lomiri-system-settings - en to ru translation catalogue (658 entries)

en: System Settings
ru: Настройки системы

en: Preferences;Settings;
ru: Настройки;Параметры;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
ru: Текущий запрос не может быть отменён (служба недоступна)

en: Can't pause current request (can't contact service)
ru: Текущий запрос нельзя поставить на паузу (служба недоступна)

en: Developer Mode
ru: Режим разработчика

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
ru: В режиме разработчика, любой может получить доступ, изменять или удалять любые данные на вашем устройстве при его подключении к другому устройству.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
ru: Вам необходимо установить код-пароль или фразу-пароль для того чтобы использовать режим Разработчика.

en: Lock security
ru: Защита блокировки

en: Sorry, this license could not be displayed.
ru: Извините, эта лицензия не может быть показана.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: System information
ru: О системе

en: Serial
ru: Серийный номер

en: None
ru: Нет

en: Wi-Fi address
ru: Wi-Fi адрес

en: Bluetooth address
ru: Bluetooth адрес

en: Storage
ru: Хранилище

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
ru: %1 свободно

en: Software:
ru: Программное обеспечение:

en: OS
ru: ОС

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Never
ru: Никогда

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

en: Legal:
ru: Правовая информация:

en: Software licenses
ru: Лицензии на ПО

en: Regulatory info
ru: Правовая информация

en: Developer mode
ru: Режим разработчика

en: Scanning
ru: Сканирование

en: System Reserved
ru: Зарезервировано системой

en: Used by system
ru: Используется системой

en: Videos
ru: Видео

en: Audio
ru: Аудиозаписи

en: Pictures
ru: Изображения

en: Documents
ru: Документы

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Other files
ru: Другие файлы

en: Used by apps
ru: Приложения

en: Total storage
ru: Общий объём

en: Free space
ru: Свободное место

en: By name
ru: По имени

en: By size
ru: По размеру

en: N/A
ru: Н/Д

en: OS Build Details
ru: Информация об ОС

en: OS update channel
ru: Канал обновления ОС

en: OS build number
ru: Номер сборки ОС

en: Kernel
ru: Ядро

en: Build ABI
ru: Сборка ABI

en: UBports Image part
ru: Часть образа Ubuntu

en: Ubuntu build description
ru: Описание сборки Ubuntu

en: Device Image part
ru: Часть изображения устройства

en: Device build description
ru: Описание сборки устройства

en: Customization Image part
ru: Настройка части Изображения

en: Unknown title
ru: Неизвестное название

en: Cancel
ru: Отмена

en: No images selected
ru: Изображение не выбрано

en: Remove %1 image | Remove %1 images
ru[0]: Удалить %1 изображение
ru[1]: Удалить %1 изображения
ru[2]: Удалить %1 изображений

en: Add an image…
ru: Добавить изображение…

en: Remove images…
ru: Удалить изображения…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background & Appearance
ru: Фон и внешний вид

en: Global theme settings:
ru: Глобальные настройки темы:

en: Enable dark mode for the environment
ru: Включить темный режим для окружения

en: Enable dark mode for apps
ru: Включить темный режим для приложений

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
ru: Примечание: Возможно, вам придется перезапустить приложения, чтобы изменения вступили в силу.

en: Visual effects:
ru: Визуальные эффекты:

en: Enable blur effects
ru: Включить эффекты размытия

en: Background image:
ru: Фоновое изображение:

en: System art
ru: Системное оформление

en: Custom
ru: Пользовательские

en: Choose application
ru: Выберите приложение

en: Preview
ru: Просмотреть

en: Set
ru: Выбрать

en: Not possible
ru: Невозможно

en: The currently active background image cannot be deleted!
ru: Активное фоновое изображение не может быть удалено!

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
ru: Батарея

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ru[0]: %1 секунду назад
ru[1]: %1 секунды назад
ru[2]: %1 секунд назад

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ru[0]: %1 минуту назад
ru[1]: %1 минуты назад
ru[2]: %1 минут назад

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ru[0]: %1 час назад
ru[1]: %1 часа назад
ru[2]: %1 часов назад

en: Charge level
ru: Уровень зарядки

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Today
ru: Сегодня

en: Charging now
ru: Заряжается

en: Last full charge
ru: Последняя полная зарядка

en: Fully charged
ru: Полностью заряжен

en: Show battery percentage in indicator
ru: Показывать процент заряда в индикаторе

en: Show charging information on lock screen
ru: Показывать информацию о зарядке на экране блокировки

en: Ways to reduce battery use:
ru: Способы для продления использования от батареи:

en: Display brightness
ru: Яркость экрана

en: Lock when idle
ru: Блокировать в режиме ожидания

en: Sleep when idle
ru: Засыпать в режиме ожидания

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
ru[0]: Через %1 секунду
ru[1]: Через %1 секунды
ru[2]: Через %1 секунд

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ru[0]: Через %1 минуту
ru[1]: Через %1 минуты
ru[2]: Через %1 минут

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
ru: Wi-Fi используется для точки доступа

en: Lock the device when it's not in use:
ru: Блокировать устройство, когда оно не используется:

en: Put the device to sleep when it is not in use:
ru: Переводить устройство в спящий режим, когда он не используется:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
ru[0]: Через %1 секунду
ru[1]: Через %1 секунды
ru[2]: Через %1 секунд

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
ru: Более короткое время более безопасно. Устройство не будет блокироваться во время звонков или во время просмотра видео.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
ru: Устройство не будет блокироваться во время звонков или во время просмотра видео.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
ru: Запрос авторизации для сопряжения по Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
ru: %1 запрашивает разрешение на сопряжение с этим устройством. Разрешить?

en: Allow
ru: Разрешить

en: Refuse
ru: Отклонить

en: Bluetooth Pairing Request
ru: Запрос соединения по Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ru: Подтвердите, что PIN-код, отображаемый на '%1', совпадает с данным

en: Confirm PIN
ru: Подтвердите ПИН-код

en: Connected
ru: Подключено

en: Connecting…
ru: Подключение…

en: Disconnecting…
ru: Отключение…

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Computer
ru: Компьютер

en: Phone
ru: Телефон

en: Modem
ru: Модем

en: Network
ru: Сеть

en: Headset
ru: Гарнитура

en: Headphones
ru: Наушники

en: Video
ru: Видео

en: Other Audio
ru: Другая музыка

en: Joypad
ru: Джойстик

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Tablet
ru: Планшет

en: Mouse
ru: Мышь

en: Printer
ru: Принтер

en: Camera
ru: Камера

en: Watch
ru: Часы

en: Other
ru: Другой

en: Excellent
ru: Превосходно

en: Good
ru: Хорошо

en: Fair
ru: Удовлетворительно

en: Poor
ru: Плохо

en: Name
ru: Название

en: Type
ru: Тип

en: Status
ru: Статус

en: Address
ru: Адрес

en: Signal Strength
ru: Мощность сигнала

en: Connect automatically when detected:
ru: Подключить автоматически после обнаружения:

en: Disconnect
ru: Отключиться

en: Connect
ru: Подключиться

en: Forget this device
ru: Забыть данное устройство

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
ru: Введите нижеприведённый PIN на устройстве %1 и нажмите «Ввод» на клавиатуре:

en: Discoverable
ru: Видимый

en: Not discoverable
ru: Скрытый

en: Searching…
ru: Идёт поиск…

en: None detected
ru: Не обнаружено

en: PIN for '%1'
ru: ПИН для '%1'

en: Pair
ru: Сопряжение

en: Brightness & Display
ru: Яркость и экран

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
ru: Яркость

en: Display brightness:
ru: Яркость экрана:

en: Adjust automatically
ru: Автонастройка

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
ru: Автонастройка яркости экрана в зависимости от освещённости.

en: Display:
ru: Экран:

en: External display
ru: Внешний экран

en: Wireless display
ru: Беспроводный экран

en: Wi-Fi is off
ru: Wi-Fi отключен

en: Not connected
ru: Отключен

en: Wireless Display
ru: Беспроводный экран

en: No displays detected
ru: Не удалось определить экран

en: Connected display:
ru: Подключенный экран:

en: Connecting
ru: Подключение

en: Use another display:
ru: Использовать другой экран:

en: Choose a display:
ru: Выберите экран:

en: This device failed to connect to %1.
ru: Не удалось подключиться к %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
ru: Произошла непонятная ошибка при подключении к %1.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
ru: Пример

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: Gestures
ru: Жесты

en: Tap to wake
ru: Нажмите для пробуждения

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
ru: Для пробуждения устройста дважды коснитесь экрана.

en: Edge drag areas width:
ru: Ширина зоны перетягивания края:

en: Current value: %1
ru: Текущее значение: %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
ru: Чем больше значение, тем шире область полосы прокрутки для запуска действия. По умолчанию 2.

en: Change Hotspot Setup
ru: Изменение настроек точки доступа

en: Set Up Hotspot
ru: Настройка точки доступа

en: Hotspot name
ru: Имя точки доступа

en: Choose a name
ru: Выберите имя

en: Require a password (recommended)
ru: Нужен пароль (рекомендовано)

en: Show password
ru: Показать пароль

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
ru: Включение точки доступа также включит и Wi-Fi.

en: Change
ru: Изменить

en: Start
ru: Начать

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: Hotspot
ru: Точка доступа

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
ru: Когда точка доступа включена, другие устройства могут использовать ваш мобильный трафик по Wi-Fi. Может взиматься дополнительная плата.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
ru: Другие устройства могут использовать ваш мобильный трафик по Wi-Fi. Может взиматься дополнительная плата.

en: Change Password/Setup…
ru: Изменение Пароля/Настроек…

en: Set Up Hotspot…
ru: Настройки точки доступа…

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
ru: Для создания точки доступа необходимо включить Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
ru: Включить Wi-Fi

en: Display language
ru: Язык системы

en: Back
ru: Назад

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Keyboard layouts
ru: Раскладки клавиатуры

en: Current layouts:
ru: Текущие раскладки:

en: All layouts available:
ru: Все доступные раскладки:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
ru: Язык и текст

en: Display language…
ru: Выбранный язык…

en: Enable on-screen keyboard
ru: Включить экранную клавиатуру

en: On-screen keyboard
ru: Экранная клавиатура

en: External keyboard
ru: Внешняя клавиатура

en: Ambiance
ru: Атмосфера

en: Just White
ru: Только белый

en: Just Black
ru: Только чёрный

en: Just Grey
ru: Только серый

en: Bordered White
ru: Белый с контуром

en: Bordered Black
ru: Чёрный с контуром

en: Bordered Grey
ru: Серый с контуром

en: On-screen keyboard theme
ru: Вид экранной клавиатуры

en: Keyboard theme
ru: Вид клавиатуры

en: Spell checking
ru: Проверка правописания

en: Auto correction
ru: Автоисправление

en: Word suggestions
ru: Автозавершение

en: Auto capitalization
ru: Автокапсуляция

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ru: Включает Shift для того, чтобы каждое предложение начиналось с большой буквы.

en: Auto punctuation
ru: Пунктуация (автоматически)

en: Inserts a period when you tap Space twice.
ru: Добавляет точку при двойном нажатии пробела.

en: Key magnifier
ru: Лупа для кнопок

en: Keyboard sound
ru: Звук экранной клавиатуры

en: Keyboard vibration
ru: Вибрация клавиатуры

en: Keyboard opacity
ru: Прозрачность клавиатуры

en: Hardware keyboard
ru: Клавиатура

en: Layouts and other sources
ru: Раскладки клавиатуры и другие источники

en: The device needs to restart for changes to take effect.
ru: Чтобы изменения вступили в силу, необходимо перезагрузить устройство.

en: Restart Now
ru: Перезапустить сейчас

en: Current spelling languages:
ru: Выбранные проверяемые языки:

en: All languages available:
ru: Все доступные языки:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: Desktop & Launcher
ru: Рабочий стол и лаунчер

en: Enable workspaces
ru: Включить рабочие пространства

en: Support for multiple virtual workspaces
ru: Поддержка нескольких виртуальных рабочих областей

en: Always show the launcher
ru: Всегда отображать панель запуска

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
ru: Просмотр видео и игры, использующие весь экран, могут временно перекрывать её.

en: Icon size:
ru: Размер иконки:

en: Reset Launcher
ru: Сброс панели запуска

en: Cursor speed:
ru: Скорость перемещения указателя:

en: Wheel scrolling speed:
ru: Скорость прокрутки колёсиком:

en: Double-click speed:
ru: Скорость двойного щелчка:

en: Test double-click:
ru: Протестируйте двойное щелчок:

en: Touchpad
ru: Сенсорная панель

en: Finger scrolling speed:
ru: Скорость прокрутки пальцем:

en: Tap to click
ru: Нажатие работает как щелчок

en: Scroll with two fingers
ru: Прокрутка активируется нажатием двумя пальцами

en: Ignore touchpad when:
ru: Игнорировать сенсорную панель:

en: Typing
ru: При печати

en: A mouse is connected
ru: При подключенной мыши

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
ru: Подключите мышь или сенсорную панель к USB порту, или воспользуйтесь устройством с возможностью подключения по Bluetooth. Если устройство Bluetooth не распознаётся системой, убедитесь что оно включено и батарея заряжена.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
ru: Для работы с экраном этого устройства вам понадобится мышь или сенсорная панель с возможностью Bluetooth подключения. Убедитесь что мышь или панель заряжены и находятся рядом с устройством.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: Mouse & Touchpad
ru: Мышь и сенсорная панель

en: Primary button:
ru: Основная кнопка:

en: Left
ru: Левая

en: Right
ru: Правая

en: Not fast enough
ru: Недостаточно быстрый

en: Double-clicked
ru: Двойной щелчок

en: Emergency Broadcast
ru: Экстренное вещание

en: Cell Broadcast is not available
ru: Сотовая сеть недоступна

en: Cell Broadcast Enabled
ru: Сотовая трансляция включена

en: Cell Broadcast Disabled
ru: Сотовая трансляция отключена

en: Alerts:
ru: Уведомления:

en: Receive emergency notifications
ru: Получать экстренные уведомления

en: Extreme threats
ru: Экстремальные угрозы

en: Extreme threats to life and property
ru: Чрезвычайные угрозы жизни и имуществу

en: Severe threats
ru: Серьезные угрозы

en: Severe threats to life and property
ru: Серьезные угрозы жизни и имуществу

en: AMBER Alerts
ru: AMBER-оповещения

en: Child abduction emergency bulletins
ru: Экстренные сообщения о похищении детей

en: Public safety messages
ru: Сообщения об общественной безопасности

en: Recommended actions to save life and property
ru: Рекомендуемые действия по спасению жизни и имущества

en: Tests
ru: Тесты

en: Tests alerts
ru: Тестовые уведомления

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
ru: Уведомления

en: Let this app alert me using:
ru: Разрешить этому приложению уведомлять:

en: Sounds
ru: Звуки

en: Vibrations
ru: Вибрация

en: Notification Bubbles
ru: Всплывающими уведомлениями

en: Notification List
ru: Список уведомлений

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
ru: Звук

en: Apps that notify with sound:
ru: Приложения уведомляющие звуком:

en: Vibration
ru: Вибрация

en: When in Silent mode:
ru: В бесшумном режиме:

en: Vibrate as normal
ru: Вибрация как обычно

en: Don't vibrate
ru: Нет вибрации

en: Apps that notify with vibrations:
ru: Приложения уведомляющие вибрацией:

en: Applications:
ru: Приложения:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
ru: Приложения могут оповещать вас с помощью всплывающих уведомлений, звуковых сигналов, вибрации и списка в области уведомлений.

en: Apps that notify with sound
ru: Приложения, уведомляющие звуком

en: Apps that notify with vibration
ru: Приложения, уведомляющие вибрацией

en: No notifications
ru: Нет уведомлений

en: Bubbles
ru: Всплывающие уведомления

en: Add printer
ru: Добавить принтер

en: Enter URI
ru: Введите URI

en: Devices
ru: Устройства

en: No devices found.
ru: Устройства не найдены.

en: Describe printer
ru: Описание принтера

en: Connection
ru: Идёт подключение

en: Choose a connection
ru: Выберите подключение

en: Printer name
ru: Принтер

en: Description
ru: Описание

en: Optional
ru: Дополнительно

en: Location
ru: Местоположение

en: Driver
ru: Драйвер

en: Choose driver
ru: Выберите драйвер

en: Select printer from database
ru: Выбрать принтер из БД

en: Provide PPD file
ru: Укажите файл PPD

en: Filter drivers
ru: Фильтр драйверов

en: PPD file
ru: Файл PPD

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: Printing
ru: Печать

en: Manager Printer Jobs
ru: Управление принтером

en: Default printer
ru: Принтер по умолчанию

en: Configured printers
ru: Настроенные принтеры

en: Discovered printers
ru: Найденные принтеры

en: Delete
ru: Удалить

en: Set as Default
ru: Установить по умолчанию

en: There are no printers configured yet.
ru: Нет настроенных принтеров.

en: Printer status
ru: Состояние принтера

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Policies
ru: Разрешения

en: Copies and pages
ru: Копии и страницы

en: Host
ru: Хост

en: Copies
ru: Копий

en: Paper size
ru: Размер бумаги

en: Duplex
ru: Спаренный

en: Color model
ru: Цветовая модель

en: Quality
ru: Качество

en: Enabled
ru: Включено

en: Default
ru: По умолчанию

en: This is the default printer.
ru: Это принтер по умолчанию.

en: Accepting jobs
ru: Принятие заданий

en: Shared
ru: Общие

en: Idle
ru: Простаивает

en: Aborted
ru: Отменено

en: Active
ru: Активный

en: Stopped
ru: Остановлен

en: No messages
ru: Нет сообщений

en: Jobs
ru: Задания

en: Manage Print Jobs
ru: Управление очередью печати

en: Model
ru: Модель

en: Local Raw Printer
ru: Локальный базовый принтер

en: Print test page
ru: Напечатать пробную страницу

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
ru: Все документы, сохранённые игры, настройки и другие объекты, будут безвозвратно удалены с этого устройства.

en: Erase & Reset Everything
ru: Полностью удалить и сбросить

en: Reset device
ru: Сбросить настройки устройства

en: The Launcher will be returned to its original contents.
ru: Панель запуска будет возвращена в исходное состояние.

en: Reset all system settings…
ru: Сбросить все системные настройки…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ru: Содержимое и раскладка панели запуска, а также фильтры на начальном экране будут восстановлены с их первоначальными настройками.

en: Erase & Reset All
ru: Очистить и сбросить все настройки

en: Reset all system settings
ru: Сбросить все системные настройки

en: App permissions
ru: Разрешения приложений

en: Apps that you have granted access to:
ru: Приложения, которым вы предоставили доступ к:

en: Apps may also request access to online accounts.
ru: Приложения могут также запрашивать доступ к сетевым учётным записям.

en: Online Accounts…
ru: Сетевые учётные записи…

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Let the device detect your location:
ru: Разрешить устройству определять ваше местоположение:

en: Using GPS only (less accurate)
ru: Используя только GPS (пониженная точность)

en: Using GPS
ru: Используя GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
ru: Используя GPS, анонимизированную информацию Wi-Fi и мобильных сетей.<br>Выбирая эту опцию вы соглашаетесь с <a href='%1'>Условиями использования Nokia HERE</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
ru: Используя GPS и анонимизированную информацию Wi-Fi.<br>Выбирая эту опцию вы соглашаетесь с <a href='%1'>Условиями использования Nokia HERE</a>.

en: Not at all
ru: Нет

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ru: Использует GPS для определения Вашего приблизительного местоположения. Когда выключено, GPS отключается для сохранения заряда батареи.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ru: Использует Wi-Fi и GPS/ГЛОНАСС для определения вашей вашего местоположения. Отключение этой опции позволяет продлить жизнь батареи.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ru: Использует Wi-Fi (на данный момент устройство не подключено к какой-либо сети) и GPS/ГЛОНАСС для определения вашей вашего местоположения. Отключение этой опции позволяет продлить жизнь батареи.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ru: Использует Wi-Fi, данные сотового оператора и GPS/ГЛОНАСС для определения вашей локации. Отключение этой опции позволяет продлить жизнь батареи.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ru: Использует Wi-Fi, данные сотового оператора (на данный момент соединения нет) и GPS/ГЛОНАСС для определения вашей локации. Отключение этой опции позволяет продлить жизнь батареи.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ru: Использует Wi-Fi (сейчас он отключен), данные сотового оператора и GPS/ГЛОНАСС для определения вашей локации. Отключение этой опции позволяет продлить жизнь батареи.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ru: Использует Wi-Fi (сейчас он отключен), данные сотового оператора (на данный момент соединения нет) и GPS/ГЛОНАСС для определения вашей локации. Отключение этой опции позволяет продлить жизнь батареи.

en: Let apps access this location:
ru: Разрешить приложениям доступ к местоположению:

en: None requested
ru: Не обнаружено

en: Change passcode…
ru: Изменение секретного кода…

en: Change passphrase…
ru: Изменить кодовую фразу…

en: Switch to swipe
ru: Использовать сдвиг

en: Switch to passcode
ru: Перейти на код

en: Switch to passphrase
ru: Переключить на кодовую фразу

en: Existing passcode
ru: Существующий код

en: Existing passphrase
ru: Текущая кодовая фраза

en: Choose passcode
ru: Выбрать код

en: Choose passphrase
ru: Введите кодовую фразу

en: Confirm passcode
ru: Подтвердить код

en: Confirm passphrase
ru: Подтвердите кодовую фразу

en: Those passcodes don't match. Try again.
ru: Коды не совпадают. Попробуйте снова.

en: Those passphrases don't match. Try again.
ru: Кодовые фразы не совпадают. Попробуйте еще раз.

en: Unset
ru: Отключить

en: Keyboard prompt
ru: Ввод с клавиатуры

en: Default keyboard input
ru: Ввод с клавиатуры по умолчанию

en: Click or swipe on digits to unlock
ru: Нажмите или проведите пальцем по цифрам, чтобы разблокировать

en: Unlock the device using:
ru: Разблокировать устройство с помощью:

en: Swipe (no security)
ru: Сдвиг (не обеспечивает безопасность)

en: Passcode...
ru: Секретный код...

en: Passphrase...
ru: Пароль-фраза...

en: Select pin code prompt:
ru: Выберите метод ввода пин-кода:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
ru: Безопасность и Конфиденциальность

en: Security
ru: Безопасность

en: Locking and unlocking
ru: Блокирование и разблокирование

en: SIM PIN
ru: ПИН-код SIM-карты

en: On
ru: Включено

en: Off
ru: Выключить

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Messages on welcome screen
ru: Сообщения на экране приветствия

en: Passcode
ru: Секретный код

en: Passphrase
ru: Пароль-фраза

en: Fingerprint
ru: Отпечаток пальца

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
ru: Отпечаток пальца может быть использован только с парольным или кодовым способом разблокировки

en: Sleep locks immediately
ru: Блокировка при выключении экрана

en: When locked:
ru: Когда заблокировано:

en: Stats on welcome screen
ru: Статистика на домашнем экране

en: Allow Launcher
ru: Разрешить открытие панели запуска

en: Allow quick settings
ru: Разрешить быстрые настройки

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
ru: Включите блокировку с паролем для ограничения доступа, когда устройство заблокировано.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
ru: Другие приложения предложат вам разблокировать устройство.

en: Digits passcode
ru: Цифровой код

en: edit
ru: редактировать

en: Change SIM PIN
ru: Сменить ПИН-код SIM-карты

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ru[0]: Неверный ПИН. Осталась %1 попытка.
ru[1]: Неверный ПИН. Осталось %1 попытки.
ru[2]: Неверный ПИН. Осталось %1 попыток.

en: No more attempts allowed
ru: Превышено количество разрешённых попыток

en: Current PIN:
ru: Текущий ПИН-код:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
ru[0]: Допускается %1 попытка.
ru[1]: Допускается %1 попытки.
ru[2]: Допускается %1 попыток.

en: Choose new PIN:
ru: Введите новый ПИН-код:

en: Confirm new PIN:
ru: Подтвердите новый ПИН-код:

en: PINs don't match. Try again.
ru: ПИН-коды не совпадают. Попробуйте ещё раз.

en: Enter SIM PIN
ru: Введите ПИН-код SIM-карты

en: Enter Previous SIM PIN
ru: Введите предыдущий ПИН-код SIM-карты

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Unlocked
ru: Разблокировано

en: Change PIN…
ru: Смена PIN-кода…

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Unlock…
ru: Разблокировать…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
ru: Когда PIN-код SIM-карты установлен, он должен быть введен для доступа к сотовой сети после перезапуска телефона или смены SIM-карты.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
ru: Неоднократный ввод неправильного PIN-кода может заблокировать SIM-карту навсегда.

en: Incorrect passcode. Try again.
ru: Неправильный код. Попробуйте ещё раз.

en: Incorrect passphrase. Try again.
ru: Неправильная кодовая фраза. Попробуйте ещё раз.

en: Could not set security mode
ru: Не удалось установить режим безопасности

en: Could not set security display hint
ru: Не удалось настроить экранную подсказку

en: Authentication token manipulation error
ru: Ошибка при операциях с маркером проверки подлинности

en: Silent Mode
ru: беззвучный режим

en: Ringer volume:
ru: Громкость звонка:

en: High volume can damage your hearing.
ru: Высокая громкость может повредить слух.

en: Phone calls:
ru: Телефонные вызовы:

en: Ringtone
ru: Мелодия вызова

en: Vibrate on ring
ru: Вибрация при звонке

en: Vibrate in Silent Mode
ru: Вибрация при бесшумном режиме

en: Dialpad tones
ru: Звук клавиш

en: Messages:
ru: Сообщения:

en: Message sound
ru: Звук сообщения

en: Vibrate with message sound
ru: Вибрировать при получении сообщения

en: Other sounds:
ru: Другие звуки:

en: Lock sound
ru: Звук блокировки

en: Other vibrations
ru: Другие вибрации

en: Choose from
ru: Выберите из

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Set the time zone:
ru: Установить часовой пояс:

en: Automatically
ru: Автоматически

en: Manually
ru: Вручную

en: Enter your current location.
ru: Введите ваше текущее местоположение.

en: No matching place
ru: Нет подходящих результатов

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time and Date
ru: Время и дата

en: Time zone:
ru: Часовой пояс:

en: Set the time and date:
ru: Установить дату и время:

en: Set time & date
ru: Установить дату и время

en: Time
ru: Время

en: Date
ru: Дата

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
ru: Для добавления конфигурации VPN, скачайте файл конфигурации либо настройте VPN самостоятельно.

en: Add Manual Configuration…
ru: Настроить самостоятельно…

en: VPN reconnection required.
ru: Необходимо заново установить VPN соединение.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
ru: Чтобы изменения вступили в силу, необходимо заново подключиться к сети.

en: Add certificate?
ru: Добавить сертификат?

en: Add key?
ru: Добавить ключ?

en: Add pac file?
ru: Добавить pac-файл?

en: Content:
ru: Содержимое:

en: No data available.
ru: Нет данных.

en: Save
ru: Сохранить

en: No reason given
ru: Причина не указана

en: Device is now managed
ru: Устройство обслуживается

en: Device is now unmanaged
ru: Устройство не обслуживается

en: The device could not be readied for configuration
ru: Не может быть считана конфигурация устройства

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
ru: Конфигурация IP не может быть зарезервирована (отсутствует доступный адрес, истекло время ожидания и т.д.)

en: The IP configuration is no longer valid
ru: Настройки IP-адреса не актуальны

en: Your authentication details were incorrect
ru: Некорректные данные аутентификации

en: 802.1X supplicant disconnected
ru: Заявитель 802.1X отключён

en: 802.1X supplicant configuration failed
ru: Ошибка настройки заявителя 802.1X

en: 802.1X supplicant failed
ru: Ошибка заявителя 802.1X

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
ru: Превышено время ожидания при проверке подлинности заявителя 802.1X

en: DHCP client failed to start
ru: Ошибка запуска клиента DHCP

en: DHCP client error
ru: Ошибка клиента DHCP

en: DHCP client failed
ru: Ошибка клиента DHCP

en: Shared connection service failed to start
ru: Ошибка запуска службы общедоступного соединения

en: Shared connection service failed
ru: Ошибка службы общедоступного соединения

en: Necessary firmware for the device may be missing
ru: Возможно для устройства отсутствует микропрограммное обеспечение

en: The device was removed
ru: Устройство извлечено

en: NetworkManager went to sleep
ru: NetworkManager выполняет переход в спящий режим

en: The device's active connection disappeared
ru: Задействованное соединение устройства исчезло

en: Device disconnected by user or client
ru: Устройство отключено пользователем или клиентом

en: The device's existing connection was assumed
ru: Существующее соединение устройства принято

en: The supplicant is now available
ru: Заявитель доступен

en: The modem could not be found
ru: Не удалось обнаружить модем

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ru: Время ожидания соединения по Bluetooth истекло или произошла ошибка

en: A dependency of the connection failed
ru: Ошибка зависимости соединения

en: ModemManager is unavailable
ru: ModemManager недоступен

en: The Wi-Fi network could not be found
ru: Не удалось обнаружить сеть Wi-Fi

en: A secondary connection of the base connection failed
ru: Сбой вторичного подключения основого соединения

en: Network details
ru: Информация о сети

en: Last connected
ru: Последнее подключение

en: Password
ru: Пароль

en: Forget this network
ru: Забыть данную сеть

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Connect to Hidden Network
ru: Подключиться к скрытой сети

en: Network name
ru: Имя сети

en: WPA & WPA2 Personal
ru: WPA и WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
ru: WPA и WPA2 Enterprise

en: Dynamic WEP (802.1x)
ru: Динамический WEP (802.1x)

en: This network is insecure!
ru: Эта сеть незащищённая!

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Inner authentication
ru: Внутренняя авторизация

en: CA certificate
ru: сертификат CA

en: Choose…
ru: Выбрать…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
ru: %1…, Истекает: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
ru: %1, Истекает: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
ru: Для повышения уровня безопасности рекомендуется использовать сертификаты.

en: Client certificate
ru: Сертификат клиента

en: User private key
ru: Персональный ключ пользователя

note: TRANSLATORS: The first position is the type of private key, second the key algorithm, and third the length of the key in bits.
en: %1, %2, %3 bit
ru: %1, %2, %3 бит

en: Pac file
ru: Pac файл

en: Pac provisioning
ru: Pac подтверждение

en: Disabled
ru: Отключено

en: Anonymous
ru: Анонимно

en: Authenticated
ru: Авторизован

en: Both
ru: И то и другое

en: PEAP version
ru: версия PEAP

en: Version 0
ru: Версия 0

en: Version 1
ru: Версия 1

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Anonymous identity
ru: Анонимный идентификатор

en: Identity
ru: Идентификатор

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Private key password
ru: Пароль персонального ключа

en: Remember password
ru: Запомнить пароль

en: Connect to hidden network…
ru: Подключиться к скрытой сети…

en: Previous networks
ru: Предыдущие сети

en: Clear
ru: Очистить

en: Private key
ru: Закрытый ключ

en: Public key
ru: Открытый ключ

en: Opaque
ru: Непрозрачный

en: Search
ru: Поиск

en: Personal
ru: Личное

en: System
ru: Система

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
ru: О программе

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: device
ru: устройство

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
ru: информация

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
ru: телефон

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
ru: номер

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: serial
ru: серийный номер

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: address
ru: адрес

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
ru: лицензии

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
ru: разработчик

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: software
ru: программное обеспечение

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
ru: хранение

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
ru: диск

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
ru: пробел

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
ru: версия

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
ru: пересмотреть

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: appearance
ru: оформление

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
ru: обои

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
ru: искусство

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
ru: Фотографии

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
ru: картинка

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
ru: изображение

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
ru: батарея

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
ru: электропитание

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
ru: заряд

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
ru: ожидание

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: lock
ru: блокировкa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
ru: отключить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
ru: включить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
ru: наушники

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
ru: пара

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
ru: обнаружить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
ru: автомобиль

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
ru: гарнитура

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
ru: беспроводная

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: connect
ru: подключить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: disconnect
ru: отключить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
ru: стерео

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
ru: яркость

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: display
ru: отображение

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
ru: экран

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: automatic
ru: автоматический

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
ru: устанавливать

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
ru: образец

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
ru: провeркa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
ru: пример

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
ru: Режим полёта

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
ru: полёт

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
ru: самолёт

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
ru: автономный режим

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
ru: автономно

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a k
en: network
ru: сеть

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the gestures plugin which is used while searching
en: gestures
ru: жесты

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching
en: hotspot
ru: точка доступа

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the hotspot plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the usb plugin which is used while searching
en: tethering
ru: раздача

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
ru: язык

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: keyboard
ru: клавиатура

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
ru: проверка орфографии

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
ru: исправить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
ru: предложения

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
ru: заглавные буквы

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
ru: пунктуация

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
ru: раскладка

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
ru: слова

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
ru: вибро

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the launcher plugin which is used while searching
en: launcher
ru: панель запуска

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: mouse
ru: мышь

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touchpad
ru: сенсорная панель

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: tap
ru: нажмите

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: touch
ru: дотроньтесь

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: click
ru: Нажмите

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the mouse plugin which is used while searching
en: input
ru: ввод

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: near
ru: рядом

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: field
ru: поле

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the nfc plugin which is used while searching
en: communication
ru: связь

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
ru: уведомления

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: apps
ru: приложения

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
ru: авторизовать

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
ru: разрешения

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
ru: значки

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
ru: фликр

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Rotation Lock
ru: Блокировка поворота экрана

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
ru: вращение

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
ru: ориентация

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printer
ru: принтер

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printers
ru: принтеры

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: printing
ru: печать

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: collate
ru: сортировать

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: copies
ru: копий

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: colormodel
ru: Цветовая модель

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: greyscale
ru: оттенки серого

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: color
ru: цвет

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: laser
ru: лазер

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the printing plugin which is used while searching
en: ink
ru: чернила

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset
ru: Сбросить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
ru: сброс

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
ru: стереть

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
ru: заводские

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
ru: очистить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
ru: восстановить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
ru: безопасность

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
ru: конфиденциальность

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: pin
ru: пин

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
ru: код

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
ru: пароль

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
ru: кодовая фраза

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
ru: сдвиг

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
ru: разрешить

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
ru: доступ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
ru: звук

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
ru: тихий

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
ru: рингтон

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
ru: вибрация

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: dialpad
ru: клавиатура

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
ru: сообщение

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
ru: громкость

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
ru: время

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
ru: дата

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
ru: часовая зона

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the vpn plugin which is used while searching
en: routing
ru: маршрутизация

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
ru: скрытые
