telephony-service - en to sv translation catalogue (81 entries)

en: Phone Calls
sv: Telefonsamtal

en: Unknown caller
sv: Okänd uppringare

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
sv: Jag är upptagen för tillfället. Jag ringer upp senare.

en: I'm running late, on my way now.
sv: Jag är sen, men är på väg nu.

en: Please call me back later.
sv: Ring upp mig senare.

en: On [%1]
sv: På [%1]

en: Private number
sv: Dolt nummer

en: Unknown number
sv: Okänt nummer

en: Caller number is not available
sv: Uppringarens nummer är inte tillgängligt

en: Calling from private number
sv: Ringer från dolt nummer

en: Calling from unknown number
sv: Ringer från okänt nummer

en: Calling from %1
sv: Ringer från %1

en: Hold + Answer
sv: Vänta + Svara

en: Accept
sv: Acceptera

en: End + Answer
sv: Avsluta + Svara

en: Decline
sv: Avvisa

en: Message & decline
sv: Meddela och neka

en: Telephony Service Approver
sv: Godkännare av telefonitjänst

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
sv: Autentisering misslyckades. Vill du granska din inloggningsinformation?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Telephony Service Indicator
sv: Telefonitjänstindikator

en: Telephony Service
sv: Telefonitjänst

en: Send
sv: Skicka

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
sv: Meddelande till %1 från %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
sv: Meddelande till en grupp från %1

en: Call back
sv: Ring tillbaka

en: Missed your call — can you call me now?
sv: Missade ditt samtal - kan du ringa mig nu?

en: Running late. On my way.
sv: Försenad, men jag är på väg.

en: Busy at the moment. Will call you later.
sv: Upptagen just nu. Kommer att ringa dig senare.

en: I am 20 minutes late.
sv: Jag är 20 minuter sen.

en: Still busy. Will call you later.
sv: Fortfarande upptagen. Kommer att ringa dig senare.

en: %1 missed call | %1 missed calls
sv[0]: %1 missat samtal
sv[1]: %1 missade samtal

en: Voicemail messages
sv: Meddelanden på telefonsvararen

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
sv[0]: %1 röstmeddelande
sv[1]: %1 röstmeddelanden

en: Voicemail
sv: Röstbrevlåda

en: <b>%1</b> text messages sent today
sv: <b>%1</b> textmeddelanden skickade idag

en: No text messages sent today
sv: Inga textmeddelanden skickade idag

en: <b>%1</b> text messages received today
sv: <b>%1</b> textmeddelanden mottagna idag

en: No text messages received today
sv: Inga textmeddelanden mottagna idag

en: <b>%1</b> calls received today
sv: <b>%1</b> samtal mottagna idag

en: No calls received today
sv: Inga samtal mottagna idag

en: <b>%1</b> calls made today
sv: <b>%1</b> samtal gjorda idag

en: No calls made today
sv: Inga samtal gjorda idag

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
sv: Spenderat <b>%1</b> minuter i samtal idag

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
sv: Lås upp ditt simkort och prova igen från meddelandeprogrammet.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
sv: Inaktivera flygläge och prova igen från meddelandeprogrammet.

en: Try again from the messaging application.
sv: Prova igen från meddelandeprogrammet.

en: The message could not be sent
sv: Meddelandet kunde inte skickas

en: View message
sv: Visa meddelande

en: New Group
sv: Ny grupp

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
sv: Du gick med i grupp %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
sv: Du gick med i grupp %1

en: You joined a new group
sv: Du gick med i en ny grupp

en: View Group
sv: Visa grupp

en: Save
sv: Spara

en: Emergency Alert
sv: Akutvarning

en: Emergency Alert: Extreme
sv: Akutvarning: Extrem

en: Emergency Alert: Severe
sv: Akutvarning: Svår

en: Emergency Alert: Notice
sv: Akutvarning: Notis

en: AMBER Alert
sv: AMBER Varning

en: Alert
sv: Varning

en: Show alert
sv: Visa varning

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
sv[0]: Bilaga: %1 bild
sv[1]: Bilagor: %1 bilder

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
sv[0]: Bilaga: %1 videofilm
sv[1]: Bilagor: %1 videofilmer

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
sv[0]: Bilaga: %1 kontakt
sv[1]: Bilagor: %1 kontakter

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
sv[0]: Bilaga: %1 ljudklipp
sv[1]: Bilagor: %1 ljudklipp

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
sv[0]: Bilaga: %1 fil
sv[1]: Bilagor: %1 filer

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
sv: Nytt MMS-meddelande

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
sv: Meddelande till grupp från %1

en: Message from %1
sv: Meddelande från %1

en: Please, select a SIM card:
sv: Välj ett SIM-kort:

en: Reply
sv: Svara

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Conf call on hold
sv: Konferans samtal placerat i kö

en: %1 call on hold
sv: %1 samtal placerat i kö

en: Conf call ended
sv: Konferans samtal avslutat

en: %1 call ended
sv: %1 samtal avslutat

en: %1 call declined
sv: %1 samtal avvisat

en: Private Number
sv: Dolt nummer

en: Unknown Number
sv: Okänt nummer
