telephony-service - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Phone Calls
it: Chiamate telefoniche

en: Unknown caller
it: Chiamante sconosciuto

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
it: Sono momentaneamente occupato/a. Richiamerò più tardi.

en: I'm running late, on my way now.
it: Sono in ritardo, sto arrivando.

en: Please call me back later.
it: Per cortesia richiamami più tardi.

en: On [%1]
it: Su [%1]

en: Private number
it: Numero privato

en: Unknown number
it: Numero sconosciuto

en: Caller number is not available
it: Numero chiamante non disponibile

en: Calling from private number
it: Chiamata da numero privato

en: Calling from unknown number
it: Chiamata da numero sconosciuto

en: Calling from %1
it: Chiamata da %1

en: Hold + Answer
it: Tenere premuto + risposta

en: Accept
it: Accetta

en: End + Answer
it: Termina + Rispondi

en: Decline
it: Rifiuta

en: Message & decline
it: Messaggio e rifiuta

en: Telephony Service Approver
it: Servizio di telefonia

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
it: Autenticazione non riuscita. Verificare le proprie credenziali?

en: Yes
it: Si

en: Telephony Service Indicator
it: Indicatore servizio di telefonia

en: Telephony Service
it: Servizio di telefonia

en: Send
it: Invia

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
it: Messaggio in %1 da %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
it: Messaggio al gruppo da %1

en: Call back
it: Richiama

en: Missed your call — can you call me now?
it: Ho perso la tua chiamata — Puoi richiamarmi ora?

en: Running late. On my way.
it: Sono in ritardo. Sto per arrivare.

en: Busy at the moment. Will call you later.
it: Sono momentaneamente occupato/a. Ti richiamerò più tardi.

en: I am 20 minutes late.
it: Sono in ritardo di 20 minuti.

en: Still busy. Will call you later.
it: Sono ancora occupato/a. Ti richiamerò più tardi.

en: %1 missed call | %1 missed calls
it[0]: %1 chiamata persa
it[1]: %1 chiamate perse

en: Voicemail messages
it: Messaggi in segreteria

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
it[0]: %1 messaggio in segreteria
it[1]: %1 messaggi in segreteria

en: Voicemail
it: Segreteria

en: <b>%1</b> text messages sent today
it: Messaggi di testo inviati oggi <b>%1</b>

en: No text messages sent today
it: Nessun messaggio di testo inviato oggi

en: <b>%1</b> text messages received today
it: Messaggi di testo ricevuti oggi <b>%1</b>

en: No text messages received today
it: Nessun messaggio di testo ricevuto oggi

en: <b>%1</b> calls received today
it: Chiamate ricevute oggi <b>%1</b>

en: No calls received today
it: Nessuna chiamata ricevuta oggi

en: <b>%1</b> calls made today
it: Chiamate fatte oggi <b>%1</b>

en: No calls made today
it: Nessuna chiamata effettuata oggi

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
it: Effettuati <b>%1</b> minuti di chiamate oggi

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
it: Sbloccare la scheda SIM e riprovare dall'app dei messaggi.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
it: Disattivare la modalità aereo e riprovare dall'app dei messaggi.

en: Try again from the messaging application.
it: Riprivare dall'app dei messaggi.

en: The message could not be sent
it: Impossibile inviare il messaggio

en: View message
it: Vedi messaggio

en: New Group
it: Nuovo gruppo

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
it: Ti sei unito al gruppo %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
it: Ti sei unito al gruppo %1

en: You joined a new group
it: Ti sei unito a un gruppo

en: View Group
it: Vedi gruppo

en: Save
it: Salva

en: Emergency Alert
it: Allerta di Emergenza

en: Emergency Alert: Extreme
it: Allerta di Emergenza: Estrema

en: Emergency Alert: Severe
it: Allerta di Emergenza: Importante

en: Emergency Alert: Notice
it: Allerta di Emergenza: Notifica

en: AMBER Alert
it: Allerta AMBER

en: Alert
it: Allerta

en: Show alert
it: Mostra allerta

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
it[0]: Allegata: %1 immagine
it[1]: Allegate: %1 immagini

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
it[0]: Allegato: %1 video
it[1]: Allegati: %1 video

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
it[0]: Allegato: %1 contatto
it[1]: Allegati: %1 contatti

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
it[0]: Allegato: %1 clip audio
it[1]: Allegati: %1 clip audio

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
it[0]: Allegato: %1 file
it[1]: Allegati: %1 file

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
it: Nuovo messaggio MMS

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
it: Messaggio al gruppo da %1

en: Message from %1
it: Messaggio da %1

en: Please, select a SIM card:
it: Selezionare una scheda SIM:

en: Reply
it: Rispondi

en: Cancel
it: Annulla

en: Conf call on hold
it: Chiamata conferenza in attesa

en: %1 call on hold
it: %1 chiamata in attesa

en: Conf call ended
it: Chiamata conferenza terminata

en: %1 call ended
it: %1 chiamata terminata

en: %1 call declined
it: %1 chiamata rifiutata

en: Private Number
it: Numero privato

en: Unknown Number
it: Numero sconosciuto
