ubuntu-terminal-app - en to it translation catalogue (82 entries)

en: Select
it: Seleziona

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Split horizontally
it: Dividi orizzontalmente

en: Split vertically
it: Dividi verticalmente

en: New tab
it: Nuova scheda

en: New window
it: Nuova finestra

en: Close App
it: Chiudi applicazione

en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

en: Enter passcode or passphrase:
it: Inserisci il codice o la frase segreta:

en: passcode or passphrase
it: codice o frase segreta

en: Authenticate
it: Autenticati

en: Cancel
it: Annulla

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: No SSH server running.
it: Nessun server SSH in esecuzione.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
it: server SSH non trovato. Procedere in modalità limitata?

en: Continue
it: Continua

en: Change Keyboard
it: Cambia tastiera

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
it: Tasti di Controllo

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
it: Tasti Funzione

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
it: Tasti Scorrimento

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
it: Tasti di Comando

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Up key.
en: PgUp
it: PgSu

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Down key.
en: PgDn
it: PgGiù

note: TRANSLATORS: This is the name of the Delete key.
en: Del
it: Canc

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
it: Casa

note: TRANSLATORS: This is the name of the End key.
en: End
it: Fine

note: TRANSLATORS: This is the name of the Enter key.
en: Enter
it: Invio

en: Background opacity:
it: Opacità sfondo:

en: Undo
it: Annulla

en: Text
it: Testo

en: Font Size:
it: Dimensione carattere:

en: Colors
it: Colori

en: Green on black
it: Verde su nero

en: White on black
it: Bianco su nero

en: Black on white
it: Nero su bianco

en: Black on random light
it: Nero su colore chiaro casuale

en: Dark pastels
it: Pastello scuro

en: Black on light yellow
it: Nero su giallo chiaro

en: Customized
it: Personalizzato

en: Background:
it: Sfondo:

en: Text:
it: Testo:

en: Normal palette:
it: Palette normale:

en: Bright palette:
it: Palette chiara:

en: Preset:
it: Predefiniti:

en: Layouts
it: Disposizioni

en: close
it: chiudi

en: Preferences
it: Preferenze

en: Interface
it: Interfaccia

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Showing %1 of %2
it: Mostrando %1 di %2

en: Close terminal
it: Chiudi terminale

en: Close all terminals
it: Chiudi tutti i terminali

en: Previous tab
it: Scheda precedente

en: Next tab
it: Scheda successiva

en: Edit
it: Modifica

en: View
it: Visualizza

en: Toggle fullscreen
it: Attiva/disattiva schermo intero

en: Split terminal horizontally
it: Dividi il terminale orizzontalmente

en: Split terminal vertically
it: Dividi il terminale verticalmente

en: Navigate to terminal above
it: Vai al terminale sopra

en: Navigate to terminal below
it: Vai al terminale sotto

en: Navigate to terminal on the left
it: Vai al terminale a sinistra

en: Navigate to terminal on the right
it: Vai al terminale a destra

en: Terminal Preferences
it: Preferenze del terminale

en: Enter shortcut…
it: Inserisci scorciatoia…

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Tabs
it: Schede

en: Terminal
it: Terminale

en: Selection Mode
it: Modalità selezione

en: Un-named Color Scheme
it: Schema di colori senza nome

en: Accessible Color Scheme
it: Schema di colori accessibile

en: Open Link
it: Apri collegamento

en: Copy Link Address
it: Copia indirizzo del collegamento

en: Send Email To…
it: Invia Email a…

en: Copy Email Address
it: Copia indirizzo email

en: Match case
it: Maiuscolo/Minuscolo

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Higlight all matches
it: Evidenzia tutte le corrispondenze

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
it: Non è disponibile alcun traduttore di tastiera. Mancano le informazione necessarie per convertire i pulsanti premuti in caratteri da inviare al terminale.

en: Color Scheme Error
it: Errore schema colore

en: Cannot load color scheme: %1
it: Impossibile caricare lo schema colore: %1
