telephony-service - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Phone Calls
ro: Apeluri telefonice

en: Unknown caller
ro: Apelant necunoscut

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
ro: Momentan sunt ocupat. Vă sun mai târziu.

en: I'm running late, on my way now.
ro: Sunt înîntârziere, sunt pe drum acum.

en: Please call me back later.
ro: Vă rog să mă sunați înapoi mai târziu.

en: Private number
ro: Număr privat

en: Unknown number
ro: Număr necunoscut

en: Caller number is not available
ro: Numărul apelantului nu este disponibil

en: Calling from private number
ro: Apel de la un număr privat

en: Calling from unknown number
ro: Apel de la un număr necunoscut

en: Calling from %1
ro: Apel de la %1

en: Hold + Answer
ro: Reține + Răspunde

en: End + Answer
ro: Sfârșit + Răspuns

en: Decline
ro: Refuz

en: Message & decline
ro: Mesaj & respingere

en: Telephony Service Approver
ro: Aprobator serviciu de telefonie

en: Telephony Service Indicator
ro: Indicator serviciu de telefonie

en: Telephony Service
ro: Serviciu de telefonie

en: Send
ro: Trimiteți

en: Call back
ro: Apelează inapoi

en: %1 missed call | %1 missed calls
ro[0]: %1 apel pierdut
ro[1]: %1 apeluri pierdute
ro[2]: %1 de apeluri pierdute

en: Voicemail messages
ro: Mesaje vocale

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
ro[0]: %1 mesaj vocal
ro[1]: %1 mesaje vocale
ro[2]: %1 de mesaje vocale

en: Voicemail
ro: Mesagerie vocală

en: <b>%1</b> text messages sent today
ro: <b>%1</b> mesaje text trimise astăzi

en: No text messages sent today
ro: Niciun mesaj text trimis astăzi

en: <b>%1</b> text messages received today
ro: <b>%1</b> mesaje text primite astăzi

en: No text messages received today
ro: Niciun mesaj text primit astăzi

en: <b>%1</b> calls received today
ro: <b>%1</b> apeluri primite astăzi

en: No calls received today
ro: Niciun apel primit astăzi

en: <b>%1</b> calls made today
ro: <b>%1</b> apeluri efectuate astăzi

en: No calls made today
ro: Niciun apel efectuat astăzi

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
ro: Astăzi ați consumat în apeluri <b>%1</b> minute

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
ro: Deblocați cartela SIM și încercați din nou din aplicația de mesagerie.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
ro: Dezactivați modul avion și încercați din nou din aplicația de mesagerie.

en: Try again from the messaging application.
ro: Încercați din nou din aplicația de mesagerie

en: The message could not be sent
ro: Mesajul nu a putut fi trimis

en: View message
ro: Vizualizare mesaj

en: Ok
ro: În regulă

en: Save
ro: Salvează

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
ro: Mesaje către grup de la %1

en: Message from %1
ro: Mesaj de la %1

en: Please, select a SIM card:
ro: Selectați un card SIM:

en: Reply
ro: Răspuns

en: Cancel
ro: Anulează

en: Private Number
ro: Număr privat

en: Unknown Number
ro: Număr necunoscut
