telephony-service - en to hu translation catalogue (80 entries)

en: Phone Calls
hu: Telefonhívások

en: Unknown caller
hu: Ismeretlen hívó

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
hu: Elfoglalt vagyok, később visszahívom.

en: I'm running late, on my way now.
hu: Már úton vagyok, de késni fogok.

en: Please call me back later.
hu: Kérem hívjon vissza később.

en: On [%1]
hu: Ezen: [%1]

en: Private number
hu: Rejtett szám

en: Unknown number
hu: Ismeretlen szám

en: Caller number is not available
hu: A hívó száma nem érhető el

en: Calling from private number
hu: Hívás rejtett számról

en: Calling from unknown number
hu: Hívás ismeretlen számról

en: Calling from %1
hu: Hívás innen: %1

en: Hold + Answer
hu: Várakoztat és válaszol

en: Accept
hu: Elfogadás

en: End + Answer
hu: Befejez és válaszol

en: Decline
hu: Elutasítás

en: Message & decline
hu: Üzenet és elutasítás

en: Telephony Service Approver
hu: Telefonszolgáltatás jóváhagyó

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
hu: Sikertelen hitelesítés. Szeretné átnézni a megadott adatokat?

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Telephony Service Indicator
hu: Telefonszolgáltatás indikátor

en: Telephony Service
hu: Telefonszolgáltatás

en: Send
hu: Küldés

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
hu: Üzenet a(z) %1 csoportban tőle: %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
hu: Üzenet a csoportnak tőle: %1

en: Call back
hu: Visszahívás

en: Missed your call — can you call me now?
hu: Elmulasztottam a hívását. Vissza tudna hívni most?

en: Running late. On my way.
hu: Kicsit kések. Sietek.

en: Busy at the moment. Will call you later.
hu: Elfoglalt vagyok. Később visszahívom.

en: I am 20 minutes late.
hu: 20 percet kések.

en: Still busy. Will call you later.
hu: Még elfoglalt vagyok. Később visszahívom.

en: %1 missed call | %1 missed calls
hu[0]: %1 nem fogadott hívás
hu[1]: %1 nem fogadott hívás

en: Voicemail messages
hu: Hangposta üzenetek

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
hu[0]: %1 hangposta üzenet
hu[1]: %1 hangposta üzenet

en: Voicemail
hu: Hangposta

en: <b>%1</b> text messages sent today
hu: <b>%1</b> szöveges üzenetet küldött ma

en: No text messages sent today
hu: Nem küldött szöveges üzenetet ma

en: <b>%1</b> text messages received today
hu: <b>%1</b> szöveges üzenetet fogadott ma

en: No text messages received today
hu: Nem kapott szöveges üzenetet ma

en: <b>%1</b> calls received today
hu: <b>%1</b> hívást fogadott ma

en: No calls received today
hu: Nem fogadott hívást ma

en: <b>%1</b> calls made today
hu: <b>%1</b> hívást indított ma

en: No calls made today
hu: Nem indított hívást ma

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
hu: <b>%1</b> percet telefonált ma

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
hu: Oldja fel a SIM kártyáját és próbálja újra az üzenetek alkalmazásból.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
hu: Kapcsolja ki a repülőgépes módot , és próbálja újra az üzenetek alkalmazásból.

en: Try again from the messaging application.
hu: Próbálja űjra az üzenetek alkalmazásból.

en: The message could not be sent
hu: Az üzenetet nem sikerült elküldeni

en: View message
hu: Üzenet megtekintése

en: New Group
hu: Új csoport

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
hu: Csatlakozott a(z) %1 csoporthoz

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
hu: Csatlakozott a(z) %1 csoporthoz

en: You joined a new group
hu: Csatlakozott egy új csoporthoz

en: View Group
hu: Csoport megtekintése

en: Ok
hu: OK

en: Save
hu: Mentés

en: Emergency Alert
hu: Vészhelyzeti riasztás

en: Emergency Alert: Extreme
hu: Vészhelyzeti riasztás: Extrém

en: Emergency Alert: Severe
hu: Vészhelyzeti riasztás: Súlyos

en: Emergency Alert: Notice
hu: Vészhelyzeti riasztás: Tájékoztatás

en: AMBER Alert
hu: AMBER riasztás

en: Alert
hu: Riasztás

en: Show alert
hu: Riasztás mutatása

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
hu[0]: Melléklet: %1 kép
hu[1]: Melléklet: %1 kép

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
hu[0]: Melléklet: %1 videó
hu[1]: Melléklet: %1 videó

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
hu[0]: Melléklet: %1 névjegy
hu[1]: Melléklet: %1 névjegy

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
hu[0]: Melléklet: %1 audiofájl
hu[1]: Melléklet: %1 audiofájl

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
hu[0]: Melléklet: %1 fájl
hu[1]: Melléklet: %1 fájl

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
hu: Új MMS üzenet

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
hu: Csoportos üzenet innen: %1

en: Message from %1
hu: Üzenet tőle: %1

en: Please, select a SIM card:
hu: Válasszon SIM kártyát:

en: Reply
hu: Válasz

en: Cancel
hu: Mégse

en: Conf call ended
hu: Konferenciahívás véget ért

en: %1 call ended
hu: %1 hívás véget ért

en: %1 call declined
hu: %1 hívás visszautasítva

en: Private Number
hu: Rejtett szám

en: Unknown Number
hu: Ismeretlen szám
