telephony-service - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Phone Calls
pt: Chamadas telefónicas

en: Unknown caller
pt: Chamador desconhecido

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
pt: Estou ocupado neste momento. Ligo de volta mais tarde.

en: I'm running late, on my way now.
pt: Estou atrasado, já estou a ir.

en: Please call me back later.
pt: Por favor, telefone mais tarde.

en: On [%1]
pt: Em [%1]

en: Private number
pt: Número privado

en: Unknown number
pt: Número desconhecido

en: Caller number is not available
pt: Número desconhecido

en: Calling from private number
pt: A chamar de um número privado

en: Calling from unknown number
pt: A chamar de um número desconhecido

en: Calling from %1
pt: A chamar de %1

en: Hold + Answer
pt: Segurar + Responder

en: Accept
pt: Aceitar

en: End + Answer
pt: Fim + Resposta

en: Decline
pt: Recusar

en: Message & decline
pt: Mensagem e declinar

en: Telephony Service Approver
pt: Aprovador de serviço telefónico

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
pt: Autenticação falhou. Deseja rever as suas credenciais?

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Telephony Service Indicator
pt: Indicador de serviço telefónico

en: Telephony Service
pt: Serviço telefónico

en: Send
pt: Enviar

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
pt: Mensagem para %1de %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
pt: Mensagem para o grupo de %1

en: Call back
pt: Ligar de volta

en: Missed your call — can you call me now?
pt: Não atendi a sua chamada — pode ligar agora?

en: Running late. On my way.
pt: Estou atrasado. Vou a caminho.

en: Busy at the moment. Will call you later.
pt: De momento estou ocupado. Telefono mais tarde.

en: I am 20 minutes late.
pt: Estou 20 minutos atrasado.

en: Still busy. Will call you later.
pt: Ainda estou ocupado. Telefono mais tarde.

en: %1 missed call | %1 missed calls
pt[0]: %1 chamada perdida
pt[1]: %1 chamadas perdidas

en: Voicemail messages
pt: Mensagens voicemail

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
pt[0]: %1 mensagem de voicemail
pt[1]: %1 mensagens de voicemail

en: Voicemail
pt: Correio de voz

en: <b>%1</b> text messages sent today
pt: <b>%1</b> mensagens de texto enviadas hoje

en: No text messages sent today
pt: Sem mensagens de texto enviadas hoje

en: <b>%1</b> text messages received today
pt: <b>%1</b> mensagens de texto recebidas hoje

en: No text messages received today
pt: Sem mensagens de texto recebidas hoje

en: <b>%1</b> calls received today
pt: <b>%1</b> chamadas recebidas hoje

en: No calls received today
pt: Sem chamadas recebidas hoje

en: <b>%1</b> calls made today
pt: <b>%1</b> chamadas feitas hoje

en: No calls made today
pt: Sem chamadas feitas hoje

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
pt: Falou <b>%1</b> minutos em chamadas hoje

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
pt: Desbloqueie o seu cartão SIM e tente novamente através da app mensagens.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
pt: Desative o modo avião e tente novamente através da app mensagens.

en: Try again from the messaging application.
pt: Tente novamente através da app mensagens.

en: The message could not be sent
pt: A mensagem não foi enviada

en: View message
pt: Ver mensagem

en: New Group
pt: Novo grupo

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
pt: Juntou-se ao grupo %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
pt: Juntou-se ao grupo %1

en: You joined a new group
pt: Juntou-se a um novo grupo

en: View Group
pt: Ver grupo

en: Save
pt: Guardar

en: Emergency Alert
pt: Alerta de Emergência

en: Emergency Alert: Extreme
pt: Alerta de Emergência: Extremo

en: Emergency Alert: Severe
pt: Alerta de Emergência: Grave

en: Emergency Alert: Notice
pt: Alerta de Emergência: Aviso

en: AMBER Alert
pt: Alerta de Emergência de Rapto de Criança

en: Alert
pt: Alerta

en: Show alert
pt: Mostrar alerta

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
pt[0]: Anexo: %1 imagem
pt[1]: Anexos: %1 imagens

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
pt[0]: Anexo: %1 vídeo
pt[1]: Anexos: %1 vídeos

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
pt[0]: Anexo: %1 contacto
pt[1]: Anexos: %1 contactos

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
pt[0]: Anexo: %1 clip de som
pt[1]: Anexos: %1 clips de som

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
pt[0]: Anexo: %1 ficheiro
pt[1]: Anexos: %1 ficheiros

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
pt: Nova mensagem de MMS

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
pt: Mensagem para grupo de %1

en: Message from %1
pt: Mensagem de %1

en: Please, select a SIM card:
pt: Por favor, selecione um cartão SIM:

en: Reply
pt: Responder

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Conf call on hold
pt: Chamada conferência em espera

en: %1 call on hold
pt: chamada %1 em espera

en: Conf call ended
pt: Chamada conferência terminada

en: %1 call ended
pt: chamada %1 terminada

en: %1 call declined
pt: chamada %1 rejeitada

en: Private Number
pt: Número privado

en: Unknown Number
pt: Número desconhecido
