telephony-service - en to ru translation catalogue (83 entries)

en: Phone Calls
ru: Вызовы

en: SMS
ru: СМС

en: Unknown caller
ru: Неизвестный вызов

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
ru: В данный момент я занят. Перезвоню позже.

en: I'm running late, on my way now.
ru: Задерживаюсь, уже еду.

en: Please call me back later.
ru: Пожалуйста, перезвоните мне позже.

en: On [%1]
ru: На [%1]

en: Private number
ru: Скрытый номер

en: Unknown number
ru: Неизвестный номер

en: Caller number is not available
ru: Номер абонента не доступен

en: Calling from private number
ru: Приватный вызов

en: Calling from unknown number
ru: Звонок с неизвестного номера

en: Calling from %1
ru: Вызов от %1

en: Hold + Answer
ru: Удерживать + Ответить

en: Accept
ru: Принять

en: End + Answer
ru: Завершить + Ответить

en: Decline
ru: Отклонить

en: Message & decline
ru: Сообщение и отклонить

en: Telephony Service Approver
ru: Учредитель службы телефонии

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
ru: Неудачная аутентификация. Хотите проверить учётные данные?

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Telephony Service Indicator
ru: Индикатор службы телефонии

en: Telephony Service
ru: Служба телефонии

en: Send
ru: Отправить

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
ru: Сообщение в адрес %1 от %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
ru: Сообщение в группу от %1

en: Call back
ru: Перезвонить

en: Missed your call — can you call me now?
ru: У меня пропущен Ваш звонок. Не могли бы Вы перезвонить сейчас?

en: Running late. On my way.
ru: Опаздываю. В пути.

en: Busy at the moment. Will call you later.
ru: В данный момент я не могу говорить. Перезвоню Вам позже.

en: I am 20 minutes late.
ru: Я опаздываю на 20 минут.

en: Still busy. Will call you later.
ru: Всё еще не могу говорить. Перезвоню Вам позже.

en: %1 missed call | %1 missed calls
ru[0]: %1 пропущенный вызов
ru[1]: %1 пропущенных вызова
ru[2]: %1 пропущенных вызовов

en: Voicemail messages
ru: Голосовые сообщения

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
ru[0]: %1 голосовое сообщение
ru[1]: %1 голосовых сообщения
ru[2]: %1 голосовых сообщений

en: Voicemail
ru: Голосовая почта

en: <b>%1</b> text messages sent today
ru: <b>%1</b> отправлено сообщений сегодня

en: No text messages sent today
ru: Нет отправленных сообщений сегодня

en: <b>%1</b> text messages received today
ru: <b>%1</b> получено сообщений сегодня

en: No text messages received today
ru: Нет полученных сообщений сегодня

en: <b>%1</b> calls received today
ru: <b>%1</b> входящих вызовов сегодня

en: No calls received today
ru: Нет входящих сегодня

en: <b>%1</b> calls made today
ru: <b>%1</b> исходящих вызовов сегодня

en: No calls made today
ru: Нет исходящих сегодня

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
ru: Продолжительность вызовов сегодня: <b>%1</b> минут

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
ru: Разблокируйте SIM-карту и попробуйте отправить сообщение снова.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
ru: Отключите режим "В полёте" и попробуйте отправить сообщение снова.

en: Try again from the messaging application.
ru: Попробуйте отправить сообщение снова.

en: The message could not be sent
ru: Сообщение не может быть отправлено

en: View message
ru: Показать сообщение

en: New Group
ru: Новая группа

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
ru: Вы присоединились к группе %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
ru: Вы присоединились к группе %1

en: You joined a new group
ru: Вы присоединились к новой группе

en: View Group
ru: Посмотреть группу

en: Ok
ru: ОК

en: Save
ru: Сохранить

en: Emergency Alert
ru: Аварийное оповещение

en: Emergency Alert: Extreme
ru: Аварийное оповещение: Экстремальное

en: Emergency Alert: Severe
ru: Аварийное оповещение: Cерьёзное

en: Emergency Alert: Notice
ru: Аварийное оповещение: Уведомление

en: AMBER Alert
ru: Оповещение AMBER

en: Alert
ru: Оповещение

en: Show alert
ru: Показывать оповещение

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
ru[0]: Приложение: %1 изображение
ru[1]: Приложение: %1 изображения
ru[2]: Приложение: %1 изображений

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
ru[0]: Вложение: %1 видео
ru[1]: Вложения: %1 видео
ru[2]: Вложения: %1 видео

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
ru[0]: Приложение: %1 контакт
ru[1]: Приложение: %1 контактов
ru[2]: Приложение: %1 контактов

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
ru[0]: Вложение: %1 аудио файл
ru[1]: Вложения: %1 аудио файлов
ru[2]: Вложения: %1 аудио файлов

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
ru[0]: Приложение: %1 файл
ru[1]: Приложение: %1 файла
ru[2]: Приложение: %1 файлов

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
ru: Новое MMS-сообщение

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
ru: Сообщение группе от %1

en: Message from %1
ru: Сообщение от %1

en: Please, select a SIM card:
ru: Укажите SIM-карту:

en: Reply
ru: Ответить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Conf call on hold
ru: Конференц-звонок на удержании

en: %1 call on hold
ru: Звонок %1 на удержании

en: Conf call ended
ru: Конференц-звонок завершен

en: %1 call ended
ru: Вызов %1 завершен

en: %1 call declined
ru: Вызов %1 отклонен

en: Private Number
ru: Скрытый номер

en: Unknown Number
ru: Неизвестный номер
