lomiri-ui-toolkit-gallery - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: About...
ja: について...

en: Short list
ja: 短いリスト

en: Number of slots
ja: スロット数

en: Long list
ja: 長いリスト

en: Disabled
ja: 無効

en: NumberAnimation
ja: 数値アニメーション

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Durations
ja: 標準的な期間

en: Snap
ja: スナップ

en: Fast
ja: 速い

en: Slow
ja: 遅い

en: Sleepy
ja: 眠い

en: Call
ja: 呼ぶ

en: Stroke
ja: 打つ

en: Color
ja: 色

en: Call %1
ja: 1%コール

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon+Text
ja: アイコン＋本文

en: Collapsed
ja: 崩壊

en: Expanded
ja: 拡大する

en: Orange
ja: オレンジ

en: Light grey
ja: ライトグレー

en: Dark grey
ja: ダークグレー

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Purple
ja: 紫

en: Open
ja: 開く

en: Scaling
ja: 規模 拡大・縮小

en: Theme
ja: テーマ

en: Leading and trailing actions
ja: 先頭と末尾のアクション

en: Label
ja: ラベル

en: Subtitled
ja: 字幕

en: Secondary label
ja: セカンダリー・ラベル

en: ThinDivider
ja: シン・デバイダー

en: Progression
ja: 進行

en: Single value
ja: 単一の値

en: Value
ja: 価値

en: Multi value
ja: 複数の価値

en: Value 1
ja: 値1

en: Value 2
ja: 値2

en: Value 3
ja: 値3

en: Value 4
ja: 値4

en: Item selector
ja: アイテム選択

en: Expanding
ja: 拡大する

en: Multiple Selection
ja: 複数の選択

en: Custom Model
ja: カスタムモデル

en: Value 5
ja: 値5

en: Value 6
ja: 値6

en: Value 7
ja: 値7

en: Value 8
ja: 値8

en: Control
ja: コントロール

en: Removable
ja: 着脱可能

en: Slide to remove
ja: スライドして外す

en: Reset
ja: リセット

en: Grouped list
ja: グループ・リスト

en: LomiriListView
ja: ロミリ一覧表示

en: ExpandablesColumn
ja: 拡張可能な列

en: Expandable
ja: 拡張出来る

en: Colored
ja: カラー

en: Highlight color
ja: ハイライトカラー

en: Leading actions
ja: 主なアクション

en: Trailing actions
ja: 末尾のアクション

en: Custom action delegates
ja: カスタム・アクション・デリゲート

en: Edit
ja: 編集

en: Move
ja: 移動

en: Basic
ja: ベーシック

en: Colored divider
ja: カラーディバイダー

en: Immutable
ja: 不変的

en: No divider
ja: 仕切り無し

en: Option Selector
ja: オプション選択

en: This is the second value
ja: これは2番目の値である

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
ja: ※ダミーテキスト。

en: Once upon a time there was a story nobody told.
ja: 昔々、誰も語らない物語があった。

en: Custom container height
ja: コンテナの高さをカスタマイズ

en: No initial selection, scrollable.
ja: 初期選択なし、スクロール可能。

en: Linear
ja: 線形

en: Circular
ja: 円形

en: Infinite
ja: 無限

en: Clock
ja: 時計

en: Overlay
ja: 重ね塗り

en: Flickable
ja: 点滅可能

en: Action #1
ja: アクション#1

en: Action #2
ja: アクション#2

en: Action #3
ja: アクション#3

en: Action #4
ja: アクション#4

en: Action #5
ja: アクション#5

en: Progress Bar
ja: 進捗バー

en: No label
ja: ラベルなし

en: Activity Indicator
ja: アクティビティインディケーター

en: Sizes
ja: サイズ

en: Enabled
ja: 有効

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
ja: シートのビジュアル・スタイルは初期のもので、そのため不格好に見える。

en: Title
ja: タイトル

en: Actual value: %1
ja: 実測値:1%

en: Live Update
ja: ライブ・アップデート

en: Range
ja: レンジ

en: Labels
ja: ラベル

en: Small
ja: 小さい

en: Medium
ja: 中間

en: Large
ja: 大きい

en: Type me in...
ja: 入力する...

en: Password
ja: パスワード

en: Numbers
ja: ナンバー

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Nobody type here
ja: 誰もここにタイプしない

en: No interaction allowed
ja: インタラクション禁止

en: Default
ja: デフォルト

en: Rich Text
ja: リッチテキスト

en: Unchecked
ja: チェックを外す

en: Checked
ja: チェック

en: Aspect
ja: アスペクト

en: Radius
ja: 半径

en: Image
ja: イメージ

en: Gradient
ja: 階調
