lomiri-ui-toolkit - en to nl translation catalogue (112 entries)

en: About...
nl: Over…

en: Short list
nl: Korte lijst

en: Number of slots
nl: Aantal sloten

en: Long list
nl: Lange lijst

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: NumberAnimation
nl: GetalAnimatie

en: Standard
nl: Standaard

en: Standard Durations
nl: Standaardduur

en: Snap
nl: Vast

en: Fast
nl: Snel

en: Slow
nl: Langzaam

en: Sleepy
nl: Slaap

en: Call
nl: Gesprek

en: Stroke
nl: Streep

en: Color
nl: Kleur

en: Call %1
nl: Gesprek %1

en: Icon
nl: Pictogram

en: Icon+Text
nl: Pictogram+Tekst

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: Orange
nl: Oranje

en: Light grey
nl: Lichtgrijs

en: Dark grey
nl: Donkergrijs

en: Red
nl: Rood

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: Purple
nl: Paars

en: Open
nl: Openen

en: Scaling
nl: Schalen

en: Theme
nl: Thema

en: Leading and trailing actions
nl: Voorafgaande en gevolgacties

en: Subtitled
nl: Ondertitel

en: Secondary label
nl: Secundair label

en: ThinDivider
nl: DunneScheiding

en: Progression
nl: Voortgang

en: Single value
nl: Enkele waarde

en: Value
nl: Waarde

en: Multi value
nl: Meerdere waarden

en: Value 1
nl: Waarde 1

en: Value 2
nl: Waarde 2

en: Value 3
nl: Waarde 3

en: Value 4
nl: Waarde 4

en: Item selector
nl: Itemselectie

en: Expanding
nl: Uitvouwen

en: Multiple Selection
nl: Meerkeuze

en: Custom Model
nl: Aangepast model

en: Value 5
nl: Waarde 5

en: Value 6
nl: Waarde 6

en: Value 7
nl: Waarde 7

en: Value 8
nl: Waarde 8

en: Control
nl: Bediening

en: Removable
nl: Verwijderbaar

en: Slide to remove
nl: Verschuif om te verwijderen

en: Reset
nl: Standaardwaarden

en: Grouped list
nl: Gegroepeerde lijst

en: LomiriListView
nl: LomiriLijstWeergave

en: ExpandablesColumn
nl: UitklapbareKolom

en: Expandable
nl: Uitklapbaar

en: Colored
nl: Ingekleurd

en: Highlight color
nl: Markeerkleur

en: Leading actions
nl: Voorafgaande acties

en: Trailing actions
nl: Gevolgacties

en: Custom action delegates
nl: Aangepaste actieverwijzingen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Basic
nl: Algemeen

en: Colored divider
nl: Gekleurde scheiding

en: Immutable
nl: Onaanpasbaar

en: No divider
nl: Geen scheiding

en: Option Selector
nl: Keuzelijst

en: This is the second value
nl: Dit is de tweede waarde

en: Once upon a time there was a story nobody told.
nl: Er was eens… een verhaal dat niemand vertelde.

en: Custom container height
nl: Aangepaste containerhoogte

en: No initial selection, scrollable.
nl: Geen eerste keuze; verschuifbaar.

en: Linear
nl: Lineair

en: Circular
nl: Circulair

en: Infinite
nl: Oneindig

en: Clock
nl: Klok

en: Overlay
nl: Zwevende laag

en: Flickable
nl: Snel verschuifbaar

en: Action #1
nl: Actie #1

en: Action #2
nl: Actie #2

en: Action #3
nl: Actie #3

en: Action #4
nl: Actie #4

en: Action #5
nl: Actie #5

en: Progress Bar
nl: Voortgangsbalk

en: No label
nl: Geen label

en: Activity Indicator
nl: Activiteitsindicator

en: Sizes
nl: Groottes

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
nl: De vormgeving van het blad is nog niet af en ziet er daarom nog niet goed uit.

en: Title
nl: Titel

en: Actual value: %1
nl: Daadwerkelijke waarde: %1

en: Live Update
nl: Live-update

en: Range
nl: Bereik

en: Small
nl: Klein

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Large
nl: Groot

en: Type me in...
nl: Typ eens iets…

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Numbers
nl: Getallen

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: Nobody type here
nl: Verboden te typen

en: No interaction allowed
nl: Geen interactie toegestaan

en: Default
nl: Standaard

en: Rich Text
nl: Rijk opgemaakt

en: Unchecked
nl: Onaangekruist

en: Checked
nl: Aangekruist

en: Aspect
nl: Verhouding

en: Radius
nl: Straal

en: Image
nl: Afbeelding

en: Gradient
nl: Kleurverloop
