lomiri-ui-toolkit - en to pt translation catalogue (104 entries)

en: About...
pt: Acerca de...

en: Short list
pt: Lista pequena

en: Number of slots
pt: Número de slots

en: Long list
pt: Lista longa

en: Disabled
pt: Desativado

en: Standard
pt: Omissão

en: Standard Durations
pt: Duração padrão

en: Fast
pt: Rápida

en: Slow
pt: Lenta

en: Sleepy
pt: Sonolenta

en: Call
pt: Chamada

en: Stroke
pt: Traço

en: Color
pt: Cor

en: Call %1
pt: Ligar %1

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon+Text
pt: Ícone+Texto

en: Collapsed
pt: Colapsado

en: Expanded
pt: Expandido

en: Orange
pt: Laranja

en: Light grey
pt: Cinzento claro

en: Dark grey
pt: Cinzento escuro

en: Red
pt: Vermelho

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Purple
pt: Roxo

en: Open
pt: Abrir

en: Scaling
pt: A dimensionar

en: Theme
pt: Tema

en: Leading and trailing actions
pt: Ações à esquerda e à direita

en: Label
pt: Etiqueta

en: Subtitled
pt: Legendado

en: Secondary label
pt: Etiqueta secundária

en: Progression
pt: Progressão

en: Single value
pt: Valor único

en: Value
pt: Valor

en: Multi value
pt: Valor múltiplo

en: Value 1
pt: Valor 1

en: Value 2
pt: Valor 2

en: Value 3
pt: Valor 3

en: Value 4
pt: Valor 4

en: Item selector
pt: Selecionador de item

en: Expanding
pt: A expandir

en: Multiple Selection
pt: Seleção múltipla

en: Custom Model
pt: Modelo costumizado

en: Value 5
pt: Valor 5

en: Value 6
pt: Valor 6

en: Value 7
pt: Valor 7

en: Value 8
pt: Valor 8

en: Control
pt: Controlo

en: Removable
pt: Removível

en: Slide to remove
pt: Deslize para remover

en: Reset
pt: Repor

en: Grouped list
pt: Lista agrupada

en: Expandable
pt: Expansível

en: Colored
pt: Colorido

en: Highlight color
pt: Cor de destaque

en: Leading actions
pt: Ações à esquerda

en: Trailing actions
pt: Ações à direita

en: Custom action delegates
pt: Ações personalizadas delegadas

en: Edit
pt: Editar

en: Move
pt: Mover

en: Basic
pt: Básica

en: Colored divider
pt: Divisor colorido

en: Immutable
pt: Imutável

en: No divider
pt: Sem divisor

en: Option Selector
pt: Opção selector

en: This is the second value
pt: Este é um valor secundário

en: Once upon a time there was a story nobody told.
pt: Uma vez havia uma história que ninguém contou.

en: Custom container height
pt: Altura personalizada do contentor

en: No initial selection, scrollable.
pt: Sem seleção inicial, de rodagem

en: Infinite
pt: Infinita

en: Clock
pt: Relógio

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Action #1
pt: Ação #1

en: Action #2
pt: Ação #2

en: Action #3
pt: Ação #3

en: Action #4
pt: Ação #4

en: Action #5
pt: Ação #5

en: Progress Bar
pt: Barra de progresso

en: No label
pt: Sem etiqueta

en: Activity Indicator
pt: Indicador de atividade

en: Sizes
pt: Tamanhos

en: Enabled
pt: Ativo

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
pt: O estilo visual da Folha é prematuro e, assim, desajeitado.

en: Title
pt: Título

en: Actual value: %1
pt: Valor atual: %1

en: Live Update
pt: Atualização ao vivo

en: Range
pt: Intervalo

en: Labels
pt: Etiquetas

en: Small
pt: Pequeno

en: Medium
pt: Médio

en: Large
pt: Largo

en: Type me in...
pt: Escreva-me...

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Numbers
pt: Números

en: Read-only
pt: Só de leitura

en: Nobody type here
pt: Ninguém escreve aqui

en: No interaction allowed
pt: Sem interação permitida

en: Default
pt: Omissão

en: Unchecked
pt: Desmarcado

en: Checked
pt: Marcado

en: Aspect
pt: Aspeto

en: Image
pt: Imagem

en: Gradient
pt: Gradiente
