ubuntu-terminal-app - en to fr_CA translation catalogue (95 entries)

en: Select
fr_CA: Choisir

en: Copy
fr_CA: Copier

en: Paste
fr_CA: Coller

en: Split horizontally
fr_CA: Diviser horizontalement

en: Split vertically
fr_CA: Diviser verticalement

en: New tab
fr_CA: Nouvel onglet

en: New window
fr_CA: Nouvelle fenêtre

en: Close App
fr_CA: Fermer l'application

en: Authentication required
fr_CA: Authentification exigée

en: Enter passcode or passphrase:
fr_CA: Saisissez le code ou le mot de passe :

en: passcode or passphrase
fr_CA: code ou mot de passe

en: Authenticate
fr_CA: S'authentifier

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Authentication failed
fr_CA: Échec lors de l'authentification

en: No SSH server running.
fr_CA: Aucun serveur SSH en cours de fonctionnement.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
fr_CA: Serveur SSH non trouvé. Souhaitez-vous continuer en mode confiné?

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Change Keyboard
fr_CA: Changer le clavier

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
fr_CA: Touches de contrôle

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
fr_CA: Touches de fonction

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
fr_CA: Touches de défilement

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
fr_CA: Touches de commande

note: TRANSLATORS: This the short display name of a keyboard layout. It should be no longer than 4 characters!
en: Ctrl
fr_CA: ctrl

note: TRANSLATORS: This the short display name of a keyboard layout. It should be no longer than 4 characters!
en: Fn
fr_CA: fn

note: TRANSLATORS: This the short display name of a keyboard layout. It should be no longer than 4 characters!
en: Scr
fr_CA: écr

note: TRANSLATORS: This the short display name of a keyboard layout. It should be no longer than 4 characters!
en: Cmd
fr_CA: cmd

note: TRANSLATORS: This is the name of the Control key.
en: CTRL
fr_CA: ctrl

note: TRANSLATORS: This is the name of the Alt key.
en: Alt
fr_CA: alt

note: TRANSLATORS: This is the name of the Shift key.
en: Shift
fr_CA: maj

note: TRANSLATORS: This is the name of the Escape key.
en: Esc
fr_CA: échappe

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Up key.
en: PgUp
fr_CA: p.préc.

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Down key.
en: PgDn
fr_CA: p.suiv.

note: TRANSLATORS: This is the name of the Delete key.
en: Del
fr_CA: suppr.

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
fr_CA: début

note: TRANSLATORS: This is the name of the End key.
en: End
fr_CA: fin

note: TRANSLATORS: This is the name of the Tab key.
en: Tab
fr_CA: tab

note: TRANSLATORS: This is the name of the Enter key.
en: Enter
fr_CA: entrée

en: Background opacity:
fr_CA: Opacité de l'arrière-plan :

en: R:
fr_CA: R :

en: G:
fr_CA: V :

en: B:
fr_CA: B :

en: Undo
fr_CA: Annuler

en: Text
fr_CA: Texte

en: Font:
fr_CA: Police :

en: Font Size:
fr_CA: Taille de police :

en: Colors
fr_CA: Couleurs

en: Green on black
fr_CA: Vert sur noir

en: White on black
fr_CA: Blanc sur noir

en: Black on white
fr_CA: Noir sur blanc

en: Black on random light
fr_CA: Noir sur lumière aléatoire

en: Cool retro term
fr_CA: Terminal rétro et sympa

en: Dark pastels
fr_CA: Pastels sombres

en: Black on light yellow
fr_CA: Noirs sur jaune pâle

en: Customized
fr_CA: Personnalisées

en: Background:
fr_CA: Arrière-plan :

en: Text:
fr_CA: Texte :

en: Normal palette:
fr_CA: Palette normale :

en: Bright palette:
fr_CA: Palette lumineuse :

en: Preset:
fr_CA: Prédéfinie :

en: Layouts
fr_CA: Agencements

en: close
fr_CA: fermer

en: Preferences
fr_CA: Préférences

en: Shortcuts
fr_CA: Raccourcis

en: Showing %1 of %2
fr_CA: Affichage de %1 sur %2

en: File
fr_CA: Fichier

en: Close terminal
fr_CA: Fermer le terminal

en: Close all terminals
fr_CA: Fermer tous les terminaux

en: Previous tab
fr_CA: Onglet précédent

en: Next tab
fr_CA: Onglet suivant

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: View
fr_CA: Affichage

en: Toggle fullscreen
fr_CA: Basculer en plein écran

en: Split terminal horizontally
fr_CA: Diviser le terminal horizontalement

en: Split terminal vertically
fr_CA: Diviser le terminal verticalement

en: Navigate to terminal above
fr_CA: Naviguer vers le terminal du dessus

en: Navigate to terminal below
fr_CA: Naviguer vers le terminal du dessous

en: Navigate to terminal on the left
fr_CA: Naviguer vers le terminal de gauche

en: Navigate to terminal on the right
fr_CA: Naviguer vers le terminal de gauche

en: Terminal Preferences
fr_CA: Préférences du terminal

en: Enter shortcut…
fr_CA: Saisissez un raccourci…

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: Tabs
fr_CA: Onglets

en: Selection Mode
fr_CA: Mode de sélection

en: Un-named Color Scheme
fr_CA: Palette de couleurs sans nom

en: Accessible Color Scheme
fr_CA: Palette de couleurs accessible

en: Open Link
fr_CA: Ouvrir le lien

en: Copy Link Address
fr_CA: Copier l'adresse du lien

en: Send Email To…
fr_CA: Envoyer un courriel à…

en: Copy Email Address
fr_CA: Copier l'adresse courriel

en: Match case
fr_CA: Respecter la casse

en: Regular expression
fr_CA: Expression régulière

en: Higlight all matches
fr_CA: Surligner toutes les correspondances

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
fr_CA: Aucun traducteur de clavier proposé. Les informations nécessaires pour convertir les frappes en caractères à envoyer au terminal sont manquantes.

en: Color Scheme Error
fr_CA: Erreur de thème de couleurs

en: Cannot load color scheme: %1
fr_CA: Impossible de charger le thème de couleurs : %1
