telephony-service - en to nl translation catalogue (82 entries)

en: Phone Calls
nl: Telefoongesprekken

en: SMS
nl: Sms

en: Unknown caller
nl: Onbekende beller

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
nl: Ik ben momenteel bezig — ik bel later terug.

en: I'm running late, on my way now.
nl: Ik ben laat, maar ik ben onderweg.

en: Please call me back later.
nl: Bel me a.u.b. later terug.

en: On [%1]
nl: Aan [%1]

en: Private number
nl: Privénummer

en: Unknown number
nl: Onbekend nummer

en: Caller number is not available
nl: Nummer is niet beschikbaar

en: Calling from private number
nl: Oproep van privénummer

en: Calling from unknown number
nl: Oproep van onbekend nummer

en: Calling from %1
nl: Oproep van %1

en: Hold + Answer
nl: In de wacht en beantwoorden

en: Accept
nl: Goedkeuren

en: End + Answer
nl: Beëindigen en beantwoorden

en: Decline
nl: Weigeren

en: Message & decline
nl: Bericht en weigeren

en: Telephony Service Approver
nl: Telefoondienst-goedkeuring

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
nl: De authenticatie is mislukt - controleer je inloggegevens.

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: SIM %1
nl: Simkaart %1

en: Telephony Service Indicator
nl: Telefoondienstindicator

en: Telephony Service
nl: Telefoondienst

en: Send
nl: Versturen

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
nl: Bericht van %2 aan %1

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
nl: Groepsbericht afkomstig van %1

en: Call back
nl: Terugbellen

en: Missed your call — can you call me now?
nl: Ik heb uw oproep gemist — kunt u me nu bellen?

en: Running late. On my way.
nl: Ik ben laat, maar ik ben onderweg.

en: Busy at the moment. Will call you later.
nl: Ik ben momenteel bezig - ik bel later terug.

en: I am 20 minutes late.
nl: Ik ben 20 minuten later.

en: Still busy. Will call you later.
nl: Ik ben nog bezig, maar bel later terug.

en: %1 missed call | %1 missed calls
nl[0]: %1 gemiste oproep
nl[1]: %1 gemiste oproepen

en: Voicemail messages
nl: Voicemailberichten

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
nl[0]: %1 voicemailbericht
nl[1]: %1 voicemailberichten

en: <b>%1</b> text messages sent today
nl: Je hebt vandaag <b>%1</b> sms-berichten verstuurd

en: No text messages sent today
nl: Je hebt vandaag geen sms-berichten verstuurd

en: <b>%1</b> text messages received today
nl: Je hebt vandaag <b>%1</b> sms-berichten ontvangen

en: No text messages received today
nl: Je hebt vandaag geen sms-berichten ontvangen

en: <b>%1</b> calls received today
nl: Je bent vandaag <b>%1</b> keer gebeld

en: No calls received today
nl: Je bent vandaag niet gebeld

en: <b>%1</b> calls made today
nl: Je hebt vandaag <b>%1</b> keer gebeld

en: No calls made today
nl: Je hebt vandaag niet gebeld

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
nl: Je hebt vandaag <b>%1</b> minuten getelefoneerd

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
nl: Ontgrendel je simkaart en probeer het opnieuw met de berichtenapp.

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
nl: Schakel de vliegtuigstand uit en probeer het opnieuw met de berichtenapp.

en: Try again from the messaging application.
nl: Probeer het opnieuw met de berichtenapp.

en: The message could not be sent
nl: Het bericht kan niet worden verstuurd

en: View message
nl: Bericht bekijken

en: New Group
nl: Nieuwe groep

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
nl: Je bent lid geworden van %1.

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
nl: Je bent lid geworden van %1

en: You joined a new group
nl: Je bent lid geworden van een groep

en: View Group
nl: Groep bekijken

en: Ok
nl: Oké

en: Save
nl: Opslaan

en: Emergency Alert
nl: Noodbericht

en: Emergency Alert: Extreme
nl: Noodbericht: extreem

en: Emergency Alert: Severe
nl: Noodbericht: ernstig

en: Emergency Alert: Notice
nl: Noodbericht: mededeling

en: Alert
nl: Waarschuwing

en: Show alert
nl: Waarschuwing tonen

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
nl[0]: Bijlage: %1 afbeelding
nl[1]: Bijlage: %1 afbeeldingen

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
nl[0]: Bijlage: %1 video
nl[1]: Bijlage: %1 video's

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
nl[0]: Bijlage: %1 contactpersoon
nl[1]: Bijlage: %1 contactpersonen

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
nl[0]: Bijlage: %1 audiobericht
nl[1]: Bijlagen: %1 audioberichten

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
nl[0]: Bijlage: %1 bestand
nl[1]: Bijlage: %1 bestanden

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
nl: Nieuw mms-bericht

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
nl: Groepsbericht afkomstig van %1

en: Message from %1
nl: Bericht van %1

en: Please, select a SIM card:
nl: Kies een simkaart:

en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Conf call on hold
nl: Vergadergesprek in de wacht

en: %1 call on hold
nl: %1 oproep in de wacht

en: Conf call ended
nl: Vergadergesprek beëindigd

en: %1 call ended
nl: %1 gesprek beëindigd

en: %1 call declined
nl: %1 oproep geweigerd

en: Private Number
nl: Privénummer

en: Unknown Number
nl: Onbekend nummer
