lomiri-system-settings - en to cs translation catalogue (699 entries)

en: System Settings
cs: Nastavení systému

en: Preferences;Settings;
cs: Předvolby;Nastavení;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
cs: Nelze zrušit aktuální požadavek (nelze kontaktovat službu)

en: Can't pause current request (can't contact service)
cs: Nelze pozastavit aktuální požadavek (nelze kontaktovat službu)

en: Developer Mode
cs: Režim pro vývojáře

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
cs: V režimu pro vývojáře má každý přístup ke všem souborům, které může měnit nebo mazat po připojení zařízení k jinému.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
cs: Potřebujete přístupový kód nebo frázi, abyste mohli využívat režim pro vývojáře.

en: Lock security
cs: Bezpečnostní zámek

en: Sorry, this license could not be displayed.
cs: Tato licence nemohla být zobrazena.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: System information
cs: Systémové informace

en: Serial
cs: Sériové číslo

en: Press to show
cs: Zmáčknout pro zobrazení

en: None
cs: Žádný

en: Wi-Fi address
cs: Adresa Wi-Fi

en: Bluetooth address
cs: Adresa Bluetooth

en: Storage
cs: Úložiště

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
cs: %1 volných

en: OS
cs: Operační systém

en: Last updated
cs: Naposledy aktualizováno

en: Never
cs: Nikdy

en: Check for updates
cs: Zkontrolovat dostupnost aktualizací

en: Legal:
cs: Právní ustanovení:

en: Software licenses
cs: Softwarové licence

en: Regulatory info
cs: Informace o regulacích

en: Developer mode
cs: Režim pro vývojáře

en: Scanning
cs: Skenování

en: System Reserved
cs: Vyhrazený systém

en: Used by system
cs: Použito systémem

en: Videos
cs: Videa

en: Audio
cs: Zvuk

en: Pictures
cs: Obrázky

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Downloads
cs: Stažené

en: Other files
cs: Ostatní soubory

en: Used by apps
cs: Použito aplikacemi

en: Total storage
cs: Celková kapacita úložiště

en: Free space
cs: Volné místo

en: By name
cs: Podle názvu

en: By size
cs: Podle velikosti

en: N/A
cs: Neznámé

en: OS Build Details
cs: Podrobnosti o sestavení operačního systému

en: OS update channel
cs: Kanál pro aktualizace OS

en: OS build number
cs: Číslo sestavení operačního systému

en: Kernel
cs: Jádro

en: Build ABI
cs: Sestavení ABI

en: UBports Image part
cs: Část obrazu, týkající se UBports

en: Ubuntu build description
cs: Popis Ubuntu sestavení

en: Device Image part
cs: Část obrazu, týkající se daného zařízení

en: Device build description
cs: Popis sestavení pro zařízení

en: Customization Image part
cs: Část obrazu, týkající se přizpůsobení

en: Unknown title
cs: Neznámý titul

en: Cancel
cs: Zrušit

en: No images selected
cs: Nebyl zvolen žádný obraz

en: Remove %1 image | Remove %1 images
cs[0]: Smazat %1 obraz
cs[1]: Smazat %1 obrazy
cs[2]: Smazat %1 obrazů

en: Add an image…
cs: Přidat obraz…

en: Remove images…
cs: Odebrat obrazy…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
cs: Pozadí a vzhled

en: Global theme settings:
cs: Nastavení globálního tématu:

en: Enable dark mode for the environment
cs: Povolit tmavý režim pro prostředí

en: Enable dark mode for apps
cs: Povolit tmavý režim pro aplikace

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
cs: Poznámka: Pro uplatnění změn může být potřeba aplikace restartovat.

en: Visual effects:
cs: Vizuální efekty:

en: Enable blur effects
cs: Povolit efekt rozmazání

en: Background image:
cs: Obrázek pozadí:

en: System art
cs: Systémové tapety

en: Custom
cs: Uživatelsky určené

en: Choose application
cs: Vyberte aplikaci

en: Preview
cs: Náhled

en: Set
cs: Vybrat

en: Not possible
cs: Není možné

en: The currently active background image cannot be deleted!
cs: Nelze smazat právě používaný obrázek pozadí!

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
cs: Akumulátor

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
cs[0]: Před %1 sekundou
cs[1]: Před %1 sekundami
cs[2]: Před %1 sekundami

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
cs[0]: Před %1 minutou
cs[1]: Před %1 minutami
cs[2]: Před %1 minutami

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
cs[0]: Před %1 hodinou
cs[1]: Před %1 hodinami
cs[2]: Před %1 hodinami

en: Charge level
cs: Stupeň nabití

en: Yesterday
cs: Včera

en: Today
cs: Dnes

en: Charging now
cs: Nabíjí se

en: Last full charge
cs: Poslední plné nabití

en: Fully charged
cs: Plně nabito

en: Show battery percentage in indicator
cs: Zobrazit procento nabití baterie v indikátoru

en: Show charging information on lock screen
cs: Zobrazit informace o nabíjení na zamykací obrazovce

en: Ways to reduce battery use:
cs: Možnosti snížení spotřeby energie:

en: Display brightness
cs: Jas obrazovky

en: Lock when idle
cs: Uzamknout při nečinnosti

en: Sleep when idle
cs: Uspat při nečinnosti

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
cs[0]: Po %1 sekundě
cs[1]: Po %1 sekundách
cs[2]: Po %1 sekundách

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
cs[0]: Po %1 minutě
cs[1]: Po %1 minutách
cs[2]: Po %1 minutách

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
cs: Wi-Fi použito pro hotspot

en: Lock the device when it's not in use:
cs: Uzamknout zařízení po době nečinnosti:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
cs: Uspat zařízení po době nečinnosti:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
cs[0]: Po %1 sekundě
cs[1]: Po %1 sekundách
cs[2]: Po %1 sekundách

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
cs: Kratší časové úseky jsou bezpečnější. Zařízení nebude uzamčeno během hovoru nebo přehrávání videa.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
cs: Zařízení se neuspí během hovoru nebo přehrávání videa.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
cs: Žádost o pověření spárování bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
cs: Zařízení %1 se chce spárovat s tímto zařízením. Chcete to povolit?

en: Allow
cs: Umožnit

en: Refuse
cs: Odmítnout

en: Bluetooth Pairing Request
cs: Žádost o spárování bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
cs: Potvrďte prosím, že PIN zobrazený na „%1“ se shoduje s tímto

en: Confirm PIN
cs: Potvrdit PIN

en: Connected
cs: Připojeno

en: Connecting…
cs: Připojování…

en: Disconnecting…
cs: Odpojování…

en: Disconnected
cs: Odpojeno

en: Unknown
cs: Neznámo

en: Computer
cs: Počítač

en: Phone
cs: Telefon

en: Network
cs: Síť

en: Headset
cs: Náhlavní sada

en: Headphones
cs: Sluchátka

en: Other Audio
cs: Další audio

en: Joypad
cs: Herní ovladač

en: Keyboard
cs: Klávesnice

en: Mouse
cs: Myš

en: Printer
cs: Tiskárna

en: Camera
cs: Kamera

en: Watch
cs: Hodinky

en: Other
cs: Ostatní

en: Excellent
cs: Výborný

en: Good
cs: Dobrý

en: Fair
cs: Ucházející

en: Poor
cs: Slabý

en: Name
cs: Název

en: Type
cs: Typ

en: Status
cs: Stav

en: Address
cs: Adresa

en: Signal Strength
cs: Síla signálu

en: Connect automatically when detected:
cs: Když zjištěno, automaticky připojit:

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Connect
cs: Připojit

en: Forget this device
cs: Zapomenout toto zařízení

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
cs: Zadejte následující kód PIN %1 a stiskněte "Enter" na klávesnici:

en: Discoverable
cs: Objevitelný

en: Not discoverable
cs: Neobjevitelný

en: Paired devices:
cs: Spárované zařízení:

en: Available devices:
cs: Zařízení k dispozici:

en: Searching…
cs: Vyhledávání…

en: None detected
cs: Žádná nezjištěna

en: PIN for '%1'
cs: PIN pro „%1“

en: Pair
cs: Spárovat

en: Brightness & Display
cs: Jas a obraz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
cs: Jas

en: Display brightness:
cs: Jas obrazovky:

en: Adjust automatically
cs: Přizpůsobit automaticky

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
cs: Upravit jas displeje podle okolí.

en: Display:
cs: Obrazovka:

en: External display
cs: Externí obrazovka

en: Wireless display
cs: Bezdrátová obrazovka

en: Wi-Fi is off
cs: Wi-Fi je vypnuto

en: Not connected
cs: Nepřipojeno

en: Wireless Display
cs: Bezdrátová obrazovka

en: No displays detected
cs: Nenalezena žádná obrazovka

en: Connected display:
cs: Připojená obrazovka:

en: Connecting
cs: Připojování

en: Use another display:
cs: Použít jinou obrazovku:

en: Choose a display:
cs: Vyberte obrazovku:

en: This device failed to connect to %1.
cs: Spojení zařízení s %1 se nezdařilo.

en: There was an unknown error connecting to %1.
cs: Došlo k neznámé chybě při připojování k %1.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
cs: Příklad

en: Example Text
cs: Příklad textu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
cs: Gesta

en: Tap to wake
cs: Probuzení poklepáním

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
cs: Probuzení zařízení dvojím poklepáním na obrazovku.

en: Edge drag areas width:
cs: Oblast potáhnutí na okraji:

en: Current value: %1
cs: Stávající hodnota: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
cs: Oblast kraje je s vyšší hodnotou větší. Výchozí hodnota je 2.

en: Screenshot editor
cs: Editor snímku obrazovky

en: Allow editing screenshots when pressing Vol+ & Vol-.
cs: Umožňuje upravovat snímky obrazovky stiskem Vol+ a Vol-.

en: Change Hotspot Setup
cs: Změnit nastavení pro hotspot

en: Set Up Hotspot
cs: Nastavení pro hotspot

en: Hotspot name
cs: Název pro hotspot

en: Choose a name
cs: Vyberte název

en: Require a password (recommended)
cs: Požadovat heslo (doporučeno)

en: Show password
cs: Zobrazit heslo

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
cs: Spuštění hotspotu zapne Wi-Fi.

en: Change
cs: Změnit

en: Start
cs: Spustit

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
cs: Pokud je hotspot aktivní, ostatní zařízení mohou používat vaše mobilní internetové připojení pomocí Wi-Fi. Data jsou účtována dle vašeho tarifu.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
cs: Ostatní zařízení mohou využívat vašeho mobilního internetového připojení. Data jsou účtována dle vašeho tarifu.

en: Change Password/Setup…
cs: Změnit heslo/nastavení…

en: Set Up Hotspot…
cs: Nastavit hotspot…

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
cs: Pokud chcete vytvořit hotspot, je třeba zapnout Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
cs: Zapnout Wi-Fi

en: Display language
cs: Jazyk

en: Back
cs: Zpět

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Keyboard layouts
cs: Rozložení klávesnice

en: Current layouts:
cs: Stávající rozložení:

en: All layouts available:
cs: Dostupná rozložení:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
cs: Jazyk a text

en: Display language…
cs: Zobrazit jazyk…

en: Enable on-screen keyboard
cs: Povolit klávesnici na obrazovce

en: On-screen keyboard
cs: Klávesnice na obrazovce

en: External keyboard
cs: Externí klávesnice

en: Suru Dark
cs: Suru Tmavý

en: Suru Black
cs: Suru Černý

en: Just White
cs: Prostě bílá

en: Just Black
cs: Prostě černá

en: Just Grey
cs: Prostě šedá

en: Bordered White
cs: Orámovaná bílá

en: Bordered Black
cs: Orámovaná černá

en: Bordered Grey
cs: Orámovaná šedá

en: On-screen keyboard theme
cs: Téma klávesnice na obrazovce

en: Keyboard theme
cs: Téma klávesnice

en: Spell checking
cs: Kontrola pravopisu

en: Auto correction
cs: Automatická oprava

en: Word suggestions
cs: Návrhy slov

en: Auto capitalization
cs: Automatické doplňování velkých písmen

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
cs: Zapíná klávesu Shift, aby bylo první písmeno ve větě velké.

en: Auto punctuation
cs: Automatická interpunkce

en: Inserts a period when you tap Space twice.
cs: Přidá tečku, když klepnete dvakrát na mezerník.

en: Key magnifier
cs: Zvětšení kláves

en: Keyboard sound
cs: Zvuk klávesnice

en: Keyboard vibration
cs: Vibrace klávesnice

en: Keyboard opacity
cs: Neprůhlednost klávesnice

en: Hardware keyboard
cs: Klasická klávesnice

en: Layouts and other sources
cs: Rozvržení a ostatní prostředky

en: The device needs to restart for changes to take effect.
cs: Pro uplatnění změn je potřeba zařízení restartovat.

en: Restart Now
cs: Restartovat nyní

en: Current spelling languages:
cs: Stávající jazyk pro kontrolu pravopisu:

en: All languages available:
cs: Všechny dostupné jazyky:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
cs: Plocha a Spouštěč

en: On desktop mode:
cs: V desktopovém režimu:

en: Enable workspaces
cs: Povolit pracovní plochy

en: Support for multiple virtual workspaces
cs: Podpora pro více virtuálních pracovních ploch

en: Always show the launcher
cs: Vždy zobrazovat spouštěcí panel

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
cs: Videa a hry přes celou obrazovku ho mohou dočasně zakrýt.

en: Icon size:
cs: Velikost ikon:

en: Reset Launcher
cs: Vrátit spouštěcí panel do výchozího stavu

en: Cursor speed:
cs: Rychlost kurzoru:

en: Wheel scrolling speed:
cs: Rychlost posouvacího kolečka:

en: Double-click speed:
cs: Rychlost dvojkliku:

en: Test double-click:
cs: Vyzkoušet dvojklik:

en: Finger scrolling speed:
cs: Rychlost posuvu prstem:

en: Tap to click
cs: Klikněte dotykem

en: Scroll with two fingers
cs: Posouvat dvěmi prsty

en: Ignore touchpad when:
cs: Ignorovat touchpad při:

en: Typing
cs: Psaní

en: A mouse is connected
cs: Je připojena myš

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
cs: Připojte myš anebo touchpad přes USB nebo použijte Bluetooth zařízení. Pokud není zařízení nalezeno, zkontrolujte zda je zapnuto a jeho baterie jsou nabité.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
cs: Pro tuto obrazovku použijte Bluetooth myš anebo touchpad. Zkontrolujte zda je zařízení blízko a baterie v něm nabité.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
cs: Myš a Touchpad

en: Primary button:
cs: Hlavní tlačítko:

en: Left
cs: Levé

en: Right
cs: Pravé

en: Not fast enough
cs: Nedostatečná rychlost

en: Double-clicked
cs: Dvakrát kliknuto

en: Emergency Broadcast
cs: Nouzové vysílání

en: Cell Broadcast is not available
cs: Mobilní vysílání není dostupné

en: Cell Broadcast Enabled
cs: Mobilní vysílání povoleno

en: Cell Broadcast Disabled
cs: Mobilní vysílání zakázáno

en: Alerts:
cs: Výstrahy:

en: Receive emergency notifications
cs: Příjmat nouzové upozornění

en: Extreme threats
cs: Extrémní hrozby

en: Extreme threats to life and property
cs: Extrémní ohrožení života a majetku

en: Severe threats
cs: Závažné hrozby

en: Severe threats to life and property
cs: Závažné ohrožení života a majetku

en: AMBER Alerts
cs: Varování AMBER

en: Child abduction emergency bulletins
cs: Oznámení o únosech dětí

en: Public safety messages
cs: Zprávy o veřejné bezpečnosti

en: Recommended actions to save life and property
cs: Doporučené akce pro záchranu života a majetku

en: Tests
cs: Testy

en: Tests alerts
cs: Testovací oznámení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
cs: Oznámení

en: Let this app alert me using:
cs: Povolit této aplikaci upozornit mě:

en: Sounds
cs: Zvuk

en: Vibrations
cs: Vibrace

en: Notification Bubbles
cs: Oznamovací bubliny

en: Notification List
cs: Centrum oznámení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
cs: Zvuk

en: Apps that notify with sound:
cs: Aplikace se zvukovým oznámením:

en: Vibration
cs: Vibrace

en: When in Silent mode:
cs: Pokud v tichém režimu:

en: Vibrate as normal
cs: Vibrovat jako obvykle

en: Don't vibrate
cs: Nevibrovat

en: Apps that notify with vibrations:
cs: Aplikace s vibrujícím oznámením:

en: Applications:
cs: Aplikace:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
cs: Vybrané aplikace Vás mohou upozorňovat prostřednictvím oznámení, zvuků, vibrací a centra oznámení.

en: Apps that notify with sound
cs: Aplikace se zvukovým oznamováním

en: Apps that notify with vibration
cs: Aplikace s vibračním oznamováním

en: No notifications
cs: Žádná oznámení

en: Bubbles
cs: Bubliny

en: Add printer
cs: Přidat tiskárnu

en: Enter URI
cs: Zadejte URI

en: Devices
cs: Zařízení

en: No devices found.
cs: Nenalezena žádná zařízení.

en: Describe printer
cs: Zadejte popisek pro tiskárnu

en: Connection
cs: Připojení

en: Choose a connection
cs: Vyberte připojení

en: Printer name
cs: Název tiskárny

en: Description
cs: Popis

en: Optional
cs: Volitelné

en: Location
cs: Poloha

en: Driver
cs: Ovladač

en: Choose driver
cs: Vybrat ovladač

en: Select printer from database
cs: Vybrat tiskárnu z databáze

en: Provide PPD file
cs: Poskytnout PPD soubor

en: Filter drivers
cs: Filtrovat ovladače

en: PPD file
cs: PPD soubor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
cs: Tisk

en: Manager Printer Jobs
cs: Správa tiskových úloh

en: Default printer
cs: Výchozí tiskárna

en: Configured printers
cs: Nastavené tiskárny

en: Discovered printers
cs: Nalezené tiskárny

en: Delete
cs: Smazat

en: Set as Default
cs: Nastavit jako výchozí

en: There are no printers configured yet.
cs: Doposud nenastaveny žádné tiskárny.

en: Printer status
cs: Stav tiskárny

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: Policies
cs: Zásady

en: Copies and pages
cs: Kopie a stránky

en: Host
cs: Hostitel

en: Copies
cs: Kopie

en: Paper size
cs: Velikost papíru

en: Duplex
cs: Oboustranný tisk

en: Color model
cs: Barevný model

en: Quality
cs: Kvalita

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Default
cs: Výchozí

en: This is the default printer.
cs: Toto je výchozí tiskárna.

en: Accepting jobs
cs: Přijímá úlohy

en: Shared
cs: Sdílená

en: Idle
cs: Nečinná

en: Aborted
cs: Přerušeno

en: Active
cs: Aktivní

en: Stopped
cs: Zastaveno

en: No messages
cs: Žádné zprávy

en: Jobs
cs: Úlohy

en: Manage Print Jobs
cs: Správa tiskových úloh

en: Local Raw Printer
cs: Místní základní tiskárna

en: Print test page
cs: Tisk testovací stránky

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
cs: Všechny dokumenty, uložené hry, nastavení a další položky budou trvale odstraněny.

en: Erase & Reset Everything
cs: Vymazat a vrátit vše do výchozího stavu

en: Reset device
cs: Vrátit zařízení do výchozího stavu

en: The Launcher will be returned to its original contents.
cs: Spouštěcí panel bude navrácen do původního stavu.

en: Reset all system settings…
cs: Vrátit veškerá nastavení systému do výchozího stavu…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
cs: Obsah a nastavení spouštěcího panelu včetně filtrů na domovské obrazovce bude uveden do výchozího nastavení.

en: Erase & Reset All
cs: Vymazat a vrátit vše do výchozího stavu

en: Reset all system settings
cs: Vrátit veškerá nastavení systému do výchozího stavu

en: App permissions
cs: Oprávnění aplikace

en: Apps that you have granted access to:
cs: Aplikace, kterým jste udělili přístup k:

en: Apps may also request access to online accounts.
cs: Aplikace mohou také požadovat přístup k online účtům.

en: Online Accounts…
cs: Online účty…

en: Encryption (Experimental)
cs: Šifrování (experimentální)

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Setup failed, please try again later.
cs: Nastavení se nezdařilo, zkuste to prosím znovu později.

en: Storage is low. Please make available space by removing unnecessary files and try again.
cs: Úložiště je téměř plné. Uvolněte místo odstraněním nepotřebných souborů a zkuste to znovu.

en: Encryption failed. Please try again later.
cs: Šifrování se nezdařilo. Zkuste to prosím znovu později.

en: Migration failed. Please make available space by removing old files and try again.
cs: Migrace se nezdařila. Uvolněte místo odstraněním starých souborů a zkuste to znovu.

en: Disabling autologin failed. Please report this incident to the developers.
cs: Zakázání automatického přihlášení se nezdařilo. Nahlaste tuto událost vývojářům.

en: Cleanup failed. This might indicate that migration has succeeded. Please reboot the device.
cs: Čištění se nezdařilo. To může znamenat, že migrace proběhla úspěšně. Restartujte zařízení.

en: Ending phase failed. Please reboot the device manually.
cs: Fáze ukončení selhala. Ručně restartujte zařízení.

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Error
cs: Chyba

en: Encrypting device, please don't close this window.
cs: Probíhá šifrování zařízení, prosím nezavírejte toto okno.

en: Please enter your PIN or password to continue
cs: Zadejte svůj PIN nebo heslo, abyste mohli pokračovat

en: PIN or password
cs: Zobrazit PIN nebo heslo

en: About encryption on your device:
cs: O šifrování na vašem zařízení:

en: • Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
cs: Šifrování chrání před zneužitím dat, pokud je telefon připojen k počítači nebo jinému zařízení.

en: • Encryption requires a PIN or passphrase to be set. Please set a PIN or passphrase before continuing.
cs: • Šifrování vyžaduje, aby byl nastaven PIN nebo přístupovou frázi. Před pokračováním nastavte PIN nebo přístupovou frázi.

en: • This device generation doesn't support encryption and container technologies with user data access at the same time.
cs: • Tato generace zařízení nepodporuje šifrování a kontejnerové technologie s přístupem k uživatelským datům současně.

en: • Data will be migrated to encrypted storage. The device needs some free space for this migration.
cs: • Data budou přesunuta do šifrovaného úložiště. Zařízení potřebuje pro tento přesun volné místo.

en: Encrypt device
cs: Šifrovat zařízení

en: Encryption is enabled.
cs: Šifrování je povoleno

en: Let the device detect your location:
cs: Umožnit zařízení zjistit vaši polohu:

en: Using GPS only (less accurate)
cs: S využitím pouze GPS (méně přesné)

en: Using GPS
cs: S použitím GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
cs: S využitím GPS, anonymní Wi-fi a informacích o mobilní síti.<br> Výběrem této možnosti přijímáte <a href='%1'> podmínky společnosti Nokia HERE </a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
cs: S využitím GPS a anonymizovaných informacích o Wi-Fi. <br> Výběrem této možnosti přijímáte <a href='%1'> podmínky společnosti Nokia HERE </a>.

en: Not at all
cs: Vůbec ne

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
cs: Používá GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Při vypnutí se GPS vypne, aby se šetřilo energií v akumulátoru.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá Wi-Fi a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Vypnutí zjišťování polohy šetří energií v akumulátoru.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá Wi-Fi (nyní vypnuta) a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se energií v akumulátoru.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá Wi-Fi, mobilní síť a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá Wi-Fi, mobilní síť (mobilní připojení není dostupné) a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá Wi-Fi (nyní vypnuta), mobilní síť a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá Wi-Fi (nyní vypnuta), mobilní síť (mobilní připojení není dostupné) a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Let apps access this location:
cs: Povolit aplikacím přístup k této poloze:

en: None requested
cs: Žádná požadována

en: Change passcode…
cs: Změnit přístupový kód…

en: Change passphrase…
cs: Změnit přístupové heslo…

en: Switch to swipe
cs: Přepnout na ovládání posunem

en: Switch to passcode
cs: Přepnout na číselné heslo

en: Switch to passphrase
cs: Přepnout na přístupové heslo

en: Existing passcode
cs: Existující číselné heslo

en: Existing passphrase
cs: Existující přístupové heslo

en: Choose passcode
cs: Zadejte číselné heslo

en: Choose passphrase
cs: Vyberte přístupové heslo

en: Confirm passcode
cs: Potvrďte číselné heslo

en: Confirm passphrase
cs: Potvrďte přístupové heslo

en: Those passcodes don't match. Try again.
cs: Zadání přístupových kódů se neshodují. Zkuste to znovu.

en: Those passphrases don't match. Try again.
cs: Zadání přístupových kódů se neshodují. Zkuste to znovu.

en: Unset
cs: Nenastaveno

en: Keyboard prompt
cs: Výzva klávesnice

en: Default keyboard input
cs: Výchozí zadávání z klávesnice

en: Circle pattern
cs: Kruhový vzor

en: Click or swipe on digits to unlock
cs: Kliknutím nebo přejetím prstem po číslicích odemknete

en: Unlock the device using:
cs: Odemknout zařízení pomocí:

en: Swipe (no security)
cs: Přejetím prstem (žádné zabezpečení)

en: Passcode...
cs: Přístupový kód…

en: Passphrase...
cs: Přístupové heslo…

en: Select pin code prompt:
cs: Zvolte výzvu k zadání kódu PIN:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
cs: Zabezpečení a soukromí

en: Security
cs: Zabezpečení

en: Locking and unlocking
cs: Zamknutí a odemknutí

en: SIM PIN
cs: PIN kód SIM karty

en: On
cs: Zapnuto

en: Off
cs: Vypnuto

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Messages on welcome screen
cs: Zprávy na uvítací obrazovce

en: Passcode
cs: Přístupový kód

en: Passphrase
cs: Přístupové heslo

en: Fingerprint
cs: Čtečka otisku prstu

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
cs: Otisk prstu lze použít pouze s přístupovým kódem nebo metodou odemykání heslem

en: Sleep locks immediately
cs: Okamžitý zámek spánku

en: When locked:
cs: Při zamčení:

en: Stats on welcome screen
cs: Statistiky na uvítací obrazovce

en: Allow Launcher
cs: Povolit spouštěč

en: Allow quick settings
cs: Povolit rychlé nastavení

en: Hide notifications content
cs: Skrýt obsah upozornění

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
cs: Zapnout bezpečnostní zámek omezeného přístupu pokud je zařízení uzamčeno.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
cs: Ostatní aplikace a funkce budou povoleny po odemčení.

en: Digits passcode
cs: Číselný přístupový kód

en: edit
cs: upravit

en: Change SIM PIN
cs: Změnit PIN kód SIM karty

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
cs[0]: Chybný PIN. Zbývá %1 pokus.
cs[1]: Chybný PIN. Zbývají %1 pokusy.
cs[2]: Chybný PIN. Zbývá %1 pokusů.

en: No more attempts allowed
cs: Nejsou povoleny žádné další pokusy

en: Current PIN:
cs: Současný PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
cs[0]: %1 povolený pokus.
cs[1]: %1 povolené pokusy.
cs[2]: %1 povolených pokusů.

en: Choose new PIN:
cs: Zvolte nový PIN:

en: Confirm new PIN:
cs: Potvrďte nový PIN:

en: PINs don't match. Try again.
cs: Zadání nového PIN kódu nesouhlasí. Zkuste to znovu.

en: Enter SIM PIN
cs: Zadejte PIN kód SIM karty

en: Enter Previous SIM PIN
cs: Zadejte předchozí PIN kód SIM karty

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Lock
cs: Zamknout

en: Unlocked
cs: Odemknuto

en: Change PIN…
cs: Změnit PIN…

en: Locked
cs: Uzamknuto

en: Unlock…
cs: Odemknout…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
cs: Je-li nastaven PIN kód pro SIM kartu, je potřeba jej zadat při každém restartování nebo výměně SIM karty.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
cs: Opakované zadání nesprávného PIN kódu může natrvalo zablokovat SIM kartu.

en: Incorrect passcode. Try again.
cs: Nesprávný přístupový kód. Zkuste to znovu.

en: Incorrect passphrase. Try again.
cs: Nesprávné přístupové heslo. Zkuste to znovu.

en: Could not set security mode
cs: Nelze nastavit režim zabezpečení

en: Could not set security display hint
cs: Nedaří se nastavit nápovědu k zabezpečené obrazovce

en: Authentication token manipulation error
cs: Chyba při manipulaci s tokenem ověření

en: Silent Mode
cs: Tichý režim

en: Ringer volume:
cs: Hlasitost vyzvánění:

en: High volume can damage your hearing.
cs: Vysoká hlasitost může poškodit váš sluch.

en: Phone calls:
cs: Telefonní hovory:

en: Ringtone
cs: Vyzváněcí tón

en: Vibrate on ring
cs: Vibrovat při vyzvánění

en: Vibrate in Silent Mode
cs: Vibrovat v tichém režimu

en: Dialpad tones
cs: Tóny číselníku

en: Messages:
cs: Zprávy:

en: Message sound
cs: Zvuk zprávy

en: Vibrate with message sound
cs: Vibrace se zvukem zprávy

en: Calendar reminder sound:
cs: Zvuk připomenutí kalendáře:

en: Calendar sound
cs: Zvuk kalendáře

en: Other sounds:
cs: Ostatní zvuky:

en: Lock sound
cs: Zvuk uzamčení

en: Other vibrations
cs: Ostatní vibrace

en: System sounds
cs: Sytémové zvuky

en: Custom sounds
cs: Vlastní zvuk

en: Use the "+" button to import new sound
cs: Pomocí tlačítka "+" importujte nový zvuk

en: Choose from
cs: Vybrat z

en: Time zone
cs: Časové pásmo

en: Set the time zone:
cs: Nastavit časové pásmo:

en: Automatically
cs: Automaticky

en: Manually
cs: Ručně

en: Enter your current location.
cs: Zadejte svou současnou polohu.

en: No matching place
cs: Žádné odpovídající místo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
cs: Datum a čas

en: Time zone:
cs: Časové pásmo:

en: Set the time and date:
cs: Nastavit datum a čas:

en: Show in indicator:
cs: Zobrazit v indikátoru:

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Show week numbers
cs: Zobrazovat čísla týdnů

en: Events
cs: Události

en: Include alarms
cs: Zahrnout budíky

en: Set time & date
cs: Nastavit datum a čas

en: Time
cs: Čas

en: Date
cs: Datum

en: Use USB for:
cs: Použít USB pro:

en: Charging only
cs: Pouze nabíjení

en: File transfer
cs: Přenos souborů

en: USB tethering
cs: Sdílení připojení přes USB

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
cs: Pro přidání VPN nastavení si stáhněte soubor s nastaveními nebo zadejte nastavení ručně.

en: Add Manual Configuration…
cs: Zadat nastavení ručně…

en: VPN reconnection required.
cs: Připojení k VPN je třeba ukončit a znovu navázat.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
cs: Pro uplatnění změn je potřeba připojení ukončit a navázat znovu.

en: Add certificate?
cs: Přidat certifikát?

en: Add key?
cs: Přidat klíč?

en: Add pac file?
cs: Přidat pac soubor?

en: Content:
cs: Obsah:

en: No data available.
cs: Nejsou k dispozici žádná data.

en: Save
cs: Uložit

en: No reason given
cs: Nebyl udán žádný důvod

en: Device is now managed
cs: Zařízení je nyní spravováno

en: Device is now unmanaged
cs: Zařízení nyní není spravováno

en: The device could not be readied for configuration
cs: Zařízení nelze připravit k nastavování

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
cs: Nepodařilo se zarezervovat si nastavení pro IP protokol (není k dispozici volná adresa, překročen časový limit, apod.)

en: The IP configuration is no longer valid
cs: Nastavení pro IP protokol už není platné

en: Your authentication details were incorrect
cs: Vaše ověřovací údaje byly nesprávné

en: 802.1X supplicant disconnected
cs: 802.1X zařízení odpojeno

en: 802.1X supplicant configuration failed
cs: Nastavení zařízení pro Wi-Fi komunikaci se nezdařila

en: 802.1X supplicant failed
cs: 802.1X zařízení se nezdařilo

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
cs: Zařízení 802.1X trvalo příliš dlouho se přihlásit

en: DHCP client failed to start
cs: Spuštění klienta DHCP se nezdařilo

en: DHCP client error
cs: Chyba DHCP klienta

en: DHCP client failed
cs: Klient DHCP zhavaroval

en: Shared connection service failed to start
cs: Spuštění služby sdíleného připojení se nezdařilo

en: Shared connection service failed
cs: Služba sdíleného připojení zhavarovala

en: Necessary firmware for the device may be missing
cs: Možná chybí nezbytný firmware pro zařízení

en: The device was removed
cs: Zařízení bylo odebráno

en: NetworkManager went to sleep
cs: NetworkManager není aktivní

en: The device's active connection disappeared
cs: Aktivní připojení zařízení zmizelo

en: Device disconnected by user or client
cs: Zařízení odpojeno uživatelem

en: The device's existing connection was assumed
cs: Bylo předpokládáno existující připojení zařízení

en: The supplicant is now available
cs: Zařízení pro Wi-Fi je nyní dostupné

en: The modem could not be found
cs: Modem nebyl nalezen

en: The Bluetooth connection failed or timed out
cs: Spojení Bluetooth se nezdařilo nebo překročen časový limit pro navázání

en: A dependency of the connection failed
cs: Připojení se nezdařilo na součinnosti závislé služby

en: ModemManager is unavailable
cs: ModemManager není dostupný

en: The Wi-Fi network could not be found
cs: Wi-Fi síť se nedaří nalézt

en: A secondary connection of the base connection failed
cs: Podružné spojení základního spojení se nezdařilo

en: Network details
cs: Podrobnosti sítě

en: Last connected
cs: Naposledy připojeno

en: Password
cs: Heslo

en: Forget this network
cs: Zapomenout nastavení pro tuto síť

en: IP address
cs: IP adresa

en: Netmask
cs: Síťová maska

en: Gateway
cs: Brána

en: %1 will be filled with the SSID of the wifi network | Connect to %1
cs[0]: Připojit k %1
cs[1]: Připojit k %1
cs[2]: Připojit k %1

en: Connect to Hidden Network
cs: Připojit ke skryté Wi-Fi síti

en: Network name
cs: Název sítě

en: WPA & WPA2 Personal
cs: WPA & WPA2 osobní

en: WPA & WPA2 Enterprise
cs: WPA & WPA2 podnikové

en: Dynamic WEP (802.1x)
cs: Dynamický WEP (802.1x)

en: This network is insecure!
cs: Tato síť není zabezpečená!

en: Authentication
cs: Autentizace

en: Inner authentication
cs: Dodatečné ověřování

en: CA certificate
cs: Certifikát cert. autority

en: Choose…
cs: Zvolit…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
cs: %1…, Vypr.: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
cs: %1, Vypr.: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
cs: Používání certifikátů je doporučeno, neboť zvyšuje bezpečnost.

en: Client certificate
cs: Certifikát klienta

en: User private key
cs: Soukromý klíč uživatele

en: Pac file
cs: Pac soubor

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Authenticated
cs: Ověřený

en: Both
cs: Oba

en: PEAP version
cs: PEAP verze

en: Version 0
cs: Verze 0

en: Version 1
cs: Verze 1

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Anonymous identity
cs: Anonymní identita

en: Identity
cs: Identita

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Private key password
cs: Heslo k soukromému klíči

en: Remember password
cs: Zapamatovat si heslo

en: Advanced settings
cs: Pokročilé nastavení

en: Connect to hidden network…
cs: Připojit se ke skryté síti…

en: Previous networks
cs: Předchozí sítě

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Private key
cs: Soukromý klíč

en: Public key
cs: Veřejný klíč

en: Opaque
cs: Neprůhledný

en: Search
cs: Hledat

en: Personal
cs: Osobní

en: System
cs: Systém

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
cs: O zařízení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: system
cs: systém

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
cs: zařízení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
cs: Info

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
cs: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
cs: číslo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
cs: Sériové číslo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
cs: adresa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
cs: licence

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
cs: vývojář

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
cs: úložiště

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
cs: místo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
cs: verze

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
cs: revize

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
cs: vzhled

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
cs: pozadí

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
cs: tapeta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
cs: fotka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
cs: obrázek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
cs: obraz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: theme
cs: téma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: dark
cs: tmavé

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
cs: akumulátor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
cs: napájení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
cs: nabít

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
cs: nečinná

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
cs: zámek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
cs: zakázat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
cs: povolit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
cs: sluchátka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
cs: spárovat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
cs: objevit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
cs: auto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
cs: Handsfree

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
cs: bezdrátová

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
cs: připojit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
cs: odpojit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
cs: jas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
cs: zobrazit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
cs: obrazovka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
cs: automaticky

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
cs: přizpůsobit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
cs: příklad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
cs: vzor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
cs: Režim letadlo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
cs: letecký

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
cs: letadlo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
cs: letadlo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
cs: síť

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: gestures
cs: gesta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
cs: Hotspot

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: tethering
cs: sdílení připojení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
cs: jazyk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
cs: klávesnice

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
cs: kontrola pravopisu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
cs: opravit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
cs: návrhy

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
cs: velká písmena

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
cs: interpunkce

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
cs: rozložení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
cs: slova

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
cs: vibrace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
cs: spouštěcí panel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
cs: myš

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
cs: klepnout

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
cs: dotyk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
cs: klik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
cs: vstup

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: near
cs: blízké

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: field
cs: pole

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: communication
cs: komunikace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
cs: oznámení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
cs: aplikace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
cs: pověřit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
cs: výstrahy

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
cs: oprávnění

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
cs: značky

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
cs: Facebook

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
cs: Twitter

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
cs: Flickr

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
cs: Gmail

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
cs: Zámek otáčení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
cs: otáčení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
cs: orientace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
cs: tiskárna

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
cs: tiskárny

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
cs: tisk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
cs: seřadit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
cs: kopie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
cs: barevný model

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
cs: stupně šedi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
cs: barva

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
cs: inkoust

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
cs: Obnovit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
cs: obnovit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
cs: vymazat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
cs: tovární

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
cs: jasno

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
cs: obnovit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
cs: zabezpečení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
cs: soukromí

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
cs: SIM

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: pin
cs: PIN

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
cs: kód

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
cs: heslo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
cs: přístupové heslo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
cs: přejet prstem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
cs: povolit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
cs: přístup

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
cs: zvuk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
cs: ztlumit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
cs: vyzvánění

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
cs: vibrace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
cs: číselník

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
cs: zpráva

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
cs: hlasitost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
cs: čas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
cs: datum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
cs: časové pásmo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: charging
cs: nabíjení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
cs: směrování

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: WiFi
cs: Wi-Fi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
cs: skrytá
