lomiri-system-settings - en to km translation catalogue (235 entries)

en: System Settings
km: ការ​កំណត់​ប្រព័ន្ធ

en: Can't cancel current request (can't contact service)
km: មិន​អាច​បោះបង់​សំណើ​បច្ចុប្បន្ន (មិន​អាច​ទាក់ទង​សេវា)

en: Can't pause current request (can't contact service)
km: មិន​អាច​ផ្អាក​សំណើ​បច្ចុប្បន្ន (មិន​អាច​ទាក់ទង​សេវា)

en: Developer Mode
km: របៀប​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍

en: Lock security
km: ចាក់សោ​សុវត្ថិភាព

en: Serial
km: សៀរៀល

en: None
km: គ្មាន

en: Storage
km: ការ​ផ្ទុក

en: Software:
km: កម្មវិធី​បន្ថែម៖

en: OS
km: ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ

en: Last updated
km: បាន​​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ចុងក្រោយ

en: Never
km: កុំ

en: Check for updates
km: ពិនិត្យ​មើល​បច្ចុប្បន្នភាព

en: Legal:
km: ស្រប​ច្បាប់៖

en: Software licenses
km: អាជ្ញាប័ណ្ណ​កម្មវិធី

en: Regulatory info
km: ព័ត៌មាន​ផ្លូវ​ច្បាប់

en: Developer mode
km: របៀប​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍

en: Videos
km: វីដេអូ

en: Audio
km: សំឡេង

en: Pictures
km: រូបភាព

en: Other files
km: ឯកសារ​ផ្សេងៗ

en: Used by apps
km: បាន​ប្រើ​ដោយ​កម្មវិធី

en: Total storage
km: ទំហំ​ផ្ទុក​សរុប

en: Free space
km: ទំហំ​ទំនេរ

en: By name
km: តាម​ឈ្មោះ

en: By size
km: តាម​ទំហំ

en: OS Build Details
km: ព័ត៌មាន​លម្អិត​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ

en: OS build number
km: លេខ​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ

en: Ubuntu build description
km: ការ​ពណ៌នា​បង្កើត Ubuntu

en: Device Image part
km: ផ្នែក​រូបភាព​ឧបករណ៍

en: Device build description
km: ការពណ៌នា​បង្កើតឧបករណ៍

en: Customization Image part
km: ការ​ប្ដូរ​ផ្នែក​រូបភាព​តាម​តម្រូវ​ការ

en: Unknown title
km: មិនស្គាល់​ចំណងជើង

en: Cancel
km: បោះ​បង់

en: No images selected
km: មិន​បាន​ជ្រើស​រូបភាព

en: Remove %1 image | Remove %1 images
km[0]: លុប​រូបភាព %1

en: Add an image…
km: បន្ថែម​រូបភាព...

en: Remove images…
km: លុប​រូបភាព...

en: Custom
km: ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Preview
km: មើល​ជា​មុន

en: Set
km: កំណត់

en: OK
km: យល់ព្រម

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
km: ថ្ម

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
km[0]: %1 វិនាទី​មុន

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
km[0]: %1 នាទី​មុន

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
km[0]: %1 ម៉ោង​មុន

en: Charge level
km: កម្រិត​បញ្ចូល​ថ្ម

en: Yesterday
km: ម្សិលមិញ

en: Today
km: ថ្ងៃនេះ

en: Charging now
km: ឥឡូវ​កំពុង​បញ្ចូលថ្ម

en: Last full charge
km: បញ្ចូល​ថ្ម​​ពេញ​ចុងក្រោយ

en: Fully charged
km: បាន​បញ្ចូល​ថ្ម​ពេល

en: Ways to reduce battery use:
km: វិធី​កាត់បន្ថយ​កា​រ​ប្រើ​ថ្មី៖

en: Display brightness
km: ពន្លឺ​បង្ហាញ

en: Lock when idle
km: ចាក់​សោ​ពេល​នៅទំនេរ

en: Sleep when idle
km: ដេក​ពេល​នៅទំនេរ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
km[0]: បន្ទាប់​ពី %1 នាទី

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
km: វ៉ាយហ្វាយ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
km: ប៊្លូធូស

en: Bluetooth Pairing Request
km: ស្នើ​ផ្គូផ្គង​ប៊្លូធូស

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
km: សូម​បញ្ជាក់​ថា​កូដ PIN បាន​បង្ហាញ លើ​ការ​ផ្គូផ្គង '%1' សម្រាប់​មួយ​នេះ

en: Confirm PIN
km: បញ្ជាក់​កូដ PIN

en: Connected
km: បាន​តភ្ជាប់

en: Connecting…
km: កំពុង​តភ្ជាប់...

en: Disconnecting…
km: កំពុង​ផ្ដាច់...

en: Disconnected
km: បាន​ផ្ដាច់

en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

en: Computer
km: កុំព្យូទ័រ

en: Phone
km: ទូរស័ព្ទ

en: Modem
km: ម៉ូដឹម

en: Network
km: បណ្តាញ

en: Headset
km: កាស

en: Headphones
km: កាស

en: Video
km: វីដេអូ

en: Other Audio
km: អូឌីយ៉ូ​ផ្សេង

en: Keyboard
km: ក្ដារចុច

en: Tablet
km: កុំព្យូទ័រ​បន្ទះ

en: Mouse
km: កណ្ដុរ

en: Printer
km: ម៉ាស៊ីន​បោះពុម្ព

en: Camera
km: ម៉ាស៊ីន​ថ​ត

en: Other
km: ផ្សេងៗ

en: Excellent
km: ល្អ​ណាស់

en: Good
km: ល្អ

en: Fair
km: មធ្យម

en: Poor
km: ខ្សោយ

en: Name
km: ឈ្មោះ

en: Type
km: ប្រភេទ

en: Status
km: ស្ថានភាព

en: Signal Strength
km: កម្លាំង​​សញ្ញា

en: Connect automatically when detected:
km: តភ្ជាប់​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​ពេល​រក​ឃើញ៖

en: Disconnect
km: ផ្តាច់

en: Connect
km: តភ្ជាប់

en: Forget this device
km: បំភ្លេច​ឧបករណ៍​នេះ

en: Discoverable
km: អាច​រកឃើញ

en: Not discoverable
km: មិន​អាច​រក​ឃើញ

en: None detected
km: រក​មិន​ឃើញ

en: PIN for '%1'
km: កូដ PIN សម្រាប់ '%1'

en: Pair
km: ផ្គូផ្គង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
km: ពន្លឺ

en: Adjust automatically
km: កែសម្រួល​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
km: ធ្វើឲ្យ​ការ​បង្ហាញ​ភ្លឺ ឬ​ស្រអាប់​ស្របតាម​វត្ថុ​ជុំវិញ។

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
km: ឧទាហរណ៍

en: Hotspot name
km: ឈ្មោះ​ហតស្ប៉ត

en: Show password
km: បង្ហាញ​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Change
km: ប្ដូរ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
km: ហតស្ប៉ត

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
km: ពេល​បាន​បើក​ហតស្ប៉ត ឧបករណ៍​ផ្សេង​អាច​ប្រើ​ការ​តភ្ជាប់​ទិន្នន័យ​ចល័ត​របស់​អ្នក​តាម​វ់ាយហ្វាយ។ អនុវត្ត​ការ​គិត​ប្រាក់​ទិន្នន័យ​ធម្មតា។

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
km: ឧបករណ៍​ផ្សេង​អាច​ប្រើ​ការ​តភ្ជាប់​ទិន្នន័យ​ចល័ត​របស់​អ្នក​តាម​បណ្ដាញ​វ់ាយហ្វាយ។ អនុវត្ត​ការ​គិត​ប្រាក់​ទិន្នន័យ​ធម្មតា។

en: Display language
km: បង្ហាញ​ភាសា

en: Back
km: ថយ​ក្រោយ​

en: Confirm
km: បញ្ជាក់

en: Keyboard layouts
km: ប្លង់​ក្ដារ​ចុច

en: Current layouts:
km: ប្លង់​បច្ចុប្បន្ន៖

en: All layouts available:
km: ប្លង់​ដែល​មាន​ទាំងអស់៖

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
km: ភាសា & អត្ថបទ

en: Display language…
km: បង្ហាញ​ភាសា…

en: Spell checking
km: ការ​ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ

en: Auto correction
km: ការ​កែតម្រូវ​ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Word suggestions
km: ការ​ស្នើ​ពាក្យ

en: Auto capitalization
km: អក្សរ​ធំ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
km: បើក​ការ​ប្ដូរ​ទៅ​អក្សរ​​ទី​មួយ​​ធំ​នៃ​ប្រយោគ​នីមួយៗ។

en: Auto punctuation
km: ការ​ដាក់​វណ្ណយុត្តិ​ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Keyboard sound
km: សំឡេង​ក្ដារ​ចុច

en: Keyboard vibration
km: ការ​ញ័រ​របស់​ក្ដារចុច

en: Current spelling languages:
km: ភាសា​ប្រកប​បច្ចុប្បន្ន៖

en: All languages available:
km: គ្រប់​ភាសា​៖

en: Reset Launcher
km: កំណត់​ឡើងវិញ​កម្មវិធី​ចាប់ផ្ដើម

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
km: ការ​ជូនដំណឹង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
km: សំឡេង

en: Location
km: ទីតាំង

en: Erase & Reset Everything
km: លុប & កំណត់​ឡើងវិញ​ទាំងអស់

en: The Launcher will be returned to its original contents.
km: កម្មវិធី​ចាប់ផ្ដើម​នឹង​ត្រឡប់​ទៅ​មាតិកា​ដើម​របស់​វា​វិញ។

en: Reset all system settings…
km: កំណត់​ការ​កំណត់​ប្រព័ន្ធ​ទាំងអស់​ឡើង​វិញ

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
km: មាតិកា និង​ប្លង់​កម្មវិធី​ចាប់ផ្ដើម​ ព្រម​ទាំង​តម្រង​ក្នុង​អេក្រង់​ដើម​នឹង​ត្រូវ​បាន​ត្រឡប់​ទៅ​ការ​កំណត់​ដើម​របស់​ពួកវា។

en: Reset all system settings
km: កំណត់​ការ​កំណត់​ប្រព័ន្ធ​ទាំងអស់​ឡើងវិញ

en: Encryption
km: ការ​ដាក់​លេខ​កូដ

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
km: ប្រើជីភីអេស ដើម្បី​រកមើល​ទីតាំង​របស់​អ្នក។ នៅ​ពេល​បិទ ជីភីអេស​បិទ​ដើម្បី​សន្សំ​ថ្ម។

en: Change passphrase…
km: ប្ដូរ​ឃ្លា​សម្ងាត់...

en: Switch to swipe
km: ប្ដូរ​ដើម្បី​ត្រូវ​អូស

en: Switch to passphrase
km: ប្ដូរ​ទៅ​ឃ្លា​សម្ងាត់

en: Existing passphrase
km: ឃ្លា​សម្ងាត់​ដែល​មាន​ស្រាប់

en: Choose passphrase
km: ជ្រើស​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Confirm passphrase
km: បញ្ជាក់​ឃ្លា​សម្ងាត់

en: Those passphrases don't match. Try again.
km: ពាក្យ​សម្ងាត់​ទាំង​នោះ​មិន​ដូច​គ្នា។ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Unset
km: មិន​កំណត់

en: Swipe (no security)
km: អូស (គ្មាន​សុវត្ថិភាព)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
km: សុវត្ថិភាព និង​​ភាព​ឯកជន

en: Security
km: សន្តិសុខ

en: SIM PIN
km: លេខ​កូដ PIN ស៊ីម

en: On
km: បើក

en: Off
km: បិទ

en: Privacy
km: ភាព​ឯកជន

en: Messages on welcome screen
km: សារ​លើអេក្រង់​ស្វាគមន៍

en: Passphrase
km: ឃ្លាសម្ងាត់

en: Sleep locks immediately
km: ចាក់​សោ​ដេក​ភ្លាម​ៗ

en: Stats on welcome screen
km: ស្ថានភាព​លើ​អេក្រង់​ស្វាគមន៍

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
km: មុខងារ និង​កម្មវិធី​ផ្សេង​នឹង​ប្រាប់​អ្នក​ឲ្យ​ដោះ​សោ។

en: Change SIM PIN
km: ប្ដូរ​លេខ​កូដ PIN ស៊ីម

en: Current PIN:
km: លេខ​កូដ PIN បច្ចុប្បន្ន៖

en: Choose new PIN:
km: ជ្រើស​កូដ PIN ថ្មី៖

en: Confirm new PIN:
km: បញ្ជាក់​លេខ​កូដ PIN ថ្មី៖

en: PINs don't match. Try again.
km: លេខ​កូដ PIN មិន​ផ្គូផ្គង។ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Enter SIM PIN
km: បញ្ចូល​លេខ​កូដ PIN ស៊ីម

en: Enter Previous SIM PIN
km: បញ្ចូល​លេខ​កូដ PIN ស៊ីម​ពីមុន

en: Unlock
km: ដោះ​សោ

en: Lock
km: ចាក់សោ

en: Change PIN…
km: ប្ដូរ​លេខ​កូដ PIN…

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
km: ការ​បញ្ចូល​លេខ​កូដ PIN ខុស​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ អាច​នឹង​ចាក់សោ​ស៊ីម​ជា​រៀង​រហូត

en: Incorrect passphrase. Try again.
km: ឃ្លា​សម្ងាត់​មិន​ត្រឹមត្រូវ។ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Could not set security mode
km: មិន​អាច​កំណត់​របៀប​សុវត្ថិភាព

en: Could not set security display hint
km: មិន​អាច​កំណត់​តម្រុយ​ការ​បង្ហាញ​សុវត្ថិភាព

en: Authentication token manipulation error
km: កំហុស​រៀបចំ​ថូខឹន​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ភាព​ត្រឹមត្រូវ

en: Silent Mode
km: របៀប​ស្ងាត់

en: Phone calls:
km: ការ​ហៅ​ទូរស័ព្ទ៖

en: Ringtone
km: សំឡេង​រោទ៍

en: Vibrate in Silent Mode
km: ញ័រ​ក្នុង​របៀប​ស្ងាត់

en: Messages:
km: សារ៖

en: Vibrate with message sound
km: ញ័រ​ដោយ​សំឡេង​សារ

en: Other sounds:
km: សំឡេង​ផ្សេងៗ៖

en: Lock sound
km: សំឡេង​ចាក់សោ

en: Time zone
km: តំបន់​ពេលវេលា

en: Set the time zone:
km: កំណត់​តំបន់​ពេលវេលា៖

en: Automatically
km: ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Manually
km: ដោយដៃ

en: Enter your current location.
km: បញ្ចូល​ទីតាំង​បច្ចុប្បន្ន​របស់​អ្នក។

en: No matching place
km: គ្មាន​ទីតាំង​ផ្គូផ្គង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
km: ពេលវេលា និង​កាល​បរិច្ឆេទ

en: Time zone:
km: តំបន់​ពេលវេលា៖

en: Set the time and date:
km: កំណត់​ពេលវេលា និង​កាលបរិច្ឆេទ៖

en: Set time & date
km: កំណត់​ពេលវេលា និង​កាលបរិច្ឆេទ

en: Time
km: ពេលវេលា

en: Date
km: កាលបរិច្ឆេទ

en: Network details
km: ព័ត៌មាន​លម្អិត​បណ្ដាញ

en: Last connected
km: បា​ន​តភ្ជាប់​ចុងក្រោយ

en: Password
km: ពាក្យសម្ងាត់

en: Network name
km: ឈ្មោះ​បណ្ដាញ

en: Previous networks
km: បណ្ដាញ​ពី​មុន

en: Search
km: ស្វែង​រក

en: Personal
km: ផ្ទាល់​ខ្លួន

en: System
km: ប្រព័ន្ធ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
km: អំពី

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
km: ឧបករណ៍

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
km: ព័ត៌មាន

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
km: ទូរស័ព្ទ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
km: កម្មវិធី

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
km: រូបរាង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
km: ផ្ទាំង​រូបភាព

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
km: ថ្ម

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
km: ថាម​ពល

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
km: ចាក់សោ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
km: ប៊្លូធូស

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
km: ឥត​ខ្សែ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
km: ពន្លឺ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
km: អេក្រង់

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
km: ឧទាហរណ៍

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
km: សាកល្បង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
km: គំរូ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
km: រៀប​ហោះហើរ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
km: ជើង​ហោះ​ហើរ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
km: យន្តហោះ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
km: ក្រៅ​បណ្ដាញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
km: បណ្ដាញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
km: ភាសា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
km: ការ​ជូនដំណឹង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
km: បង្វិល

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
km: ទិស

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
km: កំណត់​ឡើងវិញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
km: សុវត្ថិភាព

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
km: ភាព​ឯកជន

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
km: សំឡេង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
km: ពេល​វេលា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
km: កាលបរិច្ឆេទ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
km: តំបន់​ពេលវេលា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
km: វ៉ាយហ្វាយ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: WiFi
km: វ៉ាយហ្វាយ
