telephony-service - en to fr translation catalogue (83 entries)

en: Phone Calls
fr: Appels téléphoniques

en: SMS
fr: Texto

en: Unknown caller
fr: Numéro inconnu

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
fr: Je suis occupé pour le moment. Je vous rappellerai plus tard.

en: I'm running late, on my way now.
fr: Je suis en retard et actuellement en chemin.

en: Please call me back later.
fr: Veuillez me rappeler plus tard.

en: On [%1]
fr: Sur [%1]

en: Private number
fr: Numéro privé

en: Unknown number
fr: Numéro inconnu

en: Caller number is not available
fr: Le numéro d'appel n'est pas disponible

en: Calling from private number
fr: Appel depuis un numéro privé

en: Calling from unknown number
fr: Appel depuis un numéro inconnu

en: Calling from %1
fr: Appel depuis %1

en: Hold + Answer
fr: Rester en ligne + Répondre

en: Accept
fr: Accepter

en: End + Answer
fr: Terminer + Répondre

en: Decline
fr: Refuser

en: Message & decline
fr: Envoyer un message & décliner

en: Telephony Service Approver
fr: Approbateur de service téléphonique

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
fr: L'authentification a échoué. Souhaitez-vous revoir vos identifiants ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Telephony Service Indicator
fr: Indicateur de service téléphonique

en: Telephony Service
fr: Service téléphonique

en: Send
fr: Envoyer

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
fr: Message à %1 de %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
fr: Message de %1 au groupe

en: Call back
fr: Rappeler

en: Missed your call — can you call me now?
fr: J'ai manqué votre appel - pouvez-vous m'appeler maintenant ?

en: Running late. On my way.
fr: Je suis en retard. Je suis en chemin.

en: Busy at the moment. Will call you later.
fr: Je suis occupé(e) pour le moment. Je vous rappelle plus tard.

en: I am 20 minutes late.
fr: J'aurai 20 minutes de retard.

en: Still busy. Will call you later.
fr: Désolé, je suis encore occupé. Je vous rappelle plus tard.

en: %1 missed call | %1 missed calls
fr[0]: %1 appel manqué
fr[1]: %1 appels manqués

en: Voicemail messages
fr: Messages vocaux

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
fr[0]: %1 message vocal
fr[1]: %1 messages vocaux

en: Voicemail
fr: Messagerie vocale

en: <b>%1</b> text messages sent today
fr: <b>%1</b> SMS envoyés aujourd'hui

en: No text messages sent today
fr: Pas de SMS envoyés aujourd'hui

en: <b>%1</b> text messages received today
fr: <b>%1</b> SMS reçus aujourd'hui

en: No text messages received today
fr: Pas de SMS reçus aujourd'hui

en: <b>%1</b> calls received today
fr: <b>%1</b> appels reçus aujourd'hui

en: No calls received today
fr: Pas d'appels reçus aujourd'hui

en: <b>%1</b> calls made today
fr: <b>%1</b> appels émis aujourd'hui

en: No calls made today
fr: Pas d'appels émis aujourd'hui

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
fr: <b>%1</b> minutes passées à appeler aujourd'hui

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
fr: Déverrouillez votre carte SIM et essayez à nouveau depuis l'application de messagerie.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
fr: Désactivez le mode avion, relancez l'application et réessayez à nouveau.

en: Try again from the messaging application.
fr: Essayez à nouveau depuis l'application.

en: The message could not be sent
fr: Le message n'a pas pu être envoyé

en: View message
fr: Voir le message

en: New Group
fr: Nouveau groupe

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
fr: Vous avez rejoint le groupe %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
fr: Vous avez rejoint le groupe %1

en: You joined a new group
fr: Vous avez rejoint un nouveau groupe

en: View Group
fr: Afficher le groupe

en: Ok
fr: Valider

en: Save
fr: Enregistrer

en: Emergency Alert
fr: Alerte d'urgence

en: Emergency Alert: Extreme
fr: Alerte d'urgence: Extrême

en: Emergency Alert: Severe
fr: Alerte d'urgence: Sévère

en: Emergency Alert: Notice
fr: Alerte d'urgence: Notification

en: AMBER Alert
fr: Alerte enlèvement

en: Alert
fr: Alerte

en: Show alert
fr: Voir les alertes

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
fr[0]: Pièce jointe : %1 image
fr[1]: Pièces jointes : %1 images

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
fr[0]: Pièce jointe : %1 vidéo
fr[1]: Pièces jointes : %1 vidéos

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
fr[0]: Pièce jointe : %1 contact
fr[1]: Pièces jointes : %1 contacts

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
fr[0]: Pièce jointe : %1 clip audio
fr[1]: Pièces jointes : %1 clips audio

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
fr[0]: Pièce jointe : %1 fichier
fr[1]: Pièces jointes : %1 fichiers

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
fr: Nouveau MMS

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
fr: Message de %1 au groupe

en: Message from %1
fr: Message de %1

en: Please, select a SIM card:
fr: Veuillez choisir une carte SIM :

en: Reply
fr: Répondre

en: Cancel
fr: Annuler

en: Conf call on hold
fr: Appel conférence téléphonique en attente

en: %1 call on hold
fr: %1 appel en attente

en: Conf call ended
fr: Conférence téléphonique terminée

en: %1 call ended
fr: %1 appel terminé

en: %1 call declined
fr: %1 appel refusé

en: Private Number
fr: Numéro privé

en: Unknown Number
fr: Numéro inconnu
