telephony-service - en to am translation catalogue (65 entries)

en: Phone Calls
am: የስልክ ጥሪዎች

en: SMS
am: ኤስ ኤም ኤስ

en: Unknown caller
am: ያልታወቀ ደዋይ

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
am: ለጊዜው በ ስራ ላይ ነኝ: በኋላ እደውላለሁ

en: I'm running late, on my way now.
am: እዘገያለሁ ነገር ግን እየመጣሁ ነው

en: Please call me back later.
am: እባክዎን ትንሽ ቆይተው እንደገና ይደውሉ

en: On [%1]
am: በርቷል [%1]

en: Private number
am: የ ግል ቁጥር

en: Unknown number
am: ያልታወቀ ቁጥር

en: Caller number is not available
am: የደዋዩ ቁጥር አልተገኘም

en: Calling from private number
am: ደዋይ ከ ግል ቁጥር

en: Calling from unknown number
am: ደዋይ ካልታወቀ ቁጥር

en: Calling from %1
am: ደዋይ ከ %1

en: Hold + Answer
am: ይጠብቁ + መመለሻ

en: Accept
am: ተቀብያለሁ

en: End + Answer
am: መጨረሻ + መመለሻ

en: Decline
am: አልቀበልም

en: Message & decline
am: መልእክት & አልተቀበሉም

en: Telephony Service Approver
am: የ ቴሌፎን ግልጋሎት አቅራቢ

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
am: ማረጋገጫ ወድቋል: የ እርስዎን ቅድሚያ ማየት ይፈልጋሉ?

en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይ

en: SIM %1
am: ሲም %1

en: Telephony Service Indicator
am: የ ቴሌፎን ግልጋሎት ጠቋሚ

en: Telephony Service
am: የ ቴሌፎን ግልጋሎት

en: Send
am: መላኪያ

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
am: መልእክት ለ %1 ከ %2

en: Call back
am: መልሶ መደወያ

en: %1 missed call | %1 missed calls
am[0]: %1 ያልተመለሰ ጥሪ
am[1]: %1 ያልተመለሱ ጥሪዎች

en: Voicemail messages
am: የ ድምፅ መልእክቶች ሳጥን

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
am[0]: %1 የ ድምፅ መልእክት ሳጥን
am[1]: %1 የ ድምፅ መልእክቶች ሳጥን

en: Voicemail
am: የ መልእክት ሳጥን

en: <b>%1</b> text messages sent today
am: <b>%1</b> ዛሬ የላኩዋቸው የ ጽሁፍ መልእክቶች

en: No text messages sent today
am: ዛሬ ምንም የ ጽሁፍ መልእክቶች አልላኩም

en: <b>%1</b> text messages received today
am: <b>%1</b> ዛሬ የተቀበሉዋቸው የ ጽሁፍ መልእክቶች

en: No text messages received today
am: ዛሬ ምንም የ ጽሁፍ መልእክቶች አልተቀበሉም

en: <b>%1</b> calls received today
am: <b>%1</b> ዛሬ የተቀበሉዋቸው ጥሪዎች

en: No calls received today
am: ዛሬ ምንም ጥሪ አልተቀበሉም

en: <b>%1</b> calls made today
am: <b>%1</b> ዛሬ የደወሉት

en: No calls made today
am: ዛሬ ምንም አልደወሉም

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
am: ያባከኑት ጊዜ በ <b>%1</b> ደቂቃዎች በጥሪ ዛሬ

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
am: የ እርስዎን ሲም ካርድ ይክፈቱ እና በ መልእክት መላኪያ መተግበሪያ እንደገና ይሞክሩ

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
am: የበረራ ዘዴን ያሰናክሉ እና በ መልእክት መላኪያ መተግበሪያ እንደገና ይሞክሩ

en: Try again from the messaging application.
am: በ መልእክት መላኪያ መተግበሪያ እንደገና ይሞክሩ

en: The message could not be sent
am: መልእክቱን መላክ አልተቻለም

en: View message
am: መልእክት መመልከቻ

en: New Group
am: አዲስ ቡድን

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
am: እርስዎ ቡድን ውስጥ ገብተዋል %1

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
am: እርስዎ አዲስ ቡድን ውስጥ ገብተዋል %1

en: You joined a new group
am: እርስዎ ወደ አዲስ ቡድን ውስጥ ገብተዋል

en: View Group
am: ቡድን መመልከቻ

en: Ok
am: እሺ

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
am[0]: ማያያዣ: %1 ምስል
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ምስሎች

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
am[0]: ማያያዣ: %1 ቪዲዮ
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ቪዲዮዎች

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
am[0]: ማያያዣ: %1 ግንኙነት
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ግንኙነቶች

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
am[0]: ማያያዣ: %1 ድምፅ
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ድምፆች

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
am[0]: ማያያዣ: %1 ፋይል
am[1]: ማያያዣዎች: %1 ፋይሎች

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
am: መልእክት ወደ ቡድን ከ %1

en: Message from %1
am: መልእክት ከ %1

en: Please, select a SIM card:
am: እባክዎን ይምረጡየ SIM ካርድ:

en: Reply
am: መመለሻ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Private Number
am: የግል ቁጥር

en: Unknown Number
am: ያልታወቀ ቁጥር
