lomiri-ui-toolkit - en to fr translation catalogue (104 entries)

en: About...
fr: À propos...

en: Short list
fr: Liste courte

en: Number of slots
fr: Nombre de prises

en: Long list
fr: Liste longue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: NumberAnimation
fr: Nombre d'animations

en: Standard Durations
fr: Durées standards

en: Snap
fr: Accrochage

en: Fast
fr: Rapide

en: Slow
fr: Lent

en: Sleepy
fr: Tranquille

en: Call
fr: Appeler

en: Stroke
fr: Trait

en: Color
fr: Couleur

en: Call %1
fr: Appeler %1

en: Icon
fr: Icône

en: Icon+Text
fr: Icône + texte

en: Collapsed
fr: Réduit

en: Expanded
fr: Développé

en: Light grey
fr: Gris clair

en: Dark grey
fr: Gris foncé

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Purple
fr: Violet

en: Open
fr: Ouvrir

en: Scaling
fr: Redimensionnement

en: Theme
fr: Thème

en: Leading and trailing actions
fr: Actions de début et de fin

en: Label
fr: Étiquette

en: Subtitled
fr: Sous-titré

en: Secondary label
fr: Étiquette secondaire

en: ThinDivider
fr: Diviseur fin

en: Single value
fr: Valeur unique

en: Value
fr: Valeur

en: Multi value
fr: Valeurs multiples

en: Value 1
fr: Valeur 1

en: Value 2
fr: Valeur 2

en: Value 3
fr: Valeur 3

en: Value 4
fr: Valeur 4

en: Item selector
fr: Sélecteur d'éléments

en: Expanding
fr: Expansion

en: Multiple Selection
fr: Sélection multiple

en: Custom Model
fr: Modèle personnalisé

en: Value 5
fr: Valeur 5

en: Value 6
fr: Valeur 6

en: Value 7
fr: Valeur 7

en: Value 8
fr: Valeur 8

en: Control
fr: Contrôle

en: Removable
fr: Supprimable

en: Slide to remove
fr: Faire glisser pour supprimer

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Grouped list
fr: Liste groupée

en: LomiriListView
fr: Affichage sous forme de liste Lomiri

en: ExpandablesColumn
fr: Colonne extensible

en: Expandable
fr: Extensible

en: Colored
fr: Coloré

en: Highlight color
fr: Couleur de surbrillance

en: Leading actions
fr: Actions de début

en: Trailing actions
fr: Actions de fin

en: Custom action delegates
fr: Délégués d'action personnalisée

en: Edit
fr: Modifier

en: Move
fr: Déplacer

en: Basic
fr: Basique

en: Colored divider
fr: Séparateur coloré

en: Immutable
fr: Immuable

en: No divider
fr: Pas de séparateur

en: Option Selector
fr: Sélecteur d'options

en: This is the second value
fr: Ceci est la seconde valeur

en: Once upon a time there was a story nobody told.
fr: Il était une fois une histoire que personne n'a raconté.

en: Custom container height
fr: Hauteur de conteneur personnalisée

en: No initial selection, scrollable.
fr: Aucune sélection initiale, défilable.

en: Linear
fr: Linéaire

en: Circular
fr: Circulaire

en: Infinite
fr: Infini

en: Clock
fr: Horloge

en: Overlay
fr: Superposition

en: Flickable
fr: Manœuvrable

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: No label
fr: Pas de champ

en: Activity Indicator
fr: Indicateur d'activité

en: Sizes
fr: Tailles

en: Enabled
fr: Activé

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
fr: Le style visuel de la Feuille est un travail préliminaire, c'est pourquoi il est encore maladroit.

en: Title
fr: Titre

en: Actual value: %1
fr: Valeur réelle : %1

en: Live Update
fr: Mise à jour en temps réel

en: Range
fr: Plage

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Small
fr: Petites

en: Medium
fr: Moyennes

en: Large
fr: Grandes

en: Type me in...
fr: Saisissez du texte ici...

en: Password
fr: Mot de passe

en: Numbers
fr: Numéros

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Nobody type here
fr: Personne n'a rien saisi ici

en: No interaction allowed
fr: Aucune interaction autorisée

en: Default
fr: Défaut

en: Rich Text
fr: Texte enrichi

en: Unchecked
fr: Décoché

en: Checked
fr: Coché

en: Radius
fr: Rayon

en: Gradient
fr: Dégradé
