lomiri-system-settings - en to he translation catalogue (597 entries)

en: System Settings
he: הגדרות מערכת

en: Preferences;Settings;
he: העדפות;הגדרות;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
he: לא ניתן לבטל את הבקשה הנוכחית (לא יכול ליצור קשר עם השירות)

en: Can't pause current request (can't contact service)
he: לא ניתן להשהות את הבקשה הנוכחית (לא ניתן ליצור קשר עם השירות)

en: Developer Mode
he: מצב פיתוח

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
he: במצב פיתוח, כל אחד יכול לגשת, לשנות או למחוק כל דבר ממכשיר זה על ידי  חיבורו למכשיר אחר.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
he: יש צורך בקוד או מילת צופן על מנת להשתמש במצב פיתוח.

en: Lock security
he: אבטחת נעילה

en: Sorry, this license could not be displayed.
he: מצטערים, לניתן להציג את הרישיון.

en: Serial
he: מס׳ סידורי

en: None
he: אין

en: Wi-Fi address
he: כתובת רשת אלחוטית

en: Bluetooth address
he: כתובת Bluetooth

en: Storage
he: אחסון

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
he: %1 חופשי

en: Software:
he: תכנה:

en: OS
he: מערכת הפעלה

en: Last updated
he: עדכון אחרון

en: Never
he: לעולם לא

en: Check for updates
he: בדיקת עדכונים

en: Legal:
he: משפטי:

en: Software licenses
he: רישיונות התכנה

en: Regulatory info
he: פרטים מנהליים

en: Developer mode
he: מצב פיתוח

en: Scanning
he: סורק

en: Videos
he: סרטונים

en: Audio
he: שמע

en: Pictures
he: תמונות

en: Other files
he: קבצים אחרים

en: Used by apps
he: בשימוש על ידי יישומים

en: Total storage
he: סך כל שטח האחסון

en: Free space
he: מקום פנוי

en: By name
he: לפי שם

en: By size
he: לפי גודל

en: N/A
he: לא זמין

en: OS Build Details
he: פרטי בניית מערכת ההפעלה

en: OS build number
he: מספר בניית מערכת ההפעלה

en: UBports Image part
he: חלק תמונת UBports

en: Ubuntu build description
he: תיאור בניית האובונטו

en: Device Image part
he: חלק תמונת התקן

en: Device build description
he: תיאור בניית ההתקן

en: Customization Image part
he: חלק התאמת התמונה

en: Unknown title
he: כותרת לא ידועה

en: Cancel
he: ביטול

en: No images selected
he: לא נבחרו תמונות

en: Remove %1 image | Remove %1 images
he[0]: הסרת תמונה %1
he[1]: הסרת %1 תמונות

en: Add an image…
he: הוספת תמונה…

en: Remove images…
he: הסרת תמונות…

en: Custom
he: התאמה אישית

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Set
he: הגדר

en: OK
he: אישור

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
he: סוללה

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
he[0]: לפני שנייה %1
he[1]: לפני %1 שניות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
he[0]: לפני דקה %1
he[1]: לפני %1 דקות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
he[0]: לפני שעה %1
he[1]: לפני %1 שעות

en: Charge level
he: רמת הטעינה

en: Yesterday
he: אתמול

en: Today
he: היום

en: Charging now
he: בטעינה כעת

en: Last full charge
he: הטעינה המלאה האחרונה

en: Fully charged
he: טעינה מלאה

en: Ways to reduce battery use:
he: דרכים להפחתת השימוש בסוללה:

en: Display brightness
he: בהירות התצוגה

en: Lock when idle
he: לנעול בהעדר פעילות

en: Sleep when idle
he: מצב שינה בהעדר פעילות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
he[0]: לאחר שניה %1
he[1]: לאחר %1 שניות
he[2]: לאחר %1 שניות
he[3]: לאחר %1 שניות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
he[0]: לאחר דקה %1
he[1]: לאחר %1 דקות
he[2]: לאחר %1 דקות
he[3]: לאחר %1 דקות

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
he: נקודת הגישה משתמשת ברשת האלחוטית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
he: רשת אלחוטית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
he: בלוטות'

en: Lock the device when it's not in use:
he: נעילת המכשיר בהעדר פעילות:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
he: להעביר את הטלפון למצב שינה בהעדר פעילות:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
he[0]: לאחר שנייה
he[1]: לאחר %1 שניות
he[2]: לאחר %1 שניות
he[3]: לאחר %1 שניות

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
he: זמנים קצרים יותר מעניקים אבטחה טובה יותר. הטלפון לא יינעל במהלך שיחות או הצגת וידאו.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
he: המכשיר לא יעבור למצב שינה במהלך שיחות או הצגת וידאו.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
he: בקשת צימוד בלוטות'

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
he: מכשיר %1 מבקש צימוד למכשיר זה. האם לאשר בקשה זו?

en: Allow
he: אישור

en: Refuse
he: דחייה

en: Bluetooth Pairing Request
he: בקשת צימוד בלוטות'

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
he: נא לאשר כי הקוד שמופיע ב־'%1' תואם לזה

en: Confirm PIN
he: אישור הקוד

en: Connected
he: מחובר

en: Connecting…
he: בהתחברות…

en: Disconnecting…
he: מתבצע ניתוק…

en: Disconnected
he: מנותק

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Computer
he: מחשב

en: Phone
he: טלפון

en: Modem
he: מודם

en: Network
he: רשת

en: Headset
he: אוזניות עם מיקרופון

en: Headphones
he: אוזניות

en: Video
he: וידאו

en: Other Audio
he: שמע אחר

en: Joypad
he: התקן משחק

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Tablet
he: טאבליט

en: Mouse
he: עכבר

en: Printer
he: מדפסת

en: Camera
he: מצלמה

en: Watch
he: צפייה

en: Other
he: אחר

en: Excellent
he: מצוינת

en: Good
he: טובה

en: Fair
he: סבירה

en: Poor
he: עלובה

en: Name
he: שם

en: Type
he: סוג

en: Status
he: מצב

en: Address
he: כתובת

en: Signal Strength
he: עצמת האות

en: Connect automatically when detected:
he: חיבור אוטומטי בעת הזיהוי:

en: Disconnect
he: ניתוק

en: Connect
he: התחברות

en: Forget this device
he: התעלמות מהתקן זה

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
he: אנא הכניסו את מספר ה-PIN ל- %1 והקישו "Enter" במקלדת:

en: Discoverable
he: ניתן לגילוי

en: Not discoverable
he: בלתי ניתן לגילוי

en: Searching…
he: מתבצע חיפוש…

en: Connect another device:
he: חיבור התקן נוסף:

en: Connect a device:
he: חיבור התקן:

en: None detected
he: לא זוהו

en: PIN for '%1'
he: קוד עבור ‚%1‘

en: Pair
he: צימוד

en: Brightness & Display
he: בהירות ותצוגה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
he: בהירות

en: Adjust automatically
he: התאמה אוטומטית

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
he: הבהרה ועמעום של המסך לצורך התאמה לסביבה.

en: External display
he: תצוגה חיצונית

en: Wireless display
he: תצוגה אלחוטית

en: Not connected
he: לא מחובר

en: Wireless Display
he: תצוגה אלחוטית

en: No displays detected
he: לא זוהו תצוגות

en: Connected display:
he: תצוגות מחוברות:

en: Connecting
he: מתחבר

en: Use another display:
he: חיבור תצוגה נוספת:

en: Choose a display:
he: בחירת תצוגה:

en: This device failed to connect to %1.
he: ההתחברות ל %1 נכשלה.

en: There was an unknown error connecting to %1.
he: קרתה שגיאה לא ידועה בעת ההתחברות ל %1.

en: Change Hotspot Setup
he: שינוי הגדרות נקודת הגישה

en: Set Up Hotspot
he: הגדרת נקודת גישה

en: Hotspot name
he: שם נקודת הגישה

en: Choose a name
he: בחרו שם

en: Show password
he: הצגת הססמה

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
he: הפעלה של נקודת הגישה תדליק את הרשת האלחוטית.

en: Change
he: שינוי

en: Start
he: התחלה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
he: נקודת גישה אלחוטית

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
he: כאשר נקודת הגישה פעילה, מכשירם אחרים יכולים להשתמש בחיבור הסלולרי שלכם על גבי  Wi-Fi. בעלות גלישה סלולרית רגילה.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
he: מכשירם אחרים יכולים להשתמש בחיבור הסלולרי שלכם על גבי  רשת Wi-Fi. בעלות גלישה סלולרית רגילה.

en: Change Password/Setup…
he: החלפת מילת הצופן…

en: Set Up Hotspot…
he: הגדרת נקודת גישה…

en: Wi-Fi is off
he: נקודת גישה Wi-Fi מכובה

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
he: על מנת ליצור נקודת גישה, בבקשה הפעילו את חיבור ה Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
he: הפעלת הרשת האלחוטית

en: Display language
he: שפת התצוגה

en: Back
he: אחורה

en: Confirm
he: אישור

en: Keyboard layouts
he: פריסות מקלדת

en: Current layouts:
he: הפריסות הנוכחיות:

en: All layouts available:
he: כל הפריסות זמינות:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
he: שפה וטקסט

en: Display language…
he: שפת התצוגה…

en: Enable on-screen keyboard
he: אפשר מקלדת על המסך

en: On-screen keyboard
he: מקלדת על המסך

en: External keyboard
he: מקלדת חיצונית

en: Ambiance
he: אווירה

en: Suru Dark
he: סורו כהה

en: Suru Black
he: סורו שחור

en: Just White
he: רק לבן

en: Just Black
he: רק שחור

en: Just Grey
he: רק אפור

en: Bordered White
he: גבול בלבן

en: Bordered Black
he: גבול בשחור

en: Bordered Grey
he: גבול באפור

en: On-screen keyboard theme
he: ערכת נושא למקלדת על המסך

en: Keyboard theme
he: ערכת נושא למקלדת

en: Spell checking
he: בדיקת איות

en: Auto correction
he: תיקון אוטומטי

en: Word suggestions
he: הצעת מילים

en: Auto capitalization
he: הגדלת אותיות אוטומטית

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
he: הפעלת Shift להגדלת האות הראשונה של כל משפט.

en: Auto punctuation
he: פיסוק אוטומטי

en: Inserts a period when you tap Space twice.
he: מכניס רווח שאת/ה מקיש פעמיים על רווח.

en: Keyboard sound
he: צלילי המקלדת

en: Keyboard vibration
he: רטט מקלדת

en: Keyboard opacity
he: עמעום המקלדת

en: Hardware keyboard
he: מקלדת חומרה

en: Layouts and other sources
he: פריסות ומקורות אחרים

en: The device needs to restart for changes to take effect.
he: על הטלפון להפעיל עצמו מחדש כדי שהשינויים יכנסו לתוקף.

en: Restart Now
he: אתחול עכשיו

en: Current spelling languages:
he: שפות האיות הנוכחיות:

en: All languages available:
he: כל השפות הזמינות:

en: On large screens:
he: על מסכים גדולים:

en: Always show the launcher
he: משגר היישומים מוצג תמיד

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
he: וידאו או משחקים עלולים להסתיר את זה זמנית.

en: Icon size:
he: גודל איקונים:

en: Cursor speed:
he: מהירות מצביע:

en: Wheel scrolling speed:
he: מהירות גלילה:

en: Double-click speed:
he: מהירות לחיצה כפולה:

en: Test double-click:
he: בדיקת לחיצה כפולה:

en: Touchpad
he: משטח מגע

en: Finger scrolling speed:
he: מהירות גלילת אצבע:

en: Tap to click
he: גע בכדי להקליק

en: Scroll with two fingers
he: גלילה עם שני אצבעות

en: Ignore touchpad when:
he: יש להתעלם ממשטח המגע כאשר:

en: Typing
he: כתיבה

en: A mouse is connected
he: מחובר עכבר

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
he: חברו עכבר, משטח מגע או השתמשו במצביע Bluetooth. אם מצביע ה- Bluetooth  לא מזוהה אנא ודאו שהוא מופעל והבטריות טעונות.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
he: יש להשתמש בעכבר Bluetooth או משטח מגע עם תצוגה זו. אנא ודאו שהעכבר קרוב למכשיר ושהוא טעון.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
he: עכבר ומשטחי מגע

en: Primary button:
he: כפתור עיקרי:

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Not fast enough
he: לא מספיק מהר

en: Double-clicked
he: לחיצה כפולה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
he: התראות

en: Let this app alert me using:
he: תנו לאפליקציה להתריע באמצעות:

en: Sounds
he: שמע

en: Vibrations
he: רטט מקלדת

en: Notification Bubbles
he: בועות התרעה

en: Notification List
he: רשימת התרעות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
he: קול

en: Apps that notify with sound:
he: אפליקציות אשר מתריעות באמצעות קול:

en: Vibration
he: רטט

en: When in Silent mode:
he: במצב שקט:

en: Vibrate as normal
he: לרטוט כרגיל

en: Don't vibrate
he: לא לרטוט

en: Apps that notify with vibrations:
he: אפליקציות אשר מתריעות באמצעות רטט:

en: Applications:
he: יישומים:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
he: אפליקציות יכולות להתריע באמצעות קול, רטט, בועות התרעה ורשימת התרעות.

en: Apps that notify with sound
he: אפליקציות אשר מתריעות באמצעות קול

en: Apps that notify with vibration
he: אפליקציות אשר מתריעות באמצעות רטט

en: No notifications
he: ללא התרעות

en: Bubbles
he: בועות

en: Add printer
he: הוסף מדפסת

en: Enter URI
he: הזן קישור

en: Devices
he: מכשירים

en: No devices found.
he: לא נמצאו מכשירים.

en: Describe printer
he: תאר את המדפסת

en: Connection
he: חיבור

en: Choose a connection
he: בחר חיבור

en: Printer name
he: שם המדפסת

en: Description
he: תיאור

en: Optional
he: אופציונאלי

en: Location
he: מיקום

en: Driver
he: מנהל התקן

en: Choose driver
he: בחר מנהל התקן

en: Select printer from database
he: בחר מדפסת ממסד הנתונים

en: Provide PPD file
he: ספק קובץ PPD

en: Filter drivers
he: סנן מנהלי התקן

en: PPD file
he: קובץ PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
he: הדפסה

en: Manager Printer Jobs
he: מנהל עבודות מדפסת

en: Default printer
he: מדפסת ברירת מחדל

en: Configured printers
he: מדפסות מוגדרות

en: Discovered printers
he: מדפסות שהתגלו

en: Delete
he: מחיקה

en: Set as Default
he: קבע כברירת מחדל

en: There are no printers configured yet.
he: עדיין לא מוגדרים מדפסות.

en: Printer status
he: מצב המדפסת

en: General settings
he: הגדרות כלליות

en: Policies
he: מדיניות

en: Copies and pages
he: עותקים ודפים

en: Host
he: מארח

en: Copies
he: עותקים

en: Paper size
he: גודל נייר

en: Duplex
he: דו מגמי

en: Color model
he: דגם צבעוני

en: Quality
he: איכות

en: Enabled
he: מופעל

en: Default
he: ברירת מחדל

en: This is the default printer.
he: זוהי מדפסת ברירת המחדל.

en: Accepting jobs
he: קבלת עבודות

en: Shared
he: משותף

en: Idle
he: ldle

en: Aborted
he: בוטל

en: Active
he: פעיל

en: Stopped
he: עצר

en: No messages
he: אין הודעות

en: Jobs
he: עבודות

en: Manage Print Jobs
he: נהל עבודות הדפסה

en: Model
he: דגם

en: Local Raw Printer
he: מדפסת גולמית מקומית

en: Print test page
he: הדפסת דף מבחן

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
he: כל המסמכים, ומשחקים שנשמרו ופריטים אחרים יימחקו לצמיתות מהטלפון הזה.

en: Erase & Reset Everything
he: מחיקה ואיפוס של הכול

en: Reset device
he: אפס את המכשיר

en: Reset Launcher
he: אפס את משגר

en: The Launcher will be returned to its original contents.
he: ה- Launcher יוחזר לתוכנו המקורי.

en: Reset all system settings…
he: איפוס כל הגדרות המערכת…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
he: התכנים והפריסה של המשגר לרבות המסננים במסך הבית יוחזרו להגדרותיהם במקור.

en: Erase & Reset All
he: מחק ואפס הכל

en: Reset all system settings
he: איפוס כל הגדרות המערכת

en: Silent Mode
he: מצב שקט

en: High volume can damage your hearing.
he: עוצמת קול גבוהה עלולה לפגוע בשמיעה שלך.

en: Phone calls:
he: שיחות טלפון:

en: Ringtone
he: צלצול

en: Vibrate on ring
he: רטט עם הצלצול

en: Vibrate in Silent Mode
he: לרטוט במצב שקט

en: Dialpad tones
he: צלילי לוח המקשים

en: Messages:
he: הודעות:

en: Vibrate with message sound
he: לרטוט עם צליל ההודעה

en: Other sounds:
he: צלילים אחרים:

en: Lock sound
he: צליל נעילה

en: Other vibrations
he: סוגי רטט אחרים

en: Custom Ringtone
he: צלצול מותאם אישית

en: Choose from
he: נא לבחור בספק

en: Incorrect passcode. Try again.
he: קוד שגוי. נסה שוב.

en: Incorrect passphrase. Try again.
he: ביטוי סיסמה שגוי. נסה שוב.

en: Could not set security mode
he: לא ניתן היה להגדיר את מצב האבטחה

en: Could not set security display hint
he: לא ניתן היה להגדיר רמז לתצוגת אבטחה

en: Authentication token manipulation error
he: שגיאת מניפולציה של אסימון אימות

en: Let the device detect your location:
he: תן למכשיר לזהות את המיקום שלך:

en: Using GPS only (less accurate)
he: שימוש רק ב GPS ( פחות מדויק )

en: Using GPS
he: שימוש ב GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
he: שימוש ב- GPS, Wi-Fi אנונימי ומידע ברשת הסלולרית. <br>על ידי בחירה באפשרות זו אתה מקבל את <a href='%1'>התנאים וההגבלות שלNokia HERE </a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
he: שימוש ב- GPS ובמידע Wi-Fi אנונימי. <br>על ידי בחירה באפשרות זו אתה מאשר את <a href='%1'>התנאים וההגבלות של Nokia HERE </a>.

en: Not at all
he: כלל לא

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
he: שימוש ב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כאשר אפשרות זו כבויה, האיכון יכבה כדי לחסוך בסוללה.

en: Let apps access this location:
he: תן לאפליקציות לגשת למיקום זה:

en: None requested
he: אף אחד לא ביקש

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
he: אבטחה ופרטיות

en: Security
he: אבטחה

en: Locking and unlocking
he: נעילה ושחרור

en: SIM PIN
he: קוד ה־SIM

en: On
he: מופעל

en: Off
he: כבוי

en: Encryption
he: הצפנה

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
he: הצפנה מגנה מפני גישה לנתוני הטלפון כאשר הטלפון מחובר למחשב אישי או למכשיר אחר.

en: Privacy
he: פרטיות

en: Stats on welcome screen
he: סטטיסטיקה במסך הפתיחה

en: Messages on welcome screen
he: הודעות במסך הפתיחה

en: App permissions
he: הרשאות אפליקציה

en: Apps that you have granted access to:
he: יישומים שהענקת להן גישה:

en: Apps may also request access to online accounts.
he: יישומים עשויות גם לבקש גישה לחשבונות מקוונים.

en: Online Accounts…
he: חשבונות מקוונים…

en: Change passcode…
he: שינוי קוד צופן…

en: Change passphrase…
he: החלפת מילת הצופן…

en: Switch to swipe
he: מעבר לגלישה

en: Switch to passcode
he: שינוי לקוד צופן

en: Switch to passphrase
he: מעבר למילת צופן

en: Existing passcode
he: יציאה מקוד צופן

en: Existing passphrase
he: מילת צופן קיימת

en: Choose passcode
he: בחירת קוד צופן

en: Choose passphrase
he: בחירת מילת צופן

en: Confirm passcode
he: אישור קוד צופן

en: Confirm passphrase
he: אישור מילת הצופן

en: Those passcodes don't match. Try again.
he: קודי הצופן לא תואמים. אנא נסו שנית.

en: Those passphrases don't match. Try again.
he: מילות צופן אלה אינן תואמות. נא לנסות שוב.

en: Unset
he: ביטול ההגדרה

en: Unlock the device using:
he: שחרור נעילת המכשיר באמצעות:

en: Swipe (no security)
he: גלישה (ללא אבטחה)

en: Fingerprint
he: טביעת אצבע

en: Fingerprint ID
he: זיהוי ע"י טביעת אצבע

en: Change SIM PIN
he: שנה את ה- PIN של ה- SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
he[0]: קוד PIN שגוי. נותר %1 ניסיון.
he[1]: קוד PIN שגוי. נותר %1 ניסיונות.
he[2]: קוד PIN שגוי. נותר %1 ניסיונות.
he[3]: קוד PIN שגוי. נותר %1 ניסיונות.

en: No more attempts allowed
he: אין אפשרות לנסות יותר

en: Current PIN:
he: PIN נוכחי:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
he[0]: מותר %1 ניסיון.
he[1]: מותר %1 ניסיונות.
he[2]: מותר %1 ניסיונות.
he[3]: מותר %1 ניסיונות.

en: Choose new PIN:
he: בחר PIN חדש:

en: Confirm new PIN:
he: אשר PIN חדש:

en: PINs don't match. Try again.
he: קוד ה- PIN אינו תואם. נסה שוב.

en: Enter SIM PIN
he: הזן PIN של ה- SIM

en: Enter Previous SIM PIN
he: הזן את קוד הPIN הקודם של הSIM

en: Unlock
he: שחרור

en: Lock
he: נעילה

en: Unlocked
he: לא נעול

en: Change PIN…
he: שנה קוד PIN …

en: Locked
he: נעול

en: Unlock…
he: לבטל נעילה…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
he: כאשר מוגדר PIN של ה- SIM, יש להזין אותו כדי לגשת לשירותי הסלולר לאחר הפעלת המכשיר מחדש או החלפת ה- SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
he: הזנת PIN שגויה שוב ושוב עשויה לנעול את ה- SIM לצמיתות.

en: Passcode
he: קוד צופן

en: Passphrase
he: מילת צופן

en: Sleep locks immediately
he: נעילה עם מצב שינה

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
he: הפעל את אבטחת הנעילה כדי להגביל את הגישה כאשר המכשיר נעול.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
he: יישומים ופונקציות אחרים יבקשו ממך לבטל את הנעילה.

en: Time zone
he: אזור זמן

en: Set the time zone:
he: הגדרת אזור הזמן:

en: Automatically
he: אוטומטית

en: Manually
he: ידנית

en: Enter your current location.
he: נא להזין את המיקום הנוכחי.

en: No matching place
he: לא נמצא מיקום תואם

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
he: זמן ותאריך

en: Time zone:
he: אזור זמן:

en: Set the time and date:
he: הגדרת השעה והתאריך:

en: Set time & date
he: הגדרת השעה והתאריך

en: Time
he: זמן

en: Date
he: תאריך

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: VPN
he: רשת וירטואלית (VPN)

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
he: כדי להוסיף תצורת VPN, הורד את קובץ התצורה שלו או הגדר אותו באופן ידני.

en: Add Manual Configuration…
he: הוספת קונפיגורציה ידנית…

en: VPN reconnection required.
he: נדרש חיבור מחדש של VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
he: עליך להתחבר מחדש כדי ששינויים ישפיעו.

en: Add certificate?
he: הוספת תעודה?

en: Add key?
he: הוספת מפתח?

en: Add pac file?
he: הוספת קובץ PAC ?

en: Content:
he: תוכן:

en: No data available.
he: אין מידע זמין.

en: Save
he: שמירה

en: Unknown error
he: שגיאה בלתי ידועה

en: No reason given
he: לא ניתנה סיבה

en: Device is now managed
he: ההתקן מנוהל כעת

en: Device is now unmanaged
he: ההתקן אינו מנוהל כעת

en: The device could not be readied for configuration
he: לא ניתן להכין את ההתקן לתצורה

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
he: הגדרות IP נכשלו ( אין כתובות זמינות, הבקשה לקחה זמן רב מידי, וכו... )

en: The IP configuration is no longer valid
he: הגדרות ה IP לא תקפות יותר

en: Your authentication details were incorrect
he: פרטי הזיהוי שלכם אינן נכונות

en: 802.1X supplicant disconnected
he: מאמת 802.1X התנתק

en: 802.1X supplicant configuration failed
he: הגדרת מאמת 802.1X נכשלה

en: 802.1X supplicant failed
he: מאמת 802.1X נכשל

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
he: אימות  802.1X לקח זמן רב מידי

en: DHCP client failed to start
he: הפעלת לקוח DHCP נכשלה

en: DHCP client error
he: שגיאת לקוח DHCP

en: DHCP client failed
he: לקוח DCHP נכשל

en: Shared connection service failed to start
he: התחלת שירות חיבור משותף נכשלה

en: Shared connection service failed
he: שירות חיבור משותף נכשל

en: Necessary firmware for the device may be missing
he: יכול להיות שחסרה קושחה הכרחית למכשיר

en: The device was removed
he: המכשיר הוסר

en: NetworkManager went to sleep
he: NetworkManager מושהה

en: The device's active connection disappeared
he: החיבור הפעיל של המכשיר נעלם

en: Device disconnected by user or client
he: מכשיר נותק על ידי המשתמש או הלקוח

en: The device's existing connection was assumed
he: החיבור הקיים של המכשיר הניחה

en: The supplicant is now available
he: המאמת זמין עכשיו

en: The modem could not be found
he: לא ניתן למצוא את המודם

en: The Bluetooth connection failed or timed out
he: חיבור Bluetooth נכשל או לקח זמן רב מידי

en: A dependency of the connection failed
he: תלות כלשהי של החיבור נכשלה

en: ModemManager is unavailable
he: ModemManager לא זמין

en: The Wi-Fi network could not be found
he: הרשת האלחוטית לא נמצאה

en: A secondary connection of the base connection failed
he: חיבור משני של החיבור הראשי נכשל

en: Network details
he: פרטי הרשת

en: Last connected
he: חיבור אחרון

en: Password
he: ססמה

en: Forget this network
he: תשכח את הרשת הזו

en: IP address
he: כתובת IP

en: Connect to Hidden Network
he: התחבר לרשת נסתרת

en: Network name
he: שם הרשת

en: WPA & WPA2 Personal
he: ‏WPA &‏ WPA2 אישי

en: WPA & WPA2 Enterprise
he: ‏WPA &‏ WPA2 אירגוני

en: Dynamic WEP (802.1x)
he: WEP  דינמי (802.1x)

en: Authentication
he: זיהוי

en: Inner authentication
he: אימות פנימי

en: CA certificate
he: תעודת CA

en: Choose…
he: בחרו…

en: Using certificates is recommended as it increases security.
he: שימוש בתעודות מומלץ  כדי לקבל אבטחה טובה יותר.

en: Client certificate
he: תעודת לקוח

en: User private key
he: מפתח פרטי של המשתמש

en: Pac file
he: קובץ PAC

en: Pac provisioning
he: אספקת Pac

en: Disabled
he: מבוטל

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Authenticated
he: מאומת

en: Both
he: שניהם

en: PEAP version
he: גרסת PEAP

en: Version 0
he: גרסה 0

en: Version 1
he: גרסה 1

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Anonymous identity
he: זהות אנונימית

en: Identity
he: זהות

en: Username
he: שם משתמש

en: Private key password
he: ססמת מפתח פרטי

en: Remember password
he: זכור ססמה

en: Connect to hidden network…
he: התחבר לרשת מוסתרת …

en: Previous networks
he: רשתות קודמות

en: Clear
he: ניקוי

en: Private key
he: מפתח פרטי

en: Public key
he: מפתח ציבורי

en: Opaque
he: אטום

en: Search
he: חיפוש

en: Personal
he: אישי

en: System
he: מערכת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
he: על אודות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
he: התקן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
he: מידע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
he: טלפון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
he: מספר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: imei
he: מספר imei

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
he: מספר סידורי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
he: כתובת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: mac
he: כתובת mac

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
he: רישיונות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
he: מפתח

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
he: תכנה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
he: אחסון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
he: דיסק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
he: מרחב

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
he: גרסה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
he: תיקון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
he: מראה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
he: טפט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
he: אומנות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
he: תמונה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
he: תמונה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
he: תמונה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
he: סוללה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
he: צריכת חשמל

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
he: טעינה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
he: נעילה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
he: השבת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
he: הפעל

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
he: בלוטות׳

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
he: אוזניות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
he: חבר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
he: גלוי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
he: אוטו

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
he: דיבורית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
he: אלחוטי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
he: חבר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
he: לנתק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
he: סטריאו

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
he: בהירות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
he: צג

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
he: מסך

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
he: אוטומטי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
he: מכונן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
he: דוגמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
he: דוגמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
he: בדיקה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
he: דוגמית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
he: מצב טיסה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
he: טיסה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
he: מטוס

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
he: לא מקוון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
he: מטוס

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
he: רשת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
he: נקודת גישה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: tethering
he: קשירה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
he: שפה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
he: מקלדת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
he: בדיקת איות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
he: תיקון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
he: הצעות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
he: היוון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
he: פיסוק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
he: מערך

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
he: מילים

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
he: רטט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
he: משגר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
he: עכבר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touchpad
he: לוח מגע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
he: נקישה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
he: מגע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
he: קליק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
he: קלט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
he: התראות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
he: ישומים

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
he: לאשר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
he: הרשאות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
he: תגים

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
he: פייסבוק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
he: טוויטר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
he: פליקיר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
he: ג'ימייל

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
he: נעילת סיבוב

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
he: סיבוב

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
he: כיוון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
he: מדפסת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
he: מדפסות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
he: הדפסה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
he: להשוות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
he: עותקים

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
he: דגם צבע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
he: גווני אפור

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
he: צבע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: laser
he: לייזר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
he: דיו

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
he: איפוס

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
he: איפוס

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
he: למחוק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
he: הגדרת יצרן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
he: ניקוי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
he: שיחזור

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
he: אבטחה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
he: פרטיות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
he: קוד

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
he: סיסמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
he: ביטוי סיסמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
he: החלק

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
he: להתיר

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
he: גישה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
he: קול

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
he: שקט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
he: צלצול

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
he: רוטט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
he: משטח חיוג

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
he: הודעה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
he: עוצמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
he: זמן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
he: תאריך

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
he: אזור זמן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
he: ניתוב

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
he: אלחוט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: WiFi
he: אלחוטית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
he: מוסתר
