lomiri-system-settings - en to pt_BR translation catalogue (608 entries)

en: System Settings
pt_BR: Configurações

en: Preferences;Settings;
pt_BR: Preferências;Configurações;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
pt_BR: Não é possível cancelar a solicitação atual (não foi possível contactar o serviço)

en: Can't pause current request (can't contact service)
pt_BR: Não é possível pausar a solicitação atual (não foi possível contactar o serviço)

en: Developer Mode
pt_BR: Modo desenvolvedor

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
pt_BR: No modo desenvolvedor, qualquer pessoa pode acessar, alterar ou excluir qualquer coisa deste telefone ao conectá-lo a outro dispositivo.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
pt_BR: Você precisa de um código de acesso ou a senha definida para usar o modo de desenvolvedor.

en: Lock security
pt_BR: Segurança do bloqueio

en: Sorry, this license could not be displayed.
pt_BR: Desculpe, esta licença não pôde ser exibida.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: System information
pt_BR: Informações do sistema

en: Serial
pt_BR: Número de série

en: Press to show
pt_BR: Pressione para mostrar

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Wi-Fi address
pt_BR: MAC da rede sem fio

en: Bluetooth address
pt_BR: MAC do Bluetooth

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
pt_BR: %1 livre

en: OS
pt_BR: S.O.

en: Last updated
pt_BR: Última atualização

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Check for updates
pt_BR: Verificar por atualizações

en: Legal:
pt_BR: Aviso legal:

en: Software licenses
pt_BR: Licenças de software

en: Regulatory info
pt_BR: Informações regulamentares

en: Developer mode
pt_BR: Modo desenvolvedor

en: Scanning
pt_BR: Escaneando

en: System Reserved
pt_BR: Reservado para Sistema

en: Used by system
pt_BR: Usado pelo sistema

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Pictures
pt_BR: Imagens

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Other files
pt_BR: Outros arquivos

en: Used by apps
pt_BR: Usado pelos aplicativos

en: Total storage
pt_BR: Armazenamento total

en: Free space
pt_BR: Espaço livre

en: By name
pt_BR: Por nome

en: By size
pt_BR: Por tamanho

en: OS Build Details
pt_BR: Detalhes da versão

en: OS update channel
pt_BR: Canal de atualizações do SO

en: OS build number
pt_BR: Número de compilação do SO

en: Kernel
pt_BR: Núcleo

en: Build ABI
pt_BR: Compilação ABI

en: UBports Image part
pt_BR: Parte da Imagem do UBports

en: Ubuntu build description
pt_BR: Descrição da compilação do Ubuntu

en: Device Image part
pt_BR: Parte da imagem do dispositivo

en: Device build description
pt_BR: Descrição da compilação para o dispositivo

en: Customization Image part
pt_BR: Fragmento de imagem de customização

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: No images selected
pt_BR: Nenhuma imagem selecionada

en: Remove %1 image | Remove %1 images
pt_BR[0]: Remover %1 imagem
pt_BR[1]: Remover %1 imagens

en: Add an image…
pt_BR: Adicione uma imagem…

en: Remove images…
pt_BR: Remover imagens…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
pt_BR: Plano de fundo & Aparência

en: Global theme settings:
pt_BR: Configurações globais de tema:

en: Enable dark mode for the environment
pt_BR: Habilitar tema escuro para o ambiente

en: Enable dark mode for apps
pt_BR: Habilitar tema escuro para aplicativos

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
pt_BR: Aviso: Você pode ter que reiniciar os aplicativos para a mudança ter efeito.

en: Visual effects:
pt_BR: Efeitos visuais:

en: Enable blur effects
pt_BR: Ativar efeitos de transparência

en: Background image:
pt_BR: Imagem de fundo:

en: System art
pt_BR: Arte do sistema

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Choose application
pt_BR: Escolher um aplicativo

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Set
pt_BR: Definir

en: Not possible
pt_BR: Não é possível

en: The currently active background image cannot be deleted!
pt_BR: A imagem atualmente como plano de fundo não pode ser excluída!

en: OK
pt_BR: Ok

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
pt_BR: Bateria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
pt_BR[0]: %1 segundo atrás
pt_BR[1]: %1 segundos atrás

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
pt_BR[0]: %1 minuto atrás
pt_BR[1]: %1 minutos atrás

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
pt_BR[0]: %1 hora atrás
pt_BR[1]: %1 horas atrás

en: Charge level
pt_BR: Nível de carga

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Charging now
pt_BR: Carregando agora

en: Last full charge
pt_BR: Última carga completa

en: Fully charged
pt_BR: Totalmente carregado

en: Show battery percentage in indicator
pt_BR: Mostrar porcentagem da bateria no indicador

en: Show charging information on lock screen
pt_BR: Mostrar informação de carregamento na tela de bloqueio

en: Ways to reduce battery use:
pt_BR: Formas de reduzir o uso da bateria:

en: Display brightness
pt_BR: Brilho da tela

en: Lock when idle
pt_BR: Bloquear quando inativo

en: Sleep when idle
pt_BR: Dormir quando inativo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
pt_BR[0]: Depois de %1 segundo
pt_BR[1]: Depois de %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
pt_BR[0]: Depois de %1 minuto
pt_BR[1]: Depois de %1 minutos

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
pt_BR: Ponto de Acesso Wi-Fi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
pt_BR: Rede sem fio

en: Lock the device when it's not in use:
pt_BR: Bloquear o aparelho quando não estiver em uso:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
pt_BR: Colocar o aparelho em descanso quando não estiver em uso:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
pt_BR[0]: Depois de %1 segundo
pt_BR[1]: Depois de %1 segundos

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
pt_BR: Tempos mais curtos são mais seguros. O aparelho não bloqueará durante chamadas ou reprodução de vídeos.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
pt_BR: O aparelho não descansará durante chamadas ou reprodução de vídeos.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
pt_BR: Requisição de pareamento para o Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
pt_BR: O aparelho %1 deseja parear com este equipamento. Você deseja permitir isto?

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Refuse
pt_BR: Recusar

en: Bluetooth Pairing Request
pt_BR: Requisição de pareamento Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
pt_BR: Por favor confirme se o PIN exibido em "%1" confere com este

en: Confirm PIN
pt_BR: Confirmar PIN

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Connecting…
pt_BR: Conectando…

en: Disconnecting…
pt_BR: Desconectando…

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Network
pt_BR: Rede

en: Headset
pt_BR: Fone

en: Headphones
pt_BR: Fones de ouvido

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Other Audio
pt_BR: Outro áudio

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Watch
pt_BR: Assistir

en: Other
pt_BR: Outro

en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: Good
pt_BR: Bom

en: Fair
pt_BR: Razoável

en: Poor
pt_BR: Ruim

en: Name
pt_BR: Nome

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Status
pt_BR: Estado

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Signal Strength
pt_BR: Intensidade do sinal

en: Connect automatically when detected:
pt_BR: Conectar automaticamente quando detectado:

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Forget this device
pt_BR: Esquecer este dispositivo

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
pt_BR: Por favor entre o seguinte PIN no %1 e pressione "Entrar" no teclado:

en: Discoverable
pt_BR: Visível

en: Not discoverable
pt_BR: Não detectável

en: Paired devices:
pt_BR: Dispositivos pareados:

en: Available devices:
pt_BR: Dispositivos disponíveis:

en: Searching…
pt_BR: Procurando…

en: None detected
pt_BR: Nenhum detectado

en: PIN for '%1'
pt_BR: PIN para '%1'

en: Pair
pt_BR: Par

en: Brightness & Display
pt_BR: Brilho & Tela

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Display brightness:
pt_BR: Brilho da tela:

en: Adjust automatically
pt_BR: Ajustar automaticamente

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
pt_BR: Iluminar a tela de acordo com o ambiente.

en: Display:
pt_BR: Tela:

en: External display
pt_BR: Tela externa

en: Wireless display
pt_BR: Tela sem fio

en: Wi-Fi is off
pt_BR: O Wi-Fi está desligado

en: Not connected
pt_BR: Não conectado

en: Wireless Display
pt_BR: Tela sem fios

en: No displays detected
pt_BR: Nenhuma tela detectada

en: Connected display:
pt_BR: Tela conectada:

en: Connecting
pt_BR: Conectando

en: Use another display:
pt_BR: Conectar outra tela:

en: Choose a display:
pt_BR: Escolher uma tela:

en: This device failed to connect to %1.
pt_BR: Este aparelho falhou ao conectar à %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
pt_BR: Há um erro desconhecido ao conectar à %1.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Example Text
pt_BR: Texto de Exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
pt_BR: Gestos

en: Tap to wake
pt_BR: Tocar para acordar

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
pt_BR: Toque duplo em qualquer ponto da tela para acordar dispositivo.

en: Edge drag areas width:
pt_BR: Largura da área de arrasto:

en: Current value: %1
pt_BR: Valor atual: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
pt_BR: Com um valor mais alto, a área de deslize nas bordas para iniciar uma ação é maior. O valor padrão é 2.

en: Change Hotspot Setup
pt_BR: Alterar configuração do ponto de acesso

en: Set Up Hotspot
pt_BR: Configurar o ponto de acesso

en: Hotspot name
pt_BR: Nome do Hotspot

en: Choose a name
pt_BR: Escolher um nome

en: Require a password (recommended)
pt_BR: Solicite uma senha (recomendado)

en: Show password
pt_BR: Mostrar senha

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
pt_BR: Iniciando o ponto de acesso quando o Wi-Fi estiver ligado.

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Start
pt_BR: Iniciar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
pt_BR: Ponto de acesso (Hotspot)

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
pt_BR: Quando hotspot está ligado, outros dispositivos podem usar sua conexão de dados do celular através de Wi-Fi. Taxas de dados normais se aplicam.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
pt_BR: Outros dispositivos podem usar sua conexão de dados do celular através da rede Wi-Fi. Taxas de dados normais se aplicam.

en: Change Password/Setup…
pt_BR: Alterar senha/Configuração…

en: Set Up Hotspot…
pt_BR: Configurar o ponto de acesso…

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
pt_BR: para criar o Ponto de Acesso você precisa ligar o Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
pt_BR: Ligar o Wi-Fi

en: Display language
pt_BR: Idioma de exibição

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Keyboard layouts
pt_BR: Disposições de teclado

en: Current layouts:
pt_BR: Disposições atuais:

en: All layouts available:
pt_BR: Todas as disposições disponíveis:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
pt_BR: Texto e idioma

en: Display language…
pt_BR: Idioma de exibição…

en: Enable on-screen keyboard
pt_BR: Habilitar o teclado na tela

en: On-screen keyboard
pt_BR: Teclado na tela

en: External keyboard
pt_BR: Teclado externo

en: Ambiance
pt_BR: Ambiente

en: Suru Dark
pt_BR: Tema Suru Dark

en: Suru Black
pt_BR: Tema Suru Black

en: Just White
pt_BR: Apenas Branco

en: Just Black
pt_BR: Apenas Preto

en: Just Grey
pt_BR: Apenas Cinza

en: Bordered White
pt_BR: Branco com bordas

en: Bordered Black
pt_BR: Preto com bordas

en: Bordered Grey
pt_BR: Cinza com bordas

en: On-screen keyboard theme
pt_BR: Tema do teclado na tela

en: Keyboard theme
pt_BR: Tema do teclado

en: Spell checking
pt_BR: Verificação ortográfica

en: Auto correction
pt_BR: Correção automática

en: Word suggestions
pt_BR: Sugestão de palavras

en: Auto capitalization
pt_BR: Auto-capitalizar

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
pt_BR: Habilitar capitalização automática da primeira letra de cada sentença.

en: Auto punctuation
pt_BR: Pontuação automática

en: Inserts a period when you tap Space twice.
pt_BR: Adiciona um período quando você tocar Espaço duas vezes.

en: Key magnifier
pt_BR: Tecla ampliadora

en: Keyboard sound
pt_BR: Som do teclado

en: Keyboard vibration
pt_BR: Vibração do teclado

en: Keyboard opacity
pt_BR: Opacidade do teclado

en: Hardware keyboard
pt_BR: Teclado físico

en: Layouts and other sources
pt_BR: Disposição e outras fontes

en: The device needs to restart for changes to take effect.
pt_BR: O aparelho precisa ser reiniciado para que as alterações tenham efeito.

en: Restart Now
pt_BR: Reiniciar agora

en: Current spelling languages:
pt_BR: Atuais idiomas escritos:

en: All languages available:
pt_BR: Todos os idiomas disponíveis:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
pt_BR: Área de Trabalho & Lançador

en: On desktop mode:
pt_BR: No modo desktop:

en: Enable workspaces
pt_BR: Ativar espaços de trabalho

en: Support for multiple virtual workspaces
pt_BR: Suporte para múltiplos espaços de trabalho virtuais

en: Always show the launcher
pt_BR: Sempre mostrar o lançador

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
pt_BR: Vídeos e jogos em tela cheia podem ocultá-lo temporariamente.

en: Icon size:
pt_BR: Tamanho do ícone:

en: Reset Launcher
pt_BR: Redefinir lançador

en: Cursor speed:
pt_BR: Velocidade do cursor:

en: Wheel scrolling speed:
pt_BR: Velocidade de rolagem:

en: Double-click speed:
pt_BR: Velocidade do duplo clique:

en: Test double-click:
pt_BR: Testar duplo clique:

en: Finger scrolling speed:
pt_BR: Velocidade de rolagem do dedo:

en: Tap to click
pt_BR: Tocar para clicar

en: Scroll with two fingers
pt_BR: Rolar com 2 dedos

en: Ignore touchpad when:
pt_BR: Ignorar touchpad quando:

en: Typing
pt_BR: Escrevendo

en: A mouse is connected
pt_BR: Um mouse está conectado

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
pt_BR: Conectar um mouse ou touchpad via USB, ou usar um dispositivo Bluetooth. Se um dispositivo Bluetooth não for detectado, tenha certeza de ligá-lo e verificar se a bateria está carregada.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
pt_BR: Você precisa usar um mouse Bluetooth com esta tela. Tenha certeza de aproximar o dispositivo e verificar se a baterias está carregada.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
pt_BR: Mouse e Touchpad

en: Primary button:
pt_BR: Botão principal:

en: Left
pt_BR: Esquerdo

en: Right
pt_BR: Direita

en: Not fast enough
pt_BR: Não sufientemente rápido

en: Double-clicked
pt_BR: Duplo clique

en: Emergency Broadcast
pt_BR: Transmissão de Emergência

en: Cell Broadcast is not available
pt_BR: Transmissão Celular não está disponível

en: Cell Broadcast Enabled
pt_BR: Transmissão Celular Ativada

en: Cell Broadcast Disabled
pt_BR: Transmissão Celular Desativada

en: Alerts:
pt_BR: Alertas:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Let this app alert me using:
pt_BR: Permita este aplicativo me alertar usando:

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Vibrations
pt_BR: Vibração

en: Notification Bubbles
pt_BR: Janelas de Notificações

en: Notification List
pt_BR: Lista de Notificações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
pt_BR: Som

en: Apps that notify with sound:
pt_BR: Aplicativos que notificam com som:

en: Vibration
pt_BR: Vibração

en: When in Silent mode:
pt_BR: Quando em modo silencioso:

en: Vibrate as normal
pt_BR: Vibrar no normal

en: Don't vibrate
pt_BR: Não vibrar

en: Apps that notify with vibrations:
pt_BR: Aplicativos que notificam com vibração:

en: Applications:
pt_BR: Aplicativos:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
pt_BR: Os aplicativos podem alertá-lo usando janela de notificação, sons, vibrações e a lista de notificação.

en: Apps that notify with sound
pt_BR: Aplicativos que notificam com som

en: Apps that notify with vibration
pt_BR: Aplicativos que notificam com vibração

en: No notifications
pt_BR: Sem notificações

en: Bubbles
pt_BR: Janelas

en: Add printer
pt_BR: Adicionar impressora

en: Enter URI
pt_BR: Inserir a URI

en: Devices
pt_BR: Aparelhos

en: No devices found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum aparelho.

en: Describe printer
pt_BR: Descrição da impressora

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Choose a connection
pt_BR: Escolher uma conexão

en: Printer name
pt_BR: Nome da impressora

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Location
pt_BR: Localização

en: Choose driver
pt_BR: Escolher driver

en: Select printer from database
pt_BR: Selecionar impressora da base de dados

en: Provide PPD file
pt_BR: Prover arquivo PPD

en: Filter drivers
pt_BR: Filtrar drivers

en: PPD file
pt_BR: Arquivo PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
pt_BR: Imprimindo

en: Manager Printer Jobs
pt_BR: Gerenciar Trabalhos de Impressão

en: Default printer
pt_BR: Impressora padrão

en: Configured printers
pt_BR: Impressoras configuradas

en: Discovered printers
pt_BR: Impressoras encontradas

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Set as Default
pt_BR: Configurar como Padrão

en: There are no printers configured yet.
pt_BR: Não há impressoras configuradas ainda.

en: Printer status
pt_BR: Estado da impressora

en: General settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Policies
pt_BR: Políticas

en: Copies and pages
pt_BR: Cópias e páginas

en: Host
pt_BR: Anfitrião

en: Copies
pt_BR: Cópias

en: Paper size
pt_BR: Tamanho do papel

en: Color model
pt_BR: Modelo de cor

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Default
pt_BR: Padrão

en: This is the default printer.
pt_BR: Esta é a impressora padrão.

en: Accepting jobs
pt_BR: Aceitando trabalhos

en: Shared
pt_BR: Compartilhada

en: Idle
pt_BR: Ociosa

en: Aborted
pt_BR: Interrompido

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Stopped
pt_BR: Parada

en: No messages
pt_BR: Sem mensagens

en: Jobs
pt_BR: Trabalhos

en: Manage Print Jobs
pt_BR: Gerenciar Trabalhos de Impressão

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Local Raw Printer
pt_BR: Impressora RAW local

en: Print test page
pt_BR: Imprimir página de teste

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
pt_BR: Todos os documentos, jogos salvos, configurações e outros itens serão apagados permanentemente deste aparelho.

en: Erase & Reset Everything
pt_BR: Apagar e redefinir tudo

en: Reset device
pt_BR: Reconfigurar aparelho

en: The Launcher will be returned to its original contents.
pt_BR: O Lançador será devolvido ao seu estado original.

en: Reset all system settings…
pt_BR: Redefinir todas as configurações do sistema…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
pt_BR: O conteúdo e layout do lançador, bem como os filtros na tela inicial, serão restaurados para suas configurações originais.

en: Erase & Reset All
pt_BR: Apagar e Redefinir Tudo

en: Reset all system settings
pt_BR: Redefinir todas as configurações do sistema

en: App permissions
pt_BR: Permissões de aplicativos

en: Apps that you have granted access to:
pt_BR: Aplicativos que você concedeu acesso a:

en: Apps may also request access to online accounts.
pt_BR: Aplicativos podem solicitar acesso à contas online.

en: Online Accounts…
pt_BR: Contas online…

en: Encryption
pt_BR: Criptografia

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Let the device detect your location:
pt_BR: Permitir ao aparelho detectar sua localização:

en: Using GPS only (less accurate)
pt_BR: Usar apenas GPS (menor precisão)

en: Using GPS
pt_BR: Usando GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
pt_BR: Usando o GPS, Wi-Fi anônima e informação da rede de celular.
    Selecionando esta opção você aceita <a href='%1'>os termos e condições da Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
pt_BR: Usando o GPS e Wi-Fi anônima.
    Selecionando esta opção você aceita <a href='%1'>os termos e condições da Nokia HERE</a>.

en: Not at all
pt_BR: Não para tudo

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
pt_BR: Usa o GPS para detectar seu local aproximado. Quando desativado, o GPS desliga para economizar bateria.

en: Let apps access this location:
pt_BR: Permitir aplicativos acessarem sua localização:

en: None requested
pt_BR: Nada solicitado

en: Change passcode…
pt_BR: Alterar código de acesso…

en: Change passphrase…
pt_BR: Alterar frase secreta…

en: Switch to swipe
pt_BR: Alternar para deslizar

en: Switch to passcode
pt_BR: Mudar para código de acesso

en: Switch to passphrase
pt_BR: Alternar para frase secreta

en: Existing passcode
pt_BR: Código de acesso existente

en: Existing passphrase
pt_BR: Frase secreta existente

en: Choose passcode
pt_BR: Escolher código de acesso

en: Choose passphrase
pt_BR: Escolher frase secreta

en: Confirm passcode
pt_BR: Confirmar código de acesso

en: Confirm passphrase
pt_BR: Confirme a frase secreta

en: Those passcodes don't match. Try again.
pt_BR: Esses códigos de acesso não coincidem. Tente novamente.

en: Those passphrases don't match. Try again.
pt_BR: Estas frases secretas não conferem. Tente novamente.

en: Unset
pt_BR: Não definido

en: Unlock the device using:
pt_BR: Desbloquear aparelho usando:

en: Swipe (no security)
pt_BR: Deslizar (sem segurança)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
pt_BR: Segurança

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Locking and unlocking
pt_BR: Bloqueando e desbloqueando

en: SIM PIN
pt_BR: PIN do SIM

en: On
pt_BR: Ligado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Messages on welcome screen
pt_BR: Mensagens na tela de boas-vindas

en: Passcode
pt_BR: Código de acesso

en: Passphrase
pt_BR: Frase secreta

en: Fingerprint
pt_BR: Impressão digital

en: Sleep locks immediately
pt_BR: Dormir bloqueia imediatamente

en: Stats on welcome screen
pt_BR: Estatísticas na tela de boas-vindas

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
pt_BR: Ligue a trava de segurança para restringir o acesso quando o aparelho estiver bloqueado.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
pt_BR: Outros aplicativos e funções irão lhe solicitar para desbloquear.

en: Change SIM PIN
pt_BR: Alterar PIN do SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
pt_BR[0]: PIN incorreto. %1 tentativa restante.
pt_BR[1]: PIN incorreto. %1 tentativas restantes.

en: No more attempts allowed
pt_BR: Encerraram as tentativas permitidas

en: Current PIN:
pt_BR: PIN atual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
pt_BR[0]: %1 tentativa permitida.
pt_BR[1]: %1 tentativas permitidas.

en: Choose new PIN:
pt_BR: Escolha o novo PIN:

en: Confirm new PIN:
pt_BR: Confirmar novo PIN:

en: PINs don't match. Try again.
pt_BR: PINs não correspondem. Tente novamente.

en: Enter SIM PIN
pt_BR: Informe o PIN do SIM

en: Enter Previous SIM PIN
pt_BR: Informe o PIN anterior do SIM

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Unlocked
pt_BR: Desbloqueado

en: Change PIN…
pt_BR: Alterar PIN…

en: Locked
pt_BR: Bloqueado

en: Unlock…
pt_BR: Desbloquear…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
pt_BR: Quando um PIN do SIM é definido, ele deve ser digitado para acessar serviços do celular após reiniciar o aparelho ou trocar o SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
pt_BR: Introduzir um PIN errado várias vezes pode bloquear o SIM permanentemente.

en: Nokia HERE
pt_BR: Nokia AQUI

en: Incorrect passcode. Try again.
pt_BR: Senha incorreta. Tente novamente.

en: Incorrect passphrase. Try again.
pt_BR: Senha incorreta. Tente novamente.

en: Could not set security mode
pt_BR: Não foi possível definir o modo de segurança

en: Could not set security display hint
pt_BR: Não foi possível definir a exibição de dica de segurança

en: Authentication token manipulation error
pt_BR: Erro na manipulação do token de autenticação

en: Silent Mode
pt_BR: Modo silencioso

en: High volume can damage your hearing.
pt_BR: Um volume alto pode prejudicar sua audição.

en: Phone calls:
pt_BR: Chamadas de telefone:

en: Ringtone
pt_BR: Toque

en: Vibrate on ring
pt_BR: Vibrar ao tocar

en: Vibrate in Silent Mode
pt_BR: Vibrar em modo silencioso

en: Dialpad tones
pt_BR: Sons do discador

en: Messages:
pt_BR: Mensagens:

en: Vibrate with message sound
pt_BR: Vibrar com som de mensagem

en: Other sounds:
pt_BR: Outros sons:

en: Lock sound
pt_BR: Som de bloqueio

en: Other vibrations
pt_BR: Outras vibrações

en: Choose from
pt_BR: Escolha de

en: Time zone
pt_BR: Fuso horário

en: Set the time zone:
pt_BR: Defina o fuso horário:

en: Automatically
pt_BR: Automaticamente

en: Manually
pt_BR: Manualmente

en: Enter your current location.
pt_BR: Informe sua localização atual.

en: No matching place
pt_BR: Nenhum lugar correspondente

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
pt_BR: Hora e Data

en: Time zone:
pt_BR: Fuso horário:

en: Set the time and date:
pt_BR: Definir data e hora:

en: Set time & date
pt_BR: Definir data e hora

en: Time
pt_BR: Horário

en: Date
pt_BR: Data

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
pt_BR: Para adicionar uma configuração de VPN, baixe este arquivo de  configuração ou configure-o manualmente.

en: Add Manual Configuration…
pt_BR: Adicionar Configuração Manual…

en: VPN reconnection required.
pt_BR: Reconexão necessária da VPN.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
pt_BR: O aparelho precisa ser reiniciado para que as alterações tenham efeito.

en: Add certificate?
pt_BR: Adicionar certificado?

en: Add key?
pt_BR: Adicionar chave?

en: Add pac file?
pt_BR: Adicionar arquivo pac?

en: Content:
pt_BR: Conteúdo:

en: No data available.
pt_BR: Sem dados disponíveis.

en: Save
pt_BR: Salvar

en: No reason given
pt_BR: Nenhum motivo determinado

en: Device is now managed
pt_BR: Agora o dispositivo é gerenciável

en: Device is now unmanaged
pt_BR: Agora o dispositivo não é gerenciável

en: The device could not be readied for configuration
pt_BR: O dispositivo pode não estar pronto para configuração

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
pt_BR: A configuração IP não pode estar reservada (nenhum endereço disponível, timeout, etc)

en: The IP configuration is no longer valid
pt_BR: A configuração IP não é mais válida

en: Your authentication details were incorrect
pt_BR: Os seus detalhes de autenticação estão incorretos

en: 802.1X supplicant disconnected
pt_BR: 802.1X suplicante - desconectado

en: 802.1X supplicant configuration failed
pt_BR: 802.1X suplicante - falha de configuração

en: 802.1X supplicant failed
pt_BR: 802.1X suplicante - falhou

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
pt_BR: 802.1X suplicante - demorou muito para autenticar

en: DHCP client failed to start
pt_BR: Cliente DHCP falhou em iniciar

en: DHCP client error
pt_BR: Erro no cliente DHCP

en: DHCP client failed
pt_BR: Cliente DHCP falhou

en: Shared connection service failed to start
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou ao iniciar

en: Shared connection service failed
pt_BR: O serviço de conexão compartilhada falhou

en: Necessary firmware for the device may be missing
pt_BR: O firmware necessário para o dispositivo pode estar faltando

en: The device was removed
pt_BR: O dispositivo foi removido

en: NetworkManager went to sleep
pt_BR: NetworkManager foi para o estado de espera

en: The device's active connection disappeared
pt_BR: A conexão ativa do dispositivo desapareceu

en: Device disconnected by user or client
pt_BR: Dispositivo desconectado pelo usuário ou cliente

en: The device's existing connection was assumed
pt_BR: A conexão existente com o dispositivo foi adotada

en: The supplicant is now available
pt_BR: O requerente está disponível

en: The modem could not be found
pt_BR: O modem não foi encontrado

en: The Bluetooth connection failed or timed out
pt_BR: A conexão Bluetooth falhou ou atingiu o tempo limite

en: A dependency of the connection failed
pt_BR: Uma dependência da conexão falhou

en: ModemManager is unavailable
pt_BR: ModemManager não está disponível

en: The Wi-Fi network could not be found
pt_BR: A rede sem fio não pôde ser encontrada

en: A secondary connection of the base connection failed
pt_BR: Uma conexão secundária da conexão de base falhou

en: Network details
pt_BR: Detalhes da rede

en: Last connected
pt_BR: Última conexão

en: Password
pt_BR: Senha

en: Forget this network
pt_BR: Esquecer esta rede

en: IP address
pt_BR: Endereço IP

en: Connect to Hidden Network
pt_BR: Conectar a uma rede oculta

en: Network name
pt_BR: Nome da rede

en: WPA & WPA2 Personal
pt_BR: WPA & WPA2 pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt_BR: WPA & WPA2 Empresarial

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt_BR: Web Dinâmica (802.1x)

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Inner authentication
pt_BR: Autenticação interna

en: CA certificate
pt_BR: Certificado CA

en: Choose…
pt_BR: Escolha…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
pt_BR: %1…, Exp.: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
pt_BR: Usar certificado é recomendado para aumentar a segurança.

en: Client certificate
pt_BR: Cerificado cliente

en: User private key
pt_BR: Chave primária de usuário

en: Pac file
pt_BR: Arquivo Pac

en: Pac provisioning
pt_BR: Provisionamento de Pac

en: Disabled
pt_BR: Desabilitada

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Authenticated
pt_BR: Autenticado

en: Both
pt_BR: Ambos

en: PEAP version
pt_BR: Versão PEAP

en: Version 0
pt_BR: Versão 0

en: Version 1
pt_BR: Versão 1

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Anonymous identity
pt_BR: Identidade anônima

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Private key password
pt_BR: Senha de chave privada

en: Remember password
pt_BR: Lembrar senha

en: Connect to hidden network…
pt_BR: Conecte a uma rede oculta…

en: Previous networks
pt_BR: Redes anteriores

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Private key
pt_BR: Chave privada

en: Public key
pt_BR: Chave pública

en: Opaque
pt_BR: Opaca

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: System
pt_BR: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
pt_BR: sobre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
pt_BR: dispositivo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
pt_BR: telefone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
pt_BR: número

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
pt_BR: endereço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
pt_BR: licenças

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
pt_BR: desenvolvedor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
pt_BR: aplicativo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
pt_BR: armazenamento

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
pt_BR: disco

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
pt_BR: espaço

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
pt_BR: versão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
pt_BR: revisão

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
pt_BR: aparência

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
pt_BR: papel de parede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
pt_BR: arte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
pt_BR: foto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
pt_BR: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
pt_BR: imagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
pt_BR: bateria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
pt_BR: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
pt_BR: carga

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
pt_BR: inativo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
pt_BR: travar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
pt_BR: desabilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
pt_BR: habilitar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
pt_BR: par

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
pt_BR: descobrir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
pt_BR: carro

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
pt_BR: sem fio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
pt_BR: conectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
pt_BR: desconectar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
pt_BR: estéreo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
pt_BR: luminosidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
pt_BR: exibir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
pt_BR: tela

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
pt_BR: automático

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
pt_BR: ajuste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
pt_BR: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
pt_BR: teste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
pt_BR: exemplo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
pt_BR: Modo avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
pt_BR: voo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
pt_BR: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
pt_BR: desconectado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
pt_BR: avião

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
pt_BR: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
pt_BR: ponto de acesso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: tethering
pt_BR: Ancoragem(tethering)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
pt_BR: idioma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
pt_BR: teclado

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
pt_BR: verificação ortográfica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
pt_BR: correto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
pt_BR: sugestões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
pt_BR: capitalização

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
pt_BR: pontuação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
pt_BR: palavras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
pt_BR: vibração

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
pt_BR: lançador

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
pt_BR: touch

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
pt_BR: clicar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
pt_BR: mouse

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
pt_BR: notificações

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
pt_BR: autorizar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
pt_BR: permissões

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
pt_BR: emblemas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
pt_BR: Bloqueio de rotação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
pt_BR: rotação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
pt_BR: orientação

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
pt_BR: impressora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
pt_BR: impressoras

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
pt_BR: imprimindo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
pt_BR: agrupar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
pt_BR: cópias

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
pt_BR: modelo de cor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
pt_BR: escala de cinza

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
pt_BR: cor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
pt_BR: jato de tinta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
pt_BR: Redefinir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
pt_BR: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
pt_BR: apagar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
pt_BR: fábrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
pt_BR: limpar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
pt_BR: restaurar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
pt_BR: segurança

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
pt_BR: privacidade

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
pt_BR: código

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
pt_BR: senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
pt_BR: senha

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
pt_BR: permitir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
pt_BR: acessar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
pt_BR: som

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
pt_BR: silencioso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
pt_BR: vibrar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
pt_BR: teclado de discagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
pt_BR: mensagem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
pt_BR: hora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
pt_BR: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
pt_BR: fuso horário

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: openvpn
pt_BR: VPN aberta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
pt_BR: roteando

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
pt_BR: sem fio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: WiFi
pt_BR: sem fio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
pt_BR: oculto
