telephony-service - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: Phone Calls
ja: 電話

en: Unknown caller
ja: 不明な発信者

en: I'm busy at the moment. I'll call later.
ja: 今忙しいので後で電話する。

en: I'm running late, on my way now.
ja: 遅れそうだ。

en: Please call me back later.
ja: 後で電話を下さい。

en: On [%1]
ja: オン

en: Private number
ja: 内線番号

en: Unknown number
ja: 不明な番号

en: Caller number is not available
ja: その電話番号は利用できません

en: Calling from private number
ja: 内線番号から着信中

en: Calling from unknown number
ja: 不明な番号から着信中

en: Calling from %1
ja: %1から着信中

en: Hold + Answer
ja: 保留して応答

en: Accept
ja: 応答

en: End + Answer
ja: 終了+回答

en: Decline
ja: 終了

en: Message & decline
ja: メッセージ&お断り

en: Authentication failed. Do you want to review your credentials?
ja: 認証に失敗しました。認証情報を確認しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Send
ja: 送信

note: TRANSLATORS : %1 is the group name and %2 is the recipient name
en: Message to %1 from %2
ja: 2%から1%へのメッセージ

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to the group from %1
ja: 1%からのメッセージ

en: Call back
ja: 折り返し電話

en: Missed your call — can you call me now?
ja: 電話をとれませんでした。今からかけてもらっていいですか？

en: Running late. On my way.
ja: 遅れています。今向かっているところです。

en: Busy at the moment. Will call you later.
ja: 今忙しいので、あとで電話します。

en: I am 20 minutes late.
ja: 20分ぐらい遅れます。

en: Still busy. Will call you later.
ja: すみません、まだ忙しいので、あとからかけなおします。

en: %1 missed call | %1 missed calls
ja[0]: %1件の不在着信

en: Voicemail messages
ja: ボイスメールメッセージ

en: %1 voicemail message | %1 voicemail messages
ja[0]: %1件のボイスメール

en: Voicemail
ja: ボイスメール

en: <b>%1</b> text messages sent today
ja: 本日、<b>%1</b>件のメッセージ送信

en: No text messages sent today
ja: 本日のメッセージの送信なし

en: <b>%1</b> text messages received today
ja: 本日、<b>%1</b>件のメッセージ受信

en: No text messages received today
ja: 本日のメッセージの受信なし

en: <b>%1</b> calls received today
ja: 本日、<b>%1</b>件の着信

en: No calls received today
ja: 本日の着信なし

en: <b>%1</b> calls made today
ja: 本日、<b>%1</b>件の発信

en: No calls made today
ja: 本日の発信なし

en: Spent <b>%1</b> minutes in calls today
ja: 本日、<b>%1</b>分間の通話

en: Unlock your sim card and try again from the messaging application.
ja: SIMカードのロックを解除し、メッセージングアプリケーションから再度お試しください。

en: Deactivate flight mode and try again from the messaging application.
ja: フライトモードを解除し、メッセージングアプリケーションから再度お試しください。

en: Try again from the messaging application.
ja: メッセージングアプリケーションから再度お試しください。

en: The message could not be sent
ja: メッセージを送信できませんでした

en: View message
ja: メッセージを表示する

en: New Group
ja: 新しいグループ

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
ja: グループ%1に参加しました

note: TRANSLATORS : %1 is the group name
en: You joined group %1
ja: グループ%1に参加しました

en: You joined a new group
ja: 新しいグループに参加しました

en: View Group
ja: グループを見る

en: Ok
ja: OK

en: Save
ja: 保存

en: Emergency Alert
ja: 緊急警報

en: Emergency Alert: Extreme
ja: 緊急警報 : 究極の

en: Emergency Alert: Severe
ja: 緊急警報：厳しい

en: Emergency Alert: Notice
ja: 緊急警報：お知らせ

en: AMBER Alert
ja: 児童誘拐・行方不明警報

en: Alert
ja: 警報

en: Show alert
ja: 警報を表示する

en: Attachment: %1 image | Attachments: %1 images
ja[0]: 添付：%1個の画像

en: Attachment: %1 video | Attachments: %1 videos
ja[0]: 添付：%1個の動画

en: Attachment: %1 contact | Attachments: %1 contacts
ja[0]: 添付：%1件の連絡先

en: Attachment: %1 audio clip | Attachments: %1 audio clips
ja[0]: 添付: %1 個の録音

en: Attachment: %1 file | Attachments: %1 files
ja[0]: 添付：%1個のファイル

note: TRANSLATORS : message displayed when any error occurred while receiving a MMS (case when cellular-data is off, or any downloading issue). Notify that there was a message, the user can find more about it in the messaging-app.
en: New MMS message
ja: 新規MMSメッセージ

note: TRANSLATORS : %1 is the recipient name
en: Message to group from %1
ja: 1%からグループへのメッセージ

en: Message from %1
ja: %1からのメッセージ

en: Please, select a SIM card:
ja: SIMカードを選択してください：

en: Reply
ja: 返信

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Conf call on hold
ja: 保留中の通話

en: %1 call on hold
ja: 1%保留

en: Conf call ended
ja: 電話会議終了

en: %1 call ended
ja: 1% 通話終了

en: %1 call declined
ja: 1％の通話拒否

en: Private Number
ja: 内線番号

en: Unknown Number
ja: 非通知番号
