lomiri-system-settings - en to ia translation catalogue (321 entries)

en: System Settings
ia: Preparationes del systema

en: Preferences;Settings;
ia: Preferentias;preparationes;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
ia: Non pote cancellar le requesta actual (non pote stabilir contacto con le servicio)

en: Can't pause current request (can't contact service)
ia: Non pote pausar le requesta actual (non pote stabilir contacto con le servicio)

en: Developer Mode
ia: Modo disveloppator

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
ia: Tu necessita fixar un codice-contrasigno o un phrase-contrasigno pro usar le modo disveloppator.

en: Lock security
ia: Bloco de securitate

en: Sorry, this license could not be displayed.
ia: Displacente, iste licentia non pote esser monstrate.

en: Serial
ia: Numero serial

en: None
ia: Nulle

en: Wi-Fi address
ia: Adresse Wi-Fi

en: Bluetooth address
ia: Adresse bluetooth

en: Storage
ia: Magazin

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
ia: %1 libere

en: OS
ia: Systema operative

en: Last updated
ia: Ultime ajornamento

en: Never
ia: Nunquam

en: Check for updates
ia: Controlar pro le ajornamentos

en: Software licenses
ia: Licentias del software

en: Regulatory info
ia: Informationes re le normas

en: Developer mode
ia: Modo disveloppator

en: Pictures
ia: Photos

en: Other files
ia: Altere files

en: Used by apps
ia: Usate per le applicationes

en: Total storage
ia: Magazin total

en: Free space
ia: Spatio libere

en: By name
ia: Per nomine

en: By size
ia: Per mesura

en: OS Build Details
ia: Detalios de fabrica del systema operative

en: OS build number
ia: Numero de fabrica del systema operative

en: Ubuntu build description
ia: Description de fabrica de Ubuntu

en: Device Image part
ia: Parte del imagine del dispositivo

en: Device build description
ia: Description de fabrica del dispositivo

en: Customization Image part
ia: Personalisation del parte del imagine

en: Unknown title
ia: Titulo incognite

en: Cancel
ia: Cancellar

en: No images selected
ia: Nulle imagine seligite

en: Remove %1 image | Remove %1 images
ia[0]: Remover le imagine %1
ia[1]: Remover le imagines %1

en: Add an image…
ia: Adder un imagine…

en: Remove images…
ia: Remover le imagines...

en: Custom
ia: Personal

en: Preview
ia: Pre-visualisation

en: Set
ia: Fixar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
ia: Batteria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ia[0]: il ha %1 secundo
ia[1]: il ha %1 secundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ia[0]: il ha %1 minuta
ia[1]: il ha %1 minutas

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ia[0]: il ha %1 hora
ia[1]: il ha %1 horas

en: Charge level
ia: Nivello de carga

en: Yesterday
ia: Heri

en: Today
ia: Hodie

en: Charging now
ia: Carga in curso

en: Last full charge
ia: Ultime carga complete

en: Fully charged
ia: Cargate plenmente

en: Ways to reduce battery use:
ia: manieras pro reducer le consumo del batteria:

en: Display brightness
ia: Luminositate del schermo

en: Lock when idle
ia: Serrar quando disoccupate

en: Sleep when idle
ia: Hibernar quando disoccupate

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ia[0]: Post %1 minuta
ia[1]: Post %1 minutas

en: Bluetooth Pairing Request
ia: Requesta de association bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ia: Per favor confirmar que le PIN monstrate sur '%1' concorda isto

en: Confirm PIN
ia: Confirmar le PIN

en: Connected
ia: Connectite

en: Connecting…
ia: Connexion…

en: Disconnecting…
ia: Disconnexion...

en: Disconnected
ia: Disconnectite

en: Unknown
ia: Incognite

en: Computer
ia: Computator

en: Phone
ia: Telephono

en: Network
ia: Rete

en: Headset
ia: Bonetto

en: Headphones
ia: Bonettos

en: Other Audio
ia: Altere audio

en: Keyboard
ia: Claviero

en: Tablet
ia: Tabletta

en: Mouse
ia: Mus

en: Printer
ia: Impressor

en: Camera
ia: Apparato photographic

en: Other
ia: Alteres

en: Excellent
ia: Excellente

en: Good
ia: Bon

en: Fair
ia: Eque

en: Poor
ia: Paupere

en: Name
ia: Nomine

en: Type
ia: Typo

en: Status
ia: Stato

en: Signal Strength
ia: Fortia del signal

en: Connect automatically when detected:
ia: Connecter automaticamente quando detectate:

en: Disconnect
ia: Disconnecter

en: Connect
ia: Connecter

en: Forget this device
ia: Oblidar iste dispositivo

en: Discoverable
ia: Identificabile

en: Not discoverable
ia: Non identificabile

en: None detected
ia: Nulle detectate

en: PIN for '%1'
ia: PIN pro '%1'

en: Pair
ia: Copula

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
ia: Luminositate

en: Adjust automatically
ia: Adjustar  automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
ia: Adapta le luminositate al ambiente.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
ia: Exemplo

en: Hotspot name
ia: Nomine del hotspot

en: Show password
ia: Monstra le contrasigno

en: Change
ia: Cambiar

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
ia: Quando le hotspot is active, altere dispositivos pote usar le connexion supra Wi-Fi de tu cellular. Se applicara le costo del datos normal.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
ia: Le altere dispositivos pote usar le connexion datos de tu cellular sur le rete Wi-Fi. On applica le cargas normal pro le datos.

en: Display language
ia: Monstrar le linguage

en: Back
ia: Retro

en: Confirm
ia: Confirmar

en: Keyboard layouts
ia: Dispositiones de claviero

en: Current layouts:
ia: Dispositiones actual :

en: All layouts available:
ia: Tote le dispositiones disponibile:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
ia: Lingua & texto

en: Display language…
ia: Monstrar le linguage...

en: Spell checking
ia: Controlo orthographic

en: Word suggestions
ia: Suggestiones del parola

en: Auto capitalization
ia: Auto littera capital

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ia: Rotar sur Shift pro render majuscule le prime littera de cata phrase.

en: Keyboard sound
ia: Sono de claviero sound

en: Keyboard vibration
ia: Vibration del claviero

en: Restart Now
ia: Re-Initiar ora

en: Current spelling languages:
ia: Le linguas actual pro le controlo orthographic:

en: All languages available:
ia: Tote le linguas disponibile:

en: Reset Launcher
ia: Restabilir le lanceator

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
ia: Notificationes

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
ia: Sono

en: Location
ia: Position

en: Erase & Reset Everything
ia: Rader & restabilir toto

en: The Launcher will be returned to its original contents.
ia: Le lanceator essera restabilite a su contentos original.

en: Reset all system settings…
ia: Restabilir omne le preparationes del systema…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ia: Le contentos e le disposition del lanceator, e le filtros filtros in le pagina initial essera restabilite a lor statos original.

en: Reset all system settings
ia: Restabilir tote le statos del systema

en: Encryption
ia: Cryptation

en: Unknown error
ia: Error incognite

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ia: Usar le GPS pro discoperir tu grosse ubication. Quando es disactivate, le GPS es stoppate pro sparniar le batteria.

en: Change passcode…
ia: Cambiar codice-contrasigno…

en: Change passphrase…
ia: Cambiar phrase-contrasigno…

en: Switch to swipe
ia: Commutar a striar

en: Switch to passcode
ia: Commutar a codice-contrasigno

en: Switch to passphrase
ia: Commutar a phrase-contrasigno

en: Existing passcode
ia: Codice-contrasigno existente

en: Existing passphrase
ia: Phrase-contrasigno existente

en: Choose passcode
ia: Seliger codice-contrasigno

en: Choose passphrase
ia: Seliger phrase-contrasigno

en: Confirm passcode
ia: Confirmar codice-contrasigno

en: Confirm passphrase
ia: Confirmar phrase-contrasigno

en: Those passcodes don't match. Try again.
ia: Ille codice-contrasigno non concorda. Reprobar.

en: Those passphrases don't match. Try again.
ia: Ille phrase-contrasigno non concorda. Reprobar.

en: Swipe (no security)
ia: Stria (nulle securitate)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
ia: Securitate & confidentialitate

en: Security
ia: Securitate

en: SIM PIN
ia: PIN del SIM

en: On
ia: Activate

en: Off
ia: Stoppate

en: Privacy
ia: Intimitate

en: Messages on welcome screen
ia: Messages sur le pagina de benvenita

en: Passcode
ia: Codice-contrasigno

en: Passphrase
ia: Phrase-contrasigno

en: Sleep locks immediately
ia: Le hibernation bloca immediatemente

en: Stats on welcome screen
ia: Statistica sur le pagina de benvenita

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
ia: Altere applicationes e functiones incitara te a disblocar.

en: Change SIM PIN
ia: Cambiar le PIN del SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ia[0]: PIN incorrecte. Resta %1 tentativa.
ia[1]: PIN incorrecte. Resta %1 tentativas.

en: Current PIN:
ia: PIN actual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
ia[0]: %1 tentativa permittite.
ia[1]: %1 tentativas permittite.

en: Choose new PIN:
ia: Seliger un nove PIN:

en: Confirm new PIN:
ia: Confirmar le nove PIN

en: PINs don't match. Try again.
ia: Le PINs non concorda. Reprobar.

en: Enter SIM PIN
ia: Inserer le PIN del SIM

en: Enter Previous SIM PIN
ia: Inserer le PIN del SIM precedente

en: Unlock
ia: Liberar

en: Lock
ia: Blocar

en: Change PIN…
ia: Cambiar le PIN...

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
ia: Inserer un PIN incorrecte plure vices pote blocar le SIM permanentemente.

en: Incorrect passcode. Try again.
ia: Codice-contrasigno incorrecte. Reprobar per favor.

en: Incorrect passphrase. Try again.
ia: Phrase-contrasigno incorrecte. Reprobar per favor.

en: Could not set security mode
ia: Non pote fixar le modo del securitate

en: Could not set security display hint
ia: Non pote fixar le consilio del monstra de securitate

en: Authentication token manipulation error
ia: Error de manipulation del token de authentication

en: Silent Mode
ia: Modo silente

en: Phone calls:
ia: Appellos telephonic:

en: Ringtone
ia: Tono del soneria

en: Vibrate in Silent Mode
ia: Vibrar in le modo silente

en: Vibrate with message sound
ia: Vibrar con le sono del message

en: Other sounds:
ia: Altere sonos:

en: Lock sound
ia: Blocar le sono

en: Time zone
ia: Fuso horari

en: Set the time zone:
ia: Fixar le fuso horari:

en: Automatically
ia: Automaticamente

en: Manually
ia: Manualmente

en: Enter your current location.
ia: Inserer le position actual.

en: No matching place
ia: Nulle posto que concorda

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
ia: Tempore & data

en: Time zone:
ia: Fuso horari:

en: Set the time and date:
ia: Fixar tempore & data:

en: Set time & date
ia: Fixar tempore & data

en: Time
ia: Tempore

en: Date
ia: Data

en: Save
ia: Salvar

en: No reason given
ia: Nulle motivo date

en: Device is now managed
ia: Le dispositivo es ora tractate

en: Device is now unmanaged
ia: Le dispositivo es ora non tractate

en: The device could not be readied for configuration
ia: Le dispositivo non pote esser preparate pro le configuration

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
ia: Le configuration IP non pote esser reservate (nulle adresse disponibile, tempore limite, et cetera.)

en: The IP configuration is no longer valid
ia: Le configuration IP non es plus valide

en: Your authentication details were incorrect
ia: Tu detalios de authentication era incorrecte

en: 802.1X supplicant disconnected
ia: Le supplicante 802.1X es disconnectite

en: 802.1X supplicant configuration failed
ia: Le configuration del supplicante 802.1X es fallite

en: 802.1X supplicant failed
ia: Le supplicante 802.1X es fallite

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
ia: Le supplicante 802.1X ha empleate troppo tempore pro authenticar se

en: DHCP client failed to start
ia: Cliente DHCP mancate a initiar

en: DHCP client error
ia: Cliente DHCP in error

en: DHCP client failed
ia: Cliente DHCP fallite

en: Shared connection service failed to start
ia: Servicio de connexion in commun mancate a initiar

en: Shared connection service failed
ia: Servicio de connexion in commun mancate

en: Necessary firmware for the device may be missing
ia: Le firmware pro le dispositivo pote esser mancante

en: The device was removed
ia: Le dispositivo esseva removite

en: NetworkManager went to sleep
ia: Le gestor del rete es addormite

en: The device's active connection disappeared
ia: Le connexion active del dispositivo es perdite

en: Device disconnected by user or client
ia: Dispositivo disconnectite per le usator o le cliente

en: The device's existing connection was assumed
ia: Le connexion existente del dispositivo esseva presumite

en: The supplicant is now available
ia: le supplicante es ora disponibile

en: The modem could not be found
ia: Le modem non es trovate

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ia: Le connexion bluetooth ha mancate o foras tempore limite

en: A dependency of the connection failed
ia: Un dependentia del connexion mancava

en: ModemManager is unavailable
ia: Le gestor del modem non es disponibile

en: The Wi-Fi network could not be found
ia: Le rete Wi-Fi non pote esser trovate

en: A secondary connection of the base connection failed
ia: Un connexion secundari del connexion base mancava

en: Network details
ia: Detalios del rete

en: Last connected
ia: Ultimo connexe

en: Password
ia: Contrasigno

en: IP address
ia: Adresse IP

en: Connect to Hidden Network
ia: Connecter a un rete occulte

en: Network name
ia: Nomine del rete

en: WPA & WPA2 Personal
ia: WPA & WPA2 personal

en: Username
ia: Nomine de usator

en: Connect to hidden network…
ia: Connexion a un rete occulte...

en: Previous networks
ia: Retes precedente

en: Clear
ia: Clarar

en: Search
ia: Cercar

en: System
ia: Systema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
ia: circa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
ia: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
ia: informationes

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
ia: telephono

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
ia: numero

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
ia: numero serial

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
ia: adresse

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
ia: licentias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
ia: disveloppator

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
ia: magazin

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
ia: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
ia: spatio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
ia: apparentia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
ia: tapete de papiro

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
ia: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
ia: photo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
ia: imagine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
ia: batteria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
ia: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
ia: cargar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
ia: otiose

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
ia: blocar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
ia: impedir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
ia: habilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
ia: bonetto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
ia: par

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
ia: discoperir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
ia: &&&&&&&

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
ia: &&&&&&&&

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
ia: connectite

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
ia: disconnectite

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
ia: luminositate

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
ia: monstrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
ia: schermo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
ia: adjustar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
ia: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
ia: essayar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
ia: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
ia: Modo volo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
ia: volo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
ia: aeroplano

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
ia: sin connexion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
ia: aeroplano

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
ia: rete

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
ia: lingua

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
ia: claviero

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
ia: controlo orthographic

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
ia: correcte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
ia: suggestiones

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
ia: capitalisation

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
ia: disposition

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
ia: parolas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
ia: cliccar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
ia: notificationes

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
ia: applicationes

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
ia: autorisar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
ia: permissiones

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
ia: placas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
ia: Restabilir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
ia: restabilir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
ia: cancellar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
ia: fabrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
ia: clarar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
ia: restablir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
ia: securitate

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
ia: vita private

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
ia: codice

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
ia: contrasigno

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
ia: phrase-contrasigno

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
ia: stria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
ia: permitte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
ia: accesso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
ia: sono

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
ia: silente

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
ia: tono del soneria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
ia: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
ia: combinator

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
ia: volumine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
ia: tempore

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
ia: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
ia: fuso horari

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
ia: celate
