lomiri-ui-toolkit - en to it translation catalogue (106 entries)

en: About...
it: Informazioni...

en: Short list
it: Breve elenco

en: Number of slots
it: Numero di slot

en: Long list
it: Lunga lista

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Standard Durations
it: Durate Predefinite

en: Fast
it: Veloce

en: Slow
it: Lento

en: Sleepy
it: Assonnato

en: Call
it: Chiama

en: Stroke
it: Pennellata

en: Color
it: Colore

en: Call %1
it: Chiama %1

en: Icon
it: Icona

en: Icon+Text
it: Icona+Testo

en: Collapsed
it: Crollato

en: Expanded
it: Espanso

en: Orange
it: Arancione

en: Light grey
it: Grigio chiaro

en: Dark grey
it: Grigio scuro

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Purple
it: Viola

en: Open
it: Apri

en: Theme
it: Tema

en: Leading and trailing actions
it: Azioni principali e di coda

en: Label
it: Etichetta

en: Subtitled
it: Sottotitolato

en: Secondary label
it: Etichetta secondaria

en: Progression
it: Progresso

en: Single value
it: Valore singolo

en: Value
it: Valore

en: Multi value
it: Valore multiplo

en: Value 1
it: Valore 1

en: Value 2
it: Valore 2

en: Value 3
it: Valore 3

en: Value 4
it: Valore 4

en: Item selector
it: Selettore Oggetti

en: Expanding
it: Espandi

en: Multiple Selection
it: Selezione Multipla

en: Custom Model
it: Modello Personalizzato

en: Value 5
it: Valore 5

en: Value 6
it: Valore 6

en: Value 7
it: Valore 7

en: Value 8
it: Valore 8

en: Control
it: Controllo

en: Removable
it: Rimovibile

en: Slide to remove
it: Scorri per rimuovere

en: Reset
it: Resetta

en: Grouped list
it: Elenco raggruppato

en: Expandable
it: Espandibile

en: Colored
it: Colorato

en: Highlight color
it: Evidenzia il colore

en: Leading actions
it: Azioni principali

en: Trailing actions
it: Azioni di coda

en: Custom action delegates
it: Delegati per azioni personalizzate

en: Edit
it: Modifica

en: Move
it: Sposta

en: Basic
it: Base

en: Colored divider
it: Divisorio colorato

en: Immutable
it: Immutabile

en: No divider
it: Nessun divisore

en: Option Selector
it: Selettore di Opzioni

en: This is the second value
it: Questo è il secondo valore

en: Once upon a time there was a story nobody told.
it: C'era una volta una storia che nessuno raccontava.

en: Custom container height
it: Altezza contenitore personalizzata

en: No initial selection, scrollable.
it: Nessuna selezione iniziale, scorrevole.

en: Linear
it: Lineare

en: Circular
it: Circolare

en: Infinite
it: Infinito

en: Clock
it: Orologio

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Flickable
it: Sfogliabile

en: Action #1
it: Azione n. 1

en: Action #2
it: Azione n. 2

en: Action #3
it: Azione n. 3

en: Action #4
it: Azione n. 4

en: Action #5
it: Azione n. 5

en: Progress Bar
it: Barra di Avanzamento

en: No label
it: Nessuna etichetta

en: Activity Indicator
it: Indicatore di Attività

en: Sizes
it: Dimensioni

en: Enabled
it: Abilitato

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
it: Lo stile visivo del Foglio è un lavoro precoce e quindi sembra goffo.

en: Title
it: Titolo

en: Actual value: %1
it: Valore effettivo %1

en: Live Update
it: Aggiornamento in Tempo Reale

en: Range
it: Gamma

en: Labels
it: Etichette

en: Small
it: Piccolo

en: Medium
it: Medio

en: Large
it: Grande

en: Type me in...
it: Scrivimi...

en: Numbers
it: Numeri

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Nobody type here
it: Nessuno scrive qui

en: No interaction allowed
it: Nessuna interazione consentita

en: Default
it: Predefinito

en: Rich Text
it: Testo Ricco

en: Unchecked
it: Non Controllato

en: Checked
it: Controllato

en: Aspect
it: Aspetto

en: Radius
it: Raggio

en: Image
it: Immagine

en: Gradient
it: Gradiente
