ubuntu-terminal-app - en to km translation catalogue (85 entries)

en: Select
km: ជ្រើស

en: Copy
km: ចម្លង

en: Paste
km: បិតភ្ជាប់

en: Split horizontally
km: ឆុរផ្ដេក

en: Split vertically
km: ឆុរបញ្ឈរ

en: New tab
km: ផ្ទាំងថ្មី

en: New window
km: បង្អួចថ្មី

en: Close App
km: បិទកម្មវិធី

en: Authentication required
km: តម្រូវការយថាភូតកម្ម

en: Enter passcode or passphrase:
km: បញ្ចូលកូដសម្ងាត់ ឬឃ្លាសម្ងាត់៖

en: passcode or passphrase
km: កូដសម្ងាត់ ឬឃ្លាសម្ងាត់

en: Authenticate
km: យថាភូត

en: Cancel
km: បោះបង់

en: Authentication failed
km: យថាភូតកម្មបានបរាជ័យ

en: No SSH server running.
km: គ្មានសេវូបករណ៍ SSH ដែលដំណើរការទេ។

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
km: សេវូបករណ៍ SSH រកមិនឃើញ។ តើអ្នកចង់ធ្វើបន្តក្នុងរបៀបរឹងត្បិតនេះឬ?

en: Continue
km: បន្ត

en: Change Keyboard
km: ផ្លាស់ប្ដូរក្ដារចុច

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
km: គ្រាប់​ចុច​បញ្ជា

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
km: គ្រាប់​ចុច​មុខងារ

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
km: គ្រាប់ចុចរមូរ

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
km: គ្រាប់ចុចពាក្យបញ្ជា

note: TRANSLATORS: This is the name of the Enter key.
en: Enter
km: បញ្ចូល

en: OK
km: យល់ព្រម

en: Background opacity:
km: ភាពស្រអាប់នៃផ្ទៃខាងក្រោយ៖

en: R:
km: ក៖

en: G:
km: ប៖

en: B:
km: ខ៖

en: Undo
km: មិនធ្វើវិញ

en: Text
km: អត្ថបទ

en: Font:
km: ​ពុម្ព​អក្សរ៖

en: Font Size:
km: ទំហំ​ពុម្ព​អក្សរ៖

en: Colors
km: ពណ៌

en: Green on black
km: បៃតងលើខ្មៅ

en: White on black
km: សលើខ្មៅ

en: Black on white
km: ខ្មៅលើស

en: Black on random light
km: ខ្មៅលើពន្លឺចៃដន្យ

en: Linux
km: លីនុច

en: Cool retro term
km: ស្ថានីយកាតូត

en: Dark pastels
km: ខ្មៅព្រឿងៗ

en: Black on light yellow
km: ខ្មៅលើលឿងខ្ចី

en: Customized
km: កំណត់ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Background:
km: ផ្ទៃខាងក្រោយ៖

en: Text:
km: អត្ថបទ៖

en: Normal palette:
km: បន្ទះលាយពណ៌ធម្មតា៖

en: Bright palette:
km: បន្ទះលាយពណ៌ស្រាល៖

en: Preset:
km: កំណត់ជាមុន៖

en: Layouts
km: ប្លង់

en: close
km: បិទ

en: Preferences
km: សិទ្ធិជាអាទិភាព

en: Interface
km: អន្តរមុខ

en: Shortcuts
km: ផ្លូវកាត់

en: Showing %1 of %2
km: កំពុងបង្ហាញ %1 នៃ %2

en: File
km: ឯកសារ

en: Close terminal
km: បិទស្ថានីយ

en: Close all terminals
km: បិទស្ថានីយទាំងអស់

en: Previous tab
km: ផ្ទាំងពីមុន

en: Next tab
km: ផ្ទាំងបន្ទាប់

en: Edit
km: កែសម្រួល

en: View
km: ទិដ្ឋភាព

en: Toggle fullscreen
km: បិទ/បើកពេញអេក្រង់

en: Split terminal horizontally
km: ឆុរស្ថានីយដោយផ្ដេក

en: Split terminal vertically
km: ឆុរស្ថានីយដោយបញ្ឈរ

en: Navigate to terminal above
km: ចរណ៍ទៅស្ថានីយខាងលើ

en: Navigate to terminal below
km: ចរណ៍ទៅស្ថានីយខាងក្រោម

en: Navigate to terminal on the left
km: ចរណ៍ទៅស្ថានីយនៅខាងឆ្វេង

en: Navigate to terminal on the right
km: ចរណ៍ទៅស្ថានីយនៅខាងស្ដាំ

en: Terminal Preferences
km: សិទ្ធិជាអាទិភាពស្ថានីយ

en: Enter shortcut…
km: បញ្ចូលផ្លូវកាត់…

en: Disabled
km: វិកលកម្ម

en: Tabs
km: ផ្ទាំង

en: Terminal
km: ស្ថានីយ

en: Selection Mode
km: ជម្រើសរបៀប

en: Un-named Color Scheme
km: ពណ៌​ចម្រុះ​ដែល​មិនបាន​ដាក់ឈ្មោះ

en: Accessible Color Scheme
km: ពណ៌​ចម្រុះ​ដែល​អាច​ចូល​ប្រើ​បាន

en: Open Link
km: បើកបញ្ជាប់

en: Copy Link Address
km: ចម្លងអាសយដ្ឋានបញ្ជាប់

en: Send Email To…
km: ផ្ញើ​អ៊ីមែល​ទៅ…

en: Copy Email Address
km: ចម្លង​អាសយដ្ឋាន​អ៊ីមែល

en: Match case
km: ករណីដំណូច

en: Regular expression
km: កន្សោមធម្មតា

en: Higlight all matches
km: បន្លិចដំណូចទាំងអស់

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
km: មិន​មាន​កម្មវិធី​បកប្រែ​ក្ដារចុច។ ព័ត៌មាន​ដែល​ត្រូវ​បម្លែង​ការ​ចុច​គ្រាប់ចុច​ទៅ​ជា​តួ​អក្សរ​ដើម្បី​ផ្ញើ​ទៅ​ស្ថានីយ​គឺ​បាន​បាត់។

en: Color Scheme Error
km: កំហុសពណ៌​ចម្រុះ

en: Cannot load color scheme: %1
km: មិនអាចផ្ទុកពណ៌ចម្រុះ៖ %1
