ubuntu-terminal-app - en to de translation catalogue (84 entries)

en: Select
de: Auswählen

en: Copy
de: Kopieren

en: Paste
de: Einfügen

en: Split horizontally
de: Horizontal teilen

en: Split vertically
de: Vertikal teilen

en: New tab
de: Neuer Tab

en: New window
de: Neues Fenster

en: Close App
de: App schließen

en: Authentication required
de: Legitimierung erforderlich

en: Enter passcode or passphrase:
de: PIN oder Passwort eingeben:

en: passcode or passphrase
de: PIN oder Passwort

en: Authenticate
de: Legitimieren

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Authentication failed
de: Legitimierung fehlgeschlagen

en: No SSH server running.
de: Es läuft kein SSH-Server.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
de: SSH-Server nicht gefunden. Willst Du im eingeschränkten Modus weitermachen?

en: Continue
de: Weiter

en: Change Keyboard
de: Tastatur ändern

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
de: Kontroll-Tasten

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
de: Funktions-Tasten

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
de: Scroll-Tasten

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
de: Befehls-Tasten

note: TRANSLATORS: This the short display name of a keyboard layout. It should be no longer than 4 characters!
en: Ctrl
de: Strg

note: TRANSLATORS: This is the name of the Control key.
en: CTRL
de: STRG

note: TRANSLATORS: This is the name of the Shift key.
en: Shift
de: Umschalttaste

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Up key.
en: PgUp
de: Bild↑

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Down key.
en: PgDn
de: Bild↓

note: TRANSLATORS: This is the name of the Delete key.
en: Del
de: Entf

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
de: Zuhause

note: TRANSLATORS: This is the name of the End key.
en: End
de: Ende

note: TRANSLATORS: This is the name of the Tab key.
en: Tab
de: Terminalfenster

en: Background opacity:
de: Deckkraft Hintergrund:

en: Undo
de: Rückgängig

en: Font:
de: Schriftart:

en: Font Size:
de: Schriftgröße:

en: Colors
de: Farben

en: Green on black
de: Grün auf schwarz

en: White on black
de: Weiß auf schwarz

en: Black on white
de: Schwarz auf weiß

en: Black on random light
de: Schwarz auf wahlloser heller Farbe

en: Cool retro term
de: Retro

en: Dark pastels
de: Dunkle Pastelltöne

en: Black on light yellow
de: Schwarz auf hellgelb

en: Customized
de: Angepasst

en: Background:
de: Hintergrund:

en: Normal palette:
de: Normale Palette:

en: Bright palette:
de: Helle Palette:

en: Preset:
de: Vorgabe:

en: Layouts
de: Tastaturbelegungen

en: close
de: Schließen

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Interface
de: Schnittstelle

en: Shortcuts
de: Kürzel

en: Showing %1 of %2
de: Zeige %1 von %2

en: File
de: Datei

en: Close terminal
de: Terminal schließen

en: Close all terminals
de: Alle Terminals schließen

en: Previous tab
de: Vorheriger Tab

en: Next tab
de: Nächster Tab

en: Edit
de: Bearbeiten

en: View
de: Anzeigen

en: Toggle fullscreen
de: Vollbild umschalten

en: Split terminal horizontally
de: Terminal horizontal teilen

en: Split terminal vertically
de: Terminal vertikal teilen

en: Navigate to terminal above
de: Zum obigen Terminal gehen

en: Navigate to terminal below
de: Zum Terminal darunter gehen

en: Navigate to terminal on the left
de: Zum linken Terminal gehen

en: Navigate to terminal on the right
de: Zum rechten Terminal gehen

en: Terminal Preferences
de: Terminal-Einstellungen

en: Enter shortcut…
de: Kürzel eingeben …

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Selection Mode
de: Auswahlmodus

en: Un-named Color Scheme
de: Unbenanntes Farbschema

en: Accessible Color Scheme
de: Farbschema für Sehbehinderung

en: Open Link
de: Verweis aufrufen

en: Copy Link Address
de: Linkadresse kopieren

en: Send Email To…
de: E-Mail senden an…

en: Copy Email Address
de: E-Mail-Adresse kopieren

en: Match case
de: Groß-/Kleinschreibung berücksichtigen

en: Regular expression
de: Regulärer Ausdruck

en: Higlight all matches
de: Alle Treffer hervorheben

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
de: Kein Tastaturübersetzer verfügbar. Die Informationen, die benötigt werden, um den Tastendruck in Zeichen umwandeln und zum Terminal zu senden, fehlen.

en: Color Scheme Error
de: Farbschemafehler

en: Cannot load color scheme: %1
de: Farbschema konnte nicht geladen werden: %1
