telephony-service - en to cs translation catalogue (82 entries)

en: Phone Calls
cs: Telefonní hovory

en: Unknown caller
cs: Neznámý volající

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
cs: Momentálně jsem zaneprázdněný. Zavolám později.

en: I'm running late, on my way now.
cs: Mám zpoždění, jsem na cestě.

en: Please call me back later.
cs: Prosím, zavolete mi později.

en: On [%1]
cs: Na [%1]

en: Private number
cs: Soukromé číslo

en: Unknown number
cs: Neznámé číslo

en: Caller number is not available
cs: Číslo volajícího není dostupné

en: Calling from private number
cs: Volání ze soukromého čísla

en: Calling from unknown number
cs: Volání z neznámého čísla

en: Calling from %1
cs: Volání z %1

en: Hold + Answer
cs: Podržet + Odpověď

en: Accept
cs: Příjmout

en: End + Answer
cs: Ukončit + Odpověď

en: Decline
cs: Odmítnout

en: Message & decline
cs: Zpráva & odmítnout

en: Telephony Service Approver
cs: Potvrzení telefonního servisu

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
cs: Ověření selhalo. Chcete zkontrolovat své přihlašovací údaje?

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Telephony Service Indicator
cs: Indikátor telefonního servisu

en: Telephony Service
cs: Telefonní servis

en: Send
cs: Odeslat

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
cs: Zpráva pro %1 od %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
cs: Zpráva pro skupinu od %1

en: Call back
cs: Zavolat zpět

en: Missed your call — can you call me now?
cs: Zmeškal jsem Tvůj hovor. Můžeš mi zavolat nyní?

en: Running late. On my way.
cs: Mám zpoždění. Už jsem na cestě.

en: Busy at the moment. Will call you later.
cs: Momentálně jsem zaneprázdněný. Zavolám Ti později.

en: I am 20 minutes late.
cs: Budu mít 20 minut zpoždění.

en: Still busy. Will call you later.
cs: Omlouvám se, stále jsem zaneprázdněn. Zavolám Vám později.

en: %1 missed call | %1 missed calls
cs[0]: %1 zmeškaný hovor
cs[1]: %1 zmeškaných hovorů
cs[2]: %1 zmeškané hovory

en: Voicemail messages
cs: Hlasové zprávy

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
cs[0]: %1 hlasová zpráva
cs[1]: %1 hlasových zpráv
cs[2]: %1 hlasové zprávy

en: Voicemail
cs: Hlasová schránka

en: <b>%1</b> text messages sent today
cs: <b>%1</b> dnes odeslaných textových zpráv

en: No text messages sent today
cs: Dnes nebyly odeslány žádné textové zprávy

en: <b>%1</b> text messages received today
cs: <b>%1</b> dnes přijatých textových zpráv

en: No text messages received today
cs: Dnes nebyly přijaty žádné textové zprávy

en: <b>%1</b> calls received today
cs: <b>%1</b> dnes přijatých hovorů

en: No calls received today
cs: Dnes nebyly přijaty žádné hovory

en: <b>%1</b> calls made today
cs: <b>%1</b> dnes realizovaných hovorů

en: No calls made today
cs: Dnes nebyly uskutečněny žádné hovory

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
cs: Dnes jste telefonoval <b>%1</b> minut

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
cs: Odemkněte svou sim kartu a zkuste zprávu odeslat znovu z aplikace zpráv.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
cs: Deaktivujte režim letadla a zkuste zprávu odeslat znovu.

en: Try again from the messaging application.
cs: Zkuste znovu z aplikace zpráv.

en: The message could not be sent
cs: Zpráva nemohla být odeslána

en: View message
cs: Zobrazit zprávu

en: New Group
cs: Nová skupina

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
cs: Připojili jste se ke skupině %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
cs: Připojili jste se ke skupině %1

en: You joined a new group
cs: Připojili jste se k nové skupině

en: View Group
cs: Zobrazit skupinu

en: Ok
cs: Přijmout

en: Save
cs: Uložit

en: Emergency Alert
cs: Nouzové upozornění

en: Emergency Alert: Extreme
cs: Nouzové upozornění: Extrémní

en: Emergency Alert: Severe
cs: Nouzové upozornění: Vážné

en: Emergency Alert: Notice
cs: Nouzové upozornění: Oznámení

en: AMBER Alert
cs: únos dítěte

en: Alert
cs: Výstražné upozorenění

en: Show alert
cs: Zobrazovat výstražné upozornění

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
cs[0]: Příloha: %1 obrázek
cs[1]: Přílohy: %1 obrázky
cs[2]: Přílohy: %1 obrázků

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
cs[0]: Příloha: %1 video
cs[1]: Přílohy: %1 videa
cs[2]: Přílohy: %1 videí

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
cs[0]: Příloha: %1 kontakt
cs[1]: Přílohy: %1 kontakty
cs[2]: Přílohy: %1 kontaktů

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
cs[0]: Příloha: %1 audio soubor
cs[1]: Přílohy: %1 audio soubory
cs[2]: Přílohy: %1 audio souborů

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
cs[0]: Příloha: %1 soubor
cs[1]: Přílohy: %1 soubory
cs[2]: Přílohy: %1 souborů

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
cs: Nová MMS zpráva

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
cs: Zpráva pro skupinu od %1

en: Message from %1
cs: Zpráva od %1

en: Please, select a SIM card:
cs: Prosím, vložte SIM kartu:

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Conf call on hold
cs: Podržen konferenční hovor

en: %1 call on hold
cs: Hovor %1 podržen

en: Conf call ended
cs: Konferenční hovor skončil

en: %1 call ended
cs: Hovor %1 skončil

en: %1 call declined
cs: Hovor %1 byl odmítnut

en: Private Number
cs: Soukromé číslo

en: Unknown Number
cs: Neznámé číslo
