lomiri-system-settings - en to tr translation catalogue (656 entries)

en: System Settings
tr: Sistem Ayarları

en: Preferences;Settings;
tr: Tercihler;Ayarlar;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
tr: Şu anki istek iptal edilemiyor (hizmete bağlanılamıyor)

en: Can't pause current request (can't contact service)
tr: Şu anki istek durdurulamıyor (hizmete bağlanılamıyor)

en: Developer Mode
tr: Geliştirici Modu

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
tr: Geliştirici modunda, herkes bu telefonu farklı bir cihaza bağlayarak üzerindeki her şeye erişebilir, her şeyde değişiklik yapabilir veya herşeyi silebilir.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
tr: Geliştirici Kipini kullanabilmek için bir parola veya anahtar gerekli.

en: Lock security
tr: Kilit güvenliği

en: Sorry, this license could not be displayed.
tr: Üzgünüz, bu lisans gösterilemedi.

en: Serial
tr: Seri numarası

en: None
tr: Yok

en: Wi-Fi address
tr: Wi-Fi adresi

en: Bluetooth address
tr: Bluetooth adresi

en: Storage
tr: Depolama

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
tr: %1 boş

en: Software:
tr: Yazılım:

en: OS
tr: İşletim Sistemi

en: Last updated
tr: Son güncelleştirme

en: Never
tr: Asla

en: Check for updates
tr: Güncelleştirmeleri denetle

en: Legal:
tr: Yasal:

en: Software licenses
tr: Yazılım lisansları

en: Regulatory info
tr: Yasal bilgi

en: Developer mode
tr: Geliştirici modu

en: Scanning
tr: Taranıyor

en: System Reserved
tr: Sistem için ayrılan

en: Used by system
tr: Sistem tarafından kullanılıyor

en: Videos
tr: Videolar

en: Audio
tr: Ses

en: Pictures
tr: Resimler

en: Documents
tr: Belgeler

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Other files
tr: Diğer dosyalar

en: Used by apps
tr: Uygulamalar tarafından kullanılan

en: Total storage
tr: Toplam depolama

en: Free space
tr: Boş alan

en: By name
tr: Ada göre

en: By size
tr: Boyuta göre

en: N/A
tr: Mevcut Değil

en: OS Build Details
tr: OS Derleme Ayrıntıları

en: OS update channel
tr: OS güncelleme kanalı

en: OS build number
tr: OS inşa numarası

en: Build ABI
tr: ABI inşa

en: UBports Image part
tr: UBports İmaj bölümü

en: Ubuntu build description
tr: Ubuntu inşa açıklaması

en: Device Image part
tr: Cihaz İmaj bölümü

en: Device build description
tr: Cihaz inşa açıklaması

en: Customization Image part
tr: Özelleştirilmiş İmaj bölümü

en: Unknown title
tr: Bilinmeyen başlık

en: Cancel
tr: İptal

en: No images selected
tr: Seçilen resim yok

en: Remove %1 image | Remove %1 images
tr[0]: %1 resmi kaldır
tr[1]: %1 resmi kaldır

en: Add an image…
tr: Bir resim ekle…

en: Remove images…
tr: Resimleri kaldır…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
tr: Arka Plan ve Görünüm

en: Global theme settings:
tr: Genel tema ayarları:

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
tr: Not: Değişikliğin etkili olması için uygulamaları yeniden başlatmanız gerekebilir.

en: Visual effects:
tr: Görsel efektler:

en: Enable blur effects
tr: Bulanıklaştırma efektlerini etkinleştir

en: Background image:
tr: Arka plan görüntüsü:

en: System art
tr: Sistem resmi

en: Custom
tr: Özel

en: Choose application
tr: Uygulama seç

en: Preview
tr: Önizle

en: Set
tr: Ayarla

en: Not possible
tr: Mümkün değil

en: The currently active background image cannot be deleted!
tr: Şu anda etkin olan arka plan resmi silinemez!

en: OK
tr: TAMAM

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
tr: Batarya

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
tr[0]: %1 saniye önce
tr[1]: %1 saniye önce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
tr[0]: %1 dakika önce
tr[1]: %1 dakika önce

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
tr[0]: %1 saat önce
tr[1]: %1 saat önce

en: Charge level
tr: Şarj seviyesi

en: Yesterday
tr: Dün

en: Today
tr: Bugün

en: Charging now
tr: Şarj oluyor

en: Last full charge
tr: Son tam dolum

en: Fully charged
tr: Tam dolu

en: Show battery percentage in indicator
tr: Göstergede pil yüzdesini göster

en: Show charging information on lock screen
tr: Kilit ekranında şarj bilgilerini göster

en: Ways to reduce battery use:
tr: Batarya kullanımını azaltma yolları:

en: Display brightness
tr: Ekran parlaklığı

en: Lock when idle
tr: Boşta ise kilitle

en: Sleep when idle
tr: Boşta ise uykuya al

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
tr[0]: %1 saniye sonra
tr[1]: %1 saniye sonra

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
tr[0]: %1 dakika sonra
tr[1]: %1 dakika sonra

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
tr: Wi-Fi hotspot için kullanılıyor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
tr: Kablosuz (Wi-Fi)

en: Lock the device when it's not in use:
tr: Kullanılmadığında telefonu kilitle:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
tr: Kullanılmadığında telefonu uykuya al:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
tr[0]: %1 saniye sonra
tr[1]: %1 saniye sonra

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
tr: Kısa süreler daha güvenlidir. Arama sırasında veya video oynatırken telefon kilitlenmez.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
tr: Arama sırasında veya video oynatırken telefon uykuya geçmez.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
tr: Bluetooth Eşleşme İsteği

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
tr: %1 cihazı bu cihazla eşleştirilmek istiyor. Buna izin vermek istiyor musun?

en: Allow
tr: Kabul et

en: Refuse
tr: Reddet

en: Bluetooth Pairing Request
tr: Bluetooth Eşleşme İsteği

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
tr: Lütfen %1 ekranında görünen PIN'in bununla aynı olduğunu onaylayın

en: Confirm PIN
tr: PIN'i onayla

en: Connected
tr: Bağlı

en: Connecting…
tr: Bağlanıyor…

en: Disconnecting…
tr: Bağlantı kesiliyor…

en: Disconnected
tr: Bağlı değil

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Phone
tr: Telefon

en: Network
tr: Ağ

en: Headset
tr: Mikrofonlu Kulaklık

en: Headphones
tr: Kulaklık

en: Other Audio
tr: Diğer Ses

en: Joypad
tr: Oyun Kolu

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Mouse
tr: Fare

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Camera
tr: Kamera

en: Watch
tr: Saat

en: Other
tr: Diğer

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Good
tr: İyi

en: Fair
tr: Orta

en: Poor
tr: Zayıf

en: Name
tr: Ad

en: Type
tr: Tür

en: Status
tr: Durum

en: Address
tr: Adres

en: Signal Strength
tr: Sinyal Gücü

en: Connect automatically when detected:
tr: Tespit edildiğinde otomatik bağlan:

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Connect
tr: Bağlan

en: Forget this device
tr: Bu cihazı unut

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
tr: Lütfen %1 üzerinde aşağıdaki PIN'i girin ve klavyede "Enter" tuşuna basın:

en: Discoverable
tr: Keşfedilebilir

en: Not discoverable
tr: Keşfedilemez

en: Searching…
tr: Aranıyor…

en: Paired devices:
tr: Eşleştirilen cihazlar:

en: Connect another device:
tr: Başka cihaz bağla:

en: Connect a device:
tr: Bir cihaz bağla:

en: None detected
tr: Hiçbir şey algılanmadı

en: PIN for '%1'
tr: '%1' aygıt PIN'i

en: Pair
tr: Eşleştir

en: Brightness & Display
tr: Parlaklık & Ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Display brightness:
tr: Ekran parlaklığı:

en: Adjust automatically
tr: Otomatik olarak ayarla

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
tr: Çevreye göre ekran parlaklığını artırır ve azaltır.

en: Display:
tr: Ekran:

en: External display
tr: Harici ekran

en: Wireless display
tr: Kablosuz Ekran

en: Not connected
tr: Bağlı değil

en: Wireless Display
tr: Kablosuz Ekran

en: No displays detected
tr: Hiçbir ekran algılanamadı

en: Connected display:
tr: Bağlı ekranlar:

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Use another display:
tr: Başka ekran kullan:

en: Choose a display:
tr: Ekran seç:

en: This device failed to connect to %1.
tr: Bu cihaz %1 'e bağlanamadı.

en: There was an unknown error connecting to %1.
tr: %1 'e bağlanmada bilinmeyen bir hata oluştu.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
tr: Hareketler

en: Tap to wake
tr: Uyandırmak için dokunun

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
tr: Cihazı uyandırmak için ekranda herhangi bir yere iki kez dokunun.

en: Edge drag areas width:
tr: Kenar sürükleme alanlarının genişliği:

en: Current value: %1
tr: Şu anki değer: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
tr: Daha yüksek bir değerle, bir eylemi tetiklemek için kenarlardaki kaydırma alanı daha geniş olur. Varsayılan değer 2'dir.

en: Change Hotspot Setup
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot ayarlarını değiştir

en: Set Up Hotspot
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot ayarla

en: Hotspot name
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot nokta adı

en: Choose a name
tr: Bir isim seç

en: Require a password (recommended)
tr: Şifre iste (önerilir)

en: Show password
tr: Şifreyi göster

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot'un başlaması Wi-Fi'yi aktif edecektir.

en: Change
tr: Değiştir

en: Start
tr: Başlat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot açıkken, diğer cihazlar Wi-Fi üzerinde veri bağlantısı için cep telefonunuzu kullanabilirler. Normal veri kullanım ücretleri uygulanır.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
tr: Diğer aygıtlar Wi-Fi üzerinde veri bağlantısı için cep telefonunuzu kullanabilirler. Normal veri kullanım ücretleri uygulanır.

en: Change Password/Setup…
tr: Parolayı Değiştir/Ayarla…

en: Set Up Hotspot…
tr: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot ayarla…

en: Wi-Fi is off
tr: Wi-Fi kapalı

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
tr: Bir Taşınabilir Wi-Fi Hotspot kurmak için Wi-Fi'yi açmanız gerekiyor.

en: Turn on Wi-Fi
tr: Wi-Fi'yi aç

en: Display language
tr: Görüntüleme dili

en: Back
tr: Geri

en: Confirm
tr: Onayla

en: Keyboard layouts
tr: Klavye düzenleri

en: Current layouts:
tr: Şu anki düzenler:

en: All layouts available:
tr: Tüm düzenler:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
tr: Dil & Metin

en: Display language…
tr: Görüntüleme dilleri…

en: Enable on-screen keyboard
tr: Ekran klavyesini etkinleştir

en: On-screen keyboard
tr: Ekran Klavyesi

en: External keyboard
tr: Harici klavye

en: Ambiance
tr: Ambiyans

en: Just White
tr: Sadece Beyaz

en: Just Black
tr: Sadece Siyah

en: Just Grey
tr: Sadece Gri

en: Bordered White
tr: Sınırlandırılmış Beyaz

en: Bordered Black
tr: Sınırlandırılmış Siyah

en: Bordered Grey
tr: Sınırlandırılmış Gri

en: On-screen keyboard theme
tr: Ekran klavyesi teması

en: Keyboard theme
tr: Klavye teması

en: Spell checking
tr: Yazım denetimi

en: Auto correction
tr: Otomatik düzeltme

en: Word suggestions
tr: Kelime önerileri

en: Auto capitalization
tr: Otomatik büyük harf

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
tr: Her cümlenin ilk harfini büyütmek için Shift tuşunu etkinleştirir.

en: Auto punctuation
tr: Otomatik noktalama işaretleri

en: Inserts a period when you tap Space twice.
tr: Boşluk tuşuna iki kez hafifçe vurduğunuzda bir nokta ekler.

en: Key magnifier
tr: Tuş büyüteci

en: Keyboard sound
tr: Klavye sesi

en: Keyboard vibration
tr: Klayve titreşimi

en: Keyboard opacity
tr: Klavye şeffalığı

en: Hardware keyboard
tr: Klavye donanımı

en: Layouts and other sources
tr: Yerleşimler ve diğer kaynaklar

en: The device needs to restart for changes to take effect.
tr: Değişikliklerin uygulanması için telefonun yeniden başlatılması gerekiyor.

en: Restart Now
tr: Şimdi Yeniden Başlat

en: Current spelling languages:
tr: Şu anki yazım dilleri:

en: All languages available:
tr: Tüm mevcut diller:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
tr: Masaüstü ve Başlatıcı

en: On large screens:
tr: Büyük ekranlar üzerinde:

en: Enable workspaces
tr: Çalışma alanlarını etkinleştir

en: Support for multiple virtual workspaces
tr: Çoklu sanal çalışma alanları desteği

en: Always show the launcher
tr: Başlatıcıyı daima gösterin

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
tr: Videolar ve tam ekran oyunları geçici olarak gizlenebilir.

en: Icon size:
tr: Simge boyutu:

en: Cursor speed:
tr: İşaretçi hızı:

en: Wheel scrolling speed:
tr: Tekerlek kaydırma hızı:

en: Double-click speed:
tr: Çift tıklama hızı:

en: Test double-click:
tr: Çift tıklamayı test edin:

en: Finger scrolling speed:
tr: Parmak kaydırma hızı:

en: Tap to click
tr: Tıklamak için dokunun

en: Scroll with two fingers
tr: İki parmak ile kaydırma

en: Ignore touchpad when:
tr: Touchpad'i yok sayın:

en: Typing
tr: Yazıyor

en: A mouse is connected
tr: Bir fare bağlı

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
tr: USB aracılığı ile bir Fare yada Touchpad bağlayın, yada Bluetooth cihaz kullanın. Eğer Bluetooth aygıtı algılanmaz ise, açık olduğuna ve pilin şarjlandığına emin olun.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
tr: Bu ekranda bir Bluetooth fare yada Touchpad kullanmanı gerekmekte. Cihazınıza yakın olduğuna ve pilin şarjlı olduğuna emin olun.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
tr: Fare & Touchpad

en: Primary button:
tr: Birincil tuş:

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Not fast enough
tr: Yeterince hızlı değil

en: Double-clicked
tr: Çift tıklanıldı

en: Emergency Broadcast
tr: Acil Durum Yayını

en: Cell Broadcast is not available
tr: Hücre Yayını kullanılamıyor

en: Cell Broadcast Enabled
tr: Hücre Yayını Etkinleştirildi

en: Cell Broadcast Disabled
tr: Hücre Yayını Devre Dışı Bırakıldı

en: Alerts:
tr: Uyarılar:

en: Receive emergency notifications
tr: Acil durum bildirimlerini alın

en: Extreme threats
tr: Aşırı tehditler

en: Extreme threats to life and property
tr: Can ve mala yönelik aşırı tehditler

en: Severe threats
tr: Ciddi tehditler

en: Severe threats to life and property
tr: Cana ve mala yönelik ciddi tehditler

en: AMBER Alerts
tr: AMBER Uyarıları

en: Child abduction emergency bulletins
tr: Çocuk kaçırma acil durum bültenleri

en: Public safety messages
tr: Kamu güvenliği mesajları

en: Recommended actions to save life and property
tr: Can ve mal kurtarmak için önerilen eylemler

en: Tests
tr: Testler

en: Tests alerts
tr: Test uyarıları

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Let this app alert me using:
tr: Bu uygulamanın kullanarak beni uyarmasına izin ver:

en: Sounds
tr: Sesler

en: Vibrations
tr: Titreşim

en: Notification Bubbles
tr: Bildirim Baloncukları

en: Notification List
tr: Bildirim Listesi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
tr: Ses

en: Apps that notify with sound:
tr: Sesli bildirimde bulunan uygulamalar:

en: Vibration
tr: Titreşim

en: When in Silent mode:
tr: Sessiz moddayken:

en: Vibrate as normal
tr: Normal titreşim

en: Don't vibrate
tr: Titretme

en: Apps that notify with vibrations:
tr: Titreşimli bildirimde bulunan uygulamalar:

en: Applications:
tr: Uygulamalar:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
tr: Uygulamalar sesleri, titreşimleri, bildirim baloncuklarını ve bildirim listesini kullanarak sizi uyarabilir.

en: Apps that notify with sound
tr: Sesli bildirimde bulunan uygulamalar

en: Apps that notify with vibration
tr: Titreşimli bildirimde bulunan uygulamalar

en: No notifications
tr: Bildirim Yok

en: Bubbles
tr: Baloncuklar

en: Add printer
tr: Yazıcı ekle

en: Enter URI
tr: URI girin

en: Devices
tr: Cihazlar

en: No devices found.
tr: Cihaz bulunamadı.

en: Describe printer
tr: Yazıcıyı tanımlayın

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Choose a connection
tr: Bir bağlantı seçin

en: Printer name
tr: Yazıcı adı

en: Description
tr: Açıklama

en: Optional
tr: Opsiyonel

en: Location
tr: Konum

en: Driver
tr: Sürücü

en: Choose driver
tr: Sürücü seçin

en: Select printer from database
tr: Veritabanından yazıcı seçin

en: Provide PPD file
tr: PPD dosyası sağlayın

en: Filter drivers
tr: Sürücüleri filtrele

en: PPD file
tr: PPD dosyası

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
tr: Yazdırma

en: Manager Printer Jobs
tr: Yazıcı İşlemleri Yöneticisi

en: Default printer
tr: Varsayılan yazıcı

en: Configured printers
tr: Yapılandırılmış yazıcılar

en: Discovered printers
tr: Bulunan yazıcılar

en: Delete
tr: Sil

en: Set as Default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: There are no printers configured yet.
tr: Henüz yapılandırılmış yazıcı yok.

en: Printer status
tr: Yazıcı durumu

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Policies
tr: Politikalar

en: Copies and pages
tr: Kopya ve sayfalar

en: Copies
tr: Kopyalar

en: Paper size
tr: Kağıt boyutu

en: Duplex
tr: Çift taraflı

en: Color model
tr: Renk modeli

en: Quality
tr: Kalite

en: Enabled
tr: Etkin

en: Default
tr: Varsayılan

en: This is the default printer.
tr: Bu varsayılan yazıcıdır.

en: Accepting jobs
tr: İşleri kabul etme

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Idle
tr: Beklemede

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: Active
tr: Aktif

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: No messages
tr: Mesaj yok

en: Jobs
tr: İşler

en: Manage Print Jobs
tr: Yazdırma İşlerini Yönet

en: Local Raw Printer
tr: Yerel Raw Yazıcı

en: Print test page
tr: Test sayfasını yazdır

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
tr: Tüm belgeler, kayıtlı oyunlar, ayarlar ve diğer ögeler bu telefondan kalıcı olarak silinecektir.

en: Erase & Reset Everything
tr: Her Şeyi Sil & Sıfırla

en: Reset device
tr: Cihazı sıfırla

en: Reset Launcher
tr: Başlatıcıyı sıfırla

en: The Launcher will be returned to its original contents.
tr: Başlatıcı özgün içeriklerine döndürülecek.

en: Reset all system settings…
tr: Tüm sistem ayarlarını sıfırla…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
tr: Başlatıcının içerikleri ve yerleşimi ile ana ekrandaki tüm filtreler özgün ayarlarına sıfırlanacaktır.

en: Erase & Reset All
tr: Her Şeyi Sil & Sıfırla

en: Reset all system settings
tr: Tüm sistem ayarların sıfırla

en: Silent Mode
tr: Sessiz Mod

en: Ringer volume:
tr: Zil sesi seviyesi:

en: High volume can damage your hearing.
tr: Yüksek ses kulaklarınıza zarar verebilir.

en: Phone calls:
tr: Telefon çağrıları:

en: Ringtone
tr: Zil sesi

en: Vibrate on ring
tr: Çalarken titret

en: Vibrate in Silent Mode
tr: Sessiz Modda Titre

en: Dialpad tones
tr: Tuş takımı tonları

en: Messages:
tr: Mesajlar:

en: Message sound
tr: Mesaj sesi

en: Vibrate with message sound
tr: Mesaj sesi ile titre

en: Other sounds:
tr: Diğer sesler:

en: Lock sound
tr: Kilit sesi

en: Other vibrations
tr: Diğer titreşimler

en: Custom message sound
tr: Özelleştirilmiş mesaj sesi

en: Custom Ringtone
tr: Özel Zil Sesi

en: Choose from
tr: Şundan seç

en: Incorrect passcode. Try again.
tr: Yanlış şifre. Tekrar deneyin.

en: Incorrect passphrase. Try again.
tr: Yanlış parola. Tekrar deneyin.

en: Could not set security mode
tr: Güvenlik modu ayarlanamadı

en: Could not set security display hint
tr: Güvenlik ekranı ipucu ayarlanamadı

en: Authentication token manipulation error
tr: Kimlik doğrulama özelliği işleme hatası

en: Let the device detect your location:
tr: Cihazın bulunduğunuz konumu almasına izin verin:

en: Using GPS only (less accurate)
tr: Sadece GPS kullan (düşük doğruluk)

en: Using GPS
tr: GPS Kullan

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
tr: GPS ile ayrıca Wi-Fi ve hücresel şebeke bilgilerini kullanma.<br>Bu seçeneği belirlediğinizde <a href='%1'>Nokia HERE kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
tr: GPS ile birlikte Wi-Fi bilgisi kullanma.<br>But seçeneği kullanarak <a href='%1'>Nokia HERE kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz</a>.

en: Not at all
tr: Hepsi değil

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
tr: Tahmini konumunuzu algılamak için GPS kullanır. Kapalıyken, enerji tasarrufu için GPS'i de kapatır.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Kaba konumunuzu tespit etmek için Wi-Fi ve GPS kullanır. Konum algılamayı kapatmak pil tasarrufu sağlar.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Kaba konumunuzu tespit etmek için Wi-Fi (şu anda kapalı) ve GPS kullanır. Konum algılamayı kapatmak pil tasarrufu sağlar.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Kaba konumunuzu tespit etmek için Wi-Fi, baz istasyonu konumları ve GPS kullanır. Konum algılamayı kapatmak pil tasarrufu sağlar.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Kaba konumunuzu tespit etmek için Wi-Fi, baz istasyonu konumları (mevcut hücresel bağlantı yok) ve GPS kullanır. Konum algılamayı kapatmak pil tasarrufu sağlar.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Kaba konumunuzu tespit etmek için Wi-Fi (şu anda kapalı), baz istasyonu konumlarını ve GPS'i kullanır. Konum algılamayı kapatmak pil tasarrufu sağlar.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
tr: Kaba konumunuzu tespit etmek için Wi-Fi (şu anda kapalı), baz istasyonu konumlarını (mevcut hücresel bağlantı yok) ve GPS'i kullanır. Konum algılamayı kapatmak pil tasarrufu sağlar.

en: Let apps access this location:
tr: Uygulamaların bu konuma erişimine izin verin:

en: None requested
tr: Hiçbir şey talep edilmedi

en: Digits passcode
tr: Rakamlı parola

en: edit
tr: değiştir

en: Keyboard prompt
tr: Klavye istemi

en: Default keyboard input
tr: Varsayılan klavye girişi

en: Circle pattern
tr: Daire deseni

en: Click or swipe on digits to unlock
tr: Kilidi açmak için rakamlara tıklayın veya kaydırın

en: Select pin code prompt:
tr: Pin kodu istemini seçin:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
tr: Güvenlik ve Gizlilik

en: Security
tr: Güvenlik

en: Locking and unlocking
tr: Kilitleme ve açma

en: SIM PIN
tr: SIM PIN'i

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
tr: Şifreleme, telefon bir PC veya diğer aygıta bağlandığında telefona erişime karşı güvenlik sağlar.

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Stats on welcome screen
tr: Karşılama ekranındaki istatistikler

en: Messages on welcome screen
tr: Karşılama ekranındaki mesajlar

en: App permissions
tr: Uygulama izinleri

en: Apps that you have granted access to:
tr: Erişim izni verdiğiniz uygulamalar:

en: Apps may also request access to online accounts.
tr: Uygulamalar, çevrimiçi hesaplara erişim de isteyebilir.

en: Online Accounts…
tr: Çevrimiçi Hesaplar…

en: Change passcode…
tr: Şifreyi değiştir…

en: Change passphrase…
tr: Parolayı değiştir…

en: Switch to swipe
tr: Kaydırmaya geç

en: Switch to passcode
tr: Şifeye geç

en: Switch to passphrase
tr: Parolaya geç

en: Existing passcode
tr: Şu anki şifre

en: Existing passphrase
tr: Şu anki parola

en: Choose passcode
tr: Şifre seç

en: Choose passphrase
tr: Parola seç

en: Confirm passcode
tr: Şifreyi onayla

en: Confirm passphrase
tr: Parolayı onayla

en: Those passcodes don't match. Try again.
tr: Şifreler eşleşmiyor. Yeniden deneyin.

en: Those passphrases don't match. Try again.
tr: Parolalar uyuşmuyor. Tekrar deneyin.

en: Unset
tr: Ayarı kaldır

en: Unlock the device using:
tr: Şunu kullanarak cihazın kilidini açın:

en: Swipe (no security)
tr: Kaydırma (güvenlik önlemi yok)

en: Passcode...
tr: Şifre...

en: Passphrase...
tr: Parola...

en: Biometrics:
tr: Biyometrik:

en: Fingerprint
tr: Parmak izi

en: No fingerprints set
tr: Ayarlanmış parmak izi yok

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
tr: Parmak izi yalnızca şifre veya parola kilit açma yöntemiyle kullanılabilir

en: Fingerprint ID
tr: Parmak izi kimliği

en: Change SIM PIN
tr: SIM PIN'ini değiştir

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
tr[0]: Hatalı PIN. %1 deneme kaldı.
tr[1]: Hatalı PIN. %1 deneme kaldı.

en: No more attempts allowed
tr: Başka denemeye izin verilmiyor

en: Current PIN:
tr: Mevcut PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
tr[0]: %1 deneme izni var.
tr[1]: %1 deneme izni var.

en: Choose new PIN:
tr: Yeni PIN seçin:

en: Confirm new PIN:
tr: Yeni PIN'i doğrulayın:

en: PINs don't match. Try again.
tr: PIN'ler eşleşmiyor. Yeniden deneyin.

en: Enter SIM PIN
tr: SIM PIN'ini girin

en: Enter Previous SIM PIN
tr: Önceki SIM PIN'ini Girin

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Lock
tr: Kilitle

en: Unlocked
tr: Kilit açıldı

en: Change PIN…
tr: PIN'i değiştir…

en: Locked
tr: Kilitli

en: Unlock…
tr: Kilidi aç…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
tr: Bir SIM PIN'i ayarlı ise, telefonu yeniden başlattıktan veya SIM'i değiştirdikten sonra hücre hizmetlerine erişmek için tekrar girilmelidir.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
tr: PIN kodunu tekrar tekrar hatalı girmek SIM kartı kalıcı olarak kilitleyebilir.

en: Passcode
tr: Şifre

en: Passphrase
tr: Parola

en: Sleep locks immediately
tr: Uyku anında kilitler

en: When locked:
tr: Kilitli iken:

en: Allow Launcher
tr: Başlatıcıya izin ver

en: Allow quick settings
tr: Hızlı ayarlar

en: Hide notifications content
tr: Bildirim içeriğini gizle

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
tr: Cihaz kilitlendiğinde erişimi kısıtlamak için kilit güvenliğini açın.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
tr: Diğer uygulama ve işlevler kilit açmanızı isteyecek.

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Set the time zone:
tr: Zaman dilimini ayarla:

en: Automatically
tr: Otomatik

en: Manually
tr: Manuel

en: Enter your current location.
tr: Şu anki konumunuzu girin.

en: No matching place
tr: Eşleşen konum yok

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
tr: Saat ve Tarih

en: Time zone:
tr: Zaman dilimi:

en: Set the time and date:
tr: Tarih ve saati ayarla:

en: Set time & date
tr: Zaman & tarihi ayarla

en: Time
tr: Zaman

en: Date
tr: Tarih

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
tr: VPN eklemek için, yapılandırma dosyasını indirin yada manuel yapılandırın.

en: Add Manual Configuration…
tr: Manuel Yapılandırma Ekle…

en: VPN reconnection required.
tr: VPN'nin yeniden bağlanması gerekli.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
tr: Değişikliklerin etkili olması için yeniden bağlanmanız gerekli.

en: Add certificate?
tr: Sertifika ekle?

en: Add key?
tr: Anahtar ekle?

en: Add pac file?
tr: Pac dosyası ekle?

en: Content:
tr: İçerik:

en: No data available.
tr: Veri yok.

en: Save
tr: Kaydet

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: No reason given
tr: Neden belirtilmedi

en: Device is now managed
tr: Aygıt artık yönetiliyor

en: Device is now unmanaged
tr: Aygıt artık yönetilmiyor

en: The device could not be readied for configuration
tr: Aygıt yapılandırma için hazırlanamıyor

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
tr: IP yapılandırılması ayrılamadı (kullanılabilir adres yok, zaman aşımı, vb.)

en: The IP configuration is no longer valid
tr: IP yapılandırması artık geçerli değil

en: Your authentication details were incorrect
tr: Yetkilendirme bilgileriniz doğru değil

en: 802.1X supplicant disconnected
tr: 802.1X istemcisinin bağlantısı kesildi

en: 802.1X supplicant configuration failed
tr: 802.1X istemcisi yapılandırması başarısız

en: 802.1X supplicant failed
tr: 802.1X iletişimi başarısız

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
tr: 802.1X iletişim kimlik doğrulaması uzun sürüyor

en: DHCP client failed to start
tr: DHCP istemcisi başlatılamadı

en: DHCP client error
tr: DHCP istemci hatası

en: DHCP client failed
tr: DHCP istemcisi başarısız

en: Shared connection service failed to start
tr: Paylaşımlı bağlantı hizmeti başlatılamadı

en: Shared connection service failed
tr: Paylaşımlı bağlantı hizmeti başarısız

en: Necessary firmware for the device may be missing
tr: Cihaz için gerekli ürün yazılımı eksik olabilir

en: The device was removed
tr: Cihaz kaldırıldı

en: NetworkManager went to sleep
tr: Ağ Yöneticisi uykuya geçti

en: The device's active connection disappeared
tr: Cihazın etkin bağlantısı kayboldu

en: Device disconnected by user or client
tr: Cihaz bağlantısı kullanıcı ya da istemci tarafından kesildi

en: The device's existing connection was assumed
tr: Cihazın mevcut bağlantısı kabul edildi

en: The supplicant is now available
tr: İletişim şimdi mevcut

en: The modem could not be found
tr: Modem bulunamadı

en: The Bluetooth connection failed or timed out
tr: Bluetooth bağlantısı başarısız ya da zaman aşımına uğradı

en: A dependency of the connection failed
tr: Bağlantının bir bağımlılığı başarısız

en: ModemManager is unavailable
tr: Modem Yöneticisi kullanılamıyor

en: The Wi-Fi network could not be found
tr: Wi-Fi ağı bulunamadı

en: A secondary connection of the base connection failed
tr: Temel bağlantının ikincil bağlantısı başarısız

en: Network details
tr: Ağ ayrıntıları

en: Last connected
tr: Son bağlantı

en: Password
tr: Şifre

en: Forget this network
tr: Bu ağı unut

en: IP address
tr: IP adresi

en: Connect to Hidden Network
tr: Gizli Ağa Bağlan

en: Network name
tr: Ağ adı

en: WPA & WPA2 Personal
tr: WPA & WPA2 Kişisel

en: Dynamic WEP (802.1x)
tr: Dinamik WEP (802.1x)

en: This network is insecure!
tr: Bu ağ güvenli değil!

en: Authentication
tr: Doğrulama

en: Inner authentication
tr: Dahili kimlik doğrulama

en: CA certificate
tr: CA sertifikası

en: Choose…
tr: Seç…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
tr: %1…, SKT: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
tr: %1, SKT: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
tr: Güvenliği artırdığı için sertifika kullanılması önerilir.

en: Client certificate
tr: İstemci sertifikası

en: User private key
tr: Kullanıcı gizli anahtarı

en: Pac file
tr: Pac dosyası

en: Pac provisioning
tr: Pac sağlama

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Authenticated
tr: Kimliği doğrulandı

en: Both
tr: İkisi birden

en: PEAP version
tr: PEAP sürümü

en: Version 0
tr: Sürüm 0

en: Version 1
tr: Sürüm 1

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Anonymous identity
tr: Anonim kimlik

en: Identity
tr: Kimlik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Private key password
tr: Özel anahtar şifresi

en: Remember password
tr: Şifreyi hatırla

en: Connect to hidden network…
tr: Gizli ağa bağlan…

en: Previous networks
tr: Önceki ağlar

en: Clear
tr: Temizle

en: Private key
tr: Özel anahtar

en: Public key
tr: Genel anahtar

en: Opaque
tr: Opak

en: Search
tr: Ara

en: Personal
tr: Kişisel

en: System
tr: Sistem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
tr: hakkında

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
tr: cihaz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
tr: bilgi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
tr: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
tr: numara

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
tr: seri numarası

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
tr: adres

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
tr: lisanslar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
tr: geliştirici

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
tr: yazılım

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
tr: depolama

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
tr: alan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
tr: sürüm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
tr: revizyon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
tr: görünüm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
tr: arkaplan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
tr: duvar kağıdı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
tr: resim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
tr: fotoğraf

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
tr: resim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
tr: görüntü

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: theme
tr: tema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: dark
tr: koyu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
tr: pil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
tr: güç

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
tr: şarj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
tr: boşta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
tr: kilitle

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
tr: devre dışı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
tr: etkinleştir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
tr: kulaklık

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
tr: eşleştirme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
tr: bul

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
tr: araba

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
tr: eller serbest

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
tr: kablosuz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
tr: bağlan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
tr: bağlantıyı kes

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
tr: parlaklık

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
tr: ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
tr: ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
tr: otomatik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
tr: ayarla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
tr: Örnek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
tr: örnek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
tr: örnek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
tr: Uçak Modu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
tr: uçuş

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
tr: uçak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
tr: çevrimdışı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
tr: uçak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
tr: ağ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: gestures
tr: hareketler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
tr: dil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
tr: klavye

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
tr: imla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
tr: düzelt

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
tr: öneriler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
tr: büyük harf kullanma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
tr: noktalama işaretleri

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
tr: düzen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
tr: sözcükler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
tr: titreşim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
tr: başlatıcı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
tr: fare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
tr: tıklama

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
tr: dokunma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
tr: tık

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
tr: giriş

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: near
tr: yakın

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: field
tr: alan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: communication
tr: iletişim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
tr: bildirimler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
tr: uygulamalar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
tr: yetki

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
tr: uyarılar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
tr: izinler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
tr: rozetler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
tr: Ekran döndürme kilidi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
tr: ekran döndürme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
tr: ekran yönü

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
tr: yazıcı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
tr: yazıcılar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
tr: yazdırma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
tr: harmanla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
tr: kopyalar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
tr: renk modeli

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
tr: gri tonlamalı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
tr: renkli

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: laser
tr: lazer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
tr: mürekkep

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
tr: Sıfırla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
tr: sıfırla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
tr: sil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
tr: fabrika

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
tr: temizle

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
tr: geri yükle

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
tr: güvenlik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
tr: gizlilik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
tr: kod

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
tr: şifre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
tr: parola

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
tr: kaydır

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
tr: izin ver

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
tr: erişim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
tr: ses

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
tr: sessiz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
tr: zil sesi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
tr: titreşim

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
tr: tuş takımı

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
tr: mesaj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
tr: ses

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
tr: zaman

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
tr: tarih

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
tr: zaman dilimi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
tr: yönlendirme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
tr: gizli
