ubuntu-terminal-app - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Select
tr: Seç

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: Cancel
tr: İptal

en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulama gerekli

en: Enter passcode or passphrase:
tr: Şifre veya parolayı girin:

en: passcode or passphrase
tr: Şifre veya parola

en: Authentication failed
tr: Kimlik denetimi başarısız

en: Change Keyboard
tr: Klavyeyi Değiştir

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
tr: Kontrol Tuşları

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
tr: İşlev Tuşları

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
tr: Kaydırma Tuşları

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
tr: Komut Tuşları

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
tr: Ev telefonu

en: OK
tr: Tamam

en: Undo
tr: Geri Al

en: Font Size:
tr: Yazıt Tipi Boyutu:

en: Green on black
tr: Siyah üzerinde yeşil

en: White on black
tr: Siyah üzerinde beyaz

en: Black on white
tr: Beyaz üzerinde siyah

en: Black on random light
tr: Rasgele ışıkta siyah

en: Cool retro term
tr: Retro dönem retro

en: Black on light yellow
tr: Açık sarı üstünde siyah

en: Layouts
tr: Düzenler

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Tabs
tr: Sekmeler
