lomiri-ui-toolkit - en to tr translation catalogue (96 entries)

en: About...
tr: Hakkında...

en: Short list
tr: Kısa liste

en: Number of slots
tr: Slot sayıları

en: Long list
tr: Uzun liste

en: Disabled
tr: Etkin Değil

en: NumberAnimation
tr: Animasyon Numarası

en: Standard
tr: Standart

en: Standard Durations
tr: Standart Süreler

en: Snap
tr: Yakala

en: Fast
tr: Hızlı

en: Slow
tr: Yavaş

en: Sleepy
tr: Uykulu

en: Call
tr: Çağrı

en: Stroke
tr: Çizgili

en: Color
tr: Renk

en: Call %1
tr: %1 kişisini ara

en: Icon
tr: Simge

en: Icon+Text
tr: İkon+Metin

en: Collapsed
tr: Daraltılmış

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Orange
tr: Turuncu

en: Light grey
tr: Açık yeşil

en: Dark grey
tr: Koyu yeşil

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Purple
tr: Mor

en: Open
tr: Aç

en: Scaling
tr: Ölçeklendirme

en: Theme
tr: Tema

en: Label
tr: Etiket

en: Subtitled
tr: Altyazılı

en: Secondary label
tr: İkincil etiket

en: Progression
tr: İlerleme

en: Single value
tr: Tek değer

en: Value
tr: Değer

en: Multi value
tr: Çift değer

en: Value 1
tr: Değer 1

en: Value 2
tr: Değer 2

en: Value 3
tr: Değer 3

en: Value 4
tr: Değer 4

en: Item selector
tr: Madde seçici

en: Expanding
tr: Genişleyen

en: Multiple Selection
tr: Çoklu seçim

en: Custom Model
tr: Özel Model

en: Value 5
tr: Değer 5

en: Value 6
tr: Değer 6

en: Value 7
tr: Değer 7

en: Value 8
tr: Değer 8

en: Control
tr: Denetim

en: Removable
tr: Kaldırılabilir

en: Slide to remove
tr: Kaldırmak için kaydır

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Grouped list
tr: Gruplandırılmış liste

en: LomiriListView
tr: Lomiri Liste Görünümü

en: ExpandablesColumn
tr: Harcanılabilir Sütun

en: Expandable
tr: Harcanılabilir

en: Colored
tr: Renkli

en: Highlight color
tr: Vurgulama rengi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Move
tr: Taşı

en: Basic
tr: Temel

en: Colored divider
tr: Renkli bölücü

en: Immutable
tr: Değişmez

en: No divider
tr: Bölücü yok

en: Option Selector
tr: Seçenek Seçici

en: This is the second value
tr: Bu ikinci değer

en: Once upon a time there was a story nobody told.
tr: Bir zamanlar kimsenin anlatmadığı bir hikaye varmış.

en: Custom container height
tr: Özelleştirilmiş konteyner yüksekliği

en: Linear
tr: Çizgisel

en: Circular
tr: Dairesel

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: Clock
tr: Saat

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Action #5
tr: Eylem 5#

en: Progress Bar
tr: İlerleme Çubuğu

en: No label
tr: Etiket yok

en: Activity Indicator
tr: Aktivite Göstergesi

en: Sizes
tr: Boyutlar

en: Enabled
tr: Etkin

en: Title
tr: Başlık

en: Actual value: %1
tr: Gerçek değer: %1

en: Live Update
tr: Canlı Güncelleme

en: Range
tr: Aralık

en: Labels
tr: Etiketler

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Type me in...
tr: Beni yaz...

en: Password
tr: Şifre

en: Numbers
tr: Sayılar

en: Read-only
tr: Salt-okunur

en: Nobody type here
tr: Buraya kimse yazmadı

en: Default
tr: Varsayılan

en: Rich Text
tr: Zengin Metin

en: Unchecked
tr: İşaretlenmemiş
