telephony-service - en to uk translation catalogue (83 entries)

en: Phone Calls
uk: Телефонні дзвінки

en: SMS
uk: СМС

en: Unknown caller
uk: Невідома особа

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
uk: Зараз немає часу. Відповім пізніше.

en: I'm running late, on my way now.
uk: Запізнююся, зараз у дорозі.

en: Please call me back later.
uk: Будь ласка, передзвоніть пізніше.

en: On [%1]
uk: На [%1]

en: Private number
uk: Особистий номер

en: Unknown number
uk: Невідомий номер

en: Caller number is not available
uk: Номер вхідного дзвінка недоступний

en: Calling from private number
uk: Дзвінок з приватного номера

en: Calling from unknown number
uk: Дзвінок з невідомого номера

en: Calling from %1
uk: Дзвінок від %1

en: Hold + Answer
uk: Утримання + Відповідь

en: Accept
uk: Прийняти

en: End + Answer
uk: Завершити + Відповісти

en: Decline
uk: Відхилити

en: Message & decline
uk: Повідомити і відхилити

en: Telephony Service Approver
uk: Підтверджувач служби телефонії

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
uk: Не вдалося пройти розпізнавання. Хочете змінити ваші реєстраційні дані?

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Telephony Service Indicator
uk: Індикатор служби телефонії

en: Telephony Service
uk: Служба телефонії

en: Send
uk: Надіслати

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
uk: Повідомлення %1 від %2

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
uk: Повідомлення до групи від %1

en: Call back
uk: Зворотній виклик

en: Missed your call — can you call me now?
uk: У мене пропущений дзвінок від Вас. Не могли б Ви зателефонувати зараз?

en: Running late. On my way.
uk: Запізнююся. Вже скоро буду.

en: Busy at the moment. Will call you later.
uk: Зараз не можу розмовляти. Зателефоную Вам пізніше.

en: I am 20 minutes late.
uk: Я запізнююсь на 20 хвилин.

en: Still busy. Will call you later.
uk: Досі у справах. Зателефоную Вам пізніше.

en: %1 missed call | %1 missed calls
uk[0]: %1 пропущений дзвінок
uk[1]: %1 пропущені дзвінки
uk[2]: %1 пропущених дзвінків

en: Voicemail messages
uk: Повідомлення голосової пошти

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
uk[0]: %1 голосове повідомлення
uk[1]: %1 голосових повідомлення
uk[2]: %1 голосових повідомлень

en: Voicemail
uk: Голосова пошта

en: <b>%1</b> text messages sent today
uk: Сьогодні надіслано <b>%1</b> текстових повідомлень

en: No text messages sent today
uk: Сьогодні текстових повідомлень не надсилалося

en: <b>%1</b> text messages received today
uk: Сьогодні отримано <b>%1</b> текстових повідомлень

en: No text messages received today
uk: Сьогодні текстових повідомлень не надходило

en: <b>%1</b> calls received today
uk: Сьогодні отримано <b>%1</b> дзвінки

en: No calls received today
uk: Сьогодні вхідних дзвінків не було

en: <b>%1</b> calls made today
uk: Сьогодні здійснено <b>%1</b> дзвінки

en: No calls made today
uk: Сьогодні вихідних дзвінків не було

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
uk: Сьогодні загальна тривалість дзвінків - <b>%1</b> хвилин

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
uk: Розблокуйте SIM-картку і повторіть спробу за допомогою програми для повідомлень.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
uk: Вимкніть режим польоту і повторіть спробу за допомогою програми для повідомлень.

en: Try again from the messaging application.
uk: Повторіть спробу за допомогою програми для повідомлень.

en: The message could not be sent
uk: Не вдалося надіслати повідомлення

en: View message
uk: Переглянути повідомлення

en: New Group
uk: Нова група

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
uk: Ви приєдналися до групи %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
uk: Ви приєдналися до групи %1

en: You joined a new group
uk: Ви приєдналися до нової групи

en: View Group
uk: Переглянути групу

en: Ok
uk: Гаразд

en: Save
uk: Зберегти

en: Emergency Alert
uk: Екстрене оповіщення

en: Emergency Alert: Extreme
uk: Термінове оповіщення: Екстремальне

en: Emergency Alert: Severe
uk: Термінове оповіщення: Серйозне

en: Emergency Alert: Notice
uk: Термінове оповіщення: Повідомлення

en: AMBER Alert
uk: AMBER-сповіщення

en: Alert
uk: Сповіщення

en: Show alert
uk: Показати оповіщення

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
uk[0]: Долучення: %1 зображення
uk[1]: Долучення: %1 зображення
uk[2]: Долучення: %1 зображень

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
uk[0]: Вкладення: %1 відео
uk[1]: Вкладення: %1 відео
uk[2]: Вкладення: %1 відео

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
uk[0]: Долучення: %1 запис контакту
uk[1]: Долучення: %1 записи контактів
uk[2]: Долучення: %1 записів контактів

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
uk[0]: Долучення: %1 аудіо кліп
uk[1]: Долучення: %1 аудіо кліпи
uk[2]: Долучення: %1 аудіо кліпів

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
uk[0]: Долучення: %1 файл
uk[1]: Долучення: %1 файли
uk[2]: Долучення: %1 файлів

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
uk: Нове MMS-повідомлення

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
uk: Повідомлення до групи від %1

en: Message from %1
uk: Повідомлення від %1

en: Please, select a SIM card:
uk: Будь ласка, виберіть SIM-картку:

en: Reply
uk: Відповісти

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Conf call on hold
uk: Конференц-виклик на утриманні

en: %1 call on hold
uk: Виклик %1 на утриманні

en: Conf call ended
uk: Конференц-виклик завершений

en: %1 call ended
uk: Виклик %1 завершений

en: %1 call declined
uk: Виклик %1 відхилений

en: Private Number
uk: Особистий номер

en: Unknown Number
uk: Невідомий номер
