lomiri-ui-toolkit - en to ia translation catalogue (96 entries)

en: About...
ia: Circa...

en: Short list
ia: Lista breve

en: Number of slots
ia: Numero de slots

en: Long list
ia: Lista longe

en: Disabled
ia: Disactivate

en: Standard Durations
ia: Durationes standard

en: Fast
ia: Rapide

en: Slow
ia: Lente

en: Sleepy
ia: Somnolente

en: Call
ia: Appellar

en: Stroke
ia: Colpo

en: Call %1
ia: Appello %1

en: Icon
ia: Icone

en: Icon+Text
ia: Icone+Texto

en: Collapsed
ia: Collapsate

en: Expanded
ia: Expanse

en: Light grey
ia: Gris leger

en: Dark grey
ia: Gris obscur

en: Red
ia: Rubie

en: Green
ia: Verde

en: Blue
ia: Blau

en: Purple
ia: Purpura

en: Open
ia: Aperir

en: Scaling
ia: Scalar

en: Theme
ia: Thema

en: Leading and trailing actions
ia: Actiones initial e final

en: Label
ia: Etiquetta

en: Subtitled
ia: Subtitulate

en: Secondary label
ia: Etiquetta secundari

en: Progression
ia: Progresso

en: Single value
ia: Valor singule

en: Value
ia: Valor

en: Multi value
ia: Plure valor

en: Value 1
ia: Valor 1

en: Value 2
ia: Valor 2

en: Value 3
ia: Valor 3

en: Value 4
ia: Valor 4

en: Item selector
ia: Selecto de elemento

en: Expanding
ia: Expansion

en: Multiple Selection
ia: Selection multiple

en: Custom Model
ia: Modello personalisate

en: Value 5
ia: Valor 5

en: Value 6
ia: Valor 6

en: Value 7
ia: Valor 7

en: Value 8
ia: Valor 8

en: Control
ia: Controlo

en: Removable
ia: Removibile

en: Slide to remove
ia: Slide a remover

en: Reset
ia: Restabilir

en: Grouped list
ia: Lista gruppate

en: Expandable
ia: Expandibile

en: Colored
ia: Colorate

en: Highlight color
ia: Color de evidentia

en: Leading actions
ia: Actiones initial

en: Trailing actions
ia: Actiones final

en: Custom action delegates
ia: Delegatos de action personalisate

en: Edit
ia: Rediger

en: Move
ia: Mover

en: Colored divider
ia: Divisor colorate

en: Immutable
ia: Immutabile

en: No divider
ia: Non divider

en: Option Selector
ia: Selector de option

en: This is the second value
ia: Isto es le secunde valor

en: Once upon a time there was a story nobody told.
ia: Un vice esseva un storia que necuno ha dicite

en: Custom container height
ia: Altessa del continitor personalisate

en: No initial selection, scrollable.
ia: Nulle initial selection, rolabile.

en: Clock
ia: Horologio

en: Overlay
ia: Superponer

en: Flickable
ia: Fliccabile

en: Progress Bar
ia: Barra de progresso

en: No label
ia: Nulle activitate

en: Activity Indicator
ia: Indicator de activitate

en: Sizes
ia: Dimensiones

en: Enabled
ia: Activate

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
ia: Le stylo visual del folio es un vetere labor e ergo rustic in apparentia.

en: Title
ia: Titulo

en: Actual value: %1
ia: Valor actual: %1

en: Live Update
ia: Actualisation extemporanee

en: Range
ia: Campo

en: Labels
ia: Etiquettas

en: Small
ia: Parve

en: Medium
ia: Medie

en: Type me in...
ia: Insere me in...

en: Password
ia: Contrasigno

en: Numbers
ia: Numeros

en: Read-only
ia: Sol in lectura

en: Nobody type here
ia: Necun scrie ci

en: No interaction allowed
ia: Nulle interaction consentite

en: Default
ia: Predefinite

en: Rich Text
ia: Texto ric

en: Unchecked
ia: Non controlate

en: Checked
ia: Controlate

en: Aspect
ia: Aspecto

en: Radius
ia: Radio

en: Image
ia: Imagine

en: Gradient
ia: Gradiente
