teleports.ubports - en to eo translation catalogue (115 entries)

en: Back
eo: Reen

en: Choose a country
eo: Elektu landon

en: Search country name...
eo: Serĉi nomon de lando…

en: Delete Message
eo: Forviŝi mesaĝon

en: Delete
eo: Forviŝi

en: Delete for all users
eo: Forviŝi por ĉiuj uzantoj

en: %1 member | %1 members
eo[0]: %1 ano
eo[1]: %1 anoj

en: Edit message
eo: Redakti mesaĝon

en: Okay
eo: Bone

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Send
eo: Sendi

en: Send immediately
eo: Sendi tuje

en: %1 second | %1 seconds
eo[0]: %1 sekundo
eo[1]: %1 sekundoj

en: 1 minute
eo: 1 minuto

en: 1 hour
eo: 1 horo

en: 1 day
eo: 1 tago

en: 1 week
eo: 1 semajno

en: Off
eo: Malŝaltita

en: Members: %1
eo: Anoj: %1

en: Channel called <b>%1</b> created
eo: Kreiĝis kanalo <b>%1</b>

en: %1 created a group called <b>%2</b>
eo: %1 kreis grupon <b>%2</b>

en: Copy
eo: Kopii

en: Edit
eo: Redakti

en: Reply
eo: Respondi

en: %1 joined the group
eo: %1 aliĝis al la grupo

en: %1 user(s) |
eo[0]: %1 uzanto
eo[1]: %1 uzantoj

en: %1 has joined Telegram!
eo: %1 aliĝis al Telegram!

note: TRANSLATORS: This is the duration of a phone call in hours:minutes:seconds format
en: Duration: %1:%2:%3
eo: Daŭro: %1 h %2 min %3 s

en: %1 pinned a message
eo: %1 alpinglis mesaĝon

en: Clear history
eo: Forviŝi historion

en: Leave
eo: Forlasi

en: Join group
eo: Aliĝi al grupo

en: Close
eo: Fermi

en: About
eo: Pri

en: Version %1
eo: Versio %1

en:  (git# %1)
eo:  (git n-ro %1)

en: Get the source
eo: Akiri la fonton

en: Report issues
eo: Raporti problemojn

en: Help translate
eo: Helpi traduki

en: Group Details
eo: Detaloj pri grupo

en: Profile
eo: Profilo

en: Send message
eo: Sendi mesaĝon

en: Save
eo: Konservi

en: First name
eo: Persona nomo

en: Last name
eo: Familia nomo

en: Notifications
eo: Sciigoj

en: Settings
eo: Agordoj

en: Search
eo: Serĉi

en: All
eo: Ĉiuj

en: Archived
eo: Enarĥivigitaj

en: Saved Messages
eo: Konservitaj mesaĝoj

en: Contacts
eo: Kontaktoj

en: Info
eo: Informoj

en: Connecting
eo: Konektante

en: Good bye!
eo: Ĝis!

en: Disconnecting...
eo: Malkonektante…

en: Join
eo: Aliĝi

en: Type a message...
eo: Tajpu mesaĝon…

en: Logout
eo: Adiaŭi

en: Delete account
eo: Forviŝi konton

en: Phone no
eo: Telefonnumero

en: Enter Code
eo: Tajpu kodon

en: Code
eo: Kodo

en: Password
eo: Pasvorto

en: Enter Phone Number
eo: Tajpu telefonnumeron

en: Phone number
eo: Telefonnumero

en: Enter your Name
eo: Tajpu vian nomon

en: First Name
eo: Persona nomo

en: Last Name
eo: Familia nomo

en: Server:
eo: Servilo:

en: Port:
eo: Pordo:

en: Type:
eo: Tipo:

en: Username:
eo: Salutnomo:

en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Secret:
eo: Sekreto:

en: Invalid phone number!
eo: Nevalida telefonnumero!

en: Invalid code!
eo: Nevalida kodo!

en: Invalid password!
eo: Nevalida pasvorto!

en: Error
eo: Eraro

en: Username <b>@%1</b> not found
eo: Salutnomo <b>@%1</b> ne troviĝis

en: Draft:
eo: Malneto:

en: Me
eo: Mi

en: is choosing a location...
eo: estas elektanta lokon…

en: are choosing a location...
eo: estas elektantaj lokon…

en: is typing...
eo: estas tajpanta…

en: are typing...
eo: estas tajpantaj…

en: is uploading a document...
eo: estas alŝutanta dokumenton…

en: are uploading a document...
eo: estas alŝutantaj dokumenton…

en: is uploading a photo...
eo: estas alŝutanta foton…

en: are uploading a photo...
eo: estas alŝutantaj foton…

en: created this group
eo: kreis ĉi tiun grupon

en: Call Ended
eo: Alvoko finiĝis

en: Call
eo: Alvoki

en: joined the group
eo: aliĝis al la grupo

en: left the group
eo: forlasis la grupon

en: removed a member
eo: forigis anon

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Yesterday
eo: Hieraŭ

note: TRANSLATORS: String in date separator label. For messages of pas years: date number, month name and year
en: dd MMMM yyyy
eo: yyyy MMMM dd

en: Location
eo: Loko

en: Photo
eo: Foto

en: Bot
eo: Roboto

en: dd.MM.yy hh:mm
eo: yy.MM.dd hh:mm

en: sent you a message
eo: sendis mesaĝon al vi

en: sent you a photo
eo: sendis foton al vi

en: sent you a video
eo: sendis filmon al vi

en: sent you a document
eo: sendis dokumenton al vi

en: sent you a map
eo: sendis mapon al vi

en: %1 sent a message to the group
eo: %1 sendis mesaĝon al la grupo

en: %1 sent a photo to the group
eo: %1 sendis foton al la grupo

en: %1 sent a map to the group
eo: %1 sendis mapon al la grupo

en: %1 changed group name
eo: %1 ŝanĝis nomon de la grupo

note: TRANSLATORS: Notification message saying: person A invited person B (to a group)
en: %1 invited %2
eo: %1 invitis %2

note: TRANSLATORS: This format string tells who has just joined Telegram.
en: %1 joined Telegram!
eo: %1 aliĝis al Telegram!

en: You have a new message
eo: Vi havas novan mesaĝon
