ubuntu-terminal-app - en to am translation catalogue (75 entries)

en: Select
am: ይምረጡ

en: Copy
am: ኮፒ

en: Paste
am: መለጠፊያ

en: Split horizontally
am: በ አግድም መክፈያ

en: Split vertically
am: በ ቁመት መክፈያ

en: New tab
am: አዲስ ንዑስ መስኮት

en: New window
am: አዲስ መስኮት

en: Authentication required
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል

en: Enter passcode or passphrase:
am: የ ማለፊያ ኮድ ወይንም የ ማለፊያ ሀረግ ያስገቡ:

en: passcode or passphrase
am: የ ማለፊያ ኮድ ወይንም የ ማለፊያ ሀረግ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Authentication failed
am: ማረጋገጫው ወድቋል

en: No SSH server running.
am: ምንም የ SSH ሰርቨር እየሄደ አይደለም

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
am: የ SSH ሰርቨር አልተገኘም: በ ተወሰነ መጠን መቀጠል ይፈልጋሉ?

en: Continue
am: ይቀጥሉ

en: Change Keyboard
am: የ ፊደል ገበታ መቀየሪያ

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
am: መቆጣጠሪያ ቁልፎች

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
am: የ ተግባር ቁልፎች

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
am: መሸብለያ ቁልፎች

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
am: የ ትእዛዝ ቁልፎች

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Up key.
en: PgUp
am: ገጽ ወደ ላይ

note: TRANSLATORS: This is the name of the Page Down key.
en: PgDn
am: ገጽ ወደ ታች

note: TRANSLATORS: This is the name of the Delete key.
en: Del
am: ማጥፊያ

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
am: ቤት

note: TRANSLATORS: This is the name of the End key.
en: End
am: መጨረሻ

note: TRANSLATORS: This is the name of the Tab key.
en: Tab
am: ንዑስ መስኮት

note: TRANSLATORS: This is the name of the Enter key.
en: Enter
am: ማስገቢያ

en: OK
am: እሺ

en: Background opacity:
am: የ መደብ ግልፅነት:

en: R:
am: ቀ:

en: G:
am: አ:

en: B:
am: ሰ:

en: Undo
am: መተው

en: Text
am: ጽሁፍ

en: Font:
am: ፊደል:

en: Font Size:
am: የ ፊደል መጠን:

en: Colors
am: ቀለም

en: Ubuntu
am: ኡቡንቱ

en: Green on black
am: አረንጓዴ በ ጥቁር ላይ

en: White on black
am: ነጭ በ ጥቁር ላይ

en: Black on white
am: ጥቁር በ ነጭ ላይ

en: Black on random light
am: ጥቁር በ ነሲብ ብርሀን ላይ

en: Linux
am: ሊነክስ

en: Cool retro term
am: በጣም ቆንጆ

en: Dark pastels
am: ጥቁር ቀለም

en: Black on light yellow
am: ጥቁር ነጣ ባለ ቢጫ ላይ

en: Customized
am: ማስተካከያ

en: Background:
am: መደብ:

en: Text:
am: ጽሁፍ:

en: Normal palette:
am: መደበኛ መሳያ:

en: Bright palette:
am: ብሩህ መሳያ:

en: Preset:
am: እንደ ነበር መመለሻ:

en: Layouts
am: እቅድ

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Interface
am: ገጽታ

en: Shortcuts
am: አቋራጮች

en: Showing %1 of %2
am: በ ማሳየት ላይ %1 ከ %2

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Enter shortcut…
am: አቋራጭ ያስገቡ…

en: Disabled
am: ተሰናክሏል

en: Tabs
am: ንዑስ መስኮት

en: Terminal
am: ተርሚናል

en: Selection Mode
am: የ መምረጫ ዘዴ

en: Un-named Color Scheme
am: ያል-ተሰየመ የ ቀለም ገጽታ

en: Accessible Color Scheme
am: በቀላሉ የሚደረስበት የ ቀለም ገጽታ

en: Open Link
am: አገናኝ መክፈቻ

en: Copy Link Address
am: አገናኝ አድራሻዎችን ኮፒ ማድረጊያ

en: Send Email To…
am: ኢሜይል መላኪያ ወደ…

en: Copy Email Address
am: የ ኢሜይል አድራሻን ኮፒ ማድረጊያ

en: Match case
am: ጉዳይ ማመሳሰያ

en: Regular expression
am: መደበኛ አገላለጽ

en: Higlight all matches
am: ተመሳሳዮችን በሙሉ ማድመቂያ

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
am: ዝግጁ የ ፊደል ገበታ ተርጓሚ አልተገኘም:  የሚፈለገው መረጃ ለ መቀየር ቁልፍ መጫኛ ባህሪዎችን ወደ ተርሚናል መላኪያ አልተገኘም:

en: Color Scheme Error
am: የ ቀለም ገጽታ ስህተት

en: Cannot load color scheme: %1
am: የ ቀለም ገጽታ መጫን አልተቻለም: %1
