telephony-service - en to tr translation catalogue (55 entries)

en: Phone Calls
tr: Telefon Çağrıları

en: Unknown caller
tr: Bilinmeyen arayan

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
tr: Şuanda meşgulüm. Daha sonra arayacağım.

en: I'm running late, on my way now.
tr: Geç kalıyorum, yoldayım.

en: Please call me back later.
tr: Lütfen beni tekrar arayın.

en: Private number
tr: Özel numara

en: Unknown number
tr: Bilinmeyen numara

en: Caller number is not available
tr: Arayan numarası kullanılamıyor

en: Calling from private number
tr: Özel numaradan arıyor

en: Calling from unknown number
tr: Bilinmeyen numaradan arıyor

en: Calling from %1
tr: %1 kişisinden arama

en: Hold + Answer
tr: Basılı tut + Yanıtla

en: Accept
tr: Kabul Et

en: End + Answer
tr: Bitir + Yanıtla

en: Decline
tr: Reddet

en: Message & decline
tr: İleti & geri çevirme

en: Telephony Service Approver
tr: Telephony Hizmet Onaylayıcı

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
tr: Kimlik denetleme başarısız. Tanıtım belgelerinizi gözden geçirmek ister misiniz?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Telephony Service Indicator
tr: Telephony Hizmet Göstergesi

en: Telephony Service
tr: Telephony Hizmeti

en: Send
tr: Gönder

en: Call back
tr: Geri ara

en: %1 missed call | %1 missed calls
tr[0]: %1 cevapsız arama
tr[1]: %1 cevapsız arama

en: Voicemail messages
tr: Telesekreter mesajları

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
tr[0]: %1 sesli mesaj
tr[1]: %1 sesli mesaj

en: Voicemail
tr: Sesli mesaj

en: <b>%1</b> text messages sent today
tr: Bugün <b>%1</b>mesaj gönderildi.

en: No text messages sent today
tr: Bugün mesaj gönderilmedi

en: <b>%1</b> text messages received today
tr: Bugün <b>%1</b> mesaj alındı

en: No text messages received today
tr: Bugün mesaj alınmadı

en: <b>%1</b> calls received today
tr: Bugün <b>%1</b> çağrı alındı

en: No calls received today
tr: Bugün çağrı alınmadı

en: <b>%1</b> calls made today
tr: <b>%1</b>, çağrılar yaptı

en: No calls made today
tr: Bugün çağrı yapılmadı

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
tr: Bugün konuşmalarda <b>%1</b> dakika harcandı

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
tr: Sim kartınızın kilidini kaldırın ve ileti uygulaması ile yeniden deneyin.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
tr: Uçak kipini devre dışı bırakın ve mesajlaşma uygulamasından tekrar deneyin.

en: Try again from the messaging application.
tr: Mesajlaşma uygulamasından tekrar deneyin.

en: The message could not be sent
tr: Mesaj gönderilemedi

en: View message
tr: Mesajı göster

en: Ok
tr: Tamam

en: Save
tr: Kaydet

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
tr[0]: Ek: %1 görsel
tr[1]: Ek: %1 görsel

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
tr[0]: Ek: %1 video
tr[1]: Ek: %1 video

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
tr[0]: Ek: %1 kişi
tr[1]: Ek: %1 kişi

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
tr[0]: Ek: %1 ses dosyası
tr[1]: Ek: %1 ses dosyası

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
tr[0]: Ek: %1 dosya
tr[1]: Ek: %1 dosya

en: Message from %1
tr: %1 kişisinden mesaj

en: Please, select a SIM card:
tr: Lütfen bir SIM kart seçin:

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Cancel
tr: İptal

en: Private Number
tr: Özek Numara

en: Unknown Number
tr: Bilinmeyen Numara
