ubuntu-terminal-app - en to nl translation catalogue (81 entries)

en: Select
nl: Selecteren

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Split horizontally
nl: Horizontaal splitsen

en: Split vertically
nl: Verticaal splitsen

en: New tab
nl: Nieuw tabblad

en: New window
nl: Nieuw venster

en: Close App
nl: App sluiten

en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

en: Enter passcode or passphrase:
nl: Voer je toegangscode of wachtwoordzin in:

en: passcode or passphrase
nl: Toegangscode of wachtwoordzin

en: Authenticate
nl: Authenticeren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Authentication failed
nl: Authenticatie mislukt

en: No SSH server running.
nl: Geen ssh-server actief.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
nl: Geen ssh-server aangetroffen. Wil je doorgaan in de beperkte modus?

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Change Keyboard
nl: Toetsenbord aanpassen

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
nl: Bedieningstoetsen

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
nl: Functietoetsen

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
nl: Bladertoetsen

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
nl: Opdrachttoetsen

note: TRANSLATORS: This is the name of the Control key.
en: CTRL
nl: Ctrl

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
nl: Thuis

en: OK
nl: Oké

en: Background opacity:
nl: Achtergronddoorzichtigheid:

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Text
nl: Tekst

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Font Size:
nl: Lettergrootte:

en: Colors
nl: Kleuren

en: Green on black
nl: Groen op zwart

en: White on black
nl: Wit op zwart

en: Black on white
nl: Zwart op wit

en: Black on random light
nl: Zwart op willekeurige lichte kleur

en: Cool retro term
nl: Retro-terminal

en: Dark pastels
nl: Donkere pastelkleuren

en: Black on light yellow
nl: Zwart op lichtgeel

en: Customized
nl: Aangepast

en: Background:
nl: Achtergrond:

en: Text:
nl: Tekst:

en: Normal palette:
nl: Normaal kleurenpalet:

en: Bright palette:
nl: Helder kleurenpalet:

en: Preset:
nl: Schema:

en: Layouts
nl: Indelingen

en: close
nl: sluiten

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Interface
nl: Vormgeving

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Showing %1 of %2
nl: %1 van %2 worden getoond

en: File
nl: Bestand

en: Close terminal
nl: Terminal sluiten

en: Close all terminals
nl: Alle terminals sluiten

en: Previous tab
nl: Vorig tabblad

en: Next tab
nl: Volgend tabblad

en: Edit
nl: Bewerken

en: View
nl: Tonen

en: Toggle fullscreen
nl: Beeldvullende modus aan/uit

en: Split terminal horizontally
nl: Terminal horizontaal splitsen

en: Split terminal vertically
nl: Terminal verticaal splitsen

en: Navigate to terminal above
nl: Ga naar bovenliggende terminal

en: Navigate to terminal below
nl: Ga naar onderliggende terminal

en: Navigate to terminal on the left
nl: Ga naar linkerterminal

en: Navigate to terminal on the right
nl: Ga naar rechterterminal

en: Terminal Preferences
nl: Terminalvoorkeuren

en: Enter shortcut…
nl: Druk op een sneltoets…

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Selection Mode
nl: Selectiemodus

en: Un-named Color Scheme
nl: Naamloos kleurenschema

en: Accessible Color Scheme
nl: Toegankelijk kleurenschema

en: Open Link
nl: Link openen

en: Copy Link Address
nl: Linkadres kopiëren

en: Send Email To…
nl: E-mail versturen naar…

en: Copy Email Address
nl: E-mailadres kopiëren

en: Match case
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Higlight all matches
nl: Alle overeenkomsten markeren

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
nl: Geen toetsenbordvertaling beschikbaar.   Deze informatie is nodig om de toetsaanslagen te vertalen naar lettertekens die naar de terminal worden verzonden.

en: Color Scheme Error
nl: Fout in kleurenschema

en: Cannot load color scheme: %1
nl: Het kleurenschema kan niet worden geladen: %1
