ubuntu-terminal-app - en to eo translation catalogue (39 entries)

en: Select
eo: Selekti

en: Copy
eo: Kopii

en: Paste
eo: Alglui

en: New tab
eo: Nova langeto

en: Authentication required
eo: Ensaluto nepra

en: Enter passcode or passphrase:
eo: Enigu paskodon aŭ pasfrazon:

en: passcode or passphrase
eo: paskodo aŭ pasfrazo

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Authentication failed
eo: Ensaluta eraro

en: Change Keyboard
eo: Ŝanĝi klavaron

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
eo: Stirklavoj

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
eo: Funkciaj klavoj

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
eo: Rulumaj klavoj

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
eo: Komandaj klavoj

note: TRANSLATORS: This is the name of the Control key.
en: CTRL
eo: STIR

en: OK
eo: Jes

en: Font Size:
eo: Tipgrandeco:

en: Green on black
eo: Verda sur blanka

en: White on black
eo: Blanka sur nigra

en: Black on white
eo: Nigra sur blanka

en: Black on random light
eo: Nigra sur aleatora lumo

en: Linux
eo: Linukso

en: Cool retro term
eo: Malnovaspekta terminalo

en: Black on light yellow
eo: Nigra sur hela flava

en: Layouts
eo: Aranĝoj

en: Tabs
eo: Langetoj

en: Terminal
eo: Terminalo

en: Selection Mode
eo: Selekta reĝimo

en: Un-named Color Scheme
eo: Sennoma kolorskemo

en: Accessible Color Scheme
eo: Alirebleca kolorskemo

en: Open Link
eo: Malfermi ligilon

en: Copy Link Address
eo: Kopii ligiladreson

en: Copy Email Address
eo: Kopii retpoŝtadreson

en: Match case
eo: Uskleca kongruo

en: Regular expression
eo: Regulesprimo

en: Higlight all matches
eo: Reliefigi ĉiujn koincidojn

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
eo: Neniu klavara interpretilo haveblas. La informo por konverti klavpremojn en karaktroj sendotaj al la terminalo mankas.

en: Color Scheme Error
eo: Kolorskema eraro

en: Cannot load color scheme: %1
eo: Ne eblas ŝarĝi kolorskemon: %1
