lomiri-system-settings - en to gl translation catalogue (576 entries)

en: System Settings
gl: Axustes do sistema

en: Preferences;Settings;
gl: Preferencias;Axustes;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
gl: Non se pode cancelar a petición actual (non se pode contactar co servizo)

en: Can't pause current request (can't contact service)
gl: Non se pode pausar a petición actual (non se pode contactar co servizo)

en: Developer Mode
gl: Modo desenvolvedor

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
gl: No modo desenvolvedor, calquera persoa pode acceder, cambiar ou eliminar cousas deste dispositivo, conectándoo a outro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
gl: É precisa unha clave ou frase secreta para usar o modo desenvolvedor.

en: Lock security
gl: Seguranza do bloqueo

en: Sorry, this license could not be displayed.
gl: Desculpe, non foi posíbel mostrar esta licenza.

en: Serial
gl: Serie

en: None
gl: Ningunha

en: Wi-Fi address
gl: Enderezo wifi

en: Bluetooth address
gl: Enderezo bluetooth

en: Storage
gl: Almacenamento

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
gl: %1 libre

en: OS
gl: SO

en: Last updated
gl: Última actualización

en: Never
gl: Nunca

en: Check for updates
gl: Buscar actualizacións

en: Software licenses
gl: Licenzas do software

en: Regulatory info
gl: Información regulamentaria

en: Developer mode
gl: Modo desenvolvedor

en: Scanning
gl: Escaneando

en: Videos
gl: Vídeos

en: Audio
gl: Son

en: Pictures
gl: Imaxes

en: Other files
gl: Outros ficheiros

en: Used by apps
gl: Usado polos aplicativos

en: Total storage
gl: Almacenamento total

en: Free space
gl: Espazo libre

en: By name
gl: Polo nome

en: By size
gl: Polo tamaño

en: N/A
gl: N/D

en: OS Build Details
gl: Información da versión do SO

en: OS build number
gl: Número da versión do SO

en: UBports Image part
gl: Parte da imaxe de UBports

en: Ubuntu build description
gl: Descrición da versión de Ubuntu

en: Device Image part
gl: Parte da imaxe do dispositivo

en: Device build description
gl: Descrición da versión do dispositivo

en: Customization Image part
gl: Parte da personalización da imaxe

en: Unknown title
gl: Título descoñecido

en: Cancel
gl: Cancelar

en: No images selected
gl: Ningunha imaxe seleccionada

en: Remove %1 image | Remove %1 images
gl[0]: Eliminar %1 imaxe
gl[1]: Eliminar %1 imaxes

en: Add an image…
gl: Engadir unha imaxe…

en: Remove images…
gl: Eliminar imaxes…

en: Custom
gl: Personalizado

en: Preview
gl: Previsualizar

en: Set
gl: Estabelecer

en: OK
gl: Aceptar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
gl: Batería

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
gl[0]: Hai %1 segundo
gl[1]: Hai %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
gl[0]: Hai %1 minuto
gl[1]: Hai %1 minutos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
gl[0]: Hai %1 hora
gl[1]: Hai %1 horas

en: Charge level
gl: Nivel de carga

en: Yesterday
gl: Onte

en: Today
gl: Hoxe

en: Charging now
gl: Cargando

en: Last full charge
gl: Última carga completa

en: Fully charged
gl: Carga completa

en: Ways to reduce battery use:
gl: Formas de reducir o uso da batería:

en: Display brightness
gl: Brillo da pantalla

en: Lock when idle
gl: Bloquear se está inactivo

en: Sleep when idle
gl: Suspender se está inactivo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
gl[0]: Despois de %1 segundo
gl[1]: Despois de %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
gl[0]: Despois de %1 minuto
gl[1]: Despois de %1 minutos

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
gl: Wifi usado para punto de acceso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
gl: Wifi

en: Lock the device when it's not in use:
gl: Bloquear o dispositivo se non está en uso:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
gl: Suspender o dispositivo cando non estea en uso:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
gl[0]: Despois de %1 segundo
gl[1]: Despois de %1 segundos

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
gl: Tempos máis curtos son máis seguros. O dispositivo non se bloqueará durante as chamadas ou vídeos.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
gl: O dispositivo non se suspenderá durante as chamadas ou vídeos.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
gl: Petición de autorización de emparellamento Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
gl: O dispositivo %1 solicita emparellarse con este. Quere permitilo?

en: Allow
gl: Permitir

en: Refuse
gl: Rexeitar

en: Bluetooth Pairing Request
gl: Petición de emparellamento Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
gl: Confirme que o PIN mostrado en «%1» coincide con este

en: Confirm PIN
gl: Confirme o PIN

en: Connected
gl: Conectado

en: Connecting…
gl: Conectando…

en: Disconnecting…
gl: Desconectando…

en: Disconnected
gl: Desconectado

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Computer
gl: Computador

en: Phone
gl: Teléfono

en: Modem
gl: Módem

en: Network
gl: Rede

en: Headset
gl: Auriculares con micro

en: Headphones
gl: Auriculares

en: Video
gl: Vídeo

en: Other Audio
gl: Outro son

en: Joypad
gl: Mando de xogos

en: Keyboard
gl: Teclado

en: Tablet
gl: Tableta

en: Mouse
gl: Rato

en: Printer
gl: Impresora

en: Camera
gl: Cámara

en: Watch
gl: Reloxo

en: Other
gl: Outro

en: Excellent
gl: Excelente

en: Good
gl: Bo

en: Fair
gl: Aceptábel

en: Poor
gl: Malo

en: Name
gl: Nome

en: Type
gl: Tipo

en: Status
gl: Estado

en: Address
gl: Enderezo

en: Signal Strength
gl: Forza do sinal

en: Connect automatically when detected:
gl: Conectar automaticamente ao detectar:

en: Disconnect
gl: Desconectar

en: Connect
gl: Conectar

en: Forget this device
gl: Esquecer este dispositivo

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
gl: Introduza o seguinte PIN en %1 e prema 'Intro' no teclado:

en: Discoverable
gl: Visíbel

en: Not discoverable
gl: Non visíbel

en: Searching…
gl: Buscando…

en: None detected
gl: Non se detectou ningún

en: PIN for '%1'
gl: PIN de «%1»

en: Pair
gl: Emparellar

en: Brightness & Display
gl: Brillo e pantalla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
gl: Brillo

en: Adjust automatically
gl: Axustar automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
gl: Ilumina e escurece a pantalla segundo o contorno.

en: External display
gl: Pantalla externa

en: Wireless display
gl: Pantalla sen fíos

en: Wi-Fi is off
gl: Wifi desactivado

en: Not connected
gl: Non conectado

en: Wireless Display
gl: Pantalla sen fíos

en: No displays detected
gl: Non se detectaron pantallas

en: Connected display:
gl: Pantalla conectada:

en: Connecting
gl: Conectando

en: Use another display:
gl: Usar outra pantalla:

en: Choose a display:
gl: Escolla unha pantalla:

en: This device failed to connect to %1.
gl: Este dispositivo non puido conectarse a %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
gl: Houbo un erro descoñecido conectando a %1.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
gl: Exemplo

en: Change Hotspot Setup
gl: Cambiar axustes do punto de acceso

en: Set Up Hotspot
gl: Axustar o punto de acceso

en: Hotspot name
gl: Nome do punto de acceso

en: Choose a name
gl: Introduza un nome

en: Show password
gl: Mostrar o contrasinal

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
gl: Iniciar o punto de acceso activará a rede wifi.

en: Change
gl: Cambiar

en: Start
gl: Empezar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
gl: Punto de acceso

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
gl: Cando o punto de acceso está activado, outros dispositivos poden usar a conexión de datos do móbil mediante wifi. Aplicarase a tarifa de datos normal.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
gl: Outros dispositivos poden usar a conexión de datos do móbil mediante wifi. Aplicarase a tarifa de datos normal.

en: Change Password/Setup…
gl: Cambiar contrasinal/Axustar…

en: Set Up Hotspot…
gl: Axustar o punto de acceso…

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
gl: Para crear un punto de acceso, ten que activar a wifi.

en: Turn on Wi-Fi
gl: Activar a wifi

en: Display language
gl: Idioma da pantalla

en: Back
gl: Volver

en: Confirm
gl: Confirmar

en: Keyboard layouts
gl: Disposicións do teclado

en: Current layouts:
gl: Disposicións actuais:

en: All layouts available:
gl: Disposicións dispoñíbeis:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
gl: Idioma e texto

en: Display language…
gl: Idioma da pantalla…

en: Enable on-screen keyboard
gl: Habilitar teclado en pantalla

en: On-screen keyboard
gl: Teclado en pantalla

en: External keyboard
gl: Teclado externo

en: Suru Dark
gl: Suru escuro

en: Suru Black
gl: Suru negro

en: Just White
gl: Só branco

en: Just Black
gl: Só negro

en: Just Grey
gl: Só gris

en: Bordered White
gl: Branco con bordo

en: Bordered Black
gl: Negro con bordo

en: Bordered Grey
gl: Gris con bordo

en: On-screen keyboard theme
gl: Tema do teclado en pantalla

en: Keyboard theme
gl: Tema do teclado

en: Spell checking
gl: Revisión ortográfica

en: Auto correction
gl: Corrección automática

en: Word suggestions
gl: Suxestións de palabras

en: Auto capitalization
gl: Uso automático das maiúsculas

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
gl: Usar maiúsculas na primeira letra de cada frase.

en: Auto punctuation
gl: Puntuación automática

en: Inserts a period when you tap Space twice.
gl: Insire un punto tecleando espazo dúas veces.

en: Keyboard sound
gl: Son do teclado

en: Keyboard vibration
gl: Vibración do teclado

en: Keyboard opacity
gl: Opacidade do teclado

en: Hardware keyboard
gl: Teclado físico

en: Layouts and other sources
gl: Disposicións e outras fontes

en: The device needs to restart for changes to take effect.
gl: É preciso reiniciar o dispositivo para que os cambios teñan efecto.

en: Restart Now
gl: Reiniciar agora

en: Current spelling languages:
gl: Idiomas con corrección actuais:

en: All languages available:
gl: Idiomas dispoñíbeis:

en: Always show the launcher
gl: Mostrar sempre o iniciador

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
gl: Vídeos e xogos en pantalla completa poden ocultalo temporalmente.

en: Icon size:
gl: Tamaño de icona:

en: Reset Launcher
gl: Restabelecer o iniciador

en: Cursor speed:
gl: Velocidade do cursor:

en: Wheel scrolling speed:
gl: Velocidade de desprazamento da roda:

en: Double-click speed:
gl: Velocidade de click duplo:

en: Test double-click:
gl: Probar click duplo:

en: Touchpad
gl: Panel táctil

en: Finger scrolling speed:
gl: Velocidade de desprazamento co dedo:

en: Tap to click
gl: Toque para click

en: Scroll with two fingers
gl: Desprazar con dous dedos

en: Ignore touchpad when:
gl: Ignorar o panel táctil cando:

en: Typing
gl: Escribindo

en: A mouse is connected
gl: Un rato está conectado

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
gl: Conecte un rato ou panel táctil mediante USB, ou use un dispositivo Bluetooth. Se non se detecta o dispositivo Bluetooth, asegúrese de que está aceso e coas baterías cargadas.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
gl: Precisa usar un rato ou panel táctil Bluetooth con esta pantalla. Asegúrese de que está cerca do dispositivo e coas baterías cargadas.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
gl: Rato e panel táctil

en: Primary button:
gl: Botón primario:

en: Left
gl: Esquerdo

en: Right
gl: Dereito

en: Not fast enough
gl: Non abondo rápido

en: Double-clicked
gl: Click duplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
gl: Notificacións

en: Let this app alert me using:
gl: Permitir que este aplicativo me alerte usando:

en: Sounds
gl: Son

en: Vibrations
gl: Vibración

en: Notification Bubbles
gl: Burbullas de notificación

en: Notification List
gl: Lista de notificación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
gl: Son

en: Apps that notify with sound:
gl: Aplicativos que notifican con son:

en: Vibration
gl: Vibración

en: When in Silent mode:
gl: Estando en modo silencioso:

en: Vibrate as normal
gl: Vibrar normalmente

en: Don't vibrate
gl: Non vibrar

en: Apps that notify with vibrations:
gl: Aplicativos que notifican con vibracións:

en: Applications:
gl: Aplicativos:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
gl: Os aplicativos poden alertar con son, vibracións, burbullas de notificación e a lista de notificacións.

en: Apps that notify with sound
gl: Aplicativos que notifican con son

en: Apps that notify with vibration
gl: Aplicativos que notifican con vibración

en: No notifications
gl: Sen notificacións

en: Bubbles
gl: Burbullas

en: Add printer
gl: Engadir impresora

en: Enter URI
gl: Introduza o URI

en: Devices
gl: Dispositivos

en: No devices found.
gl: Non se atoparon dispositivos.

en: Describe printer
gl: Describir impresora

en: Connection
gl: Conexión

en: Choose a connection
gl: Escoller unha conexión

en: Printer name
gl: Nome da impresora

en: Description
gl: Descrición

en: Optional
gl: Opcional

en: Location
gl: Localización

en: Driver
gl: Controlador

en: Choose driver
gl: Escoller controlador

en: Select printer from database
gl: Escoller impresora da base de datos

en: Provide PPD file
gl: Proporcionar ficheiro PPD

en: Filter drivers
gl: Filtrar os controladores

en: PPD file
gl: Ficheiro PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
gl: Imprimindo

en: Manager Printer Jobs
gl: Xestionar traballos de impresión

en: Default printer
gl: Impresora predeterminada

en: Configured printers
gl: Impresoras configuradas

en: Discovered printers
gl: Impresoras descubertas

en: Delete
gl: Eliminar

en: Set as Default
gl: Estabelecer como predeterminada

en: There are no printers configured yet.
gl: Aínda non hai impresoras configuradas.

en: Printer status
gl: Estado da impresora

en: General settings
gl: Axustes xerais

en: Policies
gl: Políticas

en: Copies and pages
gl: Copias e páxinas

en: Host
gl: Anfitrión

en: Copies
gl: Copias

en: Paper size
gl: Tamaño do papel

en: Duplex
gl: Dúplex

en: Color model
gl: Modelo de cor

en: Quality
gl: Calidade

en: Enabled
gl: Habilitado

en: Default
gl: Predeterminado

en: This is the default printer.
gl: Esta é a impresora predeterminada.

en: Accepting jobs
gl: Aceptando traballos

en: Shared
gl: Compartido

en: Idle
gl: Inactivo

en: Aborted
gl: Abortado

en: Active
gl: Activo

en: Stopped
gl: Parado

en: No messages
gl: Sen mensaxes

en: Jobs
gl: Traballos

en: Manage Print Jobs
gl: Xestionar os traballos de impresión

en: Model
gl: Modelo

en: Local Raw Printer
gl: Impresora RAW local

en: Print test page
gl: Imprimir páxina de proba

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
gl: Todos os documentos, xogos gardados, axustes e outros elementos eliminaranse permanentemente deste dispositivo.

en: Erase & Reset Everything
gl: Eliminar todo e restabelecer

en: Reset device
gl: Restabelecer o dispositivo

en: The Launcher will be returned to its original contents.
gl: O iniciador restabelecerá os contidos orixinais.

en: Reset all system settings…
gl: Restabelecer todos os axustes do sistema…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
gl: Os contidos e disposicións do iniciador, e os filtros na pantalla de inicio volverán aos axustes orixinais.

en: Erase & Reset All
gl: Eliminar todo e restabelecer

en: Reset all system settings
gl: Restabelecer todos os axustes do sistema

en: App permissions
gl: Permisos dos aplicativos

en: Apps that you have granted access to:
gl: Aplicativos con acceso permitido a:

en: Apps may also request access to online accounts.
gl: Os aplicativos tamén poden solicitar acceso ás contas en liña.

en: Online Accounts…
gl: Contas en liña…

en: Encryption
gl: Cifrado

en: Unknown error
gl: Erro descoñecido

en: Let the device detect your location:
gl: Permitir que o dispositivo detecte a localización:

en: Using GPS only (less accurate)
gl: Usando só GPS (menos preciso)

en: Using GPS
gl: Usando GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
gl: Usando GPS, e infomación da wifi e da rede móbil anonimizadas.<br>Seleccionando esta opción vostede acepta os <a href='%1'>Termos e condicións de Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
gl: Usando GPS e información da wifi anonimizada.<br>Seleccionando esta opción vostede acepta os <a href='%1'>Termos e condicións de Nokia HERE</a>.

en: Not at all
gl: Non permitir

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
gl: Usa GPS para detectar a súa localización aproximada. Cando está apagado, o GPS desactívase para aforrar batería.

en: Let apps access this location:
gl: Permitir aos aplicativos acceder a esta localización:

en: None requested
gl: Ningún solicitado

en: Change passcode…
gl: Cambiar a clave…

en: Change passphrase…
gl: Cambiar a frase secreta…

en: Switch to swipe
gl: Escoller esvarar o dedo

en: Switch to passcode
gl: Escoller unha clave

en: Switch to passphrase
gl: Escoller unha frase secreta

en: Existing passcode
gl: Clave actual

en: Existing passphrase
gl: Frase secreta actual

en: Choose passcode
gl: Introduza unha clave

en: Choose passphrase
gl: Introduza a frase secreta

en: Confirm passcode
gl: Confirme a clave

en: Confirm passphrase
gl: Confirme a frase secreta

en: Those passcodes don't match. Try again.
gl: As claves non coinciden. Ténteo outra vez.

en: Those passphrases don't match. Try again.
gl: As frases secretas non coinciden. Ténteo outra vez.

en: Unset
gl: Sen estabelecer

en: Unlock the device using:
gl: Desbloquear o dispositivo usando:

en: Swipe (no security)
gl: Esvarar o dedo (non segura)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
gl: Seguranza e privacidade

en: Security
gl: Seguranza

en: Locking and unlocking
gl: Bloqueo e desbloqueo

en: SIM PIN
gl: PIN da SIM

en: On
gl: Activado

en: Off
gl: Desactivado

en: Privacy
gl: Privacidade

en: Messages on welcome screen
gl: Mensaxes na pantalla de inicio

en: Passcode
gl: Clave

en: Passphrase
gl: Frase secreta

en: Fingerprint
gl: Pegada dixital

en: Sleep locks immediately
gl: A suspensión bloquea inmediatamente

en: Stats on welcome screen
gl: Estatísticas na pantalla de inicio

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
gl: Active a seguranza do bloqueo para restrinxir o acceso cando o dispositivo estea bloqueado.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
gl: Outros aplicativos e funcións pediranlle que desbloquee.

en: Change SIM PIN
gl: Cambiar o PIN da SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
gl[0]: PIN incorrecto. Quédalle %1 intento.
gl[1]: PIN incorrecto. Quédanlle %1 intentos.

en: No more attempts allowed
gl: Non se permiten máis intentos

en: Current PIN:
gl: PIN actual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
gl[0]: Permítese %1 intento.
gl[1]: Permítense %1 intentos.

en: Choose new PIN:
gl: Escolla un PIN novo:

en: Confirm new PIN:
gl: Confirme o PIN novo:

en: PINs don't match. Try again.
gl: Os PIN non coinciden. Ténteo outra vez.

en: Enter SIM PIN
gl: Introduza o PIN da SIM

en: Enter Previous SIM PIN
gl: Introduza o PIN anterior da SIM

en: Unlock
gl: Desbloquear

en: Lock
gl: Bloquear

en: Unlocked
gl: Desbloqueado

en: Change PIN…
gl: Cambiar o PIN…

en: Locked
gl: Bloqueado

en: Unlock…
gl: Desbloquear…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
gl: Cando un PIN estea estabelecido para a SIM, este debe introducirse para acceder aos servizos do móbil despois de reiniciar o dispositivo ou de cambiar a SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
gl: Se introduce un PIN incorrecto repetidamente pode bloquear a SIM permanentemente.

en: Incorrect passcode. Try again.
gl: Clave incorrecta. Ténteo outra vez.

en: Incorrect passphrase. Try again.
gl: A frase secreta é incorrecta. Ténteo outra vez.

en: Could not set security mode
gl: Non foi posíbel estabelecer o modo da seguranza

en: Could not set security display hint
gl: Non foi posíbel estabelecer a suxestión de seguranza da pantalla

en: Authentication token manipulation error
gl: Erro de manipulación do token de autenticación

en: Silent Mode
gl: Modo silencioso

en: High volume can damage your hearing.
gl: Un volume alto pode danar a súa audición.

en: Phone calls:
gl: Chamadas de teléfono:

en: Ringtone
gl: Ton das chamadas

en: Vibrate on ring
gl: Vibrar co timbre

en: Vibrate in Silent Mode
gl: Vibrar en modo silencioso

en: Dialpad tones
gl: Tons do teclado de marcación

en: Messages:
gl: Mensaxes:

en: Vibrate with message sound
gl: Vibrar co son das mensaxes

en: Other sounds:
gl: Outros sons:

en: Lock sound
gl: Son do bloqueo

en: Other vibrations
gl: Outras vibracións

en: Choose from
gl: Escoller de

en: Time zone
gl: Fuso horario

en: Set the time zone:
gl: Estabelecer o fuso horario:

en: Automatically
gl: Automaticamente

en: Manually
gl: Manualmente

en: Enter your current location.
gl: Introduza a súa localización actual.

en: No matching place
gl: Non hai lugar que coincida

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
gl: Hora e data

en: Time zone:
gl: Fuso horario:

en: Set the time and date:
gl: Estabelecer a hora e a data:

en: Set time & date
gl: Estabelecer a hora e a data

en: Time
gl: Hora

en: Date
gl: Data

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
gl: Para engadir unha configuración de VPN, descargue o seu ficheiro de configuración ou configúrea manualmente.

en: Add Manual Configuration…
gl: Engadir configuración manual…

en: VPN reconnection required.
gl: É necesario reconectar a VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
gl: Precisa reconectar para que os cambios teñan efecto.

en: Add certificate?
gl: Engadir certificado?

en: Add key?
gl: Engadir chave?

en: Add pac file?
gl: Engadir ficheiro pac?

en: Content:
gl: Contido:

en: No data available.
gl: Sen datos dispoñíbeis.

en: Save
gl: Gardar

en: No reason given
gl: Non se deu ningunha razón

en: Device is now managed
gl: O dispositivo agora está xestionado

en: Device is now unmanaged
gl: O dispositivo agora non está xestionado

en: The device could not be readied for configuration
gl: Non foi posíbel preparar o dispositivo para configuralo

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
gl: Non foi posíbel reservar a configuración de IP (enderezo non dispoñíbel, tempo de espera esgotado, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
gl: A configuración IP xa non é válida

en: Your authentication details were incorrect
gl: Os detalles da autenticación son incorrectos

en: 802.1X supplicant disconnected
gl: 802.1X supplicant desconectado

en: 802.1X supplicant configuration failed
gl: A configuación do 802.1X supplicant fallou

en: 802.1X supplicant failed
gl: O 802.1X supplicant fallou

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
gl: O 802.1X supplicant botou demasiado tempo para autenticarse

en: DHCP client failed to start
gl: Non se puido iniciar o cliente DHCP

en: DHCP client error
gl: Erro no cliente DHCP

en: DHCP client failed
gl: O cliente DHCP fallou

en: Shared connection service failed to start
gl: Non se puido iniciar o servizo de conexión compartida

en: Shared connection service failed
gl: O servizo de conexión compartida fallou

en: Necessary firmware for the device may be missing
gl: É posíbel que falte o firmware necesario para o dispositivo

en: The device was removed
gl: Retirouse o dispositivo

en: NetworkManager went to sleep
gl: O NetworkManager suspendeuse

en: The device's active connection disappeared
gl: A conexión activa do dispositivo desapareceu

en: Device disconnected by user or client
gl: Dispositivo desconectado polo usuario ou cliente

en: The device's existing connection was assumed
gl: Asumiuse a conexión existente do dispositivo

en: The supplicant is now available
gl: O 'supplicant' está agora dispoñíbel

en: The modem could not be found
gl: Non foi posíbel atopar o módem

en: The Bluetooth connection failed or timed out
gl: A conexión de Bluetooth fallou ou superouse o tempo máximo de espera

en: A dependency of the connection failed
gl: Unha dependencia da conexión fallou

en: ModemManager is unavailable
gl: O ModemManager non está dispoñíbel

en: The Wi-Fi network could not be found
gl: Non foi posíbel atopar a rede wifi

en: A secondary connection of the base connection failed
gl: Unha conexión secundaria da conexión base fallou

en: Network details
gl: Detalles da rede

en: Last connected
gl: Última conexión

en: Password
gl: Contrasinal

en: Forget this network
gl: Esquecer esta rede

en: IP address
gl: Enderezo IP

en: Connect to Hidden Network
gl: Conectar a unha rede oculta

en: Network name
gl: Nome da rede

en: WPA & WPA2 Personal
gl: WPA e WPA2 Persoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
gl: WPA e WPA2 Empresarial

en: Dynamic WEP (802.1x)
gl: WEP dinámica (802.1x)

en: Authentication
gl: Autenticación

en: Inner authentication
gl: Autenticación interna

en: CA certificate
gl: Certificado CA

en: Choose…
gl: Escoller…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
gl: %1…, Cad.: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
gl: %1, Cad.: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
gl: Recoméndase usar certificados porque aumentan a seguranza.

en: Client certificate
gl: Certificado de cliente

en: User private key
gl: Chave privada de usuario

en: Pac file
gl: Ficheiro pac

en: Pac provisioning
gl: Aprovisionamento pac

en: Disabled
gl: Inhabilitado

en: Anonymous
gl: Anónimo

en: Authenticated
gl: Autenticado

en: Both
gl: Ambos

en: PEAP version
gl: Versión PEAP

en: Version 0
gl: Versión 0

en: Version 1
gl: Versión 1

en: Automatic
gl: Automático

en: Anonymous identity
gl: Identidade anónima

en: Identity
gl: Identidade

en: Username
gl: Nome de usuario

en: Private key password
gl: Contrasinal da chave privada

en: Remember password
gl: Recordar o contrasinal

en: Connect to hidden network…
gl: Conectar a unha rede oculta…

en: Previous networks
gl: Redes anteriores

en: Clear
gl: Borrar

en: Private key
gl: Chave privada

en: Public key
gl: Chave pública

en: Opaque
gl: Opaco

en: Search
gl: Buscar

en: Personal
gl: Persoal

en: System
gl: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
gl: sobre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
gl: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
gl: información

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
gl: teléfono

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
gl: número

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
gl: serie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
gl: enderezo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
gl: licenzas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
gl: desenvolvedor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
gl: almacenamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
gl: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
gl: espazo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
gl: versión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
gl: revisión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
gl: aparencia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
gl: fondo de escritorio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
gl: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
gl: foto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
gl: imaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
gl: imaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
gl: batería

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
gl: enerxía

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
gl: carga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
gl: inactivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
gl: bloquear

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
gl: inhabilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
gl: habilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
gl: auriculares

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
gl: par

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
gl: descubrir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
gl: coche

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
gl: mans libres

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
gl: sen fíos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
gl: conectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
gl: desconectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
gl: estéreo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
gl: brillo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
gl: pantalla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
gl: pantalla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
gl: automático

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
gl: axustar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
gl: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
gl: proba

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
gl: mostra

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
gl: Modo avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
gl: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
gl: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
gl: desconectado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
gl: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
gl: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
gl: punto de acceso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
gl: idioma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
gl: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
gl: corrector ortográfico

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
gl: corrixir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
gl: suxestións

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
gl: uso das maiúsculas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
gl: puntuación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
gl: disposición

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
gl: palabras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
gl: vibración

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
gl: iniciador

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
gl: rato

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touchpad
gl: panel táctil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
gl: tocar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
gl: tocar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
gl: entrada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
gl: notificacións

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
gl: aplicativos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
gl: autorizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
gl: permisos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
gl: emblemas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
gl: Bloqueo da rotación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
gl: rotación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
gl: orientación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
gl: impresora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
gl: impresoras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
gl: imprimindo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
gl: secuenciar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
gl: copias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
gl: modelo de cor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
gl: escala de gris

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
gl: cor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: laser
gl: láser

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
gl: tinta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
gl: Restabelecer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
gl: restabelecer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
gl: borrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
gl: fábrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
gl: borrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
gl: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
gl: seguranza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
gl: privacidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
gl: clave

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
gl: contrasinal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
gl: frase secreta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
gl: esvarar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
gl: permitir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
gl: acceso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
gl: son

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
gl: silencioso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
gl: ton de chamada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
gl: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
gl: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
gl: mensaxe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
gl: hora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
gl: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
gl: fuso horario

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
gl: encamiñamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
gl: oculto
