lomiri-system-settings - en to hr translation catalogue (693 entries)

en: System Settings
hr: Postavke sustava

en: Preferences;Settings;
hr: Osobitosti;Postavke;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
hr: Nije moguće prekinuti trenutačni zahtjev (usluge se ne mogu kontaktirati)

en: Can't pause current request (can't contact service)
hr: Nije moguće zaustaviti trenutačni zahtjev (usluge se ne mogu kontaktirati)

en: Developer Mode
hr: Modus za programere

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
hr: U modusu za programere svatko može pristupiti, promijeniti ili izbrisati bilo što na ovom uređaju putem njegovog povezivanja s jednim drugim uređajem.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
hr: Za korištenje modusa za programere potrebno je postaviti sigurnosni kod ili sigurnosnu frazu.

en: Lock security
hr: Sigurnosno zaključavanje

en: Sorry, this license could not be displayed.
hr: Žao nam je, ova se licenca nije mogla prikazati.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: System information
hr: Informacije o sustavu

en: Serial
hr: Serijski broj

en: Press to show
hr: Pritisni za prikaz

en: None
hr: Ništa

en: Wi-Fi address
hr: Wi-Fi adresa

en: Bluetooth address
hr: Bluetooth adresa

en: Storage
hr: Memorija

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
hr: %1 slobodno

en: Software:
hr: Softver:

en: Last updated
hr: Zadnje aktualiziranje

en: Never
hr: Nikada

en: Check for updates
hr: Traži nove verzije

en: Legal:
hr: Pravno:

en: Software licenses
hr: Licence softvera

en: Regulatory info
hr: Regulatorne informacije

en: Developer mode
hr: Modus za programere

en: Scanning
hr: Učitavanje

en: System Reserved
hr: Rezervirano od sustava

en: Used by system
hr: Korišteno od sustava

en: Videos
hr: Videa

en: Audio
hr: Audio snimke

en: Pictures
hr: Slike

en: Documents
hr: Dokumenti

en: Downloads
hr: Preuzimanja

en: Other files
hr: Druge datoteke

en: Used by apps
hr: Korišteno od aplikacija

en: Total storage
hr: Ukupna memorija

en: Free space
hr: Slobodna memorija

en: By name
hr: Prema imenu

en: By size
hr: Prema veličini

en: N/A
hr: Nepoznato

en: OS Build Details
hr: Detalji izdanja OS-a

en: OS update channel
hr: Kanal aktualiziranja OS-a

en: OS build number
hr: Broj izdanja OS-a

en: Build ABI
hr: ABI izdanja

en: UBports Image part
hr: Dio slike UBportsa

en: Ubuntu build description
hr: Opis Ubuntu izdanja

en: Device Image part
hr: Dio slike uređaja

en: Device build description
hr: Opis izdanja uređaja

en: Customization Image part
hr: Prilagođavanje dijela slike

en: Unknown title
hr: Nepoznat naslov

en: Cancel
hr: Odustani

en: No images selected
hr: Nije odabrana nijedna slika

en: Remove %1 image | Remove %1 images
hr[0]: Ukloni %1 sliku
hr[1]: Ukloni %1 slike
hr[2]: Ukloni %1 slika

en: Add an image…
hr: Dodaj sliku…

en: Remove images…
hr: Ukloni slike…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
hr: Pozadina i izgled

en: Global theme settings:
hr: Globalne postavke teme:

en: Enable dark mode for the environment
hr: Aktiviraj tamni modus za okruženje

en: Enable dark mode for apps
hr: Aktiviraj tamni modus za aplikacije

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
hr: Napomena: Za primjenu promjena se aplikacija mora ponovo pokrenuti.

en: Visual effects:
hr: Vizualni efekti:

en: Enable blur effects
hr: Aktiviraj efekte zamućenja

en: Background image:
hr: Slika pozadine:

en: System art
hr: Slike sustava

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Choose application
hr: Odaberite aplikaciju

en: Preview
hr: Pregled

en: Set
hr: Postavi

en: Not possible
hr: Nije moguće

en: The currently active background image cannot be deleted!
hr: Trenutačno aktivna slika pozadine se ne može izbrisati!

en: OK
hr: U redu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
hr: Baterija

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
hr[0]: Prije %1 sekunde
hr[1]: Prije %1 sekunde
hr[2]: Prije %1 sekundi

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
hr[0]: Prije %1 minute
hr[1]: Prije %1 minute
hr[2]: Prije %1 minuta

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
hr[0]: Prije %1 sat
hr[1]: Prije %1 sata
hr[2]: Prije %1 sati

en: Charge level
hr: Napunjenost

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
hr: %1 %

en: Yesterday
hr: Jučer

en: Today
hr: Danas

en: Charging now
hr: Punjenje u tijeku

en: Last full charge
hr: Zadnje potpuno punjenje

en: Fully charged
hr: Potpuno napunjeno

en: Show battery percentage in indicator
hr: Prikaži postotka baterije u indikatoru

en: Show charging information on lock screen
hr: Prikaži podatke punjenja na zaključanom ekranu

en: Ways to reduce battery use:
hr: Načini smanjenja potrošnje baterije:

en: Display brightness
hr: Svjetlina ekrana

en: Lock when idle
hr: Zaključaj kada nema aktivnosti

en: Sleep when idle
hr: Pripravno stanje kada nema aktivnosti

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
hr[0]: Nakon %1 sekunde
hr[1]: Nakon %1 sekunde
hr[2]: Nakon %1 sekunda

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
hr[0]: Nakon %1 minute
hr[1]: Nakon %1 minute
hr[2]: Nakon %1 minuta

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
hr: Wi-Fi korišten za hotspot

en: Lock the device when it's not in use:
hr: Zaključaj uređaj kada se ne koristi:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
hr: Prebaci uređaj u pripravno stanje kada se ne koristi:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
hr[0]: Nakon %1 sekunde
hr[1]: Nakon %1 sekunde
hr[2]: Nakon %1 sekunda

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
hr: Kraća vremena su sigurnija. Uređaj se ne zaključava tijekom poziva ili reprodukcije videa.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
hr: Uređaj neće prijeći u pripravno stanje tijekom poziva ili reprodukcije videa.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
hr: Zahtjev za autorizaciju povezivanja putem Bluetootha

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
hr: Uređaj %1 se želi povezati s ovim uređajem. Dozvoliti?

en: Allow
hr: Dopusti

en: Refuse
hr: Odbij

en: Bluetooth Pairing Request
hr: Zahtjev za povezivanje putem Bluetootha

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
hr: Potvrdite da se PIN koji je prikazan na '%1' podudara s ovim

en: Confirm PIN
hr: Potvrdi PIN

en: Connected
hr: Povezano

en: Connecting…
hr: Povezivanje…

en: Disconnecting…
hr: Odspajanje …

en: Disconnected
hr: Odspojen

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Computer
hr: Računalo

en: Phone
hr: Telefon

en: Network
hr: Mreža

en: Headset
hr: Slušalice s mikrofonom

en: Headphones
hr: Slušalice

en: Other Audio
hr: Drugi audio uređaji

en: Joypad
hr: Kontroler za igre

en: Keyboard
hr: Tipkovnica

en: Mouse
hr: Miš

en: Printer
hr: Pisač

en: Camera
hr: Kamera

en: Watch
hr: Sat

en: Other
hr: Ostalo

en: Excellent
hr: Odlično

en: Good
hr: Dobro

en: Fair
hr: Prosječno

en: Poor
hr: Loše

en: Name
hr: Ime

en: Type
hr: Vrsta

en: Status
hr: Stanje

en: Address
hr: Adresa

en: Signal Strength
hr: Jačina signala

en: Connect automatically when detected:
hr: Poveži se automatski kada se otkrije:

en: Disconnect
hr: Odspoji

en: Connect
hr: Poveži

en: Forget this device
hr: Zaboravi ovaj uređaj

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
hr: Upiši sljedeći PIN na %1 i pritisni „Enter” na tipkovnici:

en: Discoverable
hr: Vidljiv

en: Not discoverable
hr: Nije vidljiv

en: Paired devices:
hr: Povezani uređaji:

en: Available devices:
hr: Dostupni uređaji:

en: Searching…
hr: Pretraživanje…

en: None detected
hr: Nijedan nije otkriven

en: PIN for '%1'
hr: PIN za '%1'

en: Pair
hr: Poveži

en: Brightness & Display
hr: Svjetlina i ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
hr: Svjetlina

en: Display brightness:
hr: Svjetlina ekrana:

en: Adjust automatically
hr: Automatski prilagodi

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
hr: Prilagođava svjetlinu ekrana okolini.

en: Display:
hr: Ekran:

en: External display
hr: Eksterni ekran

en: Wireless display
hr: Bežični ekran

en: Wi-Fi is off
hr: Wi-Fi je isključen

en: Not connected
hr: Nije povezivan

en: Wireless Display
hr: Bežični ekran

en: No displays detected
hr: Nijedan ekran nije pronađen

en: Connected display:
hr: Povezani ekran:

en: Connecting
hr: Povezivanje

en: Use another display:
hr: Koristite jedan drugi ekran:

en: Choose a display:
hr: Odaberite ekran:

en: This device failed to connect to %1.
hr: Ovaj uređaj se nije uspio povezati na %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
hr: Dogodila se nepoznat greška prilikom povezivanja na %1.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
hr: Primjer

en: Example Text
hr: Primjer teksta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
hr: Geste

en: Tap to wake
hr: Dodir za buđenje

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
hr: Dvaput dodirnite bilo gdje na ekranu da biste probudili uređaj.

en: Edge drag areas width:
hr: Širina područja za povlačenje rubova:

en: Current value: %1
hr: Trenutačna vrijednost: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
hr: S višom vrijednošću, područje povlačenja prstom na rubovima za pokretanje radnje je šire. Zadana vrijednost je 2.

en: Change Hotspot Setup
hr: Promijenite postavljanje hotspota

en: Set Up Hotspot
hr: Postavite hotspot

en: Hotspot name
hr: Ime hotspota

en: Choose a name
hr: Odaberite ime

en: Require a password (recommended)
hr: Zahtijevaj lozinku (preporučeno)

en: Show password
hr: Prikaži lozinku

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
hr: Pokretanje hotspota će uključit Wi-Fi.

en: Change
hr: Promijeni

en: Start
hr: Pokreni

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
hr: Kada je hotspot uključen, drugi uređaji mogu koristiti vašu mobilnu vezu putem Wi-Fi veze. Primjenjuju se uobičajeni troškovi podataka.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
hr: Drugi uređaji mogu koristiti vašu mobilnu vezu putem Wi-Fi veze. Primjenjuju se uobičajeni troškovi podataka.

en: Change Password/Setup…
hr: Promijeni lozinku/postavljanje …

en: Set Up Hotspot…
hr: Postavi hotspot …

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
hr: Za stvaranje hotspota potrebno je uključiti Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
hr: Uključi Wi-Fi

en: Display language
hr: Jezik prikaza

en: Back
hr: Natrag

en: Confirm
hr: Potvrdi

en: Keyboard layouts
hr: Rasporedi tipkovnice

en: Current layouts:
hr: Trenutni raspored:

en: All layouts available:
hr: Svi dostupni rasporedi:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
hr: Jezik i tekst

en: Display language…
hr: Jezik prikaza…

en: Enable on-screen keyboard
hr: Aktiviraj ekransku tipkovnicu

en: On-screen keyboard
hr: Ekranska tipkovnica

en: External keyboard
hr: Eksterna tipkovnica

en: Ambiance
hr: Ugođaj

en: Suru Dark
hr: Suru tamna

en: Suru Black
hr: Suru crna

en: Just White
hr: Samo bijela

en: Just Black
hr: Samo crna

en: Just Grey
hr: Samo siva

en: Bordered White
hr: Bijeli rubovi

en: Bordered Black
hr: Crni rubovi

en: Bordered Grey
hr: Sivi rubovi

en: On-screen keyboard theme
hr: Tema ekranske tipkovnice

en: Keyboard theme
hr: Tema tipkovnice

en: Spell checking
hr: Provjera pravopisa

en: Auto correction
hr: Automatsko ispravljanje

en: Word suggestions
hr: Prijedlozi riječi

en: Auto capitalization
hr: Automatska početna velika slova

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
hr: Uključuje Shift kako bi svaka rečenica počela velikim slovom.

en: Auto punctuation
hr: Automatska interpunkcija

en: Inserts a period when you tap Space twice.
hr: Umeće točku kada dvaput dodirnete razmaknicu.

en: Key magnifier
hr: Povećalo za tipke

en: Keyboard sound
hr: Zvukovi tipkovnice

en: Keyboard vibration
hr: Vibracija tipkovnice

en: Keyboard opacity
hr: Neprozirnost tipkovnice

en: Hardware keyboard
hr: Hardverska tipkovnica

en: Layouts and other sources
hr: Rasporedi i drugi izvori

en: The device needs to restart for changes to take effect.
hr: Urađaj se mora ponovo pokrenuti da bi promjene stupile na snagu.

en: Restart Now
hr: Ponovo pokreni sada

en: Current spelling languages:
hr: Trenutačni pravopisni jezici:

en: All languages available:
hr: Svi dostupni jezici:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
hr: Radna površina i pokretač

en: On desktop mode:
hr: U modusu radne površine:

en: Enable workspaces
hr: Aktiviraj radne prostore

en: Support for multiple virtual workspaces
hr: Podrška za višestruke virtualne radne prostore

en: Always show the launcher
hr: Uvijek prikaži pokretača

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
hr: Videa i igre u cjeloekranskom prikazu mogu ga privremeno sakriti.

en: Icon size:
hr: Veličina ikone:

en: Reset Launcher
hr: Resetiraj „Pokretač”

en: Cursor speed:
hr: Brzina kursora:

en: Wheel scrolling speed:
hr: Brzina pomicanja kotačića:

en: Double-click speed:
hr: Brzina dvostrukog klika:

en: Test double-click:
hr: Isprobaj dvostruki klik:

en: Touchpad
hr: Dodirna ploča

en: Finger scrolling speed:
hr: Brzina pomicanja prstima:

en: Tap to click
hr: Klikni dodirom

en: Scroll with two fingers
hr: Pomiči s dva prsta

en: Ignore touchpad when:
hr: Zanemari dodirnu ploču:

en: Typing
hr: Pri tipkanju

en: A mouse is connected
hr: Kada je miš povezan

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
hr: Povežite miš ili dodirnu ploču putem USB-a ili koristite Bluetooth uređaj. Ako Bluetooth uređaj nije otkriven, provjerite je li uključen i jesu li baterije napunjene.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
hr: S ovim ekranom morate koristiti Bluetooth miš ili dodirnu ploču. Osigurajte da se nalaze blizu uređaja i da su baterije napunjene.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
hr: Miš i dodirna ploča

en: Primary button:
hr: Primarni gumb:

en: Left
hr: Lijevo

en: Right
hr: Desno

en: Not fast enough
hr: Nije dovoljno brzo

en: Double-clicked
hr: Dvoklik

en: Emergency Broadcast
hr: Emitiranje u hitnim slučajevima

en: Cell Broadcast is not available
hr: Emitiranje putem mobilne mreže nije dostupno

en: Cell Broadcast Enabled
hr: Emitiranje putem mobilne veze aktivirano

en: Cell Broadcast Disabled
hr: Emitiranje putem mobilne veze deaktivirano

en: Alerts:
hr: Uzbune:

en: Receive emergency notifications
hr: Primaj hitne obavijesti

en: Extreme threats
hr: Ekstremne prijetnje

en: Extreme threats to life and property
hr: Ekstremne prijetnje za život i imovinu

en: Severe threats
hr: Ozbiljne prijetnje

en: Severe threats to life and property
hr: Ozbiljne prijetnje za život i imovinu

en: AMBER Alerts
hr: AMBER alarmi

en: Child abduction emergency bulletins
hr: Upozorenja o otmici djece

en: Public safety messages
hr: Poruke za javnu sigurnost

en: Recommended actions to save life and property
hr: Preporučene radnje za spašavanje života i imovine

en: Tests
hr: Testovi

en: Tests alerts
hr: Testovi alarma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
hr: Obavijesti

en: Let this app alert me using:
hr: Neka me ova aplikacija upozori pomoću:

en: Sounds
hr: Zvukovi

en: Vibrations
hr: Vibracije

en: Notification Bubbles
hr: Mjehurići obavijesti

en: Notification List
hr: Popis obavijesti

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
hr: Zvuk

en: Apps that notify with sound:
hr: Aplikacije koje obavještavaju zvukom:

en: Vibration
hr: Vibracija

en: When in Silent mode:
hr: U stišanom načinu rada:

en: Vibrate as normal
hr: Vibriraj

en: Don't vibrate
hr: Nemoj vibrirati

en: Apps that notify with vibrations:
hr: Aplikacije koje obavještavaju vibracijama:

en: Applications:
hr: Aplikacije:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
hr: Aplikacije vas mogu obavijestiti pomoću zvukova, vibracija, obavijesnih mjehurića i popisa obavijesti.

en: Apps that notify with sound
hr: Aplikacije koje obavještavaju pomoću zvuka

en: Apps that notify with vibration
hr: Aplikacije koje obavještavaju pomoću vibracija

en: No notifications
hr: Nema obavijesti

en: Bubbles
hr: Mjehurići

en: Add printer
hr: Dodajte pisač

en: Enter URI
hr: Unesite URI

en: Devices
hr: Uređaji

en: No devices found.
hr: Nijedan uređaj nije pronađen.

en: Describe printer
hr: Opišite pisača

en: Connection
hr: Veza

en: Choose a connection
hr: Odaberite vezu

en: Printer name
hr: Ime pisača

en: Description
hr: Opis

en: Optional
hr: Opcionalno

en: Location
hr: Lokacija

en: Driver
hr: Upravljački program

en: Choose driver
hr: Odaberite upravljački program

en: Select printer from database
hr: Odaberite pisač iz baze podataka

en: Provide PPD file
hr: Dostavite PPD datoteku

en: Filter drivers
hr: Filtriraj upravljačke programe

en: PPD file
hr: PPD datoteka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
hr: Ispis

en: Manager Printer Jobs
hr: Upravljač za zadatke pisača

en: Default printer
hr: Zadani pisač

en: Configured printers
hr: Konfigurirani pisači

en: Discovered printers
hr: Otkriveni pisači

en: Delete
hr: Izbriši

en: Set as Default
hr: Postavi kao zadano

en: There are no printers configured yet.
hr: Nijedan pisač još nije konfiguriran.

en: Printer status
hr: Stanje pisača

en: General settings
hr: Opće postavke

en: Policies
hr: Smjernice

en: Copies and pages
hr: Kopije i stranice

en: Host
hr: Glavno računalo

en: Copies
hr: Kopije

en: Paper size
hr: Veličina papira

en: Duplex
hr: Obostrani ispis

en: Color model
hr: Prostor boja

en: Quality
hr: Kvaliteta

en: Enabled
hr: Aktivirano

en: Default
hr: Zadano

en: This is the default printer.
hr: Ovo je zadani pisač.

en: Accepting jobs
hr: Prihvaćanje zadataka

en: Shared
hr: Dijeljeno

en: Idle
hr: Neaktivno

en: Aborted
hr: Prekinuto

en: Active
hr: Aktivno

en: Stopped
hr: Zaustavljeno

note: TRANSLATORS: %1 is the overall state of the printer, %2 is a more detailed message from the printer itself.
en: %1 — %2
hr: %1 – %2

en: No messages
hr: Nema poruka

en: Jobs
hr: Zadaci

en: Manage Print Jobs
hr: Upravljaj zadacima ispisa

en: Local Raw Printer
hr: Lokalni pisač bez obrade

en: Print test page
hr: Ispiši probnu stranicu

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
hr: Svi dokumenti, spremljene igre, postavke i druge stvari će se trajno ukloniti s ovog uređaja.

en: Erase & Reset Everything
hr: Izbriši i resetiraj sve

en: Reset device
hr: Resetiraj uređaj

en: The Launcher will be returned to its original contents.
hr: Pokretač će se vratiti na svoj izvorni sadržaj.

en: Reset all system settings…
hr: Resetiraj sve postavke sustava …

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
hr: Sadržaj i izgled pokretača te filtri na početnom ekranu će se vratiti na izvorne postavke.

en: Erase & Reset All
hr: Izbriši i resetiraj sve

en: Reset all system settings
hr: Ponovo postavi sve postavke sustava

en: App permissions
hr: Dozvole za aplikacije

en: Apps that you have granted access to:
hr: Aplikacije kojima ste odobrili pristup:

en: Apps may also request access to online accounts.
hr: Aplikacije također mogu zatražiti pristup internetskim računima.

en: Online Accounts…
hr: Internetski računi …

en: Encryption (Experimental)
hr: Šifriranje (eksperimentalno)

en: Encryption
hr: Šifriranje

en: Setup failed, please try again later.
hr: Postavljanje nije uspjelo. Pokušajte ponovo kasnije.

en: Storage is low. Please make available space by removing unnecessary files and try again.
hr: Malo memorije. Oslobodite memoriju uklanjanjem starih datoteka i pokušajte ponovo.

en: Encryption failed. Please try again later.
hr: Šifriranje nije uspjelo. Pokušajte ponovo kasnije.

en: Migration failed. Please make available space by removing old files and try again.
hr: Migracija nije uspjela. Oslobodite memoriju uklanjanjem starih datoteka i pokušajte ponovo.

en: Disabling autologin failed. Please report this incident to the developers.
hr: Isključivanje automatske prijave nije uspjelo. Prijavite ovaj incident programerima.

en: Cleanup failed. This might indicate that migration has succeeded. Please reboot the device.
hr: Čišćenje nije uspjelo. To bi moglo značiti da je migracija uspjela. Ponovo pokrenite uređaj.

en: Ending phase failed. Please reboot the device manually.
hr: Završna faza nije uspjela. Ponovo pokrenite uređaj ručno.

en: Unknown error
hr: Nepoznata greška

en: Error
hr: Greška

en: Encrypting device, please don't close this window.
hr: Uređaj se šifrira, nemojte zatvoriti ovaj prozor.

en: Please enter your PIN or password to continue
hr: Za nastavljanje upišite svoj PIN ili lozinku

en: PIN or password
hr: PIN ili lozinka

en: About encryption on your device:
hr: O šifriranju na Vašem uređaju:

en: • Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
hr: • Šifriranje štiti od pristupa telefonskim podacima kada je telefon povezan s računalom ili drugim uređajem.

en: • This device generation doesn't support encryption and container technologies with user data access at the same time.
hr: • Ova generacija uređaja ne podržava tehnologije šifriranja i kontejnera s istovremenim pristupom korisničkim podacima.

en: • Data will be migrated to encrypted storage. The device needs some free space for this migration.
hr: • Podaci će se migrirati u šifriranu memoriju. Za novu migraciju uređaj treba ponešto memorije.

en: Encrypt device
hr: Šifriraj uređaj

en: Encryption is enabled.
hr: Šifriranje je uključeno.

en: Let the device detect your location:
hr: Neka uređaj otkrije vašu lokaciju:

en: Using GPS only (less accurate)
hr: Korištenje samo GPS-a (manje precizno)

en: Using GPS
hr: Korištenje GPS-a

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
hr: Korištenje GPS-a, anonimiziranog Wi-Fi-ja i informacija o mobilnoj mreži.<br>Odabirom ove opcije prihvaćate <a href='%1'>uvjete i odredbe tvrtke Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
hr: Korištenje GPS-a i anonimiziranih Wi-Fi informacija.<br>Odabirom ove opcije prihvaćate <a href='%1'>uvjete i odredbe tvrtke Nokia HERE</a>.

en: Not at all
hr: Uopće ne

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
hr: Koristi GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Kada je isključen, GPS se isključuje radi štednje baterije.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hr: Koristi Wi-Fi i GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Isključivanje otkrivanja lokacije štedi potrošnju baterije.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hr: Koristi Wi-Fi (trenutačno isključeno) i GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Isključivanje otkrivanja lokacije štedi potrošnju baterije.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hr: Koristi Wi-Fi, lokacije odašiljača i GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Isključivanje otkrivanja lokacije štedi potrošnju baterije.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hr: Koristi Wi-Fi, lokacije odašiljača (trenutačno nema mobilne veze i GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Isključivanje otkrivanja lokacije štedi potrošnju baterije.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hr: Koristi Wi-Fi (trenutačno isključeno), lokacije odašiljača i GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Isključivanje otkrivanja lokacije štedi potrošnju baterije.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
hr: Koristi Wi-Fi (trenutačno isključeno), lokacije odašiljača (trenutačno nema mobilna veza) i GPS za otkrivanje vaše grube lokacije. Isključivanje otkrivanja lokacije štedi potrošnju baterije.

en: Let apps access this location:
hr: Dopusti aplikacijama pristup ovoj lokaciji:

en: None requested
hr: Nema zahtjeva

en: Change passcode…
hr: Promijeni sigurnosni kod …

en: Change passphrase…
hr: Promijeni sigurnosnu frazu …

en: Switch to swipe
hr: Prijeđi na povlačenje

en: Switch to passcode
hr: Prijeđi na sigurnosni kod

en: Switch to passphrase
hr: Prijeđi na sigurnosnu frazu

en: Existing passcode
hr: Postojeći sigurnosni kod

en: Existing passphrase
hr: Postojeća sigurnosna fraza

en: Choose passcode
hr: Odaberite sigurnosni kod

en: Choose passphrase
hr: Odaberite sigurnosnu frazu

en: Confirm passcode
hr: Potvrdite sigurnosni kod

en: Confirm passphrase
hr: Potvrdite sigurnosnu frazu

en: Those passcodes don't match. Try again.
hr: Ti se sigurnosni kodovi ne podudaraju. Pokušajte ponovo.

en: Those passphrases don't match. Try again.
hr: Te se sigurnosne fraze ne podudaraju. Pokušajte ponovo.

en: Unset
hr: Nije postavljeno

en: Keyboard prompt
hr: Upit za unos putem tipkovnice

en: Default keyboard input
hr: Zadani unos putem tipkovnice

en: Circle pattern
hr: Kružna mustra

en: Click or swipe on digits to unlock
hr: Za otključavanje kliknite ili povlačite prstom preko brojki

en: Unlock the device using:
hr: Otključaj uređaj pomoću:

en: Swipe (no security)
hr: Povlačenje (nezaštićeno)

en: Passcode...
hr: Sigurnosni kod …

en: Passphrase...
hr: Sigurnosna fraza …

en: Select pin code prompt:
hr: Upit za biranje pin koda:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
hr: Sigurnost i privatnost

en: Security
hr: Sigurnost

en: Locking and unlocking
hr: Zaključavanje i otključavanje

en: On
hr: Uključeno

en: Off
hr: Isključeno

en: Privacy
hr: Privatnost

en: Messages on welcome screen
hr: Poruke na uvodnom ekranu

en: Passcode
hr: Sigurnosni kod

en: Passphrase
hr: Sigurnosna fraza

en: Fingerprint
hr: Otisak prsta

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
hr: Otisak prsta se može koristiti samo s metodom otključavanja sigurnosnim kodom ili lozinkom

en: Sleep locks immediately
hr: Stanje mirovanja odmah zaključava

en: When locked:
hr: Kada je zaključano:

en: Stats on welcome screen
hr: Statistika na uvodnom ekranu

en: Allow Launcher
hr: Dozvoli „Pokretač”

en: Allow quick settings
hr: Dozvoli brze postavke

en: Hide notifications content
hr: Sakrij sadržaj obavijesti

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
hr: Uključite sigurnosno zaključavanje kako biste ograničili pristup kada je uređaj zaključan.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
hr: Druge aplikacije i funkcije će vas zatražiti da otključate.

en: Digits passcode
hr: Sigurnosni kod s brojkama

en: edit
hr: uredi

en: Change SIM PIN
hr: Promijnite SIM PIN

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
hr[0]: Neispravan PIN. Preostao je %1 pokušaj.
hr[1]: Neispravan PIN. Preostala su %1 pokušaja.
hr[2]: Neispravan PIN. Preostalo je %1 pokušaja.

en: No more attempts allowed
hr: Daljnji pokušaji nisu dopušteni

en: Current PIN:
hr: Trenutačni PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
hr[0]: Dozvoljen je %1 pokušaj.
hr[1]: Dozcoljena su %1 pokušaja.
hr[2]: Dozvoljeno je %1 pokušaja.

en: Choose new PIN:
hr: Odaberite novi PIN:

en: Confirm new PIN:
hr: Potvrdite novi PIN:

en: PINs don't match. Try again.
hr: PIN-ovi se ne podudaraju. Pokušajte ponovo.

en: Enter SIM PIN
hr: Upišite SIM PIN

en: Enter Previous SIM PIN
hr: Upišite prethodni SIM PIN

en: Unlock
hr: Otključaj

en: Lock
hr: Zaključaj

en: Unlocked
hr: Otključano

en: Change PIN…
hr: Promijeni PIN …

en: Locked
hr: Zaključano

en: Unlock…
hr: Otključaj …

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
hr: Kada je SIM PIN postavljen, on se mora upisati za pristup mobilnim uslugama nakon ponovnog pokretanja uređaja ili zamjene SIM kartice.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
hr: Višestruki unosi pogrešnog PIN-a mogu trajno zaključati SIM karticu.

en: Incorrect passcode. Try again.
hr: Neispravan sigurnosni kod. Pokušajte ponovo.

en: Incorrect passphrase. Try again.
hr: Neispravna sigurnosna fraza. Pokušajte ponovo.

en: Could not set security mode
hr: Nije bilo moguće postaviti sigurnosni način rada

en: Could not set security display hint
hr: Nije bilo moguće postaviti sigurnosni savjet za ekran

en: Authentication token manipulation error
hr: Greška pri rukovanju autentifikacijskim tokenom

en: Silent Mode
hr: Tihi način

en: Ringer volume:
hr: Glasnoća zvona:

en: High volume can damage your hearing.
hr: Jaka glasnoća može oštetiti sluh.

en: Phone calls:
hr: Telefonski pozivi:

en: Ringtone
hr: Melodija zvona

en: Vibrate on ring
hr: Vibriraj pri zvonjenju

en: Vibrate in Silent Mode
hr: Vibriraj u tihom načinu

en: Dialpad tones
hr: Zvukovi numeričke tipkovnice

en: Messages:
hr: Poruke:

en: Message sound
hr: Zvuk za poruke

en: Vibrate with message sound
hr: Vibriraj sa zvukom poruke

en: Calendar reminder sound:
hr: Zvuk podsjetnika za kalendar:

en: Calendar sound
hr: Zvuk kalendara

en: Other sounds:
hr: Drugi zvukovi:

en: Lock sound
hr: Zaključaj zvuk

en: Other vibrations
hr: Druge vibracije

en: System sounds
hr: Zvukovi sustava

en: Custom sounds
hr: Prilagođeni zvukovi

en: Use the "+" button to import new sound
hr: Koristite gumb „+” za uvoz novog zvuka

en: Choose from
hr: Odaberite iz

en: Time zone
hr: Vremenska zona

en: Set the time zone:
hr: Postavi vremensku zonu:

en: Automatically
hr: Automatski

en: Manually
hr: Ručno

en: Enter your current location.
hr: Unesite svoju trenutačnu lokaciju.

en: No matching place
hr: Nema odgovarajućeg mjesta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
hr: Vrijeme i datum

en: Time zone:
hr: Vremenska zona:

en: Set the time and date:
hr: Postavi vrijeme i datum:

en: Show in indicator:
hr: Prikaži u indikatoru:

en: Calendar
hr: Kalendar

en: Show week numbers
hr: Prikaži brojeve tjedna

en: Events
hr: Događaji

en: Include alarms
hr: Uključi alarme

en: Set time & date
hr: Postavi vrijeme i datum

en: Time
hr: Vrijeme

en: Date
hr: Datum

en: Use USB for:
hr: Koristi USB za:

en: Charging only
hr: Samo punjenje

en: File transfer
hr: Prijenos datotka

en: USB tethering
hr: Dijeljenje USB veze

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
hr: Za dodavanje VPN konfiguracije, preuzmite konfiguracijsku datoteku ili je konfigurirajte ručno.

en: Add Manual Configuration…
hr: Dodaj ručnu konfiguraciju …

en: VPN reconnection required.
hr: Potrebno je ponovno povezivanje s VPN-om.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
hr: Morate se ponovno povezati kako bi se promjene preuzele.

en: Add certificate?
hr: Dodati vertifikat?

en: Add key?
hr: Dodati ključ?

en: Add pac file?
hr: Dodati pac datoteku?

en: Content:
hr: Sadržaj:

en: No data available.
hr: Nema dostupnih podataka.

en: Save
hr: Spremi

en: No reason given
hr: Nijedan razlog nije naveden

en: Device is now managed
hr: Uređajem se sada upravlja

en: Device is now unmanaged
hr: Uređajem se više ne upravlja

en: The device could not be readied for configuration
hr: Uređaj nije pripremljen za podešavanje

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
hr: IP podešavanje ne može biti podržano (nema dostupne adrese, vremena čekanja, itd.)

en: The IP configuration is no longer valid
hr: IP podešavanje nije više valjano

en: Your authentication details were incorrect
hr: Vaši podaci za autentifikaciju se bili netočni

en: 802.1X supplicant disconnected
hr: 802.1X opskrbitelj odspojen

en: 802.1X supplicant configuration failed
hr: Neuspjelo podešavanje 802.1X opskrbitelja

en: 802.1X supplicant failed
hr: 802.1X opskrbitelj nije uspio

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
hr: 802.1X opskrbitelju je trebalo previše vremena za autentifikaciju

en: DHCP client failed to start
hr: DHCP klijent se nije uspio pokrenuti

en: DHCP client error
hr: Greška DHCP klijenta

en: DHCP client failed
hr: DHCP kijent nije uspio

en: Shared connection service failed to start
hr: Usluga dijeljenih veza se nije uspjela pokrenuti

en: Shared connection service failed
hr: Usluga dijeljenih veza nije uspjela

en: Necessary firmware for the device may be missing
hr: Potreban firmware uređaja možda nedostaje

en: The device was removed
hr: Uređaj je uklonjen

en: NetworkManager went to sleep
hr: NetworkManager je prešao u pripravno stanje

en: The device's active connection disappeared
hr: Aktivna veza uređaja je nestala

en: Device disconnected by user or client
hr: Korisnik ili klijent je odspojio uređaj

en: The device's existing connection was assumed
hr: Uređaj postojeće mreže je predpostavljen

en: The supplicant is now available
hr: Opskrbitelj je sada dostupan

en: The modem could not be found
hr: Modem nije pronađen

en: The Bluetooth connection failed or timed out
hr: Bluetoot povezivanje nije uspjeo ili je isteklo vrijeme

en: A dependency of the connection failed
hr: Jedna ovisnost veze nije uspjela

en: ModemManager is unavailable
hr: ModemManager je nedostupan

en: The Wi-Fi network could not be found
hr: Wi-Fi mreža se ne može pronaći

en: A secondary connection of the base connection failed
hr: Pomoćno povezivanje glavnog povezivanja je neuspjelo

en: Network details
hr: Pojedinosti mreže

en: Last connected
hr: Posljednje povezivanje

en: Password
hr: Lozinka

en: Forget this network
hr: Zaboravi ovu mrežu

en: IP address
hr: IP Adresa

en: Netmask
hr: Maska podmreže

en: Gateway
hr: Mrežni prolaz

en: %1 will be filled with the SSID of the wifi network | Connect to %1
hr[0]: %1 će se ispuniti sa SSID-jem wifi mreže
hr[1]: Poveži se na %1
hr[2]: Poveži se na %1

en: Connect to Hidden Network
hr: Poveži se na skrivenu mrežu

en: Network name
hr: Naziv mreže

en: Dynamic WEP (802.1x)
hr: Dinamički WEP (802.1x)

en: This network is insecure!
hr: Ova je mreža nesigurna!

en: Authentication
hr: Autentifikacija

en: Inner authentication
hr: Unutarnja autentifikacija

en: CA certificate
hr: CA certifikat

note: TRANSLATORS: %1 is the name of a certificate file. The ellipsis indicates that the file name has been truncated to 30 characters.
en: %1…
hr: %1 …

en: Choose…
hr: Odaberi …

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
hr: %1 …, Isteče: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
hr: %1, Isteče: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
hr: Korištenje certifikata se preporučuje jer povećava sigurnost.

en: Client certificate
hr: Certifikat klijenta

en: User private key
hr: Privatni ključ korisnika

en: Pac file
hr: Pac datoteka

en: Pac provisioning
hr: Pružanje .pac datoteke

en: Disabled
hr: Deaktivirano

en: Anonymous
hr: Anonimno

en: Authenticated
hr: Autentificirano

en: Both
hr: Oboje

en: PEAP version
hr: PEAP verzija

en: Version 0
hr: Verzija 0

en: Version 1
hr: Verzija 1

en: Automatic
hr: Automatski

en: Anonymous identity
hr: Anonimni identitet

en: Identity
hr: Identitet

en: Username
hr: Korisničko ime

en: Private key password
hr: Lozinka za privatni ključ

en: Remember password
hr: Zapamti lozinku

en: Connect to hidden network…
hr: Poveži se na skrivenu mrežu …

en: Previous networks
hr: Prijašnje mreže

en: Clear
hr: Poništi

en: Private key
hr: Privatni ključ

en: Public key
hr: Javni ključ

en: Opaque
hr: Neprozirno

en: Search
hr: Traži

en: Personal
hr: Osobno

en: System
hr: Sustav

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
hr: informacije

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: system
hr: sustav

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
hr: uređaj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
hr: informacije

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
hr: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
hr: broj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
hr: serijski broj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
hr: adresa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
hr: licence

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
hr: programer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
hr: softver

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
hr: memorija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
hr: memorija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
hr: verzija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
hr: revizija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
hr: izgled

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
hr: pozadina

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
hr: slika pozadine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
hr: umjetnost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
hr: fotografija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
hr: slika

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
hr: slika

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: theme
hr: tema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: dark
hr: tamna

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
hr: baterija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
hr: energija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
hr: napunjenost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
hr: neaktivno

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
hr: zaključaj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
hr: deaktiviraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
hr: aktiviraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
hr: slušalice s mikrofonom

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
hr: poveži

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
hr: otkrij

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
hr: auto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
hr: bezručno

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
hr: bežično

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
hr: poveži

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
hr: odspoji

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
hr: svjetlina

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
hr: prikaz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
hr: ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
hr: automatski

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
hr: prilagodi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
hr: primjer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
hr: uzorak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
hr: Zrakoplovni modus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
hr: let

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
hr: avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
hr: avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
hr: mreža

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: gestures
hr: geste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: tethering
hr: sijeljenje veze

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
hr: jezik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
hr: tipkovnica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
hr: provjera pravopisa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
hr: ispravi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
hr: prijedlozi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
hr: velika slova

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
hr: interpunkcija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
hr: raspored

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
hr: riječi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
hr: vibracija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
hr: pokretač

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
hr: miš

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touchpad
hr: dodirna ploča

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
hr: dodir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
hr: dodir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
hr: klik

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
hr: unos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: near
hr: blizu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: field
hr: polje

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: communication
hr: komunikacija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
hr: obavijesti

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
hr: aplikacije

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
hr: autoriziraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
hr: upozorenja

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
hr: dozvole

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
hr: značke

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
hr: Zaključavanje okretanja

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
hr: okretanje

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
hr: orijentacija

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
hr: pisač

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
hr: pisači

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
hr: ispis

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
hr: sortirano

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
hr: kopije

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
hr: model boja

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
hr: nijanse sive

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
hr: boja

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
hr: tinta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
hr: Resetiraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
hr: resetiraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
hr: izbriši

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
hr: tvornica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
hr: izbriši

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
hr: obnovi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
hr: sigurnost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
hr: privatnost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
hr: kod

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
hr: lozinka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
hr: sigurnosna fraza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
hr: povlačenje

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
hr: dozvoli

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
hr: pristup

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
hr: zvuk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
hr: bez zvuka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
hr: melodija zvona

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
hr: vibriraj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
hr: numerička tipkovnica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
hr: poruka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
hr: glasnoća

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
hr: vrijeme

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
hr: datum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
hr: vremenska zona

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: charging
hr: punjenje

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
hr: usmjeravanje

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
hr: skriveno
