eile.

en: Privacy
gd: Prìobhaideachd

en: Stats on welcome screen
gd: Stats air sgrìn na fàilte

en: Messages on welcome screen
gd: Teachdaireachdan air sgrìn na fàilte

en: Change passcode…
gd: Atharraich an còd-faire…

en: Change passphrase…
gd: Atharraich an abairt-fhaire…

en: Switch to swipe
gd: Cleachd grad-shlaighdeadh

en: Switch to passcode
gd: Gearr leum gu còd-faire

en: Switch to passphrase
gd: Cleachd abairt-fhaire

en: Existing passcode
gd: Còd-faire a tha ann

en: Existing passphrase
gd: An abairt-fhaire làithreach

en: Choose passcode
gd: Tagh còd-faire

en: Choose passphrase
gd: Tagh abairt-fhaire

en: Confirm passcode
gd: Dearbhaich an còd-faire

en: Confirm passphrase
gd: Dearbh an abairt-fhaire

en: Those passcodes don't match. Try again.
gd: Chan eil an dà chòd-faire co-ionnann. feuch ris a-rithist.

en: Those passphrases don't match. Try again.
gd: Chan eil an dà abairt-fhaire co-ionnann. Feuch ris a-rithist.

en: Unset
gd: Dì-shuidhich

en: Swipe (no security)
gd: Grad-shlaighdeadh (gun tèarainteachd)

en: Change SIM PIN
gd: Atharraich PIN an t-SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
gd[0]: Seo PIN cearr. %1 oidhirp air a fàgail.
gd[1]: Seo PIN cearr. %1 oidhirp air a fàgail.
gd[2]: Seo PIN cearr. %1 oidhirpean air am fàgail.
gd[3]: Seo PIN cearr. %1 oidhirp air a fàgail.

en: Current PIN:
gd: PIN làithreach:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
gd[0]: Tha %1 oidhirp ceadaichte dhut.
gd[1]: Tha %1 oidhirp ceadaichte dhut.
gd[2]: Tha %1 oidhirpean ceadaichte dhut.
gd[3]: Tha %1 oidhirp ceadaichte dhut.

en: Choose new PIN:
gd: Tagh PIN ùr:

en: Confirm new PIN:
gd: Dearbhaich a' PIN ùr:

en: PINs don't match. Try again.
gd: Chan eil an dà chòd PIN co-ionnann. Feuch ris a-rithist.

en: Enter SIM PIN
gd: Cuir a-steach PIN an t-SIM

en: Enter Previous SIM PIN
gd: Cuir a-steach PIN roimhe an t-SIM

en: Unlock
gd: Thoir a' ghlas dheth

en: Lock
gd: Glais

en: Change PIN…
gd: Atharraich a' PIN…

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
gd: Ma chuireas tu PIN cearr a-steach iomadh turas, dh'fhaoidte gun tèid a' SIM a ghlasadh gu buan.

en: Passcode
gd: Còd-faire

en: Passphrase
gd: Abairt-fhaire

en: Sleep locks immediately
gd: Glaisidh am modh cadail e sa bhad

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
gd: Iarraidh aplacaidean 's feartan eile ort a' ghlas a thoirt dheth.

en: Time zone
gd: Roinn-tìde

en: Set the time zone:
gd: Suidhich an roinn-tìde:

en: Automatically
gd: Gu fèin-obrachail

en: Manually
gd: A làimh

en: Enter your current location.
gd: Cuir a-steach d' ionad làithreach.

en: No matching place
gd: Chan eil àite mar sin againn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
gd: An t-àm ⁊ ceann-là

en: Time zone:
gd: Roinn-tìde:

en: Set the time and date:
gd: Suidhich an t-àm agus an ceann-là:

en: Set time & date
gd: Suidhich an t-àm ⁊ an ceann-là

en: Time
gd: Àm

en: Date
gd: Ceann-là

en: Save
gd: Sàbhail

en: Unknown error
gd: Mearachd nach aithne dhuinn

en: No reason given
gd: Cha deach adhbhar a thoirt seachad

en: Device is now managed
gd: Tha an t-uidheam fo stiùireadh a-nis

en: Device is now unmanaged
gd: Tha an t-uidheam gun stiùireadh a-nis

en: The device could not be readied for configuration
gd: Cha deach leinn an t-uidheam ullachadh airson rèiteachadh

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
gd: Tha b' urrainn dhuinn rèiteachadh an IP a ghlèidheadh (chan eil seòladh ri làimh, dh'fhalbh an ùine air is msaa.)

en: The IP configuration is no longer valid
gd: Chan eil rèiteachadh an IP dligheach tuilleadh

en: Your authentication details were incorrect
gd: Cha robh am fiosrachadh dearbhaidh agad mar bu chòir

en: 802.1X supplicant disconnected
gd: Chaidh an ceangal aig 802.1X supplicant a bhriseadh

en: 802.1X supplicant configuration failed
gd: Dh'fhàillig le rèiteachadh a' 802.1X supplicant

en: 802.1X supplicant failed
gd: Dh'fhàillig leis a' 802.1X supplicant

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
gd: Thug e ro fhada an 802.1X supplicant a dhearbhadh

en: DHCP client failed to start
gd: Dh'fhàillig tòiseachadh a' chliaint DHCP

en: DHCP client error
gd: Mearachd a' chliaint DHCP

en: DHCP client failed
gd: Dh'fhàillig an cliant DCHP

en: Shared connection service failed to start
gd: Dh'fhàillig tòiseachadh seirbheis a' cheangail cho-roinnte

en: Shared connection service failed
gd: Dh'fhàillig seirbheis a' cheangail cho-roinnte

en: Necessary firmware for the device may be missing
gd: Dh'fhaoidte gu bheil firmware riatanach a dhìth air an uidheam

en: The device was removed
gd: Chaidh an t-uidheam a thoirt air falbh

en: NetworkManager went to sleep
gd: Chaidh an NetworkManager a chadal

en: The device's active connection disappeared
gd: Rach ceangal gnìomhach an uidheim a-mach à sealladh

en: Device disconnected by user or client
gd: Chaidh ceangal an uidheim a bhriseadh le cleachdaiche no leis a' chliant

en: The device's existing connection was assumed
gd: Bhathar an dùil air ceangal làithreach an uidheim

en: The supplicant is now available
gd: Tha an supplicant ri làimh a-nis

en: The modem could not be found
gd: Cha deach am modem a lorg

en: The Bluetooth connection failed or timed out
gd: Dh'fhàillig leis a' cheangal bluetooth no dh'fhalbh an ùine air

en: A dependency of the connection failed
gd: Dh'fhàillig eisimeileachd a' cheangail

en: ModemManager is unavailable
gd: Chan eil ModemManager ri làimh

en: The Wi-Fi network could not be found
gd: Cha deach an lìonra Wi-Fi a lorg

en: A secondary connection of the base connection failed
gd: Dh'fhàillig le ceangal dàrnach a' cheangail thùsail

en: Network details
gd: Fiosrachadh an lìonraidh

en: Last connected
gd: An ceangal mu dheireadh

en: Password
gd: Facal-faire

en: IP address
gd: Seòladh IP

en: Connect to Hidden Network
gd: Ceangail ri lìonra falaichte

en: Network name
gd: Ainm an lìonraidh

en: WPA & WPA2 Personal
gd: WPA ⁊ WPA2 Personal

en: Username
gd: Ainm-cleachdaiche

en: Connect to hidden network…
gd: Ceangail ri lìonra falaichte...

en: Previous networks
gd: Lìonraidhean roimhe

en: Clear
gd: Falamhaich

en: Search
gd: Lorg

en: Personal
gd: Pearsanta

en: System
gd: Siostam

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
gd: about;mu dhèidhinn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
gd: device;uidheam

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
gd: fiosrachadh;info

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
gd: phone;fòn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
gd: number;àireamh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
gd: serial;àireamh shreathach;sreathach

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
gd: address;seòladh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
gd: licenses;ceadachasan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
gd: developer;leasaichear;luchd-leasachaidh;neach-leasachaidh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
gd: software;bathar-bog

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
gd: storage;stòras;glèidheadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
gd: disk;diosg;clàr

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
gd: space;rum;àite

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
gd: version;tionndadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
gd: revision;lèirmheas;tionndadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
gd: appearance;coltas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
gd: wallpaper;pàipear-balla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
gd: ealain

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
gd: dealbh-camara

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
gd: dealbh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
gd: image;dealbh;deilbh;dealbhan-camara;deilbh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
gd: battery;bataraidh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
gd: power;cumhachd;dealan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
gd: charge;teairrds;teàirrds;cumhachd;dealan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
gd: idle;tàmh;na thàmh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
gd: lock;glais;glas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
gd: disable;comas;à comas;cuir à comas;cur à comas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
gd: disable;comas;an comas;cuir an comas;cur an comas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
gd: pair;paidhrich;paidhreachadh;ceangail;ceangal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
gd: discover;lorg;mothaich;mothachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
gd: car;càraichean

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
gd: handsfree;làmhan saora;làmh shaor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
gd: wireless;uèirleas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
gd: connect;ceangail;ceangal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
gd: disconnect;dì-cheangail;dì-cheangal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
gd: Brightness;soilleireachd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
gd: display;sealladh;sgrìn;monatar;taisbeanadh;uidheam-taisbeanaidh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
gd: screen;sgrìn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
gd: fèin-obrachail

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
gd: adjust;gleusadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
gd: example;ball-eisimpleir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
gd: example;ball-eisimpleir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
gd: test;deuchainn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
gd: sample;ball-sampaill

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
gd: Flight Mode;modh itealain

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
gd: flight;iteal;itealan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
gd: plèana;plane

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
gd: offline;far loidhne

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
gd: airplane;itealan;itealain;plèana

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
gd: network;lìonra

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
gd: cànan;language

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
gd: keyboard;cànan;cànain

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
gd: spellcheck;dearbhair-litreachaidh;dearbhadh;litreachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
gd: correct;ceartaich;ceartachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
gd: suggestions;moladh;molaidhean

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
gd: capitalization;cèis;litrichean;mòra;beaga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
gd: punctuation;puingeachadh;puingich;pungadh;comharran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
gd: layout;co-dhealbhachd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
gd: words;facal;facail;faclan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
gd: vibration;crith

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
gd: briogadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
gd: brathan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
gd: aplacaidean

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
gd: authorize;dearbhaidh;dearbhadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
gd: permissions;ceadaich;ceadachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
gd: badges;suaicheantasan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
gd: rotation;cuairteachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
gd: orientation;comhair

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
gd: Ath-shuidhich

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
gd: reset;ath-shuidhich

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
gd: erase;suathadh;sguabadh;sgudal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
gd: factory;factaraidh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
gd: clear;falamhaich;falamhachadh;bànaich;bànachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
gd: restore;aisig;aiseag

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
gd: security;tèarainteachd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
gd: privacy;prìobhaideachd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
gd: code;còd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
gd: password;facal-faire

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
gd: passphrase;abairt-fhaire;abairt-faire

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
gd: swipe;grad-shlaighdeadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
gd: allow;ceadaich;ceadachadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
gd: access;inntrigeadh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
gd: sound;fuaim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
gd: silent;sàmhach

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
gd: ringtone;seirm;fuaim seirme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
gd: vibrate;crith

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
gd: dialpad;daitheal;pada-deitheil;àireamhan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
gd: message;teachdaireachdan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
gd: volume;fuaim;àirde fuaime;àirde na fuaime

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
gd: time;àm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
gd: date;ceann-là;ceann-latha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
gd: timezone;roinn-tìde;roinn-ama

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
gd: hidden;falaichte
