ubuntu-terminal-app - en to sv translation catalogue (65 entries)

en: Select
sv: Välj

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Split horizontally
sv: Dela horisontellt

en: Split vertically
sv: Dela vertikalt

en: Close active view
sv: Stäng aktiv vy

en: New tab
sv: Ny flik

en: Close active tab
sv: Stäng aktiv flik

en: New window
sv: Nytt fönster

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Enter passcode or passphrase:
sv: Ange lösenkod eller lösenordsfras:

en: passcode or passphrase
sv: Lösenkod eller lösenfras

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

en: No SSH server running.
sv: Ingen SSH server körs.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
sv: SSH-servern hittades inte. Vill du fortsätta i begränsat läge?

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Change Keyboard
sv: Ändra tangentbord

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
sv: Kontrolltangenter

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
sv: Funktionstangenter

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
sv: Rullningstangenter

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
sv: Kommandotangenter

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
sv: Hem

en: Background opacity:
sv: Bakgrundsopacitet:

en: Undo
sv: Ångra

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Font Size:
sv: Teckenstorlek:

en: Colors
sv: Färger

en: Green on black
sv: Grönt på svart

en: White on black
sv: Vitt på svart

en: Black on white
sv: Svart på vitt

en: Black on random light
sv: Svart på slumpmässigt ljus

en: Dark pastels
sv: Mörka pasteller

en: Black on light yellow
sv: Svart på ljusgult

en: Customized
sv: Anpassad

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Normal palette:
sv: Normal palett:

en: Bright palette:
sv: Ljus palett:

en: Preset:
sv: Förinställning:

en: Layouts
sv: Layouter

en: close
sv: stäng

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Showing %1 of %2
sv: Visar %1 av %2

en: File
sv: Fil

en: Close terminal
sv: Stäng terminal

en: Close all terminals
sv: Stäng alla terminaler

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: Edit
sv: Redigera

en: View
sv: Visa

en: Toggle fullscreen
sv: Växla helskärm

en: Split terminal horizontally
sv: Dela terminalen horisontellt

en: Split terminal vertically
sv: Dela terminalen vertikalt

en: Navigate to terminal above
sv: Navigera till terminalen ovan

en: Navigate to terminal below
sv: Navigera till terminalen under

en: Navigate to terminal on the left
sv: Navigera till terminalen till vänster

en: Navigate to terminal on the right
sv: Navigera till terminalen till höger

en: Terminal Preferences
sv: Terminalinställningar

en: Enter shortcut…
sv: Ange genväg…

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Tabs
sv: Flikar

en: exit selection mode
sv: avsluta valläget
