lomiri-system-settings - en to pt translation catalogue (652 entries)

en: System Settings
pt: Definições

en: Preferences;Settings;
pt: Preferências;Definições;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
pt: Não foi possível cancelar a solicitação atual (não pode contactar o serviço)

en: Can't pause current request (can't contact service)
pt: Não é possível parar a solicitação atual (não pode contactar o serviço)

en: Developer Mode
pt: Modo de programador

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
pt: No modo de programador todos podem aceder, modificar ou apagar tudo neste telemóvel ao ligar a outro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
pt: Precisa de um código ou palavra-passe definida para usar o modo de programador.

en: Lock security
pt: Bloqueio de segurança

en: Sorry, this license could not be displayed.
pt: Desculpe, esta licença não pode ser apresentada.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: System information
pt: Informação do sistema

en: Serial
pt: Série

en: Press to show
pt: Pressionar para mostrar

en: None
pt: Vazio

en: Wi-Fi address
pt: Endereço de Wi-Fi

en: Bluetooth address
pt: Endereço de bluetooth

en: Storage
pt: Armazenamento

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
pt: %1 livre

en: OS
pt: SO

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Never
pt: Nunca

en: Check for updates
pt: Procurar atualizações

en: Legal:
pt: Informações legais:

en: Software licenses
pt: Licenças do software

en: Regulatory info
pt: Informações regulamentares

en: Developer mode
pt: Modo de programador

en: Scanning
pt: A analisar

en: System Reserved
pt: Sistema Reservado

en: Used by system
pt: Usado pelo sistema

en: Videos
pt: Vídeos

en: Audio
pt: Áudio

en: Pictures
pt: Fotografias

en: Documents
pt: Documentos

en: Downloads
pt: Transferências

en: Other files
pt: Outros ficheiros

en: Used by apps
pt: Usado pelas aplicações

en: Total storage
pt: Armazenamento total

en: Free space
pt: Espaço livre

en: By name
pt: Por nome

en: By size
pt: Por tamanho

en: N/A
pt: N/D

en: OS Build Details
pt: Detalhes da compilação do SO

en: OS update channel
pt: Canal de atualizações do SO

en: OS build number
pt: Numero de compilação do SO

en: UBports Image part
pt: Parte da imagem UBports

en: Ubuntu build description
pt: Descrição da compilação do Ubuntu

en: Device Image part
pt: Parte da imagem do dispositivo

en: Device build description
pt: Descrição da versão do dispositivo

en: Customization Image part
pt: Parte da imagem personalizada

en: Unknown title
pt: Título desconhecido

en: Cancel
pt: Cancelar

en: No images selected
pt: Sem imagens selecionadas

en: Remove %1 image | Remove %1 images
pt[0]: Remover %1 imagem
pt[1]: Remover %1 imagens

en: Add an image…
pt: Adicionar imagem…

en: Remove images…
pt: Remover imagens…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
pt: Fundo de ecrã e Aparência

en: Global theme settings:
pt: Configurações globais do tema:

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
pt: Observação: talvez seja necessário reiniciar as aplicações para que a alteração tenha efeito.

en: Visual effects:
pt: Efeitos visuais:

en: Enable blur effects
pt: Ativar efeitos de desfoque

en: Background image:
pt: Imagem de fundo:

en: System art
pt: Arte do sistema

en: Custom
pt: Personalizar

en: Choose application
pt: Escolha a aplicação

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Set
pt: Definir

en: Not possible
pt: Não possível

en: The currently active background image cannot be deleted!
pt: A imagem de fundo ativa não pode ser eliminada!

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
pt: Bateria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
pt[0]: há %1 segundo
pt[1]: há %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
pt[0]: há %1 minuto
pt[1]: há %1 minutos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
pt[0]: há %1 hora
pt[1]: há %1 horas

en: Charge level
pt: Nível de carga

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Today
pt: Hoje

en: Charging now
pt: A carregar

en: Last full charge
pt: Última carga completa

en: Fully charged
pt: Carga completa

en: Show battery percentage in indicator
pt: Mostrar a percentagem da bateria no indicador

en: Show charging information on lock screen
pt: Mostrar informações de carregamento no ecrã de bloqueio

en: Ways to reduce battery use:
pt: Meios de reduzir o consumo de bateria:

en: Display brightness
pt: Brilho do ecrã

en: Lock when idle
pt: Bloquear quando inativo

en: Sleep when idle
pt: Hibernar quando inativo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
pt[0]: Após %1 minuto
pt[1]: Após %1 minutos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
pt[0]: Após %1 minuto
pt[1]: Após %1 minutos

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
pt: Wi-Fi usado para Hotspot

en: Lock the device when it's not in use:
pt: Bloquear telemóvel quando inativo:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
pt: Pôr o telemóvel a hibernar quando inativo:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
pt[0]: Após %1 minuto
pt[1]: Após %1 minutos

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
pt: Tempos mais curtos são mais seguros. O telemóvel não bloqueia durante chamadas ou reprodução de vídeo.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
pt: O telemóvel não hiberna durante chamadas ou reprodução de vídeo.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
pt: Pedido de autorização de emparelhamento via bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
pt: %1 quer emparelhar com este dispositivo. Deseja permitir?

en: Allow
pt: Permitir

en: Refuse
pt: Recusar

en: Bluetooth Pairing Request
pt: Pedido de emparelhamento via bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
pt: Confirme se o PIN mostrado em '%1' coincide com este

en: Confirm PIN
pt: Confirme o PIN

en: Connected
pt: Ligado

en: Connecting…
pt: A ligar…

en: Disconnecting…
pt: A desligar…

en: Disconnected
pt: Desligado

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Computer
pt: Computador

en: Phone
pt: Telefone

en: Network
pt: Rede

en: Headset
pt: Auricular

en: Headphones
pt: Auscultadores

en: Video
pt: Vídeo

en: Other Audio
pt: Outro áudio

en: Joypad
pt: Comando de jogos

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Tablet
pt: Modo Tablet

en: Mouse
pt: Rato

en: Printer
pt: Impressão

en: Camera
pt: Câmara

en: Watch
pt: Relógio

en: Other
pt: Outros

en: Excellent
pt: Excelente

en: Good
pt: Bom

en: Fair
pt: Razoável

en: Poor
pt: Mau

en: Name
pt: Nome

en: Type
pt: Tipo

en: Status
pt: Estado

en: Address
pt: Endereço

en: Signal Strength
pt: Potência do sinal

en: Connect automatically when detected:
pt: Ligar automaticamente quando detetado:

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Connect
pt: Ligar

en: Forget this device
pt: Esquecer este dispositivo

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
pt: Por favor, introduza o seguinte PIN em %1 e pressione "Enter" no teclado:

en: Discoverable
pt: Visível

en: Not discoverable
pt: Não visível

en: Searching…
pt: A procurar…

en: Paired devices:
pt: Dispositivos emparelhados:

en: Connect another device:
pt: Ligar outro dispositivo:

en: Connect a device:
pt: Ligar um dispositivo:

en: None detected
pt: Nenhum detetado

en: PIN for '%1'
pt: PIN para '%1'

en: Pair
pt: Emparelhar

en: Brightness & Display
pt: Brilho e ecrã

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
pt: Brilho

en: Display brightness:
pt: Brilho do ecrã:

en: Adjust automatically
pt: Ajustar automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
pt: Altera o brilho do ecrã para se ajustar ao ambiente.

en: Display:
pt: Ecrã:

en: External display
pt: Ecrã externo

en: Wireless display
pt: Ecrã sem fios

en: Not connected
pt: Não ligado

en: Wireless Display
pt: Ecrã sem fios

en: No displays detected
pt: Sem ecrãs detetados

en: Connected display:
pt: Ecrãs ligados:

en: Connecting
pt: A ligar

en: Use another display:
pt: Ligar outro ecrã:

en: Choose a display:
pt: Escolha um ecrã:

en: This device failed to connect to %1.
pt: Este dispositivo falhou ao ligar-se a %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao ligar para %1.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
pt: Gestos

en: Tap to wake
pt: Toque para acordar

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
pt: Toque duas vezes em qualquer lugar do ecrã para acordar o dispositivo.

en: Edge drag areas width:
pt: Largura da margem das áreas de arrasto:

en: Current value: %1
pt: Valor atual: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
pt: Com um valor mais elevado, a área de deslize nas margens para ativar uma ação é mais larga. O valor padrão é 2.

en: Change Hotspot Setup
pt: Modificar as configurações do Hotspot

en: Set Up Hotspot
pt: Definir Hotspot

en: Hotspot name
pt: Nome do Hotspot

en: Choose a name
pt: Escolha um nome

en: Require a password (recommended)
pt: Pedir uma palavra-passe (recomendado)

en: Show password
pt: Mostrar a palavra-passe

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
pt: Iniciar o Hotspot vai ligar o Wi-Fi.

en: Change
pt: Modificar

en: Start
pt: Iniciar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
pt: Ponto de acesso

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
pt: Quando o ponto de acesso está ligado, outros dispositivos podem usar a sua ligação de dados móveis através do Wi-Fi. São aplicados custos normais.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
pt: Outros dispositivos podem usar a sua ligação de dados móveis através de uma ligação Wi-Fi. São aplicados custos normais.

en: Change Password/Setup…
pt: Mudar código…

en: Set Up Hotspot…
pt: Configurar Hotspot…

en: Wi-Fi is off
pt: O Wi-Fi está desligado

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
pt: Para criar um hotspot, precisa de ligar o Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
pt: Ligar o Wi-Fi

en: Display language
pt: Idioma

en: Back
pt: Voltar

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Keyboard layouts
pt: Disposições do teclado

en: Current layouts:
pt: Disposição corrente:

en: All layouts available:
pt: Todas as disposições disponíveis:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
pt: Idioma e texto

en: Display language…
pt: Idioma…

en: Enable on-screen keyboard
pt: Ativar teclado no ecrã

en: On-screen keyboard
pt: Teclado no ecrã

en: External keyboard
pt: Teclado externo

en: Suru Dark
pt: Suru escuro

en: Suru Black
pt: Suru preto

en: Just White
pt: Apenas branco

en: Just Black
pt: Apenas preto

en: Just Grey
pt: Apenas cinzento

en: Bordered White
pt: Bordas brancas

en: Bordered Black
pt: Bordas pretas

en: Bordered Grey
pt: Bordas cinzentas

en: On-screen keyboard theme
pt: Tema do teclado de ecrã

en: Keyboard theme
pt: Tema do teclado

en: Spell checking
pt: Verificação ortográfica

en: Auto correction
pt: Correção automática

en: Word suggestions
pt: Sugestões de palavras

en: Auto capitalization
pt: Maiúsculas automáticas

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
pt: Liga o Shift no inicio da frase para pôr a primeira letra maiúscula.

en: Auto punctuation
pt: Pontuação automática

en: Inserts a period when you tap Space twice.
pt: Quando tocar duas vezes no espaço adiciona um ponto final, aspas ou parênteses em falta.

en: Key magnifier
pt: Tecla Ampliadora

en: Keyboard sound
pt: Som do teclado

en: Keyboard vibration
pt: Vibração do teclado

en: Keyboard opacity
pt: Opacidade do teclado

en: Hardware keyboard
pt: teclado físico

en: Layouts and other sources
pt: Disposições e outras fontes

en: The device needs to restart for changes to take effect.
pt: O telemóvel necessita de reiniciar para as alterações surtirem efeito.

en: Restart Now
pt: Reiniciar agora

en: Current spelling languages:
pt: Ortografia dos idiomas atuais:

en: All languages available:
pt: Todos os idiomas disponíveis:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
pt: Área de Trabalho e Lançador

en: On large screens:
pt: Em ecrãs grandes:

en: Enable workspaces
pt: Ativar espaços de trabalho

en: Support for multiple virtual workspaces
pt: Suporte para múltiplos espaços de trabalho virtuais

en: Always show the launcher
pt: Mostrar sempre o Launcher

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
pt: Vídeos e jogos em ecrã completo podem escondê-la temporariamente.

en: Icon size:
pt: Tamanho dos ícones:

en: Cursor speed:
pt: Velocidade do cursor:

en: Wheel scrolling speed:
pt: Velocidade de rolamento:

en: Double-click speed:
pt: Velocidade do duplo-clique:

en: Test double-click:
pt: Testar duplo-clique:

en: Finger scrolling speed:
pt: Velocidade de rolamento com dedo:

en: Tap to click
pt: Toque para clicar

en: Scroll with two fingers
pt: Deslizar com dois dedos

en: Ignore touchpad when:
pt: Ignorar o touchpad quando:

en: Typing
pt: A escrever

en: A mouse is connected
pt: Um rato está ligado

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
pt: Ligue um rato ou touchpad via USB, ou use um dispositivo Bluetooth. Se o dispositivo não for encontrado, tenha a certeza que está ligado e tem bateria.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
pt: Precisa de usar um rato Bluetooth ou touchpad com este ecrã. Certifique-se que está perto do dispositivo e que tenha bateria carregada.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
pt: Rato e touchpad

en: Primary button:
pt: Botão primário:

en: Left
pt: Esquerdo

en: Right
pt: Direito

en: Not fast enough
pt: Não rápido o suficiente

en: Double-clicked
pt: Duplo-clique

en: Emergency Broadcast
pt: Transmissão de Emergência

en: Cell Broadcast is not available
pt: A transmissão celular não está disponível

en: Cell Broadcast Enabled
pt: Transmissão Celular Ativada

en: Cell Broadcast Disabled
pt: Transmissão Celular Desativada

en: Alerts:
pt: Alertas:

en: Receive emergency notifications
pt: Receba notificações de emergência

en: Extreme threats
pt: Ameaças extremas

en: Extreme threats to life and property
pt: Ameaças extremas à vida e à propriedade

en: Severe threats
pt: Ameaças severas

en: Severe threats to life and property
pt: Graves ameaças à vida e à propriedade

en: AMBER Alerts
pt: Alertas AMBER

en: Child abduction emergency bulletins
pt: Boletins de emergência de rapto de crianças

en: Public safety messages
pt: Mensagens de segurança pública

en: Recommended actions to save life and property
pt: Ações recomendadas para salvar vidas e propriedades

en: Tests
pt: Testes

en: Tests alerts
pt: Testes de alertas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
pt: Notificações

en: Let this app alert me using:
pt: Deixe esta app notificar-me com:

en: Sounds
pt: Sons

en: Vibrations
pt: Vibrações

en: Notification Bubbles
pt: Bolhas de notificações

en: Notification List
pt: Notificações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
pt: Som

en: Apps that notify with sound:
pt: Aplicações que notificam com sons:

en: Vibration
pt: Vibração

en: When in Silent mode:
pt: Vibrar em modo silencioso:

en: Vibrate as normal
pt: Vibrar como normal

en: Don't vibrate
pt: Não vibrar

en: Apps that notify with vibrations:
pt: Aplicações que notificam com vibrações:

en: Applications:
pt: Aplicações:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
pt: Selecione as aplicações que podem emitir notificações, sons, vibrações e alertas na lista de notificações.

en: Apps that notify with sound
pt: Aplicações que notificam com som

en: Apps that notify with vibration
pt: Aplicações que notificam com vibração

en: No notifications
pt: Sem notificações

en: Bubbles
pt: Bolhas

en: Add printer
pt: Adicionar impressora

en: Enter URI
pt: Introduza o URI

en: Devices
pt: Dispositivos

en: No devices found.
pt: Sem dispositivos encontrados.

en: Describe printer
pt: Descrever impressora

en: Connection
pt: Coneção

en: Choose a connection
pt: Escolha uma coneção

en: Printer name
pt: Nome da impressora

en: Description
pt: Descrição

en: Optional
pt: Opcional

en: Location
pt: Localização

en: Driver
pt: Controlador

en: Choose driver
pt: Escolher controlador

en: Select printer from database
pt: Selecionar impressora a partir da base de dados

en: Provide PPD file
pt: Fornecer ficheiro PPD

en: Filter drivers
pt: Filtrar controladores

en: PPD file
pt: Ficheiro PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
pt: Impressão

en: Manager Printer Jobs
pt: Gerir trabalhos de impressão

en: Default printer
pt: Impressora omissa

en: Configured printers
pt: Impressoras configuradas

en: Discovered printers
pt: Impressoras descobertas

en: Delete
pt: Eliminar

en: Set as Default
pt: Definir como omissão

en: There are no printers configured yet.
pt: Ainda sem controladores configurados.

en: Printer status
pt: Estado da impressora

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Policies
pt: Políticas

en: Copies and pages
pt: Cópias e páginas

en: Host
pt: Anfitrião

en: Copies
pt: Cópias

en: Paper size
pt: Tamanho do papel

en: Color model
pt: Modelo de cor

en: Quality
pt: Qualidade

en: Enabled
pt: Ativado

en: Default
pt: Padrão

en: This is the default printer.
pt: Este é a impressora omissa.

en: Accepting jobs
pt: A aceitar trabalhos

en: Shared
pt: Partilhada

en: Idle
pt: Inativo

en: Aborted
pt: Abortado

en: Active
pt: Activo

en: Stopped
pt: Parado

en: No messages
pt: Sem mensagens

en: Jobs
pt: Trabalhos

en: Manage Print Jobs
pt: Gerir trabalhos de impressão

en: Model
pt: Modelo

en: Local Raw Printer
pt: Impressora raw local

en: Print test page
pt: Imprimir página de teste

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
pt: Todos os dados existentes neste telemóvel serão apagados permanentemente.

en: Erase & Reset Everything
pt: Apagar e restaurar predefinições

en: Reset device
pt: Repor dispositivo

en: Reset Launcher
pt: Restaurar Launcher

en: The Launcher will be returned to its original contents.
pt: O Launcher vai ser reposto com as suas configurações originais.

en: Reset all system settings…
pt: Repor todas as definições…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
pt: Serão repostas as definições originais do Launcher e os filtros no ecrã inicial.

en: Erase & Reset All
pt: Apagar e repor tudo

en: Reset all system settings
pt: Repor todas as definições

en: Silent Mode
pt: Modo silencioso

en: Ringer volume:
pt: Volume de Toque:

en: High volume can damage your hearing.
pt: Volume no máximo pode danificar a sua audição.

en: Phone calls:
pt: Chamadas:

en: Ringtone
pt: Toque

en: Vibrate on ring
pt: Vibrar quando toca

en: Vibrate in Silent Mode
pt: Vibrar em modo silencioso

en: Dialpad tones
pt: Sons do teclado

en: Messages:
pt: Mensagens:

en: Message sound
pt: Som de mensagem

en: Vibrate with message sound
pt: Vibrar com som de mensagem

en: Other sounds:
pt: Outros sons:

en: Lock sound
pt: Bloquear som

en: Other vibrations
pt: Outras vibrações

en: Custom message sound
pt: Som de mensagem personalizada

en: Custom Ringtone
pt: Toque personalizado

en: Choose from
pt: Escolher de

en: Incorrect passcode. Try again.
pt: Senha incorreta. Tente novamente.

en: Incorrect passphrase. Try again.
pt: Frase-senha incorreta. Tente novamente.

en: Could not set security mode
pt: Não foi possível definir o modo de segurança

en: Could not set security display hint
pt: Não foi possível exibir a dica de definição de segurança

en: Authentication token manipulation error
pt: Erro de manipulação do testemunnho de autenticação

en: Let the device detect your location:
pt: Deixe o dispositivo detetar a sua localização:

en: Using GPS only (less accurate)
pt: Usar apenas GPS (menos preciso)

en: Using GPS
pt: Usar GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
pt: A usar GPS, Wi-Fi anónimos e redes móveis.<br>Ao selecionar esta opção está a aceitar os <a href='%1'>termos e condições Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
pt: A usar GPS, Wi-Fi anónimos.<br>Ao selecionar esta opção está a aceitar os <a href='%1'>termos e condições Nokia HERE</a>.

en: Not at all
pt: Não de todo

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
pt: Utiliza o GPS para detetar a sua localização aproximada. Quando desligado, o GPS  desliga-se para poupar bateria.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Utiliza o Wi-Fi e GPS para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização economiza bateria.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Usa o Wi-Fi (atualmente desligado) e GPS para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Usa o Wi-Fi, rede móvel e GPS para detetar a sua localização aproximada. Ao desligar a deteção de localização economiza bateria.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Usa o Wi-Fi, rede móvel (sem ligação atual  à rede móvel) e GPS  para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Utiliza o Wi-Fi (atualmente desligado), rede móvel e GPS para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pt: Utiliza o Wi-Fi (atualmente desligado), rede móvel (sem ligação atual à rede móvel) e GPS  para detetar a sua localização aproximada. Desligar a deteção de localização poupa bateria.

en: Let apps access this location:
pt: Permitir acesso à localização:

en: None requested
pt: Nenhum pedido

en: Digits passcode
pt: Código de dígitos

en: edit
pt: editar

en: Keyboard prompt
pt: Solicitação do teclado

en: Default keyboard input
pt: Entrada de teclado padrão

en: Circle pattern
pt: Padrão de círculo

en: Click or swipe on digits to unlock
pt: Clique ou deslize nos dígitos para desbloquear

en: Select pin code prompt:
pt: Selecione a solicitação do código PIN:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
pt: Segurança e privacidade

en: Security
pt: Segurança

en: Locking and unlocking
pt: Bloquear e desbloquear

en: SIM PIN
pt: PIN do SIM

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Encryption
pt: Encriptação

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
pt: A encriptação protege o acesso à informação quando o telemóvel é ligado a um computador ou a outro dispositivo.

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Stats on welcome screen
pt: Estatísticas no ecrã de boas vindas

en: Messages on welcome screen
pt: Mensagens no ecrã de boas-vindas

en: App permissions
pt: Permissões de aplicações

en: Apps that you have granted access to:
pt: Apps que garantiu acesso a:

en: Apps may also request access to online accounts.
pt: Apps que pediram acesso às contas online.

en: Online Accounts…
pt: Contas online…

en: Change passcode…
pt: Mudar código…

en: Change passphrase…
pt: Alterar a frase-senha…

en: Switch to swipe
pt: Mudar para deslizar

en: Switch to passcode
pt: Mudar para código

en: Switch to passphrase
pt: Mudar para palavra-passe

en: Existing passcode
pt: Código atual

en: Existing passphrase
pt: Palavra-passe existente

en: Choose passcode
pt: Escolher código

en: Choose passphrase
pt: Escolha a palavra-passe

en: Confirm passcode
pt: Confirmar código

en: Confirm passphrase
pt: Confirmar a palavra-passe

en: Those passcodes don't match. Try again.
pt: Os códigos não correspondem. Tente novamente.

en: Those passphrases don't match. Try again.
pt: As palavras-passes não correspondem. Tente novamente.

en: Unset
pt: Confirmar

en: Unlock the device using:
pt: Desbloquear o telemóvel utilizando:

en: Swipe (no security)
pt: Deslizar (sem segurança)

en: Passcode...
pt: Código...

en: Passphrase...
pt: Palavra-passe...

en: Biometrics:
pt: Biometria:

en: Fingerprint
pt: Impressão digital

en: No fingerprints set
pt: Sem impressões digitais definidas

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
pt: A impressão digital só pode ser usada com código de acesso ou método de desbloqueio de senha

en: Fingerprint ID
pt: Impressão digital

en: Change SIM PIN
pt: Modificar PIN do SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
pt[0]: PIN incorreto. %1 tentativa restante.
pt[1]: PIN incorreto. %1 tentativas restantes.

en: No more attempts allowed
pt: Sem mais tentativas permitidas

en: Current PIN:
pt: PIN atual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
pt[0]: %1 tentativa permitida.
pt[1]: %1 tentativas permitidas.

en: Choose new PIN:
pt: Escolher o novo PIN:

en: Confirm new PIN:
pt: Confirmar o novo PIN:

en: PINs don't match. Try again.
pt: Os PINs não correspondem. Por favor, tente novamente.

en: Enter SIM PIN
pt: Introduza o PIN do SIM

en: Enter Previous SIM PIN
pt: Introduza o PIN do SIM anterior

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Lock
pt: Bloquear

en: Unlocked
pt: Desbloqueado

en: Change PIN…
pt: Modificar PIN…

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Unlock…
pt: Desbloquear…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
pt: Quando um PIN de cartão está definido, após reiniciar ou mudar de SIM, este tem que ser introduzido para ter acesso aos serviços móveis.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
pt: Introduzir o PIN incorreto sistematicamente pode bloquear o SIM.

en: Passcode
pt: Código

en: Passphrase
pt: Palavra-passe

en: Sleep locks immediately
pt: Hibernar bloqueia imediatamente

en: When locked:
pt: Quando bloqueado:

en: Allow Launcher
pt: Permitir Lançador

en: Allow quick settings
pt: Permitir definições rápidas

en: Hide notifications content
pt: Ocultar conteúdo das notificações

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
pt: Ativar o bloqueio de segurança para restringir o acesso ao telemóvel quando está bloqueado.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
pt: Outras apps e funções vão lhe pedir para desbloquear.

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Set the time zone:
pt: Definir o fuso horário:

en: Automatically
pt: Automaticamente

en: Manually
pt: Manualmente

en: Enter your current location.
pt: Introduza a localização atual.

en: No matching place
pt: Nenhum local correspondente

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
pt: Hora e data

en: Time zone:
pt: Fuso horário:

en: Set the time and date:
pt: Definir data e hora:

en: Set time & date
pt: Definir data e hora

en: Time
pt: Horas

en: Date
pt: Data

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
pt: Para adicionar uma configuração VPN, transfira a sua configuração ou faça-a manualmente.

en: Add Manual Configuration…
pt: Adicionar configuração manual…

en: VPN reconnection required.
pt: Necessário ligação ao VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
pt: Precisa reiniciar para as alterações surtirem efeito.

en: Add certificate?
pt: Adicionar certificado?

en: Add key?
pt: Adicionar chave?

en: Add pac file?
pt: Adicionar ficheiro pac?

en: Content:
pt: Conteúdo:

en: No data available.
pt: Sem dados disponíveis.

en: Save
pt: Guardar

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: No reason given
pt: Não foi dada uma razão

en: Device is now managed
pt: O dispositivo é agora gerido

en: Device is now unmanaged
pt: O dispositivo deixou de ser gerido

en: The device could not be readied for configuration
pt: O dispositivo não pôde ser preparado para a configuração

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
pt: A configuração IP não pôde ser reservada (não existem endereços, foi ultrapassado o tempo de espera, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
pt: A configuração IP deixou de ser válida

en: Your authentication details were incorrect
pt: Os seus detalhes de autenticação estavam incorretos

en: 802.1X supplicant disconnected
pt: 802.1X supplicant desligado

en: 802.1X supplicant configuration failed
pt: A configuração do 802.1X supplicant falhou

en: 802.1X supplicant failed
pt: O 802.1X supplicant falhou

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
pt: O 802.1X supplicant demorou demasiado tempo para autenticar

en: DHCP client failed to start
pt: O cliente DHCP falhou ao iniciar

en: DHCP client error
pt: Erro no cliente DHCP

en: DHCP client failed
pt: Falha no cliente DHCP

en: Shared connection service failed to start
pt: Falha ao iniciar o serviço de partilha de ligação

en: Shared connection service failed
pt: Falha no serviço de partilha de ligação

en: Necessary firmware for the device may be missing
pt: O firmware necessário para o dispositivo pode não estar instalado

en: The device was removed
pt: O dispositivo foi removido

en: NetworkManager went to sleep
pt: O Gestor de Redes está em modo de descanso

en: The device's active connection disappeared
pt: A ligação ativa do dispositivo desapareceu

en: Device disconnected by user or client
pt: O dispositivo foi desligado pelo utilizador ou pelo cliente

en: The device's existing connection was assumed
pt: A ligação existente do dispositivo foi assumida

en: The supplicant is now available
pt: O supplicant está agora disponível

en: The modem could not be found
pt: O modem não pôde ser encontrado

en: The Bluetooth connection failed or timed out
pt: A ligação Bluetooth falhou ou expirou

en: A dependency of the connection failed
pt: A dependência da ligação falhou

en: ModemManager is unavailable
pt: ModemManager está indisponível

en: The Wi-Fi network could not be found
pt: A rede Wi-Fi não foi encontrada

en: A secondary connection of the base connection failed
pt: A ligação secundária da ligação base falhou

en: Network details
pt: Detalhes da rede

en: Last connected
pt: Última ligação

en: Password
pt: Palavra-chave

en: Forget this network
pt: Esquecer esta rede

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Connect to Hidden Network
pt: Ligar a uma rede oculta

en: Network name
pt: Nome da rede

en: WPA & WPA2 Personal
pt: WPA e WPA2 Pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt: WPA e WPA2 Empresarial

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt: WEP dinâmico (802.1x)

en: This network is insecure!
pt: Esta rede é insegura!

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Inner authentication
pt: Autenticação própria

en: CA certificate
pt: Certificado CA

en: Choose…
pt: Escolher…

en: Using certificates is recommended as it increases security.
pt: É recomendado usar certificados porque aumenta a segurança.

en: Client certificate
pt: Certificado de cliente

en: User private key
pt: Usar chave privada

en: Pac file
pt: Ficheiro Pac

en: Pac provisioning
pt: A aprovisionar Pac

en: Disabled
pt: Desativado

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Authenticated
pt: Autenticado

en: Both
pt: Ambos

en: PEAP version
pt: Versão PEAP

en: Version 0
pt: Versão 0

en: Version 1
pt: Versão 1

en: Automatic
pt: Automático

en: Anonymous identity
pt: Identidade anónima

en: Identity
pt: Identidade

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Private key password
pt: Chave privada de palavra-passe

en: Remember password
pt: Lembrar palavra-passe

en: Connect to hidden network…
pt: Ligar a uma rede oculta…

en: Previous networks
pt: Redes anteriores

en: Clear
pt: Limpar

en: Private key
pt: Chave privada

en: Public key
pt: Chave pública

en: Opaque
pt: Opaco

en: Search
pt: Procurar

en: Personal
pt: Pessoal

en: System
pt: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
pt: acerca de

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
pt: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
pt: Informação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
pt: telemóvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
pt: número

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
pt: série

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
pt: endereço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
pt: licenças

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
pt: programador

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
pt: armazenamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
pt: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
pt: espaço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
pt: versão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
pt: revisão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
pt: aparência

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
pt: Fundo de ecrã

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
pt: papel de parede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
pt: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
pt: fotografias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
pt: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
pt: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: theme
pt: tema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: dark
pt: escuro

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
pt: bateria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
pt: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
pt: carga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
pt: parado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
pt: bloquear

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
pt: desativar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
pt: ativar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
pt: auscultadores

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
pt: emparelhar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
pt: descobrir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
pt: automóvel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
pt: mãos-livres

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
pt: sem fios

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
pt: ligar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
pt: desligar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
pt: brilho

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
pt: mostrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
pt: ecrã

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
pt: automático

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
pt: ajustar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
pt: Exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
pt: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
pt: teste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
pt: amostra

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
pt: Modo de avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
pt: vôo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
pt: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
pt: desligado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
pt: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
pt: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: gestures
pt: gestos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
pt: idioma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
pt: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
pt: verificação ortográfica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
pt: correto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
pt: sugestões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
pt: capitalização

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
pt: pontuação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
pt: disposição

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
pt: palavras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
pt: vibração

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
pt: rato

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
pt: toque

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
pt: clicar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
pt: entrada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: near
pt: perto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: field
pt: campo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: communication
pt: comunicação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
pt: notificações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
pt: aplicações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
pt: autorizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
pt: alertas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
pt: permissões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
pt: emblemas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
pt: Rotação bloqueada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
pt: rotação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
pt: orientação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
pt: impressora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
pt: impressoras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
pt: imprimir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
pt: agrupar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
pt: cópias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
pt: modelodecor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
pt: escaladecinzentos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
pt: cor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
pt: tinta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
pt: Repor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
pt: apagar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
pt: fábrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
pt: limpo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
pt: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
pt: segurança

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
pt: privacidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
pt: código

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
pt: palavra-passe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
pt: frase-senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
pt: deslizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
pt: permitir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
pt: acesso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
pt: som

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
pt: silêncio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
pt: toque

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
pt: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
pt: teclado de marcação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
pt: mensagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
pt: horas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
pt: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
pt: fuso horário

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
pt: oculto
