ubuntu-terminal-app - en to he translation catalogue (68 entries)

en: Terminal
he: מסוף

en: Select
he: בחר

en: Copy
he: העתקה

en: Paste
he: הדבקה

en: Split horizontally
he: פיצול אופקי

en: Split vertically
he: פצל אנכית

en: New tab
he: כרטיסייה חדשה

en: New window
he: חלון חדש

en: Preferences
he: העדפות

en: Cancel
he: ביטול

en: Authentication required
he: נדרש אימות

en: Enter passcode or passphrase:
he: הכניסו קוד או סיסמה:

en: passcode or passphrase
he: קוד או סיסמה

en: Authenticate
he: אימות

en: Authentication failed
he: האימות נכשל

en: No SSH server running.
he: אין שרת SSH פעיל.

en: SSH server not found. Do you want to proceed in confined mode?
he: שרת SSH לא נמצא. האם ברצונך להמשיך במצב מוגבל?

en: Continue
he: להמשיך

en: Change Keyboard
he: שינוי מקלדת

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Control Keys
he: מקשי שליטה

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Function Keys
he: מקשי פונקציות

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Scroll Keys
he: מקשי גלילה

note: TRANSLATORS: This a keyboard layout name
en: Command Keys
he: מקשי פיקודה

note: TRANSLATORS: This is the name of the Home key.
en: Home
he: בית

en: OK
he: אישור

en: Background opacity:
he: עמעום רקע:

en: Undo
he: החזרה

en: Text
he: טקסט

en: Font:
he: פונט:

en: Font Size:
he: גודל פונט:

en: Colors
he: צבעים

en: Green on black
he: ירוק על שחור

en: White on black
he: לבן על שחור

en: Black on white
he: שחור על גבי לבן

en: Black on random light
he: שחור על בהיר אקראי

en: Linux
he: לינוקס

en: Cool retro term
he: מונח רטרו מגניב

en: Dark pastels
he: פסטלים כהים

en: Black on light yellow
he: שחור על צהוב בהיר

en: Customized
he: מותאם אישית

en: Background:
he: רקע:

en: Text:
he: טקסט:

en: Normal palette:
he: לוח רגיל:

en: Bright palette:
he: לוח צבעים בהיר:

en: Preset:
he: מוגדר מראש:

en: Disabled
he: מבוטל

en: Layouts
he: פריסות

en: close
he: סגור

en: Interface
he: ממשק

en: Shortcuts
he: קיצורי דרך

en: Showing %1 of %2
he: מציג %1 מתוך %2

en: File
he: קובץ

en: Close terminal
he: סגור מסוף

en: Close all terminals
he: סגור את כל המסופים

en: Previous tab
he: כרטיסייה קודמת

en: Next tab
he: הכרטיסייה הבאה

en: Edit
he: עריכה

en: View
he: נוף

en: Toggle fullscreen
he: מתג מסך מלא

en: Split terminal horizontally
he: פיצול מסוף אופקית

en: Split terminal vertically
he: פיצול המסוף אנכית

en: Navigate to terminal above
he: נווט למסוף למעלה

en: Navigate to terminal below
he: נווט למסוף למטה

en: Navigate to terminal on the left
he: נווט למסוף משמאל

en: Navigate to terminal on the right
he: נווט למסוף בצד ימין

en: Terminal Preferences
he: העדפות מסוף

en: Enter shortcut…
he: הזן קיצור דרך …

en: Tabs
he: כרטיסיות
