ubuntu-terminal-app - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: Select
ja: 選択

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Split horizontally
ja: 水平に分割

en: Split vertically
ja: 垂直に分割

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Close App
ja: アプリを終了

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: Enter passcode or passphrase:
ja: PINまたはパスワードを入力:

en: passcode or passphrase
ja: パスワード

en: Authenticate
ja: 認証

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: No SSH server running.
ja: SSHサーバーが起動していません。

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
ja: SSHサーバーが見つかりませんでした。機能限定モードで続けますか？

en: Continue
ja: 続ける

en: Change Keyboard
ja: キーボードを変更

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
ja: コントロールキー

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
ja: ファンクションキー

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
ja: スクロールキー

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
ja: コマンドキー

en: Background opacity:
ja: 背景の透明度:

en: Undo
ja: 戻る

en: Text
ja: テキスト

en: Font:
ja: フォント:

en: Font Size:
ja: フォントサイズ:

en: Colors
ja: 色

en: Green on black
ja: 黒地に緑

en: White on black
ja: 黒字に白

en: Black on white
ja: 白地に黒

en: Black on random light
ja: 明るいランダム背景に黒

en: Cool retro term
ja: レトロなターミナル

en: Dark pastels
ja: ダークパステル

en: Black on light yellow
ja: 黄色地に黒

en: Customized
ja: カスタマイズ

en: Background:
ja: 背景:

en: Text:
ja: テキスト:

en: Normal palette:
ja: 通常パレット:

en: Bright palette:
ja: 明色パレット:

en: Preset:
ja: プリセット:

en: Layouts
ja: レイアウト

en: close
ja: 閉じる

en: Preferences
ja: 設定

en: Interface
ja: インターフェース

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Showing %1 of %2
ja: %2中%1件を表示

en: File
ja: ファイル

en: Close terminal
ja: 端末を閉じる

en: Close all terminals
ja: すべての端末を閉じる

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Next tab
ja: 次のタブ

en: Edit
ja: 編集

en: View
ja: 表示

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Split terminal horizontally
ja: ターミナルを水平に分割

en: Split terminal vertically
ja: ターミナルを垂直に分割

en: Navigate to terminal above
ja: 上のターミナルへ

en: Navigate to terminal below
ja: 下のターミナルへ

en: Navigate to terminal on the left
ja: 左のターミナルへ

en: Navigate to terminal on the right
ja: 右のターミナルへ

en: Terminal Preferences
ja: 端末の設定

en: Enter shortcut…
ja: ショートカットを入力…

en: Disabled
ja: 無効

en: Tabs
ja: タブ

en: Terminal
ja: 端末

en: Selection Mode
ja: 選択モード

en: Un-named Color Scheme
ja: 未保存のカラースキーマ

en: Accessible Color Scheme
ja: アクセシブルカラースキーマ

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Send Email To…
ja: メールを送信…

en: Copy Email Address
ja: メールアドレスをコピー

en: Match case
ja: 大文字と小文字を区別

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Higlight all matches
ja: すべての結果を表示

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
ja: キーボードトランスレーターが見つかりません。押されたキーとターミナルに送る文字の対応がとれません。

en: Color Scheme Error
ja: カラースキーマエラー

en: Cannot load color scheme: %1
ja: カラースキーマ: %1 を読み込めません
