ubuntu-terminal-app - en to gl translation catalogue (86 entries)

en: Select
gl: Seleccionar

en: Copy
gl: Copiar

en: Paste
gl: Pegar

en: Split horizontally
gl: Dividir horizontalmente

en: Split vertically
gl: Dividir verticalmente

en: New tab
gl: Lapela nova

en: New window
gl: Xanela nova

en: Close App
gl: Pechar app

en: Authentication required
gl: Autenticación requerida

en: Enter passcode or passphrase:
gl: Introducir código ou contrasinal:

en: passcode or passphrase
gl: código ou contrasinal

en: Authenticate
gl: Autenticar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Authentication failed
gl: A autenticación fallou

en: No SSH server running.
gl: Non hai servidor SSH funcionando.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
gl: Non se atopou o servidor SSH. Quere continuar en modo confinado?

en: Continue
gl: Continuar

en: Change Keyboard
gl: Cambiar o teclado

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
gl: Teclas de control

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
gl: Teclas de función

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
gl: Teclas de desprazamento

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
gl: Teclas de comando

note: TRANSLATORS: This the short display name of a keyboard layout. It should be no longer than 4 characters!
en: Scr
gl: Pant

note: TRANSLATORS: This is the name of the Shift key.
en: Shift
gl: Maiús

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Up key.
en: PgUp
gl: RePáx

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Down key.
en: PgDn
gl: AvPáx

note: TRANSLATORS: This is the name of the Delete key.
en: Del
gl: Supr

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
gl: Inicio

note: TRANSLATORS: This is the name of the End key.
en: End
gl: Fin

note: TRANSLATORS: This is the name of the Enter key.
en: Enter
gl: Intro

en: OK
gl: Aceptar

en: Background opacity:
gl: Opacidade do fondo:

en: Undo
gl: Desfacer

en: Text
gl: Texto

en: Font:
gl: Tipo da letra:

en: Font Size:
gl: Tamaño da letra:

en: Colors
gl: Cores

en: Green on black
gl: Verde sobre negro

en: White on black
gl: Branco sobre negro

en: Black on white
gl: Negro sobre branco

en: Black on random light
gl: Negro sobre luz ao azar

en: Cool retro term
gl: Terminal retro guai

en: Dark pastels
gl: Pasteis escuros

en: Black on light yellow
gl: Negro sobre amarelo claro

en: Customized
gl: Personalizado

en: Background:
gl: Fondo:

en: Text:
gl: Texto:

en: Normal palette:
gl: Paleta normal:

en: Bright palette:
gl: Paleta brillante:

en: Preset:
gl: Predefinido:

en: Layouts
gl: Disposicións

en: close
gl: pechar

en: Preferences
gl: Preferencias

en: Shortcuts
gl: Atallos

en: Showing %1 of %2
gl: Mostrando %1 de %2

en: File
gl: Ficheiro

en: Close terminal
gl: Cerrar terminal

en: Close all terminals
gl: Cerrar todos os terminais

en: Previous tab
gl: Lapela anterior

en: Next tab
gl: Lapela seguinte

en: Edit
gl: Editar

en: View
gl: Ver

en: Toggle fullscreen
gl: Conmutar pantalla completa

en: Split terminal horizontally
gl: Dividir horizontalmente o terminal

en: Split terminal vertically
gl: Dividir verticalmente o terminal

en: Navigate to terminal above
gl: Navegar para o terminal de riba

en: Navigate to terminal below
gl: Navegar para o terminal de baixo

en: Navigate to terminal on the left
gl: Navegar para o terminal da esquerda

en: Navigate to terminal on the right
gl: Navegar para o terminal da dereita

en: Terminal Preferences
gl: Preferencias do terminal

en: Enter shortcut…
gl: Introduza atallo…

en: Disabled
gl: Inhabilitado

en: Tabs
gl: Lapelas

en: Selection Mode
gl: Modo de selección

en: Un-named Color Scheme
gl: Esquema de cores sen nome

en: Accessible Color Scheme
gl: Esquema accesíbel de cores

en: Open Link
gl: Abrir a ligazón

en: Copy Link Address
gl: Copiar o enderezo da ligazón

en: Send Email To…
gl: Enviar correo a…

en: Copy Email Address
gl: Copiar o enderezo de correo

en: Match case
gl: Sensíbel entre maiúsculas e minúsculas

en: Regular expression
gl: Expresión regular

en: Higlight all matches
gl: Resaltar todos os resultados

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
gl: Non hai ningún tradutor de teclado dispoñíbel. Falta a información precisa para converter as pulsacións en caracteres a enviar ao terminal.

en: Color Scheme Error
gl: Erro no esquema de cores

en: Cannot load color scheme: %1
gl: Non foi posíbel cargar o esquema de cores: %1
